Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Razer lucreaza la o micro-consola!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Razer lucreaza la o micro-consola!

    Well, se pare ca domnii de la Razer nu se limiteaza la inovatiile impuse prin Razer Edge sau Project Christine. De data aceasta bat palma cu Google si incep lucrul la ceea ce numesc ei a fi o "micro-consola". Mai exact, vorbim despre un produs bazat pe Google Android TV, care va fi capabil sa "stream movies, music and other apps for large-screen entertainment, with an emphasis on gaming". Hmm, desi pentru mine suna aproximativ la fel cu ceea ce doreste sa faca Google Android TV, Razer ne promite ca se va axa pe "hardcore" gaming (whatever that means for Android - probabil vom avea un gamepad serios inclus in pachet, si e posibil sa vedem ceva hardware mai puternic - hai cu nVidia Tegra K1).

    Nu stim inca detalii hardware (in afara de designul prezentat in imaginea de mai jos). Asa cum nu stim nici pret sau extra infos. Stim doar ca aceasta se va lansa in "fall 2014". Aveti mai jos comunicatul de presa - vom reveni in momentul in care avem mai multe detalii.
    RAZER DEVELOPING NEW MICRO-CONSOLE TO CONNECT ANDROID ENTERTAINMENT IN THE LIVING ROOM
    Gaming, music, movies and more to stream from new Razer micro-console powered by Google Android TV

    SAN FRANCISCO (Google I/O 2014) – Razer™, a provider of connected entertainment devices and software "for gamers, by gamers," announced today plans to create a Razer micro-console. The new device, powered by Android TV, will stream movies, music and other apps for large-screen entertainment with an emphasis on gaming.
    Android TV is an entertainment interface that allows users to find and enjoy content on their televisions. The Razer micro-console can be navigated with a special mobile application that operates from any Android tablet or smartphone. Voice control is built into Android TV, leaving access to entertainment just a few words away.
    Enhancing the gaming experience on Android devices is a key focus for Razer. Razer’s experience in designing high-performance gaming systems, controllers, keyboards and mice will contribute beneficially to the device development. Gaming-related software is also an area Razer knows well. With 9 million active users registered on its platform, the company offers a range of applications for communication, performance optimization, and device personalization.
    “This is a console of the future,” says Min-Liang Tan, Razer co-founder and CEO. “Built on Google’s incredible Android TV platform, the Razer micro-console incorporates not only hardcore and casual gaming, but music, movies and other entertainment and social applications, all on an affordable system.”
    The award-winning Razer design team is developing the Razer micro-console. This same team engineered thin and powerful PC systems, including the Razer Blade and Razer Blade Pro laptops, the Razer Edge gaming tablet and, most recently, the modular PC prototype Project Christine.
    Razer previously demonstrated success blending hardware and software together with the Razer Nabu smartband, a 2014 “Best of CES” winning device. Over the past two years, Razer won a combined four official “Best of CES” awards at the International Consumer Electronics Show.
    The Razer micro-console is scheduled to be released this fall.
    - See more at: Razer Developing New Micro-console to Connect Android Entertainment in the Living Room | Razer� | For Gamers. By Gamers.�
    Attached Images Attached Images razer_console.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member Zetrix's Avatar
    Sony: ****.
    Microsoft: Well, we are screwed.
    Nintendo: Welcome in the club Sony & M$.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, nu cred ca se agita nimeni de la Sony, Microsoft si Nintendo... stai linistit.

    In alta ordine de idei, un mic render in realtime pe Tegra K1:


  4. #4 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Eu nu înţeleg deloc nevoia de jocuri Android pe tv, sunt frumoase în metrou, în timp ce te duci la muncă dar să joci pe tv candy crush wtf !?

  5. #5 SP
    Junior Member cyberbob1's Avatar
    Poate ca nu intelegi ca in viitor Android nu va insemna telefoane mobile/tablete, este un sistem capabil de mult mai mult odata ce este echipat cu hardware-ul necesar , joci candy crush din cauza limitarii dimensiunii ecranului nu a performantelor telefonului care probabil poate rula GTA 3

  6. #6 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Dacă viitorul stă în andoid, Sony şi M$ pot să iasă la pensie, nu prea ţine, iar pt. restul, filme, muzică, pc-ul face o trb. bună, cred că dacă era de viitor cei de la Aple nu stăteau cu mâinile în sân, vă fi un device care vă costă ceva bani, câţi dintre voi sunteţi dispuşi să daţi $ pe aşa ceva, în fine eu nu prea îi văd rostul.

  7. #7 SP
    Junior Member cyberbob1's Avatar
    Problema e ca tu vezi console construite doarde Sony si M$ , gandestete ca ca exista si Nintendo cu o cota bunisoara de piata si nu se bazeaza pe jocuri hardcore, apple nu au cum sa intre in urmatori 2 ani pe piata consolelor , nu a zis nimeni ca viitorul sta in android ci doar ca este un competitor care poate fi periculos si concurenta este un lucru bun pentru noi toti.
    Apropo de muzica si video, incearca tu sa te uiti la filme de pe usb pe PS4.
    P.S. ai adus PC-ul in o discutitie despre console si sisteme de operare, care e legatura?

  8. #8 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Dacă Android a ajuns un competitor periculos pt. Sony şi M$ off... Am adus pc-ul în discuţie în caz că se argumentează " păi da sar uite ce ştie să facă ", Nintendo se cam chinuie să trăiască de când cu next gen şi nu e de la mine, e vb de vânzările pe care le au plus procese pe care se pare că le pierd, tu ce preferi GTA 6 pe PS4 sau Zone sau o caricatură de GTA pe micro consolă ?

  9. #9 SP
    Junior Member cyberbob1's Avatar
    Nu este voba despre ce cred eu, eu am un ps3 si il iubesc dar joc si indie pe el, jocuri pe care le poti juca si pe mini-console, GTA 6 nu exitista inca, dacaca vorbim despre jocuri care nu exista ma simt nevoit sa te las pe tine sa comentezi .

  10. #10 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eh, nu cred ca se agita nimeni de la Sony, Microsoft si Nintendo... stai linistit.

    In alta ordine de idei, un mic render in realtime pe Tegra K1:

    Ouau, ouau oau...bai ce grafica pe K1. Cat au avansat "prostioarele" de procesoare mobile in ultimul timp baiiiiiiiii. Ce conteaza concurenta! Vezi de asta ceilalti mari producatori de procesoare "serioase" nu le pasa, s-au inteles intre ei sa creasca constant ambii asa ca cumparatorii nu au de ales.
    Dar pe piata procesoarelor de mobile e crima!! Tegra 3&4& K1, Qualcomm Snapdragon 800, 801 si 805, Adreno 330, 420, chinezii de la MediaTek...etc se bat intre ei si scot modele noi de 2-3 ori pe an. 64 de biti, octo-core....si ne mai miram ca Vita TV vine cu processor de mobil pe ea... Ouya la fel, acum si Razer...

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh http://www.consolegames.ro/forum/f6-...erate-console/

    ---------- Post added 02-07-2014 at 00:49 ----------

    Las si asta aici, just for fun...


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Zvon: Valve lucreaza la o consola By Zombozo in forum Console News
    Replies: 49 Last Post: 07-01-2013, 12:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts