Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Microsoft testeaza jocurile de Xbox in browser

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Microsoft testeaza jocurile de Xbox in browser

    Well, am trait sa o vad si pe asta. Conform celor de la Neowin, Microsoft lucreaza la un proiect de cloud-based gaming service, proiect care daca ar fi realizat ar permite rularea jocurilor de Xbox 360 si Xbox One direct din browser. Mai mult, se pare ca nu e un simplu serviciu de streaming ci se ofera "full console experience" - de exemplu in cazul unui Xbox 360 este inclus chiar si dashboard-ul consolei. Nu stiu cat de realizabil ar fi un astfel de proiect si ce s-ar intampla cu licentierea (sa nu uitam ca Microsoft percepe taxe pentru jocurile de console, iar aici vorbim de fapt de PC), dar daca s-ar intampla, ar fi cu adevarat un "game changer". La fel, nu stiu daca o schimbare in bine sau in rau.

    Initial m-am gandit ca acesta ar fi un mod de promovare pentru Internet Explorer (prin care Microsoft sa dovedeasca odata pentru totdeauna ca "uite ce poate face browserul nostru si al celorlalti nu"), dar se pare ca nu este asa. Nu este "browser locked" si poate fi rulat inclusiv pe Chrome.

    Tot cei de la Neowin ne aduc aminte de anul trecut cand Microsoft a prezentat intr-o sedinta cu angajatii, Halo 4 ruland pe diverse device-uri via cloud. Deci se poate.

    Acum, intrebarea este... se va intampla cu noul serviciu Microsoft ceea ce s-a intamplat si cu OnLive, sau chiar va merita? Nu uitati ca oficial acest proiect nu exista... deci e posibil sa nu-l vedem niciodata in realitate. Dar, nu putem sa nu ne intrebam, nu?

    Sursa: Microsoft is testing playing Xbox games in your browser - Neowin.
    Attached Images Attached Images xbox_games_in_browser.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    hm.... am inteles ca nu depinde de browser, dar oare de OS o sa depinda? Window$

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca totul va fi in cloud si va fi ca pe OnLive... s-ar putea sa nu conteze nici macar OS-ul. Depinde cat de mult vor sa se "intinda"... mai ales acum ca aproape orice Android si iOS accepta conectarea la gamepad-uri.

  4. #4 SP
    Member eneea's Avatar
    E genul din chestii pe care nu le cred pana nu le vad in functiune/actiune
    Fazele astea o sa canibalizeze vanzarea de X1, nici nu vreau sa ma gandesc la urmatoarele generatii de console.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La urma urmei, Microsoft ca si Sony si Nintendo, nu traiesc din vanzarea de hardware. Au fost de fapt momente in care au vandut chiar in pierdere consolele... ei traiesc din licente. Daca o chestie de genul asta ar ajuta pe MS sa vanda mai multe licente, nu cred ca le-ar pasa prea mult de Xbox One si canibalizarea sa. Daca ne aducem bine aminte, chiar Ballmer propunea vanzarea diviziei Xbox (si se zvonea ca ar vrea sa cumpere Amazon). Ar putea vinde Xbox dar in acelasi timp sa vina cu genul asta de "gaming on all devices"... Sunt pure speculatii, desigur, dar e o optiune.

  6. #6 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Mi se pare o idee excelenta, un pas important intr-o noua directie pentru Microsoft.

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Foarte bine!

  8. #8 SP
    Member ymess's Avatar
    Ce-i drept, Microsoft e in stare de asa ceva, are infrastructura necesara, pot face o treaba mai buna decat OnLive sau PlayStaion Now (care e de fapt fostul Gaikai) . Totusi, nu are cum sa fie o chestie de browsere, in aria asta mai ales, majoriatea tehnologiilor sunt open (exceptie facand Google Chrome si parteneriatul lor cu Adobe) . S-au facut mari progrese in domeniul asta, fie ca nu e vorba de servicii cloud.

  9. #9 SP
    Member BatsBike's Avatar
    sper ca,va deveni realitate .. sper ca,vom prinde momentul ..

  10. #10 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar

    mii

    Având in vedere ca x1 este deja surclasat streamingul online e o opțiune buna, rămâne de văzut daca va merge in orice tara, pt ca nu toți dispun de viteza marecu latente mici...problema e insa si cloudul, fiindnevoie de investiții majore pt sustenabilitate

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Sa te pregătești acum

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Având in vedere ca x1 este deja surclasat streamingul online e o opțiune buna, rămâne de văzut daca va merge in orice tara, pt ca nu toți dispun de viteza marecu latente mici...problema e insa si cloudul, fiindnevoie de investiții majore pt sustenabilitate
    Daca se va optimiza dupa net-ul din state (aka cel mai prost net din lume si si cel mai limitat) noi n-avem de ce sa ne facem probleme (aka cel mai bun net din lume sau ma rog...top 3 sau 5 si si cel mai liber)

  13. #13 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    La noi trebuie mai intai sa fie lansat oficial suportul pt Ro...apoi sa visam la streaming, dpdv tehnic nu cred ca o sa poti juca pe serverele din Anglia, pt ca depinzi de noduri.
    Reteaua merge bine doar national.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 31-10-2014, 12:16
  2. Replies: 2 Last Post: 25-08-2014, 01:05
  3. Jocurile de Xbox 360 vor fi 3D By naz in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 15-06-2010, 03:04
  4. Jocurile de Xbox compatibile cu Xbox 360 By MonkY in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 3 Last Post: 08-10-2009, 23:14
  5. E3 2009: Jocurile prezentate de Microsoft By istrategie in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 19-06-2009, 20:07

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts