Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 44

Thread: Cum se descurca The Last of Us la capitolul vanzari

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Cum se descurca The Last of Us la capitolul vanzari

    Acum cateva zile s-a lansat unul dintre candidatii, cu sanse mari de castig, la categoria "jocul generatiei actuale de console", The Last of Us. Jocul celor de la Naughty Dog, studioul care in trecut ne-a delectat cu jocuri precum: Crash Bandicoot, Jack and Dexter sau seria Uncharted, a primit recenzii fantastice, avand numai note de 10 de la publicatiile importante si cu o medie incredibila de 95 pe metacritic. Deja stim cat de asteptat a fost jocul de catre membrii forumului si ce impresii puternice le-a lasat fiecaruia dintre noi, acesta ridicandu-se si chiar depasind asteptarile noastre, reusind astfel cu cateva luni inainte de aparitia pe piata a urmatoarelor console sa ridice cu mult stacheta.

    Acum probabil ca multi dintre voi sunteti curiosi si cum s-a descurcat jocul in materie de vanzari in primul weekend de la lansare, pana la urma studioul merita sa aibe succes si din punct de vedere financiar, dar imi este greu sa cred ca le va fi greu avand in vedere ce capodopere au lansat pe PS3 si nu numai. Siteul VGChartz a anuntat ca The Last of Us este titlul cu cel mai profitabil debut din 2013, cu peste 1.3 milioane de copii, depasind astfel cu aproximativ 200.000 de jocuri pe Bioshock: Infinite, care s-a lansat atat pe PS3 cat si pe X360. Pe regiuni, s-au vandut 500.000 in USA, 338.000 au fost pre-orders, iar in UK 120.000 de copii. Ca sa va faceti o idee cam ce semnificatie au aceste numere, The Last of Us a reusit sa stranga mai multi bani decat a castigat filmul Man of Steel la box-office in primul weekend de proiectie in cinematografe.

    Eu zic ca este destul de impresionant si sunt sigur ca vor fi si mai multe vandute, deoarece orice posesor de PS3 ar trebui sa-l joace inainte sa treaca la generatia viitoare de console. Good job Naughty Dog.
    Attached Images Attached Images the_last_of_us.jpg

  2. #2 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    SONY nu dezmite - daca ati uitat, a lansat God of war 2 chiar dupa lansarea in Japonia a consolei Playstation 3, God of war 2 poate considerat unul dintre cele mai bune jocuri de PS2 aflandu'se intr'un top al vanzarilor pe locul 36 (world wide).

    Si pentru a nu deturna discutia - felicitari Naughy Dog pentru Last of Us (desi inca nu l-am terminat inca) calitatea se simte inca din primul moment, trecand playerul prin tot spectrul emotiv - de la ras, la incrancenare, scene impresionante si ajungand chiar la tragism si disperare.

  3. #3 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    SONY nu dezmite - daca ati uitat, a lansat God of war 2 chiar dupa lansarea in Japonia a consolei Playstation 3, God of war 2 poate considerat unul dintre cele mai bune jocuri de PS2 aflandu'se intr'un top al vanzarilor pe locul 36 (world wide).
    Nu numai in Japonia, se lansase si in US.

  4. #4 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Crezi ca va putea ajunge la 6,5 milioane de copii?

    ---------- Post added 17-06-2013 at 10:40 PM ----------

    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    The Last of Us a reusit sa stranga mai multi bani decat a castigat filmul Man of Steel la box-office in primul weekend de proiectie in cinematografe.
    Compari mere cu pere. Nu are rost comparatia pe care o faci. Ia gandeste-te putin: un film ruleaza in anumite zile la anumite ore, iar tu poti cumpara jocul la orice ora, nu mai zic de capacitatea salilor de cinema care e limitata. Un joc e 50 euro, un bilet la film este 5-7 euro.

  5. #5 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    De data asta și eu trebuie să punctez comparația nereușită... Dacă a vândut 1,3 milioane de discuri * 60 dolari = 98 milioane de dolari. Bine, se poate spune că în UE s-a vândut la prețul de 60 de euro și 50 de lire în Uk și suma este mult mai mare.

    Dar și așa comparația nu este validă, Man of Steel încasând în weekendul de lansare 116 milioane de dolari doar în USA și 71,6 milioane de dolari în celelalte țări unde a fost lansat.

    Nu vreau să par un douchebag cu comentariul ăsta, dar sunt un cinema freak când vine vorba de boxoffice-urile internaționale și nu pot lăsa acest lucru să treacă neobservat, deși sunt conștient că acea comparație este realizată pentru a scoate în evidență numărul foarte mare de discuri vândute la lansare.

  6. #6 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    dupa cum am zis comparatia era mai mult un fun fact si eu am gasit-o intr-un articol si probabil ca se refera strict la BO din USA. oricum, cum ai zis si tu, am vrut doar sa scot in evidenta ce inseamna 1.3 milioane de jocuri in weekendul de debut, comparativ cu un film, pentru ca este mult mai tangibil pentru o persoana astfel si sa inteleaga semnificatia acestor cifre de debut (dupa cum am zis si in articol). este foarte mult pentru un joc survival-horror bazat mai mult pe SP si exclusiv.

  7. #7 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Statistica ia in calcul doar incasarile din UK. Andrew a uitat sa mentioneze asta sau unde a gasit informatia nu era prezent si acest detaliu: UK CHARTS: The Last of US is No.1 | Games industry news | MCV

    Estimates from the movie trade press say that film made over £3m at the box office in the UK on Friday and Saturday. We're not allowed to share the numbers, but The Last of Us comfortably made more money over that same time period.

  8. #8 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    Acum cateva zile s-a lansat unul dintre candidatii, cu sanse mari de castig, la categoria "jocul generatiei actuale de console", The Last of Us. Jocul celor de la Naught Dog, studioul care in trecut ne-a delectat cu jocuri precum: Crash Bandicoot, Jack and Dexter sau seria Uncharted, a primit recenzii fantastice, avand numai note de 10 de la publicatiile importante si cu o medie incredibila de 95 pe metacritic. Deja stim cat de asteptat a fost jocul de catre membrii forumului si ce impresii puternice le-a lasat fiecaruia dintre noi, acesta ridicandu-se si chiar depasind asteptarile noastre, reusind astfel cu cateva luni inainte de aparitia pe piata a urmatoarelor console sa ridice cu mult stacheta.

    Acum probabil ca multi dintre voi sunteti curiosi si cum s-a descurcat jocul in materie de vanzari in primul weekend de la lansare, pana la urma studioul merita sa aibe succes si din punct de vedere financiar, dar imi este greu sa cred ca le va fi greu avand in vedere ce capodopere au lansat pe PS3 si nu numai. Siteul VGChartz a anuntat ca The Last of Us este titlul cu cel mai profitabil debut din 2013, cu peste 1.3 milioane de copii, depasind astfel cu aproximativ 200.000 de jocuri pe Bioshock: Infinite, care s-a lansat atat pe PS3 cat si pe X360. Pe regiuni, s-au vandut 500.000 in USA, 338.000 au fost pre-orders, iar in UK 120.000 de copii. Ca sa va faceti o idee cam ce semnificatie au aceste numere, The Last of Us a reusit sa stranga mai multi bani decat a castigat filmul Man of Steel la box-office in primul weekend de proiectie in cinematografe.

    Eu zic ca este destul de impresionant si sunt sigur ca vor fi si mai multe vandute, deoarece orice posesor de PS3 ar trebui sa-l joace inainte sa treaca la generatia viitoare de console. Good job Naughty Dog.
    Genul acesta de formulare mi s-ar parea potrivita inainte de titlul initial: "pentru posesorii PS3:". Inainte sa-mi demolezi afirmatia, tu postezi pe "Console News", adica toata lumea presupune ca esti jurnalist(amator sau profesionist, trebuie sa cunosti regulile de baza si sa fi obiectiv in primul rand, chiar daca ai recunoscut pe alt thread faptul ca postezi cu o "tenta personala"). Nu este o simpla postare pe "Clubul PS3".

    In momentul in care faci comparatii cu "Bioshock Infinite", trebuie sa cunosti faptul ca este un titlu multiplatform, deci nu are nicio legatura cu jocul lansat exclusiv pentru PS3 in materie de vanzari. Ok, a vandut mai mult, dar care este legatura? Trebuia sa compari cu un alt titlu exclusiv PS3. Nimeni nu le retrage meritul celor de la Naughty Dog,au reusit un lucru extraordinar.

    Ce legatura are cu o productie cinematografica? Man of Steel este un film care oricum o sa incaseze mai mult decat acest joc. Daca s-ar incasa mai mult din jocuri, aici s-ar dezvolta actiunile cele mai importante si aici ar merge banii mai multi, nu in filme. Aici chiar nu ai avut nicio treaba cu stirea posatata de tine, chiar daca ai precizat informatia "ca si idee".

    Apreciez ce incerci sa faci, dar lasa preferintele personale la-o-parte daca vrei sa faci un lucru bun, adica sa informezi corect comunitatea. Am precizat nemultumiri legate de modul in care postezi pe aria "Console News". In alta parte poti sa spui ce vrei, dar aici ai o responsabilitate. Inteleg enuziasmul, dar incearca sa nu-l arati atat de mult.

  9. #9 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Eu zic ca nu e asa de inutila comparatia cu Man of Steel. Ambele reprezentia forme diferite de "entertainment" care sunt oarecum in concurenta .
    Si uitati-va la bugetul filmului: 225 milioane $ .
    Jocul asta n-a avut nici jumatate buget cat a avut filmul ala si tot a facut mai multi bani, cel putin in UK.

    Eu apreciez ce face AndRewqp . De ce nu incepeti voi sa scrieti stiri daca credeti ca faceti o treaba mai buna?

  10. #10 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Toti sunt jurnalisti cand vine vorba de critici si comentarii, dar cand e sa puna mana sa scrie o stire sau un articol bate vantul...
    The Last Of Us merita toate laudele ce i se aduc cu varf si indesat.
    AndRewqp, continua, faci treaba buna.

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    sexbobomb91, cele doua vor fi "oarecum in concurenta" in momentul in care iti va fi greu sa te decizi sambata dimineata daca iti cumperi TLoU (200RON) sau te duci diseara la film (20RON). crezi ca sunt multi printre noi care se confrunta cu aceasta decizie dificila?

    ontopic: AkF, teoretic da, ar trebui sa fie mai obiectiv DACA asta ar fi scopul, insa ma tem ca nu prea e. majoritatea noutatilor se posteaza destul de rapid prin topicurile dedicate, astfel incat eu am impresia ca aria asta are rolul sa scoata in fata unele stiri mai importante care incita la discutie, ceea ce iti permite sa fii mai putin obiectiv si sa mai adaugi de la tine. eu am probleme cu modul asta in momentul in care stirea este prezentata numai partial si sunt in mod deliberat omise anumite parti pentru a-ti justifica propriul tau punct de vedere, insa cu putina atentie se pot verifica informatiile din mai multe surse si se poate compila o stire exacta. nu e chiar rocket science.

    AndRewqp, indiferent ce modalitate alegi (obiectiva sau subiectiva), intotdeauna va fi cineva care nu e de acord cu modul in care te exprimi. nu poti impaca si capra si varza. in contextul asta, trebuie sa scrii cum iti vine tie bine, cum te simti tu mai lejer pentru ca este extrem de important sa nu fii stresat de modul in care trebuie sa-ti comunici mesajul. este, de asemenea, adevarat ca atunci cand transmiti un mesaj trebuie sa-ti cunosti cat mai bine interlocutorii, astfel incat mesajul sa le fie transmis in mod eficient (fara sa fii nevoit sa revii de nu stiu cate ori ca sa fii inteles). aici insa (adica pe CG), asta tine mai mult de forma, in ideea ca nu are sens sa folosesti cuvinte pompoase sau un limbaj prea tehnic (ceea ce oricum nu faci, dar iti dau un exemplu) pentru ca varsta interlocutorilor tai este destul de frageda, iar acest tip de interlocutor apreciaza un mesaj simplu, la obiect si pe cat posibil complet (sau macar esentialul sa fie prezent, dar sa fie verificat ca sa nu existe dubii asupra veridicitatii informatiei).

    in consecinta, incearca sa verifici informatiile din mai multe surse, sa identifici sursa de la care a plecat totul (sa vezi daca este una oficiala precum un comunicat de presa sau neoficiala cum ar fi un site tert si atunci sa estimezi calitatea sursei respective in sensul ca site-ul respectiv poate a avut dreptate in trecut sau poate a lansat numai zvonuri care nu s-au confirmat), sa vezi daca exista reactii si care sunt ele (mai ales ca vrei probabil sa ii dai si o nota personala), sa folosesti o exprimare relativ simpla fara expresii complicate si un limbaj prea tehnic sau formal, iar atunci cand adaugi propriile tale pareri sa se inteleaga clar ca sunt ale tale (deoarece vei fi apreciat pentru asta) si nu ale altora, iar daca sunt ale altora atunci mentioneaza-i ca asa e frumos. bine, frumos e sa mentionezi si sursa de la care a plecat informatia ca poate sunt unii mai catolici decat papa si vor si ei sa verifice, dar in cazul in care compilezi o stire din mai multe surse e ceva mai dificil de facut asta. toate aceste lucruri sunt valabile pentru toti cei care incearca sa contribuie intr-un fel sau altul aici (sau in alta parte).

    eu cam atat am avut de spus si sper sa o luati ca pe o critica constructiva. am facut chestiile astea de aproape 15 ani de cand am inceput sa scriu (undeva inainte de 2000 la XtremPC, nu imi mai aduc aminte exact daca a fost 1998 sau 1999) asa ca sper ca cele cateva sugestii vor fi bine primite si vor ridica nivelul stirilor si articolelor postate aici. am auzit intr-adevar intrebarea pe care a pus-o si sexbobomb91 mai sus de o gramada de ori, insa nu cred ca e corect. faptul ca unii nu au timpul sau pregatirea/dispozitia necesara pentru a scrie nu inseamna ca nu au si dreptul de a comenta cum scriu ceilalti. au tot dreptul sa o faca pentru ca au dreptul sa citeasca stirile si articolele respective, iar pentru cei care scriu cititorii sunt de fapt clienti. nu spun ca clientul are intotdeauna dreptate, insa mai trebuie si el ascultat din cand in cand.

  12. #12 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    Eu zic ca nu e asa de inutila comparatia cu Man of Steel. Ambele reprezentia forme diferite de "entertainment" care sunt oarecum in concurenta .
    Si uitati-va la bugetul filmului: 225 milioane $ .
    Jocul asta n-a avut nici jumatate buget cat a avut filmul ala si tot a facut mai multi bani, cel putin in UK.

    Eu apreciez ce face AndRewqp . De ce nu incepeti voi sa scrieti stiri daca credeti ca faceti o treaba mai buna?
    Aici e thread de jocuri, poti face comparatie cu alte jocuri, nu cu filme. Deschideti thread-uri (valabil pentru @AndRewqp) sau postati aiurea.

    ---------- Post added 18-06-2013 at 10:16 AM ----------

    Quote Originally Posted by Scofield91 View Post
    De data asta și eu trebuie să punctez comparația nereușită... Dacă a vândut 1,3 milioane de discuri * 60 dolari = 98 milioane de dolari. Bine, se poate spune că în UE s-a vândut la prețul de 60 de euro și 50 de lire în Uk și suma este mult mai mare.

    Dar și așa comparația nu este validă, Man of Steel încasând în weekendul de lansare 116 milioane de dolari doar în USA și 71,6 milioane de dolari în celelalte țări unde a fost lansat.

    Nu vreau să par un douchebag cu comentariul ăsta, dar sunt un cinema freak când vine vorba de boxoffice-urile internaționale și nu pot lăsa acest lucru să treacă neobservat, deși sunt conștient că acea comparație este realizată pentru a scoate în evidență numărul foarte mare de discuri vândute la lansare.
    Concluzie: Man of Steel s-a vandut mai bine decat The Last of Us, ceea ce il contrazice pe domnul @AndRewqp care ne ofera informatii false.

  13. #13 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Va ca tot laudati doar unele jocuri si vb despre vanzarile lor.. sa vad dacacineva va face macar o comparatie intre mw4 si jocul asta ca unitati vandute!..

    ---------- Post added 18-06-2013 at 10:39 AM ----------

    A vb cineva aici despre ce vanzari a avut black 2 ? Parca un miliard de dolari in 10 zile..

  14. #14 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    @akf: ia-te de mana cu catalineatza.... e normal ca a facut comparatia cu Bioshock Infinite(titlu multiplatform) pentru a evidentia ca un titlu Exclusiv a reusit sa vanda in primul weekend mai mult decat un titlu multiplatform...d'oh !

  15. #15 SP
    Junior Member aurasdeus's Avatar
    nu stiu de ce e atata cearta, comparatia intre un joc si un film e destul de buna si playstation a avut mereu cele mai bune exclusive games. pun pariu ca the last of us o sa castige jocul anului

  16. #16 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Doar daca nu apare gta5 si mw4 poate...

  17. #17 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Tacconi vad din poza pe care o ai ca ai niste antebrate groase, faci culturism? Daca da atunci te inteleg

  18. #18 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Jocul anului ar trebui pus ca urmare a unitatilor vandute

  19. #19 SP
    Member Mariush's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Tacconi vad din poza pe care o ai ca ai niste antebrate groase, faci culturism? Daca da atunci te inteleg
    O gandire foarte sanatoasa, nimic de spus. Frustrated much?
    Nu ca i-as lua apararea respectivului, insa hai sa nu generalizam. Este evident cu cine vorbim judecand dupa comparatia dintre The Last of us si COD ori GTA ori whichever other multi-platform title, dar oamenii isi mai si doresc sa arate bine, nu doar sa mestece mici si sa bea galeti de bere stand in fata TV-ului...

    On-topic: Ma bucur nespus ca si eu am pus mana la incasarile astea uriase, insa sunt putin trist ca mai am de asteptat cateva zile sa musc din aceasta capodopera (sper

  20. #20 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nici nu stiu de unde sa incep sincer... oricum am ramas de cand sunt pe consolegames.ro speechless... v-as invita pe toti cei care aveti o problema cu stirile mele sa cititi in header mai sus, ce scrie sub numele siteului (probabil imi veti spune ca nu se numeste header, ca nu am nicio idee cum este organziat un website) scrie "by gamers, for gamers" ce intelegeti voi aici? ca unii sunte jurnalisti de profesie si ca mai pierdem timpul si aici? noi NU primim bani !!!! NU suntem instruiti, tot ce scrie o facem din PLACERE, nu pentru ca asta ne este meseria, o facem din ENTUZIASM, aceleasi motive au ridica acest site si nu cred ca merita sa mai dau nume cine a fost aici de la inceput ca toata lumea stie. NU este un site/forum de STIRI, este un loc de intalnire a consolistilor din Romania, unde pot dezbate civilizat, unde pot afla raspunsuri si unde vor gasi mereu oameni de toate felurile dar care au aceasi PASIUNE: gamingul si consolele, nu conteaza daca e Xbox sau PS3 sau Wii ! v-ati batut joc de acest thread, toata lumea in umanitate, si cei care au Xbox si cei care au PS, l-au numit jocul generatiei, cititi threadul !!! si nu este normal ca o stire sa o influenta personala, vreti sa scriem toti ca niste roboti si sa scoatem stiri pe banda rulanta cu 2-3 cuvinte si alea copiate si sa nu-ti mai dai seama cine a scris-o?

    EU de abia am timp, avand in vedere ca sunt in sesiune si ca sunt la o facultate care ma solicita zilnic (nu al cea de jurnalism, cum cred altii) sa citsc zilnic siteuri de stiri, sa le selectez si sa mai si stau o ora sa scriu o stire (te informezi din mai multe locuri, cauti pe wikipedia, schimbi textul de 2-3 ori o adevarata placere) credeti ca totul este atat de usor si ce motive am sa fac toate astea, bani nu primesc, ba mai mult imi sare si lumea in cap, probabil ca fanboy, ca nu sunt obiectiv, va zic eu ENTUZIASMUL si PASIUNEA si imi face placere sa la scriu deoarece sunt multi oameni care nu au timp sa citeasca toate informatiile de pe forum si citesc doar stirile si multi au decalrat ca ei de aici se informeaza, si pentru oameni ca ei scriem cu totii, nu pentru unii care nu au ce face la 5 dimineata, decat sa arunce cu noroi peste tot. Sunt trist ca din cauza unor useri, unii nici macar nu au 200 de posturi si se cred dumnezeu pe pamant, mi se taie din acest entuziasm si acesta a fost motivul pentru care nu am mai fost atat de prezent pe forum, ca au venit multi useri noi care nu faceau altceva decat sa se certe si sa-i atace pe restul, probabil ca din acest motiv au plecat cativa membrii vechi, eu am zis mereu ca nu o sa parasesc siteul orice probleme as avea, dar sa-si bata unii joc in halul asta de munca unora, incredibil.'

    NU este un site profesionist de stiri, vezi ign, nu castigam bani, oricine poate scrie, asa ca sunteti invitatii mei, este -usor doar sa arunci cu noroi, decat sa contribui cu ceva la experienta CG.ro, iar eu am incercat sa contribui cat mai mult. am vazut ca un user de 8-9 posturi s-a luat de DJ Mo ca e batran si catsiga bani din moderare, cand el a bagat bani de acasa in forum, cum naiba sa fii atat de nesimtit, cand tu habar nu ai ce inseamna CG.ro si mai si ataci membrii din el.

    Oriucm eu sunt buuros ca cel putin 30 de oameni au apreciat stirea si au aflat ceva interesant din ea, ca astfel nu cred ca ar fi dat like. cei doi useri sunt pe ignore acum si daca se va mai intampla asa ceva, o s arog un moderator sa stearga posturile pentru off-topic.

    PS: va rog lasati-le pe acestea, chiar daca este off-topic, pentru ca vreau sa citeasca toata lumea si sa am dreptul la replic, nu-mi place ca lumea sa-si bata joc in halul asta. o zi buna sa aveti si @AkF stiai ca oricine poate deveni editor te astept si pe tine sa ne dai lectii, ca noi astia care scriem de 4 ani suntem niste idioti.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 13-09-2013, 09:54
  2. Replies: 0 Last Post: 15-07-2012, 14:52
  3. Replies: 0 Last Post: 30-06-2012, 15:24
  4. Replies: 0 Last Post: 25-05-2012, 09:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts