Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 95

Thread: iPhone X

  1. #61 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    E foarte dubioasa faza cu camera. Au marketat-o ca fiind 99% identica cu cea de iPhone 8 Plus, dar daca ne uitam pe comparatia de mai jos, vedem ca absolut totul este mai slab. Efectiv au luat aceiasi camera si au facut-o mai slaba, ca sa vanda mai bine X-u...

    Si da MonkY, daca dai cu el de pereti, orice telefon se sparge. Dar din ce am vazut in video-ul postat de mine (si singurul de pana acum de gen), la o utilizare/scapare normala, inclusiv de la ureche, direct pe ciment, nu se sparge.
    Attached Images Attached Images 8152b974-156f-4564-b978-527f33e14381.jpg

  2. #62 SP
    Member Alex_P's Avatar
    Nu e așa dubios. X are OIS pe ambele camere, pe când 8 are doar pe cea wide, de aici cred ca e și diferența. Autofocus mai bun, mai puțin zgomot. Și legat de faza cu spartul, depinde mult cum cade, poate sa se spargă de la 30 cm, sau poate sa nu se spargă de la 1.5 m. Un ca un joc de noroc. Unei cunoștințe i-a căzut 7 plus de la aproximativ 15 cm și s-a spart touch-ul


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    ---------- Post added 07-11-2017 at 08:57 ----------

    E ca un joc* scuze. Nu am dormit. Acum ma bag la somn


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #63 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Faza e ca diferenta la camere nu e data de OIS sau de f-ul mai mic. Cea mai mare diferenta nu e la zoom, cum ar face sens ci la artefacts, ceea ce e mega dubios. Asta inseamna ca au folosit cu totul alt senzor.

  4. #64 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    E foarte dubioasa faza cu camera. Au marketat-o ca fiind 99% identica cu cea de iPhone 8 Plus, dar daca ne uitam pe comparatia de mai jos, vedem ca absolut totul este mai slab. Efectiv au luat aceiasi camera si au facut-o mai slaba, ca sa vanda mai bine X-u...
    Sa-mi arati te rog unde au spus ca este 99% identica cu cea de iPhone 8 Plus, si imi fac mea culpa. Eu din cate stiu nu au spus niciodata ca sunt identice, doar ca specificatiile (ƒ/1.8 pe wide, ƒ/2.4 pe tele, 12Mpx) sunt la fel. Eu nu cred ca au acelasi senzor dar nici nu au zis vreodata ca e acelasi senzor.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Si da MonkY, daca dai cu el de pereti, orice telefon se sparge. Dar din ce am vazut in video-ul postat de mine (si singurul de pana acum de gen), la o utilizare/scapare normala, inclusiv de la ureche, direct pe ciment, nu se sparge.
    Daca te uitai prin exemplele din pagina aceea, ai fi vazut ca n-a dat nimeni cu el de pereti, la majoritatea s-a spart de la inaltimea unui buzunar (80cm or so). De la inaltimea urechii, nu cred ca a scapat in vre-un test, poate doar in cel dat de tine (pe care recunosc ca nu l-am urmarit).

    CNET (spart din prima, de la inaltimea buzunarului):



    Altul - se sparge din prima, inaltime de aprox. 1m. Anyway, you get the point. Eu oricum folosesc back covers... dar poate acum intelege cineva de ce nu-mi place ideea de sticla. Sau cel putin sticla asta "ieftina" care odata sparta te costa cam jumatate din telefon... A nu se intelege gresit, si flagship-urile Samsung stau aproape la fel de prost la capitolul asta...



    Scratch and bend test:


  5. #65 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda, inseamna ca a avut tipu ala mega noroc cu el, de nu s-a spart. Ia vezi si tu video ala
    Dar da, nu e ok sa ai spatele de sticla. Ar trebui un plastic cauciucat, bun si pentru grip si prin care sa treaca si wireless charging-ul si se rezolva. Dar nah, daca le fac asa nu-si mai cumpara nimeni alt model la anu.

    Referitor la senzor, da, vad ca zice "larger and faster sensors", deci ar trebui sa fie cu totul diferit.
    Oricum este o confuzie generala cu asta si lor le convine, pentru ca au marketat ca fiind acelasi senzor si tocmai asta-i ajuta sa vanda iPhone 8 intr-o veselie.

    Comparatiile lor din conferinte sunt 0. Daca la iPhone 8Plus se vede clar ca este All new sensors si te gandesti ca o spun, comparand cu iPhone 7Plus, la X la ce te gandesti? Ca este Larger and faster sensors comparativ cu 7Plus sau cu 8Plus ?
    Attached Images Attached Images 8.jpg x.jpg

  6. #66 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Probabil s-au gandit ca in audienta nu aveau decat oameni care erau fascinati de faptul ca la iPhone X camera este acum asezata pe verticala, nu pe orizontala, precum la "vechituri". Wow!

  7. #67 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    In concluzie merita mai mult decat un 7s sau 8 ?!

    caci eram aproape sigur ca-mi iau unul , dar acum nu prea mai stiu , mai ales ca la faza cu face id se strica usor tare vad..

  8. #68 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Totul tine de preferinte poiuyt, si stii bine asta. Daca iti place ideea de a fi "diferit" si te-ai saturat de vechiul design al iPhone-urilor din ultimii ani, atunci X-ul e "o gura de aer proaspat". Din pacate la X nici macar faptul ca are spatele din sticla nu ma deranjeaza (eu oricum folosesc back cover din piele - love the feel), ci lipsa Touch ID-ului si acel top notch enervant. Putea sa fie si 2x faster decat iPhone 8... tot as fi spus nu. Dar, daca pe tine te atrage, why not?

    Also, consider ca oamenii care platesc pretul full pe un astfel de telefon, ori sunt nababi, ori au un rinichi lipsa. Cautati la abonament (ca oricum il platiti)... am auzit si de reduceri de aproape 50%, fara cresterea abonamentului prea mult. N-as da 1100-1200 EUR sau cat Dzeu e, nici sa ma bati!

  9. #69 SP
    Member dtancu's Avatar
    Ca idee, după ce l-am folosit câteva zile: nu va închipuiți ce mișto e face id pt completat parolele automat prin site-uri. Te uiți la pagina de net , apare mecla aia de la face id și face autentificarea


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #70 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da dtancu. Imi si imaginez... intri pe un site, iti apare sa cumperi ceva... si nici n-apuci sa zici nu, ca deja l-ai cumparat. Pai, cine te-a pus sa te uiti la ecran?

    P.S. De-abia astept sa apara metodele destepte de pe warez, p0rn and stuff... Intri pe un site, apare face id-ul si pana sa te dumiresti ce-ai facut... zbang, ti-ai si facut abonament pe viata la site. Sau, mai rau... ti s-a golit cardul!

  11. #71 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    cred ca o sa zic pas de data asta, mai astept un an , poate vin cu ceva mai bun si pe partea de face id eventual ( am vazut ca se strica foarte usor daca scapi telefonul pe jos )

  12. #72 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai gandeste-te ca toata nebunia aceea este de fapt un Kinect in miniatura... E foarte misto ce au gandit ei, dar ar fi putut sa faca marginea de sus un pic mai inalta, si puneau acolo toata distractia. In felul acesta scapau si de top notch, si de bazaconiile generate developerilor (care mai nou stau sa faca extra patch-uri pt. X), si devenea si tot telefonul mai rezistent. Dar nah... cu un nene precum Jony Ive in spate, sperantele sunt moarte de mult.

  13. #73 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    cred ca o sa zic pas de data asta, mai astept un an , poate vin cu ceva mai bun si pe partea de face id eventual ( am vazut ca se strica foarte usor daca scapi telefonul pe jos )
    De aceea mi-am si luat 8 Plus-ul, o bijuterie de telefon. Trecerea de la 6S normal la 8 Plus se simte
    De ce nu X? Pai first, lipsa touch id (nu ma intereseaza faceid, etc), si acel notch...I mean comoon, se putea mai bine. Si mai avem oled-ul, care nu-i asa stralucit la telefoane de-a lungul timpului (vezi macrumors, deja sunt topics cu burn in, color shift, etc, la model de cateva zile cumparat).

    Vedem insa anul viitor ce aduce, tot ce are acum X-ul ca noutate o sa aiba imbunatatiri majore, mai ales pe partea de faceid, oled, etc.

  14. #74 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Eu sunt un pic mai paranoic de felul meu si nu sunt de acord cu acest touchid, faceid si draci...

    Teoria conspiratiei, stiu.. si nu, nu Snowden m-a facut sa gandesc asa, dar, nu suport ideea ca ei sa ma amprenteze si indosarieze sub iluzia unor functii “cool” si “trendy”.

    Pe bune? Chiar aveam nevoie de face si touch id intr-un telefon? Este doar un telefon afterall...

    Weirdo... i know... but think about it for a second before throwing stones at me


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #75 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Nu ai de ce sa te temi daca nu esti un infractor

  16. #76 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    Nu ai de ce sa te temi daca nu esti un infractor

    Nu-i vorba de a fi infractor sau nu


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #77 SP
    Admin MonkY's Avatar
    No offense, dar in ziua de azi oricum esti in toate bazele de date posibile si imposibile. De ce te-ai stressa ca iti scaneaza telefonul fata si iti stocheaza local datele, cand oricum ai facut deja acest lucru cand ti-ai facut buletin si/sau pasaport? Cum sa mai fii paranoic in ziua in care oricum daca ai trecut printr-un amarat de checkpoint in aeroport, si deja datele tale (inclusiv poza/video) ajung stocate undeva? Te plimbi prin Londra, si garantat la sfarsitul zilei au deja un album cu tine... Vorba lui poiuyt, daca ai ceva de ascuns, atunci te temi... daca nu, frack it! Trebuie sa ne obisnuim cu ideea asta, pentru ca din pacate e una din putinele metode de a se combate terorismul.

    Iar Touch ID-ul mi s-a parut cea mai geniala inventie, si nu pentru ca nu ar putea fi sparta (orice pe lumea asta poate fi hackuit), ci pentru ca e simpla de folosit, e super rapida, e mereu la indemana si e destul de sigura pentru daily use (adica nu-mi fac probleme ca daca uit telefonul pe birou vine oricine sa-l deschida).

    Stiti foarte bine ca au fost cazuri celebre in care FBI, NSA si altii au cerut celor de la Apple sa le "sparga" un device si nu au acceptat. Daca ar fi facut-o, acum nu as mai fi detinut un telefon Apple. Well, in cazul Face ID-ului ma tem ca se va abuza... am in minte niste cazuri in care martorul nici macar nu trebuie sa fie fortat... doar i se arata telefonul si gata, unlocked!

  18. #78 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Ai punctat niste chestii interesante, chestii pe care le-am putea dezbate pe larg, dar nu este cazul sa le discutam pe topicul asta.

    Cert este ca nu-mi place sa am viata sub o lupa si sa fiu inmatriculat ca si vitele. Asta se doreste, de ce sa le fac eu viata mai usoara?

    Iar asta cu terorismul, desi aplicabila in discutia noastra, este scuza perfecta pentru mizeriile “celor de sus”.

    Da, tu esti ok si gasesti super utile chestiile astea, nu te deranjeaza ceea ce pe mine ma deranjeaza. E o chestie de principiu, tu esti mai “i dont give a s..t”, eu sunt “ba pe-a m..tii”

    Ps: nu cred in toata propaganda asta, mai ales cand bine din partea americanilor. Cum am mai spus, teoria conspiratiei.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #79 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dar stii ca poti sa nu folosesti Face ID-ul sau Touch ID-ul deloc... daca nu vrei. Adica nu te forteaza nimeni. Poti folosi the good old password way.

    P.S. Am vazut deunazi pe cineva cu iPhone 7 Plus, care folosea parola alfanumerica din aceea mare (habar n-am cate caractere, dar cred ca sunt minim 10). Cred ca i-a luat 2 minute sa se logheze pe telefon (a mai si ratat parola odata... se si stressa sa tasteze fara sa vada ceilalti)... Mi s-a parut fascinant, si ma gandeam ce de timp mi-as irosi din viata tastand parole...

  20. #80 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dar stii ca poti sa nu folosesti Face ID-ul sau Touch ID-ul deloc... daca nu vrei. Adica nu te forteaza nimeni. Poti folosi the good old password way.

    P.S. Am vazut deunazi pe cineva cu iPhone 7 Plus, care folosea parola alfanumerica din aceea mare (habar n-am cate caractere, dar cred ca sunt minim 10). Cred ca i-a luat 2 minute sa se logheze pe telefon (a mai si ratat parola odata... se si stressa sa tasteze fara sa vada ceilalti)... Mi s-a parut fascinant, si ma gandeam ce de timp mi-as irosi din viata tastand parole...
    Da, nu le folosesc. Cat despre parole alfanumerice, nu sunt atat de paranoic, multumesc


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts