Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: "RoomAlive" transforma camera intr-un joc de Xbox

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    "RoomAlive" transforma camera intr-un joc de Xbox

    Anul trecut la CES Microsoft a prezentat un concept inovativ: IllumiRoom, iar publicul a reactionat pozitiv la acea prezentare, existand zvonuri ca aceasta tehnologie va fi implementata in noua consola Microsoft. Un proiector situat in dreptul TV-ului proiecta imagini din joc/film in camera transformand intreaga camera intr-un ecran imens si creand sentimentul de imersiune. Dupa care nu s-a mai auzit nimic o perioada buna pana cand cineva de la Microsoft a anuntat ca nu vom vedea IllumiRoom prea curand din cauza costurilor de productie/achizitie.

    Inainte de a crede ca acest experiment a fost doar o prezentare spectaculoasa sortita esecului, Microsoft vine si ne anunta ca nu au abandonat IllumiRoom ci au trecut la nivelul 2.0 numit de aceasta data IllumiRoom 2.0 "RoomAlive". Si de aceasta data primim informatia ca este tot un proiect demo bazat pe primul IllumiRoom, ca extinde imaginea proiectata la nivelul intregii camere marind nivelul de imersiune din jocurile de Xbox dedicate si nu va vedea lumina zilei in living-room-urile noastre, dar macar suntem siguri ca aceasta tehnologie va evolua pana la un nivel in care va fi accesibila tuturor asemenea Kinctului.

    Si nu aducem in discutie Kinectul degeaba, deoarece Microsoft vine cu completari. Datorita celor 6 senzori din Kinect, "RoomAlive" va putea scana camera si isi va putea proiecta imaginile in fuctie de configuratia camerei, si in functie de micarea capului, senzorii scanand constant jucatorul si adaptandu-si proiectarea imaginilor constant, jucatorul putand interactiona cu anumite obiecte din joc proiectate pe pereti si incercand sa ajunga la o realitate virtuala sau cum o numesc ei "augmented-reality" .

    "There’s still lots to explore with RoomAlive as a gaming platform," a explicat o persona din cadrul Microsoft Research. "We envision a future where games can use physical objects as part of the game."

    Mai jos puteti urmarii videoclipul de prezentare.
    Attached Images Attached Images roomalive2_4.jpg roomalive1_2.jpg roomalive3_1.jpg roomalive5_3.jpg

  2. #2 SP
    Banned Templier's Avatar
    super tare chestia asta! abia astept sa joc primul joc " Slap the wall "

  3. #3 SP
    Member eneea's Avatar
    Mai e mult pana departe
    Stiu si in primele prezentari de la kinect ca ni se promitea marea cu sarea...
    Ideea e interesanta si sigur sunt multi care ar investi in asa ceva, eu insa nu...eu vreau doar sa stau pe canapea cu controllerul in mana si ma joc Dark Souls

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    ..eu vreau doar sa stau pe canapea cu controllerul in mana si ma joc Dark Souls ... only on Xbox One

  5. #5 SP
    Banned Templier's Avatar
    mie mi se pare destul de tare "inventia" asta! si eu tot pe canapea as sta si mi-ar placea sa transforme camera cu imagini din joc. mai multa imersiune

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, cum sa nu! Colectionarii trebuie sa-si puna bine figurinele, iar femeile trebuie sa-si ascunda vazele cu flori... ca altfel iese cu macel

  7. #7 SP
    Junior Member Metaf's Avatar
    Nu e pe gustul meu, clar.
    Poate sunt eu doar de "scoala veche" ... e interesant, dar cam atat.

  8. #8 SP
    Member Emeraldu's Avatar
    Astept cu interes detaliile ref. la pret.

  9. #9 SP
    Junior Member pitagora's Avatar
    Prea tare. Dar cat o costa?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts