Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 105

Thread: Battle.net, LoL & PSN servers under attack!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Battle.net, LoL & PSN servers under attack!

    In cazul in care va intrebati ce se intampla in acest moment de nu puteti sa intrati pe PlayStation Network, aveti aici raspunsul. Se pare ca un grup de hackeri (cu numele Liquid Squad) au reusit sa blockeze nu doar serverele Sony, cat si cele ale Blizzard, League of Legend si Path of Exile. Cei de la Liquid Squad si-au asumat public repsonsabilitatea pentru ceea ce pare a fi un atac de tip DoS (Denial of Service). Acestia spun ca au incercat sa atraga atentia ca toti cei avizati nu investesc suficient de mult in a-si asigura serverele.

    Prin urmare, daca vreti sa jucati Hearthstone, World of Warcraft, League of Legends, Path of Exile sau sa accesati PlayStation Network, today is a bad day. Culmea este ca Sony avea programat maine downtime la servere pentru mentenanta. Nu avem nicio estimare pentru cat va dura pana vor repara problema. Sorry.

    Update: Au fost atacate si serverele Xbox Live, dar sunt totusi up and running. Conform celor de la Microsoft, este posibil sa experimentati "limited sign-in functionality on the Xbox status page". Damn hackers...
    Attached Images Attached Images hacked.jpg

  2. #2 SP
    Member Snake's Avatar
    Sa-i ia naiba de hackeri! Nu-si gasesc si ei alte tinte mai interesante decat cele pentru gameri? Si in weekend, cand am si eu in sfarsit ceva timp sa ma joc!

  3. #3 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Multumesc pentru informare.

  4. #4 SP
    Member AccenT's Avatar
    Mie League of Legends imi merge perfect.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Snake: pe deoparte au si ei dreptate. Daca eu, ca un simplu user, imi updatez routerul si toate cele pentru a preveni un DoS... cred ca la cati bani scot firmele avizate, ar putea sa existe totusi o securitate mai buna. Mai ales in cazul Sony unde dupa cum bine stim, au avut parte de cel mai mare furt de date personale...

    Pe de alta parte, DoS-ul nu necesita mari cunostinte de hacking... vorba celor de la Apple: "there is an app for that!".

    ---------- Post added 24-08-2014 at 15:00 ----------

    Quote Originally Posted by AccenT View Post
    Mie League of Legends imi merge perfect.
    Incet-incet, incep sa-si revina (atacul a inceput dimineata totusi). Vad ca si PSN-ul deja ma lasa sa ma loghez... Oricum, pe noi nu de LoL ne doare, cat de PSN. Iar pe mine personal de Hearthstone, pt. ca tocmai vroiam sa ma relaxez un pic... dar n-am cu cine

  6. #6 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Pe mine nu! Pe nici un cont din 4

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tacconi: eu am incercat pe site (unde mai devreme nu mergea). Nu am incercat de pe consola... Vad ca pe PSN Japan au pus si un anunt:
    August 24, 2014: Date of renovation
    There, "PSN" right now may not be available (including a "PlayStation Store"). Since we do restoration work and research, so we will wait for a while now. Thank you.

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    !!!!!
    Attached Images Attached Images x3.jpg

  9. #9 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Doar au aratat cat de proaste sunt serverele de la asa zisele companii "grele" din industria de gaming , banuiesc ca era mai ok sa fure si datele personale ( 2011 anyone ? )

  10. #10 SP
    Member dtancu's Avatar
    Trebuie sa ma opresc din cumparat PS4
    Prima era launch day si la fel, a ajuns din UK si cand sa fac login era PSN down.
    A doua, azi dimineata am luat-o din Altex, bai la fix, am facut login si la 3 minute a picat PSN.

  11. #11 SP
    Member Kratos's Avatar
    Mother... $#@%. Da se pare ca Liquid Squad did it!

  12. #12 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Deja mi se pare ca cei de la Sony sunt penibili, sunt patiti si tot si-o iau in barba. Cred ca Live-ul de la Xbox nu are atatea perioade de mentenanta in 5 ani cate are Sony intr-un an.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa nu uitam ca si Blizzard a patit azi la fel, si am putea spune ca ei chiar au investit in securitate. Se pare insa ca nu suficient

    ---------- Post added 24-08-2014 at 15:16 ----------

    Inca o confirmare:

  14. #14 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Poate isi cere Sony scuze cu ceva jocuri free
    Acum, lasand gluma la o parte, Sony si-a luat o lovitura urata. Dupa ce au patit in 2011 este chiar jenant sa o pateasca iar. Poate acum se invata minte...

  15. #15 SP
    Member j0hnnyReaper's Avatar
    E mana Microsoft-ului. O sa tina asa PSN-ul pana-si cumpara toata lumea Xbox One.

    Deal with it.

  16. #16 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Vedeti sa nu va treziti cu wallet-ul gol dupa acest incident, in caz ca aveati ceva pe el.

  17. #17 SP
    Junior Member Magikutz's Avatar
    La LoL am vazut ca dimineata nu mergea sa ma loghez , ma gandeam ca e de la server acum vad ca merge bine totusi.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by raduadelin View Post
    Poate isi cere Sony scuze cu ceva jocuri free
    N-ar fi rau
    Quote Originally Posted by j0hnnyReaper View Post
    E mana Microsoft-ului. O sa tina asa PSN-ul pana-si cumpara toata lumea Xbox One.
    That was evil!
    Quote Originally Posted by tudomih View Post
    Vedeti sa nu va treziti cu wallet-ul gol dupa acest incident, in caz ca aveati ceva pe el.
    Damn... acum spui?

  19. #19 SP
    Member j0hnnyReaper's Avatar
    E confirmat ca Lizard Ladies lucreaza pentru Microsoft.

    Smart move...

  20. #20 SP
    Junior Member Magarusu's Avatar
    Unii ar trebui sa se informeze un pic inainte sa posteze aberatii: Denial-of-service attack - Wikipedia, the free encyclopedia
    Sa te feresti de un ddos nu e asa de simplu cum pare.
    Cat despre marele microsoft, windows server are probleme majore in ceea ce priveste ddos.
    Baietii care se ocupa cu magarii de genu si care afecteaza milioane de oameni care platesc bani grei pentru anumite servicii ar trebui pusi la zid si impuscati. Daca vroiau sa o arda aiurea cu sony, ca is hateri, putea la fel de bine sa le afecteze siturile de prezentare sau blogurile. Asta daca tot vroiau sa se dea mari, desi sunt niste frustrati cu organe genitale minuscule. Alti hackeri ratati care mai mult ca sigur au gasit un "app" pe undeva si au pierdut o luna incercand sa inteleaga cum functioneaza si acuma se gred zei.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts