Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 62

Thread: Nintendo prezinta noua consola: Nintendo Switch!

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Nintendo prezinta noua consola: Nintendo Switch!

    Iata ca a sosit clipa cea mare (sau poate cea mica?) prin care aflam ca Nintendo NX se numeste de fapt Nintendo Switch, vine anul viitor in martie si eu unul am ramas fara cuvinte. Nu stiu daca ar trebui sa rad sau sa plang. De ce naiba am avut asteptari mari? Nintendo inseamna altceva, din pacate nu au reusit nici acum sa ma traga in barca lor. Am peretii plini de intrerupatoare, cred ca o sa iau un Wii U de Black Friday. Tu ce parere ai, iti place noua consola?

    P.S. Mai multe detalii si discutii pe tema Nintendo Switch gasiti pe threadul oficial: http://www.consolegames.ro/forum/f11...ntendo-switch/.

    Attached Images Attached Images nintendo-switch.jpg

  2. #2 SP
    Banned Templier's Avatar
    este o gluma dpmdv care o sa duca la caderea Nintendo

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Se pare ca in ultima vreme s-a umplut de rosu aria noastra de News-uri (dupa RDR2, desigur). Eu unul inca nu stiu ce sa zic... vreau sa vad specificatiile. Ma asteptam ca Nintendo sa vina cu ceva altfel... nu are cum sa se bata cu greii care au acaparat uzinele AMD in ceea ce priveste productia de chip-uri ieftine si performante.

    Ar fi culmea sa fie cu Android... caz in care cred ca o va duce mult si bine

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Am spus-o si pe topicul consolei, acele mini controllers mi se par foarte confortabile...not. Specs de tabletă cel mai probabil. Daca Wii U nu a primit suport ce sa mai sper la asta?

  5. #5 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Nintendo fas, aia e. O sa mai coste si 350 de euro....
    Bine, nu zic ca nu o sa o cumpar dar e o dezamagire, chiar si din partea lor.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    N-a observat nimeni ca omul se juca Skyrim pe o consola portabila?

  7. #7 SP
    Banned Templier's Avatar
    Nintendo Switch, the next gaming system from Nintendo, is a portable system that features two detachable controllers. Called Joy-Con controllers, the company detailed several configurations in which players can use the new peripherals.

    The tiny, remote-like Joy-Con controllers are found on either side of the Nintendo Switch, which resembles a tablet. A single player can use both controllers in each hand, horizontally or vertically, or two players can divide the pair between them. Nintendo also mentioned that additional Joy-Con can be used for further multiplayer options.

    Included on the Joy-Con is a control stick and the standard set of A/B/X/Y buttons.

    There's also the Joy Grip accessory that players can pick up for what Nintendo calls a more "traditional" experience, combing the individual controllers into a single unit. We saw it briefly during the trailer, and we also got another quick peek at the Nintendo Switch Pro Controller, which closely resembles the Wii U's Pro Controller.

    ---------- Post added 20-10-2016 at 17:42 ----------

    Just a few months ago reports began to circulate that the Nintendo NX, revealed today and named the Nintendo Switch, would be powered by Nvidia graphics hardware. In a blog entry posted today Nvidia confirmed those rumors, and revealed the first details on the chipset that will drive the next generation, hybrid device.

    The Nintendo Switch will be powered by a custom Tegra processor, a system-on-a-chip that includes an Nvidia graphics processing unit. The Tegra system includes multiple processors, and is the foundation of many cutting edge consumer electronics including smartphones and the Nvidia Shield set-top box.

    Nintendo Switch appears to do things that have never been attempted in a console device, including detachable controllers, mobile screens and other seemingly revolutionary things. Nvidia says that groundbreaking design required “500 man-years of effort across every facet of creating a new gaming platform: algorithms, computer architecture, system design, system software, APIs, game engines and peripherals.”

    The post goes on to say that a custom API was built, called NVN, to “bring lightweight, fast gaming to the masses.”

    But questions remain as to how the system will be cooled, and how it will perform. So far it’s been shown in Nintendo-created marketing materials running mostly older games.

  8. #8 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Se pare ca Nintendo inca nu au scos cuvantul "wacky" din vocabularul lor
    Bravo lor ca vin cu ceva atat de curajos. Nasol ca incearca sa prinda prea multe piete intr-un singur produs, dar fara sa se focuseze pe ceva anume. Da' e clar pentru fani, cine joaca jocurile Nintendo in prezent o sa cumpere, cine nu, nu. Eu sunt intrigat, nu zic nici da, nici ba. Interesant oricum. Vedem.

  9. #9 SP
    Member esop's Avatar
    In the trailer, the Switch played The Elder Scrolls V: Skyrim, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Mario Kart 8 and NBA 2K, and Nintendo has listed a swathe of partners that plan to support the console. These include Call of Duty studio Activision, Fallout house Bethesda, Mass Effect publisher EA, Bayonetta developer Platinum Games, Final Fantasy creator Square Enix, The Walking Dead studio Telltale Games, Assassin's Creed company Ubisoft and Mortal Kombat publisher Warner Bros. Interactive Entertainment.

    This is a positive sign for Nintendo fans, following the Wii U's rather anemic third-party support, especially near the end of its life cycle.

    In today's trailer, we also got a glimpse of some Amiibo sitting next to the Switch, though it remains unclear if the new console will support Nintendo's toys-to-life figures natively. Nintendo promises to reveal more details about the games and functionality of the Switch before its worldwide release in March 2017.
    Attached Images Attached Images nintendo8-ed.jpg nintendo7-1.jpg ci_nintendoswitch_mosaic_image912w.png nintendo_switch_partners.png

  10. #10 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Eu zic ca o sa fie ok, ce atata rautate
    That Skyrim

  11. #11 SP
    Banned 00prime's Avatar
    imi place console asta, Nintendo : Switch to PlayStation, fix cand anunta Sony parteneriat cu RDR2 in timp ce Nintendo arata jocuri vechi de 5 ani in 720p pe un handheld, R.I.P.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by 00prime View Post
    Nintendo arata jocuri vechi de 5 ani in 720p pe un handheld, R.I.P.
    Stii tu sigur ca rulau in 720p?

  13. #13 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    El stie 100%, din ce am inteles a si testat produsul, e deja in zona RIP....

  14. #14 SP
    Banned 00prime's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Stii tu sigur ca rulau in 720p?
    da, e 720p, consola are 4gb ram impartiti la jocuri si OS, are chip tegra de smartphone, e fail maxim, ca putere e putin sub ps4/xb1, dar are doar 4gb ram pentru OS si jocuri impreuna, asta inseamna ca o sa ruleze unele jocuri din generatia asta dar la rezolutii mici, 540p-720p

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by 00prime View Post
    dar are doar 4gb ram pentru OS si jocuri impreuna, asta inseamna ca o sa ruleze unele jocuri din generatia asta dar la rezolutii mici, 540p-720p
    Cat de aiurea suna chestia asta. Daca are 4GB RAM nu poate rula in 1080p? Cine a zis asta? Asa, de fun... incearca sa-ti aduci aminte ca PS3 avea 512MB RAM (din care 256 erau pe placa video) si totusi au fost titluri in 1080p... Pana si generatia anterioara (Wii U) avea 2GB RAM si totusi rula majoritatea titlurilor in 1080p nativ - ba chiar multe din ele la 60FPS. Asa ca hai sa nu exageram.
    Quote Originally Posted by 00prime View Post
    are chip tegra de smartphone, e fail maxim
    Culmea e ca am si eu un nVidia Shield TV... mai vechi, ce-i drept... dar pe care ma joc in 4K si mai stie si de HDR (si are doar 3GB RAM si pt. OS si pt. aplicatii/jocuri). Da, pe un amarat de chip tegra "de smartphone"... Pacat ca nu sunt titluri multe (aici nVidia n-a reusit sa-si atraga de partea sa developerii), dar asta nu pt. ca ar fi prea slaba.

    Comparand cu Shield-ul de acum vreo 2 ani, eu unul ma gandesc ca nici Nintendo si nici nVidia n-au fost atat de varza incat sa nu scoata ceva OK pentru 2017 (avand in vedere ce nebunii fac altii cu CPU-urile si GPU-urile de mobile)...

    Pe de alta parte, nici nu ma plateste Nintendo... si daca vin iar cu vreun ecran cu rezolutie de-acum 20 de ani, eu le zic adios! Dar chiar si asa n-o sa spun RIP, pentru ca ma uit la 3DS si inca ma minunez de cat de bine se vinde.

    ---------- Post added 20-10-2016 at 22:05 ----------

    Din ce am gasit (surse complet nesigure insa, asa ca le puteti ignora):
    CPU:
    Four ARM Cortex-A57 cores, maximum 2 GHz
    L2 cache, 2 MB
    64-bit ARMv8
    Crypto extension enabled

    GPU:
    NVIDIA second-generation Maxwell architecture
    256 CUDA cores, maximum 1 GHz
    1024 FLOPS/cycle
    Texture: 16 pixels/cycle
    Fill: 14.4 pixels/cycle

    Main memory:
    Capacity of 4 GB
    Bandwidth: 25.6 GB/s

    System Memory:
    Capacity: 32 GB, Maximum transfer rate: 400 MB/s

    Video Output
    60 fps, at a maximum of 1920×1080 pixels
    Or 30 fps at 3840×2160 pixels
    Deci daca sunt adevarate, poate si 4K... chiar daca la maxim 30FPS...

    Oricum, aici vorbim de Nintendo... cred ca motto-ul lor e "Specs don't matter. Games do!"

  16. #16 SP
    Banned 00prime's Avatar
    ps3 a avut jocuri 1080p, dar majoritatea au fost 640p-720p, wii u a avut jocuri 1080p, 2 sau 3 maxim, majoritatea just 720p, poti sa nu ma crezi potit sa faci ce vrei, tot ce ai de facut e sa cauti pe youtube gameplay cu watch dogs pe wii u, 720p, grafici praf fara nici-un npc/ fara masini, asa are si ps4 1440p la jocuri mici ca child of light

    cat despre invidia shield, ce te joci tu in 4k/hdr? da exemple nu doar spune asa, ca asa ma joc si eu in 8k pe smarphone-ul meu in hdrr, ce ma joc? nu spun...

    ps4 are 4.5gb doar pentru jocuri, si inca are jocuri la 900p cu texturi pe high/medium in comparatie cu ultra pe pc, cum crezi ca o sa fie Switch cu 2/2.5gb pt. jocuri?

    si cea mai trista chestie e ca Switch e in competitie cu ps5, doamne fereste cand apare ps5 o sa puna Switch-ul in muzeul de antichitati, asta daca nu il pune PS4/PS4 Pro



    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Deci daca sunt adevarate, poate si 4K... chiar daca la maxim 30FPS...
    poate video in 4k/30fps, adica filme, stream si poze, nu jocuri

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    00prime: nu mai bine te duci sa te joci pe PC? Sau pe "smarphone-ul" tau cu 8K... Nu de alta, dar arunci chestii care n-au treaba cu consolele - suna mai degraba a "graphic whore". Daca in mintea ta Switch e in competitie cu PS5 (nu stiam ca PS5 va fi o consola mobila)... si incepi cu comparatii tehnice de PC... Sa fiu sincer, ma uit la posturile tale si nu vad decat trolling. So, good luck with that!

  18. #18 SP
    Banned 00prime's Avatar
    tu ai inceput sa vorbesti de invidia shield si nu mai stiu ce, cat despre Switch si console mobile

    vezi ce scrie acolo? daca nu invata sa citesti, Switch e 9th gen home console, in line cu PS5

    tot ce vezi in posturile mele sunt cold hard truths, daca te deranjeaza inseamna ca e bine, adevarul doare ceea ce confirma si mai mult posturile mele

  19. #19 SP
    Banned Templier's Avatar
    chris diaz nu te-ai saturat de pauza pe care ai avut-o?

  20. #20 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Mh.. sunt peste tot baietii, sau "all over the place" cum ar zice muricanu.. in japoneza nu stiu!
    Speram ca Nintendo sa iasa din relativa obscuritate in care se afla.. dupa ce am vazut, am rezervele mele.
    Tehnologic, nu este wow! dar trebuie sa recunoastem ca au fost inventivi. Din pacate cam atat.

    Referitor la promo in sine, foarte gandit si el.. dar prost.
    Vizeaza o audienta cat mai mare, cumva casual, dar totusi nu prea (ca doar avem Skyrim la rezolutie mare, pe handheld, si niste koreeni?, probabil notorii in lumea eSport).
    Avem copii, avem femei, avem oameni plini de responsabilitati care gasesc (in mod bizar) timp si utilitate, in a-si aduce consola cam la orice tip de adunare/interactiune sociala.
    Nu mai vorbesc de faptul ca al tau caine s-ar putea sa-ti ude covorul sau sa moara de foame, ca oricum il ai degeaba, important e ca te poti juca pe zombie mode in timp ce trebuie sa faci.. ceva (bine ca nu este femeia sau barbatul tau).
    Si ca tot fi vorba, nu am vazut cupluri? pe vremuri in reclamele Nintendo vedeam destul de mult asta (dar sunt foarte obosit si mi-o fi scapat, insa eu la clipul asta nu ma mai uit inca o data sa vad daca am ratat ceva).

    In sfarsit, macar produsul de-ar fi fost.. mai mult de cat este. Din pacate nota si aprecierea mea per ansamblu este una negativa.
    Sper totusi ca Nintendo/viitorul sa-mi demonstreze contrariul.

    PS: sunt gamer, am prieteni gameri, ne jucam baschet.. ba da' sa dea naiba daca (mie cel putin) ar fi venit vreodata vreo idee de genul: sa scot o miniconsola d-asta, s-o insir pe trotuar si sa.. mda. Imi rup destul degetele pe teren, in controalele alea mai lipsea sa o fac. Good luck Nintendo!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 32 Last Post: 06-06-2014, 17:20
  2. Apple a prezentat noile modele de iPod By iUser in forum Tech News
    Replies: 11 Last Post: 13-09-2012, 16:43
  3. Gears Of War 3: Horde 2.0 prezentat la GamesCom By Chris in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 22-08-2011, 21:35
  4. Fable 3 va fi prezentat luna viitoare By Bobby in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 09-01-2010, 13:42
  5. Corvette a prezentat noul C6.R GT2 By ffocus in forum Auto & Moto
    Replies: 3 Last Post: 07-08-2009, 18:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts