Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 60

Thread: Sony confirma PlayStation 4K

  1. #1 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar

    Sony confirma PlayStation 4K

    In urma unui interviu oferit Financial Times, Andrew House, presedintele Sony Interactive Entertainment, a confirmat ca se lucreaza la crearea unei versiuni upgradate de PlayStation 4. In schimb, a mentionat ca acest “high-end PS4″ nu va fi prezentat anul acesta la E3 si ca va costa mai mult decat versiunea actuala a consolei iar Sony nu va vinde in pierdere. De asemenea, consola va suporta rezolutii de 4K dar toate jocurile noi vor functiona si pe versiunea standard a PS4, versiunea noua fiind destinata celor cu televizoare 4k si “hardcore gamers”. High-end PS4 nu vrea sa fi un inlocuitor al variantei standard, ambele console urmand sa fi vandute in paralel.

    Mai jos aveti articolul aparut pe VG 24/7:
    Sony confirms PlayStation 4K, but it won’t be at E3 2016

    Andrew House, president of Sony Interactive Entertainment has confirmed to Financial Times that an upgraded version of PlayStation 4 is currently in the works.

    House referred to it as the “high-end PS4″, and said it won’t be at this year’s E3. House also revealed that it would be more expensive than the current $350 model.

    “It is intended to sit alongside and complement the standard PS4,” House said. “We will be selling both [versions] through the life cycle.”

    The upgraded console will support ultra-high definition (UHD) 4K resolutions, as has been rumoured for a while. Sony is targeting “hardcore gamers” and consumers with 4K TVs, according to House.

    “We want to ensure we have a full range of the best experiences on the new system that we can showcase in their entirety,” House added, explaining why the new console will be a no-show at E3.

    “All games will support the standard PS4 and we anticipate all or a very large majority of games will also support the high-end PS4″
    Tackling the worry some have that releasing multiple hardware versions would make things harder for developers, House said the extra work needed will be “small but manageable”. “All games will support the standard PS4 and we anticipate all or a very large majority of games will also support the high-end PS4.” House added.

    “The consumer is attuned to a different cadence of innovation in technology thanks in great part for the upgrades cadence on mobile phones or PC,” House went on, adding that PS4K exists because Sony saw an opportunity to offer “some additional benefits” to consumers as well as developers.

    Finally, the executive said the PS4K will not be sold at a loss, the same approach the company had with the launch of the regular PS4.

    We first heard of an upgraded PlayStation 4 back in March, after a number of developers talked about it with one another at GDC.

    These reports was later corroborated by various sites, including a more recent one by Giantbomb that revealed more details about the specs and power target for the console, which was referred to as ‘PS4 Neo’.
    PS: eu v-am zis ca nu apare la E3 :P
    Attached Images Attached Images highendps4.jpg

  2. #2 SP
    Banned Templier's Avatar
    cei de la $ony isi pot tine noua consola P$4,5 dpmdv. nu se pot abtine de la a incerca sa ne bage pe gat chestii pe care nu le vrem sau eu personal nu le vreau. nu ar fi prima data cand o dau in bara cu ceva, vedeti PSV,PSVTV, PSP Go.
    nu o sa imi iau TV 4K sau consola 4K atata timp cat o buna parte din posturile tv nu sunt inca HD.

  3. #3 SP
    Member solaru's Avatar
    nah... n-ai inteles. Asta-i pt "hardcore gamers". PS4 a fost " for the players"!

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Trist

  5. #5 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Au angajat Sony generatia asta o firma de relatii publice exceptionala

  6. #6 SP
    Member Victor420's Avatar
    Ah ma asteptam sa se lanseze mai repede. Cred ca nu o vedem anul asta. PSVR e vedeta sezonul acesta de sarbatori. Sper ca va fi 4K doar pentru video, si jocurile or sa ramana 1080. Mai bine baga framerate, umbre, AA etc decat rezolutie. Ce ma enerveaza ca a lasat liber de interpretat.

  7. #7 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by Victor420 View Post
    Ah ma asteptam sa se lanseze mai repede. Cred ca nu o vedem anul asta. PSVR e vedeta sezonul acesta de sarbatori. Sper ca va fi 4K doar pentru video, si jocurile or sa ramana 1080. Mai bine baga framerate, umbre, AA etc decat rezolutie. Ce ma enerveaza ca a lasat liber de interpretat.
    Apare la toamnă-iarnă.

  8. #8 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Ba ce oameni cu limba de sarpe au astia.. sa stam calmi zic, apare anul asta.

    Sunt surprins insa ca nu anunta nimic la E3.. poate nu si-o fi pregatit unu' pptxu' pentru NEO la E3..
    Cel mai probabil insa, nu au vrut sa faca mare tam-tam si sa-si puna lumea in cap (ma refer la install-base-ul PS4), si o dau pe aia.. "PS4 pentru FHD, PS4K/NEO pentru o experienta 4K desavarsita". Eu cam asta inteleg.. Exact cum speculam initial pe thread-ul dedicat.
    Pe de alta parte cred ca se pun la adapost si pentru un contracandidat mai.. potent, pentru viitorul Scorpio, ce cu siguranta va fi binisor peste NEO. "Vin ei cu alta dup-aia, lasa, asta e asa.. doar pentru 4K.."
    Ehee.. lucratura fina, ce pot spune

    PS: mi se pare amuzant, ca am impresia ca M$ a iesit la interval tocmai din cauza acestui NEO, sperietoarea generatiei actuale. N-au vrut sa ramana de caruta si-acum ei sunt aia care scot consola noua, iar $ony doar serveste acea parte a "consumatorilor" ce are un TV 4K..

  9. #9 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by Encman View Post
    Cel mai probabil insa, nu au vrut sa faca mare tam-tam si sa-si puna lumea in cap (ma refer la install-base-ul PS4), si o dau pe aia. "PS4 pentru FHD, PS4K/NEO pentru o experienta 4K desavarsita". Eu cam asta inteleg.. Exact cum speculam initial pe thread-ul dedicat.
    Adica jocurile sa fie limitate la detalii PS4 in 1080p pe Neo si diferentele sa se vada la rezolutii mai mari? Ar fi stupid sa faca asta, eu de exemplu as cumpara daca nu e mai mult de 500$ si imi cresc simtitor detaliile si am framerate stabil in 1080p.

  10. #10 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Era logic sa nu zica nimic despre cand va aparea noua consola mai performanta, ei ce vand pana atunci? Daca nu ai deja si stii ca apare in toamna, mai rabzi putin si iti iei modelul mai nou si mai performant decat sa iti iei pe cel de baza acum.

  11. #11 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    cei de la $ony isi pot tine noua consola P$4,5 dpmdv. nu se pot abtine de la a incerca sa ne bage pe gat chestii pe care nu le vrem sau eu personal nu le vreau. nu ar fi prima data cand o dau in bara cu ceva, vedeti PSV,PSVTV, PSP Go.
    nu o sa imi iau TV 4K sau consola 4K atata timp cat o buna parte din posturile tv nu sunt inca HD.
    Era mai bine daca Microsoft veneau cu Xbox 1.5 si Nintendo cu NX si ambele sa fie mai puternice decat PS4?
    Atunci PS4 devenea cea mai slaba consola si toti am fi sarit in sus sa vina Sony cu PS 4.5 .
    Eu cred ca asta anticipa Sony ca se va intampla si de aceea fac un model nou.

  12. #12 SP
    Member solaru's Avatar
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    Era mai bine daca Microsoft veneau cu Xbox 1.5 si Nintendo cu NX si ambele sa fie mai puternice decat PS4?
    Atunci PS4 devenea cea mai slaba consola si toti am fi sarit in sus sa vina Sony cu PS 4.5 .
    Eu cred ca asta anticipa Sony ca se va intampla si de aceea fac un model nou.
    Pfffffff...mai un pic si-mi dau lacrimile. Saracutii de la Sony, ei nu voiau, dar nu aveau incotro, I-au obligat nenorocitii aia de la Microsoft.
    Mah... sunteti ceva, de speriat!

  13. #13 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Nu prea poate să fie considerată o consolă nouă. Mai mult o versiune elite.
    Toate jocurile vor funcționa optim pe ambele modele. Doar rezoluția va face diferența.

  14. #14 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Pfiuuui, ce bine ca nu sunt hardcore gamer. Mi-a suierat glontul pe la ureche. Mai am o speranta cu cealalta consola. Nu imi mai vad capul de teraflopsi in ultimul timp.

    PS: acum de cand le am pe ambele m-am cam lamurit. Ambii productori au facut chestii bune si au si turnat niste rahaturi in consolele astea current gen. Vezi wi-fi-ul ps4-ului, abonamentul ps+ care in 2 ani jumate nu a adus aproape niciun titlu notabil pe ps4 etc si de partea cealalta puterea de procesare usor scazuta a xbone-ului comparativ cu ps4 sau unele detalii legate de interfetele din consola, ms/xbox store etc care lasa mult de dorit.

    Si acum pentru ca ei asculta de consumatori, scot niste produse complet noi care cu siguranta vor compensa neajunsurile generatiei actuale. Sounds like concern for gamers, not corporate greed

  15. #15 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    nu o sa imi iau TV 4K sau consola 4K atata timp cat o buna parte din posturile tv nu sunt inca HD.
    din ce am vazut pe net , rezolutia minima la aceasta consola este 1080p , asadar te poti juca fullhd toate jocurile ce or sa apara la o calitate mai buna decat cea de baza.

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In mod clar asta va fi marketarea lui PS4k. 4K (dar nu pt toate jocurile, din pacate) si 60 fps la 1080 inclusiv pt toate care nu puteau macar sa ruleze la 1080 inainte.

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe mine ma enerveaza, de ce rahan nu ii zic si ei PS5? Ca aia e de fapt. Si e backwards compatible cu PS4. Oricum nu o voi cumpara niciodata, iar daca MS face ceva similar, nici de la ei nu cumpar. Ciclul consolelor vad ca a ajuns de la 6-7 ani la 3 ani. In cazul asta eu ma voi gandi serios daca mai continui pe calea asta sau nu.

  18. #18 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    In mod clar asta va fi marketarea lui PS4k. 4K (dar nu pt toate jocurile, din pacate) si 60 fps la 1080 inclusiv pt toate care nu puteau macar sa ruleze la 1080 inainte.
    Sa nu uitam ca si in 2013 se marketau console care sa duca 1080p si 60 fps si cam am vazut cum a iesit asta pentru unii pana la urma.

  19. #19 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Ati vrut 4K, va aduce 4K, nu inteleg comentarile unora, cand s-au lansat generatia asta de console comentati ca de ce nu duce 4K, voi chiar credeti ca producatori o sa incep sa scoata pe banda rulanta jocuri 4K.

    Sent from my EVA-L09

  20. #20 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pe mine ma enerveaza, de ce rahan nu ii zic si ei PS5? Ca aia e de fapt. Si e backwards compatible cu PS4. Oricum nu o voi cumpara niciodata, iar daca MS face ceva similar, nici de la ei nu cumpar. Ciclul consolelor vad ca a ajuns de la 6-7 ani la 3 ani. In cazul asta eu ma voi gandi serios daca mai continui pe calea asta sau nu.
    Nu e PS5 pentru ca toate jocurile care vor apărea vor rula si pe PS4. Pana acum, cand apărea o noua generație, cealaltă era lasata in urma, pe cand acum nu pare sa fie cazul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Sony confirma compatibilitatea PS4-PS2 By trickz in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 14-12-2015, 21:43
  2. Sony confirma Jak & Daxter HD Collection By Tudoran in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 25-11-2011, 12:30
  3. Replies: 14 Last Post: 09-10-2008, 01:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts