Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 38 of 38

Thread: E3 2009: Forza Motorsport 3 pe 2 discuri

  1. #21 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Erm..din cate am inteles face sa nu mai fie zimti la margini or smth like that.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sanjuro: ca haios esti. Pacat ca n-ai umor...

    teodor1991: mai pe "romaneste" inseamna o filtrare a imaginii prin care e redus efectul de "zimti". Presupun ca stii si tu cum este realizat un model 3D. Din multe poligoane... poligoane ale caror linii de "demarcatie" se vad zimtat din anumite unghiuri sau in anumite pozitii. Mai ales acolo unde se intretataie cu alte poligoane. Prin anti aliasing, punctele ce realizeaza acele linii zimtate sunt multiplicate si afisate ca "gradienti". Sa ma explic mai simplu: Linia este neagra, iar backgroundul este alb. Antialiasingul aduce niste extra informatie pe marginile liniei, informatie care este intre negru si alb... gri in cazul de fata. In felul acesta, linia aceea nu mai apare cu un contrast "out of context" si nu mai are "rough edges". La rezolutii mic antialiasingul duce la "incetosarea" unui astfel de model 3D, insa cum vorbim de 720p si mai sus, AA-ul conteaza enorm. Incearca un joc cu antialiasing in SD, si o sa vezi ca nu ajuta deloc... pe cand in 1080p face minuni.

    Sper ca te-am ajutat cu o explicatie cat mai simpla. Ai mai jos cateva exemple.
    Attached Images Attached Images img76.gif antialiasing.png antialias.gif

  3. #23 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    am citit undeva de AAA (jocuri AAA). asta ce mai este? este tot un fel de anti-aliased?

  4. #24 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    am citit undeva de AAA (jocuri AAA). asta ce mai este? este tot un fel de anti-aliased?
    Nu.

    AAA Games = High-quality games with high budget.

  5. #25 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Nu stiu cat este de adevarat, dar tipii de aici sustin ca jocul ruleaza in 720p cu upscale la 1080p.

  6. #26 SP
    Member collector's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Nu stiu cat este de adevarat, dar tipii de aici sustin ca jocul ruleaza in 720p cu upscale la 1080p.
    cine a zis ca NU e in 720p ?
    99% din jocurile pe console fac scalare la 1080 ..

  7. #27 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Nu stiu cat este de adevarat, dar tipii de aici sustin ca jocul ruleaza in 720p cu upscale la 1080p.
    probabil la next-gen vom avea 1080p nativ @~ 60fps. ps3-ul cel putin (cu 128 bit si 8 ROPs) nu poate face asta. de ex. pe PC ai nevoie cam de un GTX 260 (cu 448 bit/GDDR3 undeva la 50% mai rapid si 28 ROPs) pentru un 1080p decent. si oricum, de la un 50" in sus, cred ca observi o diferenta notabila.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    probabil la next-gen vom avea 1080p nativ @~ 60fps. ps3-ul cel putin (cu 128 bit si 8 ROPs) nu poate face asta. de ex. pe PC ai nevoie cam de un GTX 260 (cu 448 bit/GDDR3 undeva la 50% mai rapid si 28 ROPs) pentru un 1080p decent.
    Scuze pentru off-topic, dar n-am rezistat. De unde pana unde ai scos atatea minunatii din tine, nu stiu. PS3 face fata din punct de vedere hardware la 1080p fara probleme. Ca dovada ai titluri precum Ninja Gaiden, Gran Turismo 5 (prologue for now), etc... Hardware-ul e ok, mai trebuie ca si software-ul sa vina din urma. Mai exact, engine-uri gandite si optimizate (vezi la ce nivel s-a ajuns pe PS2 de-abia dupa 8 ani or so - God of War). Daca pe PC in loc sa se optimizeze software se prefera nou hardware, pe console in schimb doar software-ul e necesar sa fie "upgradat". Sunt ferm convins ca daca Xbox 360 si PS3 vor mai ramane pe piata 3-4 ani, mai toate titlurile se vor lauda cu 1080p...

  9. #29 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    nu ma incalzeste cu nimic, ca dupa 10 ani voi avea 10 titluri bune, NATIV 1080p. daca se putea si era si facil aveam parte de un Killzone 2, de un Resistance 2... sau crezi ca Guerilla Games trebuie sa mai invete? da, avem 2-3 jocuri 1080p si o tona de pe PSN...

    GT5P este upscale de la 1200x1080p si nici GT5 nu va fi nativ 1080p. niste prosti astia la PD, aia au facut Ninja Gaiden si ei nu pot...

  10. #30 SP
    Junior Member MareleVlad's Avatar
    sunteti o groaza pe dinafara. forza 2 are rezolutie mai mica dar are AA 4x, si asta se vede clar daca ai un televizor full hd si te uiti de aproape si dai de exemplu sa vezi cursa din masina. AA exista f bine in forza 2... iar 3-ul va fi la fel, probabil aceeasi rezolutie, doar ca o sa aibe mult mai multe poligoane datorita optimizarilor engine-ului. Per total o sa arate mult mai bine dar ca display va fi aceeasi treaba. gt5 in schimb are rezolutie full hd 1080p. oricum eu sunt f multumit chiar cu forza 2... cu forza 3 pe scula voi fi indragostit :X:X:X

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by MareleVlad View Post
    ... cu forza 3 pe scula voi fi indragostit :X:X:X
    Cum suna asta...

  12. #32 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Quote Originally Posted by MareleVlad View Post
    . cu forza 3 pe scula voi fi indragostit :X:X:X
    vrei sa ne explici si noua ce ai vrut sa zici?lol

  13. #33 SP
    Member makiaveliproject's Avatar
    groanznica exprimare,avem parte de un gamerofil?))

  14. #34 SP
    Member Skaar's Avatar
    Quote Originally Posted by MareleVlad View Post
    cu forza 3 pe scula voi fi indragostit :X:X:X
    Nu trebuia sa ne dai detalii despre viata ta personala

  15. #35 SP
    Junior Member MareleVlad's Avatar
    Dragii mosului, stiu ca veti fi socati de ce va spun, dar... sunteti niste perversi cu totii

    scula = instrument

    Parca va vad ca radeti iarasi, dar... daca radeti si la "instrument" sunteti incurabili.

    instrument = xbox 360

  16. #36 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by MareleVlad View Post
    Dragii mosului, stiu ca veti fi socati de ce va spun, dar... sunteti niste perversi cu totii

    scula = instrument

    Parca va vad ca radeti iarasi, dar... daca radeti si la "instrument" sunteti incurabili.

    instrument = xbox 360
    Hahahaha! Instrument

    Trateaza'ma te rog!

  17. #37 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Hahahaha! Instrument

    Trateaza'ma te rog!
    Domnu', ai stat la ultima intalnire langa "Hahahahah, a spus textiura"?

  18. #38 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Si totusi, cum sa spui textiura? lol

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Forza Motorsport 6 By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 65 Last Post: 25-11-2016, 00:35
  2. Forza Motorsport 4 By Nash in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 541 Last Post: 28-08-2013, 19:01
  3. Forza Motorsport 3 By consol3 in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 23-11-2008, 19:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts