Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Your soul belongs to Sony !

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    Your soul belongs to Sony !

    Se intrevad ape tulburi din partea companiei nipone. Cu putin timp in urma, Sony s-a gandit sa refaca Terms of Service inaintea lansarii mult asteptatului LittleBig Planet. Majoritatea oamenilor ca mine si ca voi nu stau sa citeasca acest document pentru ca in general acesta este o insiruire de informatii corporatiste, cu care Sony se poate apara in cazul unui eventual proces. Insa unii oameni suficient de rabdatori cat sa parcurga intreg documentul au descoperit urmatoarele clauze, aparute in urma update-ului:

    - Content-ul creat de voi in orice joc (de exemplu LittleBig Planet, FarCry2, Guitar Hero World Tour) apartine Sony. Asta inseamna ca daca ati facut de exemplu un continut aclamat de intreaga comunitate, nu e meritul vostru, ci al companiei. Nu aveti dreptul sa va laudati la prieteni cu nivelul respectiv, cu atat mai mult sa-l puneti in CV pentru a va dovedi capacitatile (/sarcasm).
    - Sony are dreptul sa asculte si sa inregistreze conversatiile intre useri pe PSN. Mare atentie sa nu cumva sa injurati compania in timpul unui joc. S-ar putea sa va treziti cu ban.
    - Legat de cumparatul filmelor online, Sony deja isi daduse cu bata in balta prin declaratia conform careia nu ti se va permite sa downloadezi un film cumparat de mai multe ori. Insa a reusit sa-si intareasca "devotamentul" prin introducerea paragrafului conform caruia Sony nu are nici o obligatie fata de utilizator in cazul in care ti-ai pierdut filmele (ti s-a stricat HDD-ul, esti nevoit sa formatezi, etc.) Prin acestea, cumparatul de filme devine clar dezavantajos pentru utilizator. Ce bine ca in Romania nu putem nici sa-ncercam.
    Attached Images Attached Images sony_iceberg.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Ce porcarie.
    1. Se lauda cu munca altora.
    2. Ne rapeste intimitatea.
    3. Ultima oricum nu ma intereseaza ca nici nu s-au obosit sa ne puna Store.

  3. #3 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Pana nu vad, nu prea-mi vine sa cred... Oricum daca e asa cum zice Khan, it sucks. Big time!

  4. #4 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    La a doua afirmatie, cu ascultatul pe PSN, eu stiam ca doar user created content va fi controlat pentru a fi child friendly, sa nu vedem "prostii" create prin LBP sau Home.

  5. #5 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Link oficial pls?

  6. #6 SP
    Member SiCK's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Link oficial pls?
    +1

    Nu sunt surprize in afara de partea cu ascultatul...aia e incredibila.Motiv pentru care as vrea si eu un link,probabil l-ai uitat. Nici macar FBI (cel putin nu oficial ) nu-si permite ascultarea conversatiilor fara un mandat,iar Sony nu cred ca are vreun drept international.Sau poate conteaza ca PSN e proprietatea lor si au dreptul sa faca ce vor?

  7. #7 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    asta cu dreptul de proprietate intelectuala e o practica normala in randul corporatiior. Ia ganditi-va daca va creati un character in WoW atunci acel char si toate item-urile obtinute sau craftate de voi apartin lui Blizzard, e normal ca Sony sa faca acelasi lucru cu LBP. Toate firmele mai incerc sa mearga pe chestii proprietare pentru a se putea proteja, toti fug de Open Source.
    Primul joc care a acordat userului dreptul de proprietate intelectuala asupra creatzilor sale a fost Second Life.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nici nu mai citesc EULA, Terms & Condition si alte astfel de minunatii. No offense, dar in mare, la ce super avocati au, te invart pe-acolo de ajungi sa te miri ca ti-au dat permisiunea sa-ti cumperi consola si ar trebui sa le fii recunoscator pe viata pentru ca ti-au dat voie sa le cumperi jocurile... yak.

  9. #9 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    WHO CARES ?! .... Atata timp cat eu am parte de jocul respectiv si ma joc ... ! ! ! ! ...Totul este un joc. Tu practic platesti ca sa ai parte de "phun" ... Si atat.

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    poftim link-ul oficial:

    PlayStation.com

    It's true I tell you

  11. #11 SP
    Member SiCK's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    poftim link-ul oficial:

    PlayStation.com

    It's true I tell you
    Hey there.Mai exista si SCEE sau Terms of Service oricum se aplica peste tot,SCEA fiind schimbat in SCEE sau SCEJ dupa nevoie ?
    However, SCEA reserves the right to monitor and record any online activity and communication throughout PSN and you give SCEA your express consent to monitor and record your activities. SCEA reserves the right to remove any content and communication from PSN at SCEA's sole discretion without further notice to you.

  12. #12 SP
    Member collector's Avatar
    Content-ul creat de voi in orice joc (de exemplu LittleBig Planet, FarCry2, Guitar Hero World Tour) apartine Sony
    aaahh cand o aparea modare si ptr ps3 )

  13. #13 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    Quote Originally Posted by SiCK� View Post
    +1

    Nu sunt surprize in afara de partea cu ascultatul...aia e incredibila.Motiv pentru care as vrea si eu un link,probabil l-ai uitat. Nici macar FBI (cel putin nu oficial ) nu-si permite ascultarea conversatiilor fara un mandat,iar Sony nu cred ca are vreun drept international.Sau poate conteaza ca PSN e proprietatea lor si au dreptul sa faca ce vor?
    Ok. Dar chiar toata lumea a uitat "incidentul" Sony rootkit? De putut se poate, pt. ca au 3 oo, dar sincer, eu nu vad un motiv real sa asculte convorbirile a mii de jucatori.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Your PC Specs By Anderul in forum Hardware
    Replies: 226 Last Post: 01-09-2020, 16:50
  2. Your Desktop Screenshots By SiCK in forum Offtopic
    Replies: 834 Last Post: 05-03-2018, 21:35
  3. Choose your comrade! By MonkY in forum Polls
    Replies: 22 Last Post: 15-08-2011, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts