Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Xbox One va primi un boost de 15% la eSRAM

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Xbox One va primi un boost de 15% la eSRAM

    In cadrul GDC 2015 am primit cateva stiri interesante legate de viitorul gaming-ului, dar cred ca picanteriile de-abia de acum inainte vor incepe sa apara. Si acest lucru se intampla deoarece ieri a fost ridicat embargo-ul pentru developeri, in special pentru tool-urile ce vor veni cu DirectX 12. Astfel CEO-ul Stardock (Brad Wardell) a putut in sfarsit sa vorbeasca liber despre rezultatele sale pe Xbox One. Mai exact, acesta a spus ca Microsoft a adus un nou tool (denumit Pix) care imbunatateste performanta eSRAM-ului cu 15%.

    Avand in vedere faptul ca Microsoft a facut ceva overclock de-a lungul timpului... a renuntat la Kinect pentru a creste resursele pentru gaming... vedem ca aduc optimizari si goodies cu fiecare update... Cred ca odata cu DirectX12 in sfarsit ar trebui sa nu mai vedem diferente de rezolutii sau performante intre PS4 si X1. One can only hope, right?

    Mai jos aveti tweet-ul in cauza si imaginea cu tool-ul respectiv (desi cam neclara - sorry for that).
    Attached Images Attached Images xbox_one_tools.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Microsoft a inceput cu loviturile sub centura.

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Sub care centura? A bucurestiului?

  4. #4 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Pe hartie e nemaipomenit, vedem cum se traduc in realitate progresele respective in materie de performanta.

  5. #5 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Nu perfomanta conteaza sau grafica si asta s-a vazut de-a lungul generatilor, cel mai bun exemplu xbox360 ps3. In ciuda avansului tehnologic fata de x360 si cu o grafica foarte buna pentru anumite jocuri, ps3 a castigat in popularitate si in vanzari cand au inceput sa scoata JOCURI. E singurul lucru care conteaza cu adevarat, restul sunt subiecte de flameuri intre fanboy.

    Din pacate XO a avut mult de suferit la capitolul imagine inainte sa se lanseze, dar daca vor continua in panta ascedenta si vor scoate jocuri exclusiviste si va aduce francizi asteptate, cum ar fi gow, sigur se va vinde si mai bine. Oricum suntem doar la inceput, deocamdata sony doar si-a flexat muschii, dar inca mai are mult pana sa demonstreze ceva.

  6. #6 SP
    Member blondutzu's Avatar
    PS3-ul a inceput sa vanda cand s-a ieftinit, ca fanbase deja aveau iar jocuri nu erau nici pe xbox. Cu exceptia unor hardcore gamers care intr-adevar analizeaza consolele/exclusivele etc majoritatea cumpara in functie in de pret, pana la urma consolele sunt destul de similare, tine mai mult de preferinte.
    Am cativa prieteni care au PS3, sunt fanboy PS4 dar nu au auzit de uncharted sau god of war, se joaca ocazional fifa si nfs. Parerea mea este ca ei fac parte din majoritate.

  7. #7 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Pai la fel de bine putem argumenta ca in anumite zone mai din lumea 3-a, inclusiv Ro, ps3 s-a vandut foarte bine cand a aparut modarea, la fel si la x360, care era foarte popular pentru asta, dar am preferat sa ignor aceasta parte gameri chiar daca e numeroasa

    Ps: nu contest ca pana nu am gasit forum acesta si eu ma numaram printre ei si de aceea prima mea consola a fost x360

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    Pai la fel de bine putem argumenta ca in anumite zone mai din lumea 3-a, inclusiv Ro, ps3 s-a vandut foarte bine cand a aparut modarea, la fel si la x360, care era foarte popular pentru asta, dar am preferat sa ignor aceasta parte gameri chiar daca e numeroasa

    Ps: nu contest ca pana nu am gasit forum acesta si eu ma numaram printre ei si de aceea prima mea consola a fost x360
    Me too!! Respectele mele Andrew!

  9. #9 SP
    Junior Member cristimunte's Avatar
    trebuie sa fi naiv sa crezi ca asta va ajuta xbox-une sa ruleze jocurile la aceasi rezolutie/calitate cu ps4....poate la unele jocuri va ajuta,dar nu o sa fie schimbari majore....xbox one pur si simplu e mai slaba!

    ---------- Post added 06-03-2015 at 18:46 ----------

    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    Nu perfomanta conteaza sau grafica si asta s-a vazut de-a lungul generatilor, cel mai bun exemplu xbox360 ps3. In ciuda avansului tehnologic fata de x360 si cu o grafica foarte buna pentru anumite jocuri, ps3 a castigat in popularitate si in vanzari cand au inceput sa scoata JOCURI. E singurul lucru care conteaza cu adevarat, restul sunt subiecte de flameuri intre fanboy.

    Din pacate XO a avut mult de suferit la capitolul imagine inainte sa se lanseze, dar daca vor continua in panta ascedenta si vor scoate jocuri exclusiviste si va aduce francizi asteptate, cum ar fi gow, sigur se va vinde si mai bine. Oricum suntem doar la inceput, deocamdata sony doar si-a flexat muschii, dar inca mai are mult pana sa demonstreze ceva.
    aproape toate jocurile jucate pe xbox 360 arata mai bine si ruleaza la rezolutii mai mari pe xbox....in mafia nu ai iarba,antialising varza...etc...avans tehnologic poate doar blurayul.

  10. #10 SP
    Member Kratos's Avatar
    Quote Originally Posted by cristimunte View Post
    trebuie sa fi naiv sa crezi ca asta va ajuta xbox-une sa ruleze jocurile la aceasi rezolutie/calitate cu ps4....poate la unele jocuri va ajuta,dar nu o sa fie schimbari majore....xbox one pur si simplu e mai slaba!
    Trebuie sa fii prea hater Microsoft sau prea fanboy altceva ca sa nu intelegi ca oamenii cel putin incearca sa faca treaba buna. Sunt curios ce o sa mai zici daca intr-adevar DirectX12 va veni cu performanta de 50% extra pe Xbox One. Vad ca e o moda pe-aici ca de cate ori e ceva bun legat de Xbox One sa apara cativa care sa explice cat de tare e PS4. Am PS4 si Xbox One si ambele au exclusivitati tari; ambele sunt console OK dar totodata mi-as dori ca ambele sa fie mai puternice. Vad ca Microsoft face ceva pentru asta pe cand de la Sony vin numai firmware-uri cu 'improved console stability'. Pai cum asa, nu e stabila consola PS4? Nu pot sa cred!

  11. #11 SP
    Junior Member cristimunte's Avatar
    Quote Originally Posted by Kratos View Post
    Trebuie sa fii prea hater Microsoft sau prea fanboy altceva ca sa nu intelegi ca oamenii cel putin incearca sa faca treaba buna. Sunt curios ce o sa mai zici daca intr-adevar DirectX12 va veni cu performanta de 50% extra pe Xbox One. Vad ca e o moda pe-aici ca de cate ori e ceva bun legat de Xbox One sa apara cativa care sa explice cat de tare e PS4. Am PS4 si Xbox One si ambele au exclusivitati tari; ambele sunt console OK dar totodata mi-as dori ca ambele sa fie mai puternice. Vad ca Microsoft face ceva pentru asta pe cand de la Sony vin numai firmware-uri cu 'improved console stability'. Pai cum asa, nu e stabila consola PS4? Nu pot sa cred!
    daca vroiau sa faca o treaba buna puneau un hardware calumea in consola aia mare cat casa,cum a fost la xbox clasic fata de ps2,chiar si la xbox 360 fata de ps3.nu sunt nici fanboy nici hater,daca ai fi citit ce am scris.......adevarul e ca e mai slaba(si asta nu o poti schimba major cu niste smecherii)(...toate jocurile importante arata mai prost pe xbox one..din partea mea sa scoate o mie de update-uri si sa fie de 7 ori mai buna ca ps4!se vede in vanzari ce treaba buna au facut!

  12. #12 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by Kratos View Post
    Trebuie sa fii prea hater Microsoft sau prea fanboy altceva ca sa nu intelegi ca oamenii cel putin incearca sa faca treaba buna. Sunt curios ce o sa mai zici daca intr-adevar DirectX12 va veni cu performanta de 50% extra pe Xbox One. Vad ca e o moda pe-aici ca de cate ori e ceva bun legat de Xbox One sa apara cativa care sa explice cat de tare e PS4. Am PS4 si Xbox One si ambele au exclusivitati tari; ambele sunt console OK dar totodata mi-as dori ca ambele sa fie mai puternice. Vad ca Microsoft face ceva pentru asta pe cand de la Sony vin numai firmware-uri cu 'improved console stability'. Pai cum asa, nu e stabila consola PS4? Nu pot sa cred!
    Nu știu de ce toată lumea are impresia că Microsoft face ceva și Sony nu. Tu chiar crezi că Sony nu optimizează? Ai uitat diferențele grafice dintre primele jocuri de pe PS3 și ultimele?
    Și de ce ar trebui Sony în momentul acesta să ridice performanța consolei? Momentan cel care trebuie să recupereze este Xbox - ul.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asa se intampla la fiecare stire despre consola Microsoft... ajunge sa se vorbeasca despre PS4. Jeez... you guys. are. incredible!

    Ideea e ca Microsoft nu a ramas cu aceleasi porcarii cu care a inceput... si e de apreciat - si se vede asta si din vanzarile din ultima perioada. Puteau sa lase Kinect-ul acolo, sa lase DRM si Always Online... sa se multumeasca cu totul in 720p si aia ea. Dar lucrurile merg spre bine, oricat ar vrea unii si altii sa arunce galeata cu mizerii. Mai un 10% de ici, un 15% de colo... Vorba lui Kratos... mai vedem dupa DX12 si dupa ce da MS drumul la aplicatii (Win10).

    Eu sunt multumit ca Microsoft e pe locul 2. Asa stiu ca trage tare sa ajunga din urma. La Xbox 360 s-a vazut clar... ca s-a culcat pe lauri fiind pe locul 1.

  14. #14 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Man nu generaliza de parca suntem toti in aceasi oala si nu-ti pierde calmul, vor fi mereu oameni cu pareri diferite si genuri diferite, sunt anumite comentarii care trebuie ignorate pentru ca nu poti schimba parera deja formata a unui om si nici nu cauta lucrul acesta.

    Uite de exemplu eu am incercat sa spun ca nu conteaza perfomantele ca sunt sigur ca MS cu actualul hw poate sa faca fata generatiei actuale, daca se vor concentra asupra jocurilor. Ei inca incearca sa-si spele numele si de aceea promoveaza aceste stiri, cu perfomante mai mari blabla, ca s-a format o opinie generala ca xo are un hw mai slab.

    Tocmai ca noi ne laudam ca nu conteaza ce e sub capota atat de mult sau ce placa video are nu stiu cine, ca pentru noi console gamers diferenta o fac jocurile si asa este.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe mine ca hardware m-au dezamagit toate cele 3 din start... asa ca eu oricum sunt "partinitor" in a lovi in fiecare din ele in mod egal
    Insa imi trece repede supararea cand dau de jocuri bune. De exp. acum m-am reintors la Wii U si cum sa zic, i'm hooked! Chiar nu stiu ce-au facut oamenii aia... daca au stors cate 10% la fiecare update sau nu... cert e ca acum joc Bayonetta si nu-mi vine sa cred ce poate jucaria. Desi sunt sigur ca nu e, arata atat de bine si se misca atat de bine de zici ca-i 1080p la 60fps. Impecabil! Si cu toate astea, cred ca e cea mai hulita consola dintre cele 3. See, am adus in discutie si Wii U, ca sa fie ciorba - ciorba!

    Babulu: din pacate cei de la Sony sunt foarte criptici si nu vorbesc mai nimic despre ce optimizari fac ei in spate. E si motivul pentru care rar am ceva de scris despre asta. Daca ar fi si ei mai open, fii sigur ca as scrie mai des. De fapt, poate tu ai acces la mai multe resurse, stii mai bine cum mergea treaba acolo in spate... daca poti da share la ceva anume, please do! Nu cred ca se supara nimeni daca avem cat mai multe infos despre "jucariile" noastre. Thx!

  16. #16 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Eu am avut doar PS pana acum, dar nu pot sa nu recunosc ca in ultima perioada la Microsoft mintile s-au mai luminat.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Na ca am gasit si ceva pentru PS4: http://www.consolegames.ro/forum/f7-...are-ul-2-50-a/

  18. #18 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by cristimunte View Post
    daca vroiau sa faca o treaba buna puneau un hardware calumea in consola aia mare cat casa,cum a fost la xbox clasic fata de ps2,chiar si la xbox 360 fata de ps3.nu sunt nici fanboy nici hater,daca ai fi citit ce am scris.......adevarul e ca e mai slaba(si asta nu o poti schimba major cu niste smecherii)(...toate jocurile importante arata mai prost pe xbox one..din partea mea sa scoate o mie de update-uri si sa fie de 7 ori mai buna ca ps4!se vede in vanzari ce treaba buna au facut!
    Ia dai un ochi prin filmuletele astea din linkul de mai jos (sunt si vechi deja), si pune-ti niste semne de intrebare: de ce pe consola asta mare cat casa poporului si slaba, arata la fel sau chiar mai bine decat ps4?
    Greu uh, sa arunci cu vorbe (da, ne-am dat seama nu esti hater lol).
    Sau jocurile de mai jos nu se incadreaza in categoria celor "importante"?
    Ce se vede in vanzari? Iar vorbesti din auzite, reciteste si tu ce s-a tot scris pe aici pe forum, de-a lungul timpului. M$ au plecat din start cu craca taiata, asta din vina lor (DRM, KINEKT, Always online etc, mizerii la care acum renunta incet incet).
    Gandeste-te, daca ofereau de la inceput ce ofera acum, probabil erau destul de apropiati ca vanzari, daca nu peste.


    Cat despre popularitatea ps3 la noi in tara, e prea simplu aici de calculat. Romanul si-a luat/isi ia ps3, pentru ca online-ul a fost free (probabil 30% din gamerii adevarati sau fanboys, si-au luat consola pentru ca sony sau pentru ca friends, exclusivitati, etc).
    Restul? Pai fifa, nfs sau whatever, poti juca free pe ps3, de ce sa dai bani pe live la xbox 360?
    PS4 vs. Xbox One Graphics Comparisons - Xbox One Wiki Guide - IGN

  19. #19 SP
    Junior Member cristimunte's Avatar
    hah!!grafica se compara pe televizoare nu pe videouri de youtube!ghosts care ruleaza in 720p pe xbox one,nu are cum sa arate mai bine decat pe ps4 la 1080p.....plus o gramada de alte jocuri sunt in aceasi situatie,nu are nici o logica ce spui.

  20. #20 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Acest boost de 15% ce va însemna în materie de jocuri ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 16-08-2013, 16:59
  2. Boost your favorite Retro Games! By RonanN1 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 6 Last Post: 30-01-2011, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts