Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Nintendo are probleme mari cu Wii U si avertizeaza!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Nintendo are probleme mari cu Wii U si avertizeaza!

    Desi mi-am dorit sa vad o imbunatatire in vanzarile celor de la Nintendo in privinta consolei Wii U, trebuie sa recunosc ca inclusiv dupa lansarea unor titluri mari (gen Super Mario 3D World, Donkey Kong Country Returns: Tropical Freeze si Pikmin 3), vanzarile sufera extrem de mult. Atat de mult incat Nintendo si-a avertizat investitorii sa se astepte la pierderi de aproximativ 240 milioane de dolari pe anul fiscal 2013 (care s-a incheiat pe 31 Martie). Desi targetul initial era un profit net de 539 de milioane de dolari, se pare ca vanzarile la Wii U au dus totul pe minus.

    Si ca sa fim si mai exacti, Nintendo se astepta sa vanda 9 milioane de console in acest an fiscal... dar din pacate s-au vandut doar 2.8 milioane de unitati. Se vede efectul consolelor next-gen de la concurenta (Xbox One si PlayStation 4) care se vand extrem de bine in 2014 (peste 7 milioane la Sony si peste 5 milioane la Microsoft), Nintendo nereusind anul acesta sa vanda mai mult de 400.000 de unitati.

    Si intrucat Nintendo isi produce mare parte din software, ceea ce ii loveste cel mai mult nu este hardware-ul, cat numarul mic al jocurilor vandute (normal, nu poti vinde mai mult software decat install base-ul dat de consola in sine).

    Se spera la o reinvigorare a vanzarilor dupa anuntatul "digital event" ce va avea loc in timpul E3 (Electronic Entertainment Expo) din Iunie... unde se zvoneste chiar ca am putea vedea o noua consola. Personal nu cred insa ca Nintendo va veni cu o noua consola, ci se va axa mai mult pe titluri precum Super Smash Bros. Dar, vom trai si vom vedea... Eu cred ca e momentul sa vina cu ceva fresh si sa nu se mai bazeze pe 3DS & Co.
    Attached Images Attached Images nintendo.jpg

  2. #2 SP
    Member anduthebest's Avatar
    Legat de consola noua, Nintendo a confirmat ca NU va prezenta hardware nou la acest E3. Asteptam sa surprinda placut insa.

  3. #3 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Nintendo Announces Another Annual Loss, 6.17 Million Wii U Consoles Sold - IGN

    Nintendo has revealed lifetime sales of the Wii U sit at 6.17 million while announcing an annual operating loss for the third consecutive year. The company's annual operating loss came in at ¥46.4 billion ($457 million) while the net loss was ¥23.2 billion ($228 million).
    http://www.nintendo.co.jp/ir/en/sale...oft/index.html

    http://www.nintendo.co.jp/ir/en/sale...ware/wiiu.html

    http://www.nintendo.co.jp/ir/en/sales/software/3ds.html

  4. #4 SP
    Member florent's Avatar
    Cele mai slabe vanzari din toata istoria Nintendo . Sa mai dea vina si acum pe piraterie !

  5. #5 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Chiar ma gandeam, sa dea drumul pe piata la modarea consolei, un mic pont, orice. Garantat le cresc vanzarile cu cateva sute %

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca daca ar face asta (da drumul la modare), s-ar ingropa singuri. Ar creste vanzarile la console, dar ar cadea la pamant cele de jocuri. Ori dupa cum bine stim, Nintendo traieste din software, nu din hardware.

    Eu unul chiar as veni cu o consola noua. Poate nu ceva care sa bata in draci PS4 si X1, dar ceva care sa dea o sansa la lupta egala. De exp. o consola Wii U cu arhitectura x86. In felul asta niciun developer nu ar mai putea refuza pe motiv ca "e prea costisitor si dureaza prea mult developmentul pt. Wii U". Ceva mai mult RAM, CPU si GPU mai bun... si asta este. Pt. ca in rest are exclusivitati, are piata... ii trebuie multiplatform la acelasi nivel cu PS4 si X1.

    P.S. Singurul lucru pe care nu stiu cum il va rezolva Nintendo este cel al infrastructurii multiplayer. Nu are absolut nimic care sa poata lupta de la egal la egal cu Live-ul sau PSN-ul...

  7. #7 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Eu unul chiar nu as vrea o consola noua acum. Peste 2 ani, cu siguranta, dar acum e prea devreme si cred ca ar scadea increderea (deja scazuta) cumparatorilor in companie. Deja au un doua console pe care oamenii le incurca intre ele; daca mai scot inca una ii fac praf.

    Se pare ca Nintendo chiar are de gand sa duca la capat ideea cu figurinele NFC, despre care vorbea acum doi ani. (Figurinele din Pokemon Rumble U nu se pun, pentru ca erau rahat)

    Nintendo Shows Off NFC Mario Figurine for Wii U, 3DS - IGN

    Disney Infinity a ajutat Disney enorm anul trecut, iar faptul ca Skylanders a continuat sa vanda bine arata ca sectorul asta de piata este inca sanatos. De Skylanders nu imi pasa, pentru ca nu imi plac personajele, dar pur si simplu ADOR figurinele Disney Infinity. Asa ca seria de figurine de la Nintendo este mai mult decat bine-venita.

    Clar nu o sa vanda console, dar, tinand cont ca o sa functioneze si cu 3DS, sper sa se vanda ele destul de bine cat sa le permita celor de la Nintendo mai multa "libertate" financiara.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Probleme consola Nintendo DS By TigerGeo in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 0 Last Post: 31-07-2013, 14:10
  2. Replies: 7 Last Post: 20-06-2013, 14:20
  3. Titluri mari in vara pentru Wii By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 25-02-2010, 15:14
  4. Probleme cu nintendo ds lite By Cattalina in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 6 Last Post: 02-01-2010, 11:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts