Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Zvon: pretul unui NGP va fi...

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Zvon: pretul unui NGP va fi...

    Chiar inainte sa inchid calculatorul si sa ma culc, o stire aparuta in urma cu 5 minute mi-a atras atentia in mod deosebit. Potrivit site-ului pspgweber.com in urma unui interviu cu un oficial Sony, din pacate nu s-a oferit niciun nume, acestia ar fi aflat cat va costa noua generatie de console handheld. Dupa cum bine stitit vor fi 2 modele. Modelul standard care va avea doar WiFi va costa intre $250-$280, iar pentru modelulul 3G viitorii clienti vor trebui sa scoata din portofel o suma intre $320-$350. Nu stiu ce sa zic, daca stirea e fake sau nu, dar deocamdata o incadreaz la categoria zvon. Oricum daca se adevereste, chiar pot sa afirm increzator ca Sony va da lovitura cu un asemenea device la acest pret.
    Attached Images Attached Images sony-ngp-hands-.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Daca e sa ne luam dupa zvon inseamna ca NGP-ul cel mai ieftin ar fi cam 1600 lei la noi. Nu mi se pare chiar asa un pret "bomba". Poate va intrebati cum am ajuns la pretul asta. Simplu. La noi dolarii se transforma din start in euro. Deci 250-280 euro. Romanasul isi mai pune un mic adaus, ca asa e frumos, deci 300 euro minim. 300x1.24 (TVA) = 372. Inmultim si cu 4.25 (minim) = 1581 lei. E chiar asa de bun pretul ?

    Da, e mai ieftin decat ma asteptam, dar nu cu mult, eu as fi pariat pe un 2000-2200 lei. Dar fix atat va fi modelul mai scump...

  3. #3 SP
    Junior Member onizuka_ffx's Avatar
    RaverX, pai atunci il cumparam din afara... incercam chiar de la americani!!! ar fi si asta o optiune pentru acel pret despre care se zvoneste!!! oricum vom trai si vom vedea!!!

  4. #4 SP
    Member s0whaT's Avatar
    chiar nu se merita sa cumperi din Ro , pe langa tv mai vine si un pret adaugat un 10% sau chiar mai mult.
    Daca e intradevar 250 - 280 , merita cumparat

  5. #5 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    PS3ul costa 300EUR, iar in Romania costa 1200-1300lei. Nu cred ca pretul unui NGP va fi 1600lei (ca sa nu mai vorbim de 2000), cred ca va costa in jur de 1200-1300ron.

  6. #6 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Daca e sa ne luam dupa zvon inseamna ca NGP-ul cel mai ieftin ar fi cam 1600 lei la noi. Nu mi se pare chiar asa un pret "bomba". Poate va intrebati cum am ajuns la pretul asta. Simplu. La noi dolarii se transforma din start in euro. Deci 250-280 euro. Romanasul isi mai pune un mic adaus, ca asa e frumos, deci 300 euro minim. 300x1.24 (TVA) = 372. Inmultim si cu 4.25 (minim) = 1581 lei. E chiar asa de bun pretul ?

    Da, e mai ieftin decat ma asteptam, dar nu cu mult, eu as fi pariat pe un 2000-2200 lei. Dar fix atat va fi modelul mai scump...

    psp e in US in medie 200$ si la noi e 750 ron in magazin... deci nu ai dreptate.

  7. #7 SP
    Junior Member dacblood's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Daca e sa ne luam dupa zvon inseamna ca NGP-ul cel mai ieftin ar fi cam 1600 lei la noi. Nu mi se pare chiar asa un pret "bomba". Poate va intrebati cum am ajuns la pretul asta. Simplu. La noi dolarii se transforma din start in euro. Deci 250-280 euro. Romanasul isi mai pune un mic adaus, ca asa e frumos, deci 300 euro minim. 300x1.24 (TVA) = 372. Inmultim si cu 4.25 (minim) = 1581 lei. E chiar asa de bun pretul ?

    Da, e mai ieftin decat ma asteptam, dar nu cu mult, eu as fi pariat pe un 2000-2200 lei. Dar fix atat va fi modelul mai scump...
    wow....ce calcul ....
    Dar, asa cum au facut si colegii de mai sus, o sa te contrazic. Pretul de 250$ se transforma in EURO in toata Europa, deci rezulta 250E. In acest pret este inclusa deja TVA , plus un profit al vanzatorului
    250Ex4.25 = 1062 RON
    In ultima perioada am observat ca pretul din Ro este cam la fel ca in orice tara din EU(sau chiar mai ieftin - vezi Starcraft 2 care costa 60E, iar la noi este 229RON, inclusiv la Auchan, nu doar pe site-uri).

  8. #8 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by dacblood View Post
    wow....ce calcul ....
    Dar, asa cum au facut si colegii de mai sus, o sa te contrazic. Pretul de 250$ se transforma in EURO in toata Europa, deci rezulta 250E. In acest pret este inclusa deja TVA , plus un profit al vanzatorului
    250Ex4.25 = 1062 RON
    In ultima perioada am observat ca pretul din Ro este cam la fel ca in orice tara din EU(sau chiar mai ieftin - vezi Starcraft 2 care costa 60E, iar la noi este 229RON, inclusiv la Auchan, nu doar pe site-uri).
    Te inseli....250 E probabil va fi pretul recomandat...care nu include profitul vanzatorului...
    ce spui tu de Starcraft este doar o exceptie...de fapt Blizzard in Romania are toate preturi bune...insa 80% din jocuri sunt mult mai scumpe ca in afara si sunt oferte aberante ...

  9. #9 SP
    Junior Member dacblood's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Te inseli....250 E probabil va fi pretul recomandat...care nu include profitul vanzatorului...
    Pai..... acest pret este recomandat cumparatorului, nu vanzatorului. Este ca si cand te duci si cumperi un produs (gen cola/pepsi ) care are pe eticheta un pret recomandat de X. Daca magazinul doreste sa-i puna un pret mai mare nu-i problema, dar s-ar putea sa nu-l mai cumperi tu.

  10. #10 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Te inseli....250 E probabil va fi pretul recomandat...care nu include profitul vanzatorului...


    de unde le scoateti ma nene...

  11. #11 SP
    Junior Member onizuka_ffx's Avatar
    okay ca de fiecare data fiecare cu parerea lui!!! sincer pretul pe care il va avea va fi in jur de 1400-1500 cel cu Wi-Fi si 1600-1700 cu 3G, asta e parerea mea!!! acum asteptam pana la iarna si vom vedea pretul oficial din Romania!!

  12. #12 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Nu va suparati daca va rog sa mai schimbati poza la stirile despre NGP, nu? .

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by RazvyLord View Post
    Nu va suparati daca va rog sa mai schimbati poza la stirile despre NGP, nu? .
    nu te supara daca te intreb, dar asta e important?

    LE: better ?

  14. #14 SP
    Member RaduHawk's Avatar
    Avand in vedere ca PS3 este oficial in Romania e posibil sa avem preturi echivalente celor in $, poate usor ridicate. Nu se compara cu situatia de la XBOX cand ne apropiem de preturile din celelalte tari doar la super-mega-oferte.

  15. #15 SP
    Member sensamur's Avatar
    Frate sa fim seriosi ngp e foarte foarte perforamnt e aproape un ps3 care e in jur de 1500 lei ,deci ngp nu are cum sa fie mai putin plus ca daca ar fi mai putin gen 12-1300 lei ar sari multa lume cu gura ,dai 800 pe psp si pe un model de 3 ori mai performant dai 12-1300, mai ales cei care au achizitionat un psp recent ar fi foarte nemultumiti.

  16. #16 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post


    de unde le scoateti ma nene...
    nu inteleg ce e asa amuzant ...e vorba de pretul retailer-ului (magazinului) ...250E am zis la intamplare...ca raspuns la ce spunea user-ul de mai sus..
    si nu stiu unde ai vazut tu PSP la 200$ ..poate doar PSP Go..in fine...poate 10-20% din piata contine produse mai ieftine..dar produse de IT&C mai ieftine ca in America(vorbesc sa ai si cat de cat siguranta ca nu ai probleme cu garantie...nu-mi da exemplu Singapore sau mai stiu eu ce tara exotica) nu gasesti...raportat bineinteles la ce preturi avem in Romania..

  17. #17 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    nu te supara daca te intreb, dar asta e important?

    LE: better ?
    Yea, better .
    E destul de important, deoarece vin multe stiri despre NGP, si uneori am impresia ca e aceeasi stire care am mai citit-o odata .Mai intai ma uit la poza, apoi la titlu.

  18. #18 SP
    Member daredevil's Avatar
    NGP=nintendo got pwned

  19. #19 SP
    Junior Member george1976's Avatar
    Prea mult... Muncesti o luna sa iei NGP, ce bine e la noi.....

  20. #20 SP
    Junior Member baghy's Avatar
    c `mon , la ce stie sa faca e un pret rezonabil , chiar si pt Romania.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Zvon: NGP va fi lansat pe data de... By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 17-03-2011, 15:08
  2. Pretul unui PSP este redus By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 03-03-2011, 17:11
  3. Zvon: GameStop dezvaluie pretul NGP By erik95 in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 12-02-2011, 13:23
  4. Uncharted pe NGP By darcangel in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 0 Last Post: 27-01-2011, 22:55
  5. Psp 2 - ngp By claudiutk in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 2 Last Post: 27-01-2011, 22:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts