Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Zvon: Dreamcast poate sa revina fara Sega

  1. #1 SP
    Senior Member cashonly's Avatar

    Zvon: Dreamcast poate sa revina fara Sega

    Dupa aproape 20 de ani de la ultima lor consola, Dreamcast, o parte din angajatii Sega par pusi pe fapte mari. Prin "Project Dream", o campanie de Kickstarter inceputa de Patrick Lawsen cu participarea unor designeri independenti, grupul spera sa stranga banii necesari finantarii unei console "next gen" care ar duce mai departe numele "Dreamcast". In momentul de fata, nu stim prea multe despre evolutia proiectului, dar zvonurile spun ca deja s-ar fi pus bazele arhitecturii consolei. Pana in acest moment, Sega nu are o parere oficiala fata de subiect.

    Mai multe informatii pe urmatorul link: Dreamcast Revival.
    Attached Images Attached Images maxresdefault.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ar fi chiar frumos... vad ca pe pagina lor deja a aparut counter. Mai sunt 6 zile si 7 ore... pana la ce, nu stiu
    Attached Images Attached Images 2015-12-24_164406.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    This is awesome news, cat mai multi competitori = win pentru noi.

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Dacă se dovedește că e un android console pot să aștepte...

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mayhem: Nu stiu daca va fi un competitor... ci mai mult asa, o alternativa. De fapt nici "alternativa" nu e un cuvant bun. Poate ceva altfel... pt. ca eu unul nu cred ca piata de gaming are loc momentan pentru inca un competitor care sa stie 100% ce vrea. Deja e cam haos cu Steam Console, cu Shield, cu PSTv, Apple TV si multe alte nebunii care considera ca daca le-ai pus un gamepad alaturi e suficient sa te bati cu ceilalti.

    OEE: Stii ca nu sunt fan mare Android (nu pt. ca nu-mi place, ci pentru ca structural nu il vad eu OK - ma refer la faptul ca accesul la hardware 100% e aproape imposibil, thanks to Google), dar sa stii ca am speranta ca un device (fie ea o consola, tableta, smartphone) cu Android sa apara si sa schimbe regulile. Cu alte cuvinte, astept ceva echivalentul lui Metal, DirectX... sau chiar si un OpenGL care sa poata folosi hardware-ul 100% si scris in cod serios... nu cu jde mii de framework-uri peste alte framework-uri, care sunt interpretate de un engine care de-abia el poate accesa kernel-ul, s.a.m.d.

    Mie intotdeauna Android-ul (ca si Symbian-ul) mi-au dat impresia ca sunt ca niste site-uri web. Au in spate un Apache care randeaza toate cele, care Apache depinde de un MySQL, de PHP, care toate cele depind de librarii, care librarii depind de kernel and so on. Site-uri care practic nu au acces 100% la puterea serverului. Niciodata! Well, daca in cazul unor site-uri e de inteles, din motive de resurse, de securitate and so on... dar pe un Android cu specific de gaming, vreau sa vad full access la hardware. De-abia atunci cred ca am putea vedea o jucarie Android care sa se bata de la egal la egal cu console gen PS4 si Xbox One.

    Problema care va ivi atunci va fi una destul de problematica inclusiv pt. console actuale (ma gandesc acum la Wii U si PSV): si titlurile? Cum faci rost de titluri AAA? Cine investeste in development pt. tine, cand vezi cum companii gen Ubisoft sau EA au renuntat inclusiv la Wii U, care se vanduse totusi cateva milioane de unitati... E un fel de loop aiurea, in care un hardware are nevoie de software pentru a se vinde bine, iar un software bun nu apare pe acel hardware pana acesta nu demonstreaza ca se vinde bine... Grrr...

    ---------- Post added 24-12-2015 at 17:58 ----------

    Hmm, eu nu gasesc Project Dream pe Kickstarter. Are cineva un link?

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Momentan exista doar aceasta petitie. Cand se vor strange mai multe semnaturi, va da drumul la campanie pe Kickstarter, din cate am inteles.

  7. #7 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Eu vreau sa vad un singur lucru la dreamcast-ul asta, niste jocuri care sa ma faca sa zic da, ar merita cumparat...

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Doamne ajuta!

    The House of The Dead 5! Wooooooo, let's go!

  9. #9 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Eu vad ca acolo scrie ca va rula jocurile de Dreamcast. Nici urma de next gen.

  10. #10 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Vor sa faca asta (rularea jocurilor vechi) si jocuri curente la 720p cu posibilitate de upscale la 1080p. Trebuie avut in vedere ca este vorba doar de o petitie. Nu vor face un reveal decat la chestii teoretice, totul fiind facut de un grup de fani. Daca Sega, da ok-ul (foarte putin probabil) atunci va incepe o campanie kickstarter. Pana acum Sega nu a avut nici un comentariu si nu a facut vreun anunt oficial.

  11. #11 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Mult succes, primesc stirea cu un oarecare entuziasm, dar sa nu ne imbatam cu apa rece.
    Cred ca in momentul de fata, numai cine are ori prea multi bani ori este putin nebun, crede ca ar putea supravietui pe piata actuala (daramite sa mai fac si niste bani). Printr-un Kickstaster nu ajungi pe cai mari.
    Asa la modul romantic, melancolic, sa rejoci un SoulCalibur sau Shenmue la un nivel grafic superior da. Altfel nu-i vad pe baieti printre jucatorii mari (din pacate pentru noi).

    Va fi ceva probabil pe Android (la care si eu deasemenea voi zice pas).
    Iar intr-un final o sa aleaga toti ruta mai simpla, ne-limitata tehnic, si o sa faca ce face NVIDIA cu al lor Shield sau ce incearca sa vare pe gat $ony cu PSNOW.
    Dar noi sa fim sanatosi si cu portofelul gros !

  12. #12 SP
    Junior Member BajaCustom's Avatar
    Ar fi incredibil sa continue niste serii incepute cu Sega, gen Bubsy, Global Gladiators, Golden Axe (nu mizeria aia scoasa in 2007). Cred ca l-as cumpara doar daca imi permite sa joc tot ce inseamna Sega Genesis si Dreamcast pentru ca nu suport emulatoarele pe PC.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts