Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 52

Thread: Xbox One se vinde extrem de prost in Japonia

  1. #1 SP
    Banned Templier's Avatar

    Xbox One se vinde extrem de prost in Japonia

    Anul acesta pe 4 Septembrie s-a lansat in Japonia Xbox One cu mare fast din partea organizatorilor dar cu slab interes din partea comunitatii gamerilor. Pentru a va da cateva date despre cat de prost au mers vanzarile pentru next genul lui Microsoft in primele zile dupa lansare, 4-7 Septembrie, s-au vandut doar 23.562 in Japonia. In cazul in care vi se pare ok ganditi-va ca 360 s-a vandut in peste 60.000 exemplare in primele 2 zile de la lansare. Fara a dori sa par fanboy dar tot de dragul comparatiei Sony a vandut peste 200.000 de PS4 in prima saptamana in Japonia.

    In a doua saptamana de la lansarea consolei in Japonia s-au vandut doar 3.015 bucati, de 2 ori mai putin decat PS3 si de 8 ori mai putin decat PS4. Saptamana trecuta daca va intrebati cate s-au dat tot in Japonia raspunsul e 1.314 bucati. Desi la Tokyo Game Show din septembrie anul acesta la standul Microsoft era lume in magazine aparent lumea nu prea se ingramadeste sa probeze consola si reclame la TV nu prea sunt.

    Din pacate consola Xbox One sufera in Japonia si nu putem decat sa vedem cum ar putea afecta asta directia pe care Microsoft o va lua in urmatorii ani, cert este un lucru acela ca in UK a mai aparut o reducere la pret pentru consola standard.
    Attached Images Attached Images 2650478-0085310187-26504.jpg

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    E normal ce se întâmplă cu Xbox in Japonia, mai ales ca Destiny este exclusiv PlayStation. Mai ciudat e ce se întâmplă in America de Nord sau chiar Germania, dacă nu ma înșel in Germania s-au vândut vreo 700000 de console PS4, iar XOne doar 150000?

  3. #3 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Destiny exclusiv Platstation ? Glumesti ?

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu, nu glumesc, in Japonia Destiny este exclusiv PlayStation

  5. #5 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Dapa-i ce sa ceri de la Japonia

  6. #6 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Pai ce poti sa-i ceri ... doar o piata de vreo 25 milioane de posibili utilizatori. Doar atat. Insignifiant.

  7. #7 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    De ce doar 25 de milioane?

  8. #8 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Pai din 7 miliarde cati oameni is pe Terra cam putin

  9. #9 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Pai la o populatie de aprox. 125 de milioane din care aproape 15% au varste cuprinse intre 0 si 14 ani, m-am gandit ca 25 de milioane ar fi o aproximare decenta, dar s-ar putea chiar sa fie mai mare decat atat. Eu m-am gandit la 25 de milioane intr-un mod grosier.

  10. #10 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Degeaba man. Dupa poza de profil, nu are rost sa te certi cu el.
    Sincer, imi pare rau pentru microsoft. Intr-adevar, putina competitie nu strica, dar asta e deja un șpiț in nuts pentru ei.

  11. #11 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    In its first four days on sale, Microsoft sold 25,674 Xbox Ones in Japan. In comparison, Microsoft sold over 60,000 Xbox 360s in its first two days on sale when it launched in 2005.
    Attached Images Attached Images hgzde1nwv6x7bdtea9xp.jpg

  12. #12 SP
    Banned Templier's Avatar
    and the point is?

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu neaga nimeni ca nu o duce rau in Asia... si poate asta ar fi bun ca un wake up call. Pe de alta parte, ma gandesc sa nu fie genul de imbold de care avea nevoie Microsoft ca in sfarsit sa vanda divizia de entertainment (Xbox mostly)... Ceea ce ar putea fi iarasi un lucru bun (daca ar fi preluat de cineva mai interesat sa faca sa mearga lucrurile), sau un lucru rau (daca ar ajunge pe mana unei companii pe care sa n-o intereseze decat profitul maxim, no matter what). Ramane de vazut... oricum Asia (si in special Japonia), nu a fost niciodata un atu pentru Xbox, si nici nu cred ca va reusi vreodata (mentalitatea asiatica accepta mai greu produsele western, decat invers). Asta mai ales ca au Sony si Nintendo care sa le satisfaca mare parte a poftelor.

  14. #14 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Asta vroiam sa subliniez si eu @Monky. Atitudinea japonezilor poate fi si de sustinere a unui brand national sau opozitie impotriva capitalismului american. Nu cred ca divizia xbox va fi vanduta vreodata de microsoft, caci pana la urma e un "cash cow", o vaca de muls, prin prisma subscriptiei live. Iar cate un add-on, dlc si alte comisioane sunt doar unt pe paine sa zic asa. Eu personal nu am nimic impotriva daca regandesc strategia si mai reduc un pic preturile X1 sau scot o revizie imbunatatita, cu hdd mai mare, etc( tot sper la special edition cu inca un gpu/cpu sa ruleze jocuri de xbox 360). Eu inca nu mi-am cumparat un X1, dar vreau pana in Nov a.c. Deocamdata Tesco are oferta de 329£ consola fara Kinect plus un joc la alegere, inclusiv pre-order ca GTA V , COD, FIFA 15 si alte jocuri ce se vor lansa in toamna asta.

  15. #15 SP
    Member Hansel31's Avatar
    dar intrebarea e unde naiba se vine xbox mai bine decat ps4? nu am nimic cu xbox dar eu pur si simplu cred ca are un design de rahat zici ca e un videoplayer din ani 80, lasand gusturile de-o parte , fiecare piata are consumatorii ei , din cauza asta pana si masinile difera la ei in tara ca si in US. pot fi o gramada de factori care influenteaza cumpararea de PS4 (exclusivitate jocuri /preturi mai mici etc.)

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hansel31: si de ce ar trebui ma rog sa se vanda mai bine Xbox One decat PS4? E vreo regula asta, sau cum? Normal ca si-ar dori sa vanda mai mult, dar atata timp cat scot profit si isi mentin baza de consumatori, bravos lor. Asa cum procedeaza si cei de la Nintendo... au fanbase-ul lor, ii doare undeva ca e PS4 mai rapid decat Wii U. Pentru ca daca i-ar fi durut, ar fi venit cu o consola noua. In schimb, dupa cum se vede, ei scot inca variante diferite de 3DS si alte nebunii...

    Lasand gusturile deoparte, mie imi pare rau ca mi-am stabilit PS4 ca fiind "main console" si XO ca fiind "secondary" (la generatia anterioara am facut invers). Pe langa faptul ca PS4 are probleme mari legate de networking si servere (n-am avut pe Xbox 360 intr-un an cate probleme am avut gen "scos din joc" si alte alea pe PlayStation intr-o luna), controllerul este penibil. Am doua DS4-uri, ambele au probleme. Ba cu butoane care se blocheaza, ba apas degeaba, ba cu materiale care cad pur si simplu. Mi-am pus ORB-uri si alte aberatii ca sa pot sa ma joc. Si atunci cand vreau sa fac asta, aproape ca nu pot sa joc o sesiune de Destiny, pt. ca se termina bateria. Care este PENIBILA! Da, stiu... unii imi vor recomanda sa desfac gamepadul si sa pun o baterie third party... dar tot un produs prost ramane (si nici nu vreau/nu am chef sa fac asta). Pe XO pui acumulatori de 2500-2700mAh si tine de uiti ca mai trebuie sa le si incarci.

    Insa, trebuie sa recunosc... multi romani au trecut pe PS4, si se vede lucrul acesta in Destiny (unde sunt mult mai multi). Asta insa am observat ca nu ma incanta prea mult... e suficient sa ai 2-5 prieteni pe XO si faci acelasi lucru (nu te incanta ca vezi 30-50 de friends online, atata timp cat aproape niciunul nu raspunde la invite-uri).

    Cat despre preturi mai mici, exagerezi (sau te iei dupa preturile din Romania). Ambele console costa 399$ (sau 329£) pe amazon.

    Si ca sa nu incepem un versus, singurul mare avantaj pe care il are PS4 in momentul de fata este faptul ca se vinde oficial in Romania, ca suporta oficial Romania (chiar si fara un Store adecvat). Te simti mai in siguranta cu o garantie de PS4 oficiala, decat cu o garantie de Xbox One data "din burta" de magazinul x sau y.

    In rest, ambele au exclusivitati, ambele au plusuri si minusuri... Daca vrei sa joci maine Forza Horizon 2, iti trebuie un XO. Daca vrei sa joci neaparat maine un The Last of US, iti trebuie un PS4. Daca vrei Bayonetta 2, iti trebuie un Wii U. Simplu! Si indiferent de numarul de console vandute...

  17. #17 SP
    Member Hansel31's Avatar
    iti inteleg punctele de vedere dar imi aduc si acum aminte cum xbox one zacea pe raft si toata lumea astepta ps4 asta a fost si in cazul meu, si pretul nu a fost tot timpul egal ca in momentul de fata daca imi aduc bine aminte xbox a fost mai scump la inceput poate mai mult decat trebuie. Eu sincer am ales consola din pareri si design, controlerul la xbox mi se pare prea de copii ,prea naveta spatiala .. de asemenea si unitatea in sine care este mult mai mare decat ps4 ,la generatiile anterioare era invers.. xbox mi se parea ca arata mult mai bine.
    tu acum imi dai exemple de exclusivitati la jocuri pt us/eu. si ei au alta piata, sunt jocuri la ei de care nici nu am auzit si probabil nici nu o sa le vedem.. Plus ca nu cred ca intreaga Japonie este PS fanboys sa fim seriosi
    si nu tin sa se vanda ps4 mai bine decat xbox.. din punctul meu de vedere as vrea cross platform sa fim toti la aceeasi masa sa alegi consola doar dupa culoare sau forma dar na ca nu e asa.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A fost mai scump... a fost mai lent... not anymore. Cat despre controllerul de PS4, am bataturi in degete de la cat de "ergonomic" este... PS4 arata mai bine, dar si huruie si se incinge mai rau. Acum, daca as fi un hater, as zice ca uite, mie PS4 mi-a venit defect (a trebuit sa iau alt HDD), pe cand XO n-are nicio problema. Sau altfel "uite, daca vreau acum sa pun un HDD de 2TB (or bigger), pe XO il pun instant pe USB... pe PS4 ma costa o caruta de bani si nu pot alege nimic rapid".

    Damn... iar am trecut la comparatii. Sorry. Anyway, Microsoft cu Xbox One si-a facut-o cu mana proprie, ca sa zic asa... DRM, Kinect, TV, TV, Sports... Bine ca le-a trecut, altfel nu cred ca vindeau nici 10% din cat au reusit pana acum.

    Si da, japonezii sunt fani PlayStation si Nintendo... e ceva normal.

    P.S. Dupa ce am vazut cum arata Horizon pe XO... sincer mi-as fi cumparat consola si doar pentru jocul asta.

  19. #19 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu stiu, am consola, nu huruie, nu se încinge, nu am bătături si joc destul de mult, cu DS4 nu am probleme, bateria e singura chestie de care nu sunt mulțumit.

  20. #20 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Cam în aceeași situație sunt și eu. Confirm cele spuse de Dant3. Însă, într-adevăr, bateria la ds4 e jalnica.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 16-03-2014, 05:36
  2. Replies: 1 Last Post: 19-10-2011, 00:15
  3. Replies: 7 Last Post: 19-06-2011, 21:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts