Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: ZeniMax Media a cumparat id Software

  1. #1 SP
    Junior Member AdykOSu's Avatar

    Arrow ZeniMax Media a cumparat id Software

    Ieri a aparut o stire care in mod normal ar fi zguduit piata gamingului, dar care in perioada de criza pare a fi ceva cat se poate de normal. Prin stirea respectiva suntem anuntati ca ZeniMax Media (o organizatie de media publishing ce include Bethesda Softworks, detinatoare a marcii The Elder Scrolls, Oblivion si Morrowind) a achizitionat id Software (care nu mai are nevoie de prezentare, ci sunt de ajuns doar rostirea numelor gen Wolfenstein, Doom, Quake). Sa vedem ce efect va avea aceasta achizitie asupra mult asteptatului RAGE ! Detalii despre achizitie puteti gasi chiar pe pagina oficiala id Software: id Software.

    Partea proasta, console related: Ma astept ca in viitor sa apara aceeasi politica de exclusivitate...in defavoarea Sony, bazandu-ma pe "experienta" Fallout 3. Este posibil sa scada si calitatea cu care ne-au obisnuit cei de la ID, avand in vedere ca vor trebui cu siguranta (politici de grup) sa se conformeze practicilor gen "banda rulanta".

    Partea buna, overall: Ne putem astepta la mai multe releas-uri din partea celor de la ID Software, acum ca vor avea la dispozitie resursele financiare necesare pentru a dezvolta intern jocurile.
    Attached Images Attached Images quake4.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Partea rea:Faceau treaba buna independeti acum depind de aia ..Poate ia lovit si pe ei criza cine stie....

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Partea "buna": Deci daca au vandut acum... dupa ce au facut atat tam-tam cu RAGE... cu noua tehnologie, texturi de marimi de neimaginat pana acum... inseamna ca e "technological bull****". Pe vreme de criza nu prea mai poti sa pacalesti lumea cu un trailer si ceva tech demos. Real people play real games

    Partea "rea": id Software s-a culcat prea mult pe lauri. Uitati-va la ce note au ultimele lor jocuri. De ani buni n-au mai scos ceva "revolutionar".

  4. #4 SP
    Junior Member AdykOSu's Avatar
    In ideea ca au crescut enorm de mult costurile de dezvoltare ale jocurilor (mai ales cand alegi sa dezvolti singur si tehnologia) si se mai suprapune si publisher-ul care-si trage si el cota lui parte din "joaca", este foarte dificil ca studio independent sa supravietuiesti. Vedem asta intamplandu-se in multe alte domenii, de ce nu si aici?

    Oricum, in 20 de ani o sa avem 4 mari si tari corporatii care or sa ne furnizeze toate distractiile de gen.

    Cat despre Rage, am asteptari enorme de la jocul asta. Jocul va ramane sub sigla EA cand va fi lansat si avand in vedere ca este cam gata, nu vor aparea deloc compromisuri.

    Vom vedea ce si cum incepand cu DOOM4_rpg.

  5. #5 SP
    Member Kratos's Avatar
    Cred ca depinde de cati bani vor "pompa" in id Software. Daca i-au cumparat doar de show-off, atunci "there goes the neighbourhood". Eu inca am sperante mari de la RAGE. Desi nu stiu de ce, dar mi se pare ca id de la o vreme a cam ramas in urma. Iar pe partea de "gore" unde mai aveau sanse deja sunt multi pretendenti la "tron"

  6. #6 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Din pacate s-au cam dus pe apa sambetei..si o zic asta din pct. de vedere a unui "fan inrait" , ultimul titlu decent a fost RTCW ... restul au dezamagit complet..la fel cum o sa o faca si ultimul Wolfenstein din cate pare Engine-ul are un aspect invechit...mie nici Rage nu mi s-a parut ceva iesit din comun..au cam pierdut contactul cu "realitatea"..

  7. #7 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    ID a murit odata cu plecarea lui John Romero. Era inevitabila achizitia lor. Speram totusi sa fie cumparati de catre Blizzard.

  8. #8 SP
    Junior Member Derek's Avatar
    Look at the bright side...jocurile scoase de companiile din acest Zenix Media Trust nu sunt rele deloc ...seria Elder Scrolls, Fallout 3...poate nu-i dracu' chiar atat de negru.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Krusht View Post
    ID a murit odata cu plecarea lui John Romero. Era inevitabila achizitia lor.
    Eh, nici chiar asa... sau ai uitat de "succesul" pe care l-a avut John Romero cu Daikatana ?

  10. #10 SP
    Junior Member Derek's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eh, nici chiar asa... sau ai uitat de "succesul" pe care l-a avut John Romero cu Daikatana ?
    Oh da, that's was "da bomb".

  11. #11 SP
    Junior Member AdykOSu's Avatar
    ID Software isi permitea la un moment dat sa dezvolte noi tehnologii cu care sa impuna noi standarde acestei industrii si ulterior sa scoata ceva bani din vanzarea acestor tehnologii. Cu timpul, costurile s-au marit considerabil..de cateva ori as spune. Drept urmare, nu si-au permis sa scoata pe banda jocuri, astfel incat statutul lor de mari pionieri ai industriei sa paleasca, ci au ramas "old school business", lucru care i-a ingropat de vii.

    Cu toate acestea, RAGE este unul din jocurile care promite enorm si cu siguranta va ridica nivelul de grafica. La gameplay..mai vedem. Noul WOFLENSTEIN mi se pare aproape de 2 lei, cu cele 30fps (tops) ale lui cu tot. Totusi, Wolf nu este dezv de ID, asa ca niciun repros la faza asta.

    Nu fiti rai, it's the business of today.

    Bafta.

  12. #12 SP
    Member televizor's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Partea "buna": Deci daca au vandut acum... dupa ce au facut atat tam-tam cu RAGE... cu noua tehnologie, texturi de marimi de neimaginat pana acum... inseamna ca e "technological bull****". Pe vreme de criza nu prea mai poti sa pacalesti lumea cu un trailer si ceva tech demos. Real people play real games

    Partea "rea": id Software s-a culcat prea mult pe lauri. Uitati-va la ce note au ultimele lor jocuri. De ani buni n-au mai scos ceva "revolutionar".
    nu cred asta monky, uita-te la inteviul de pe kotaku cu carmack, omului chiar ii pasa de id si probabil se saturase sa il fU7@ alti publisheri la cap si nu a fost ceva de genu cine sare primu cu oferta ala ne cumpara. rage-ul va ramane published de ea dar alte continuari o sa fie ale zeni maxului.

    cat despre id murind cu plecarea lui romero... omul acum face jocuri de iphone asa ca nu stiu ce sa zic. oricum am toata increderea in carmack, omul e un geniu si nu cred ca se prostitueaza asa cu una cu doua (vezi peter moore).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 07-08-2013, 08:37
  2. Replies: 0 Last Post: 10-04-2013, 09:14
  3. Replies: 0 Last Post: 28-08-2012, 09:27
  4. Sony a cumparat studioul Media Molecule By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 03-03-2010, 12:25
  5. Zvon: Zenimax va cumpara Valve By erik95 in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 25-10-2009, 17:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts