Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Resident Evil - cea mai vanduta serie Capcom

  1. #1 SP
    Member Solozaur's Avatar

    Resident Evil - cea mai vanduta serie Capcom

    Dupa datele de vanzari pe plan global ale lui Capcom, puse cap la cap de Kotaku, seria Resident Evil este pe primul loc cu o diferenta de peste 12 milioane de unitati vandute fata de Mega Man de pe locul 2. Desi Resident Evil este un nume deja consacrat in industria jocurilor trebuie luat in considerare si faptul ca Mega Man a avut pana acum aproximativ 124 release-uri individuale pe un numar variat de platforme in timp ce Resident Evil a avut doar 56. Mai multe detalii pe Kotaku.

    Iata o portiune din topul realizat de Kotaku ce contine vanzarile seriilor pana in anul fiscal 2009. Primul numar reprezinta vanzarile iar numarul din paranteze reprezinta numarul de lasari ale seriei, acesta include si port-urile pe diferite platforme!

    * Resident Evil - 40 million (56)
    * Mega Man - 28 million (124)
    * Street Fighter - 27 million (62)
    * Devil May Cry - 10 million (11)
    * Monster Hunter - 8.5 million (11)
    * Onimusha - 7.8 million (12)
    * Dino Crisis - 4.4 million (13)
    Attached Images Attached Images logo-1-r.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Pe mine unul numai Resident Evil ma atrage de la capcom, restu nu imi plac,doar devil may cry mai imi place asa...

  3. #3 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Atentie -

    Firma se cheama

    CAPCOM !!!

    Copcom sau Capcon ......

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Sunt curios pe ce locuri se află Resident Evil 4 și 5 (�n ierarhia Resident Evil - v�nzări). Pun pariu că pe ultimile două

    Resident Evil Old School

  5. #5 SP
    Member Tomcraft's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Sunt curios pe ce locuri se află Resident Evil 4 și 5 (�n ierarhia Resident Evil - v�nzări). Pun pariu că pe ultimile două
    pui pariu prost,eu pun pariu ca re4 e in fata la vanzari chiar si 5, sunt curios si eu...

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Topul arata cam asa

    1. Resident Evil 2 - PSX - 5.82 mil
    2. Resident Evil - PSX - 5.05 mil
    3. Resident Evil 3 - PSX - 3.52 mil
    4. Resident Evil 4 - PS2 - 2.92 mil
    5. Resident Evil Code Veronica X - PS2 - 2.07 mil
    6. Resident Evil 5 - PS3 - 1.97 mil
    7. Resident Evil 5 - Xbox 360 - 1.81 mil
    8. Resident Evil 4 - Gamecube - 1.69 mil
    9. Resident Evil 4 Wii Edition - Wii - 1.57 mil
    10. Resident Evil (remake) - Gamecube - 1.42 mil
    11. Resident Evil Outbreak - PS2 - 1.33 mil
    12. Resident Evil Zero - Gamecube - 1.28 mil
    13. Resident Evil Umbrela Chronicles - Wii - 1.27 mil
    14. Resident Evil - Code Veronica - dreamcast - 1.14 mil
    15. Resident Evil Director's Cut - PSX - 0.47 mil
    16. Resident Evil Survivor - PSX - 0.29 mil
    17. Resident Evil 2 Dual Shock Edition - PSX - 0.26 mil
    18. Resident Evil Deadly Silence - DS - 0.21 mil
    19. Resident Evil Outbreak File #2 - PS2 - 0.17 mil
    20. Resident Evil - Saturn - 0.17 mil
    21. Resident Evil Dual Shock Edition - PSX - 0.16 mil
    22. Resident EVil Archives - Wii - 0.07 mil
    23. Resident Evil Zero (remake) - Wii - 0.06 mil

    Acestea sunt rezultatele pe care le-am gasit - pe VGchartz ... lipsesc insa cifrele pentru PC / Gameboy color / N64 / Gamecube / Wii (aceste fiind incomplete .. sunt multe jocuri excluse din statistica)

    Oricum ... ne putem face o idee - iar cifrele probabil ca nu s-ar modifica semnificativ, proportiile pastrandu-se.

    PS: deci ordinea ar fi cam asa Resident Evil 2 > Resident Evil > Resident Evil 3 > Resident Evil 4 > Resident Evil 5 ... > altele - era si normal sa aiba dreptate Ronan ... seria Resident Evil a aparut cam asa:

    Resident Evil -> Playstation, Saturn, PC
    Resident Evil 2 -> playstation, Dreamcast, Game.com, N64, PC, Gamecube
    Resident Evil 3 -> Playstation, Gamecube, Dreamcast, PC
    Resident Evil 4 -> Playstation 2, Gamecube, Wii, PC
    Resident Evil 5 -> Playstation 3, Xbox 360

    Deci per total - primele 3 serii au mult mai multe platforme pe care si-au facut aparitia, plus ca au fost vandute ani de zile - spre deosebire de RE 5 (cel putin) care abea a aparut - pe viitor poate cifrele se vor schimba (eu cel putin asa cred)

  7. #7 SP
    Senior Member huber's Avatar
    prince of persia nu e in top ? in afara de 4 toate au fost foarte bune.

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...așa! Wooooo!

    Hopa!

    Quote Originally Posted by Tomcraft
    pui pariu prost,eu pun pariu ca re4 e in fata la vanzari chiar si 5, sunt curios si eu...
    Eu pun pariu prost?

    Eu cu seria Resident Evil am crescut (Doamne...că-mi stă părul drept �n cap c�nd-mi aduc aminte...)! Știu despre ce vorbesc (nu-s arogant sau nemernic...). Mereu c�nd vine vorba de Resident Evil mă...aprind (ca să zic așa).

    De ce tot ridicați at�ta de fund Resident Evil 4 și Resident Evil 5?

    ...oare din cauză că-s de 100 de ori mai scurte? față de adevăratele jocuri din serie?
    ...oare din cauză că-s de un miliard de ori mai ușoare? față de adevăratele jocuri din serie?
    ...oare din cauză că nu respectă story-line-ul? față de adevăratele jocuri din serie?
    ...oare din cauza aberațiilor prezente? față de adevăratele jocuri din serie? (vezi fazele cu muniția, vezi fazele cu herbs...etc). �n Resident Evil 5 nici nu apar Blue Herb și Yellow Herb!
    ...etc.

    Cum să tragi �n lemn și să apară gloanțe...cum să tai un butoi și să se materializeze lemnul �n gloanțe/herbs?

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Quote Originally Posted by huber View Post
    prince of persia nu e in top ? in afara de 4 toate au fost foarte bune.
    Prince of persia este creeat de Brotherbund Software - care s-a plimbat sub forma de licenta de la o companie la alta si a ajuns la Ubisoft.

    PS: ma refer evident la cele cu cel mai mare succes (primele 2 parti) si ultimele 4-5 parti.

  10. #10 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    RonaN1 eu zic ca nu trebuie sa te aprinzi, majoritatea jocurilor din seria Resident Evil fiind demne de jucat, singurul care pe mine (personal) m-a dezamagit a fost Resident Evil 5, ma asteptam la mult mai mult, macar la inaltimea lui RE4 daca se ridica.

    Totusi daca stam sa ne gindim RE4 a pastrat genul de Survival-Horror, chiar l-a imbunatatit pe alocuri, e adevarat nu se compara la dificultate cu Resident Evil sau Resident Evil 2, insa este un joc demn.

    Ca o paranteza, ca sa fiu sincer daca RE4 nu aparea pe Wii nu cred ca-l jucam, pur si simplu nu-mi place sistemul de control de pe restul platformelor, cel de pe wii fiind inedit (a nu se intelege usor, ca nu e tocmai usor).

  11. #11 SP
    Member Tomcraft's Avatar
    s eu sunt fan resident evil ,dar nu puteti spune ca re4 a fost nasol...pt mine topul arata asa 1-resident evil ,2-resident evil 2,3-resident evil 4...si da ,te ai cam inselat ronin, resident evil 4 este p 4 deci este in fatade 5 si eu sa fiu sincer am fost cam dezamagit...dar 4 a fost prea tare

  12. #12 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Sincer vorbind ... nu cred ca are vreo importanta care joc din seria Resident Evil este mai sus in clasamentul de vanzari - acum daca unii dintre voi ar stii ca Pokemon sau The Sims sunt cele mai vandute serii din lume ar cam stramba din nas cand s-ar pune problema sa fie jucate de catre persoana lor si ar jura ca nu sunt niste jocuri foarte bune.

    Deci concluzia mea este ca nu intotdeauna cele mai vandute jocuri sunt si cele mai bune, insa de obicei se pastreaza aceasta idee - pentru cei care nu au jucat niciodata le recomand 2 jocuri:

    1. Resident Evil Code Veronica
    si
    2. Resident Evil Zero

    Probabil sunt cele mai bune jocuri "under the radar" din seria Resident evil - mult pentru Outbreak File 1 si 2 / Resident Evil Gaiden sau Resident Evil Survivor.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 11 Last Post: 28-07-2014, 22:04
  2. Replies: 2 Last Post: 13-07-2011, 02:36
  3. Replies: 5 Last Post: 21-09-2008, 18:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts