Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 81 to 95 of 95

Thread: iPhone X

  1. #81 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cred ca totusi se poate schimba destul de "usor" spatele in caz ca se sparge. In mod clar, mult mai ok decat sa dai 500$ la Apple pentru asta.


  2. #82 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

  3. #83 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Azi am atins si eu iphone X ... nu mi se pare absolut nimic impresionant - aceeasi palarie, al meu are si niscaiva noante mai galben/rosiatic (foarte cald) asa ... comparativ cu i7 care este mult alb/abastrui (foarte rece)

    Noul sistem de gesturi mi se pare un pic cam peste mana, dar presupun ca ma voi obisnui relativ repede.

    Face id merge relativ bine (mai da rateuri - nu e 100/100 incercari, cred ca la 3-4 incercari, a 5-a nu merge, in special daca il iei de jos cand stai culcat intr-o parte.

    Per total mi s-a parut misto functia de migrare a telefonului, cam imbecil insa pasul cand tre sa muti simul obligatoriu (eu eram intr-o conferinta .. a trebuit sa astept).

    Bateria mi s-a parut ca tine foarte bine, l-am butonat cateva ore (as spune in ultimele 9 ore, l-am bunonat si vorbit la el cel putin 5 ... si nu s-a dus bateria, fiind incarcat cam 80% inainte de initializare.

    Ma rog .. eu personal n-as fi dat banii pe asa ceva, dar calu de dar nu se cauta la dinti .. asa ca, am castigat 128 GB la stocare .. weee asta e intr'adevar necesar de cand ascult audio books si podcasturi aproape non stop in timp ce conduc. (sa nu mai zic de apple music care creste mai ceva ca fat-frumos).

  4. #84 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E prea nou ca sa te poti pronunta asupra bateriei. Stii ca la Apple iOS-ul "invata" despre cat tine bateria... si nu iti arata specific in functie de voltaj. Cam dupa o saptamana de normal usage ar trebui sa-ti faci o idee mai corecta asupra bateriei.

    Partea cu SIM-ul o urasc si eu. Mi se pare aiurea sa nu poti seta un telefon nou fara SIM. Poate il vreau doar pt. apps...

    In rest, fiind "cal de dar", nu ai ce sa-i reprosezi! Probabil vei duce dorul la Touch ID, te vei obisnui cu "cornite"... dar asta e! Sa-l stapanesti sanatos!

    P.S. Moved to iX thread

  5. #85 SP
    Member dtancu's Avatar

    iPhone X

    True tone întotdeauna pare galben pana te obișnuiești .

    Apple Music de ce creste? Ca ăla e streaming.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #86 SP
    Member VictusG's Avatar
    Oricum nu isi merita banii la pretul care e, eu am mai observat ceva, am fost la Mediagalaxy si am comparat cu X-ul care il aveau acolo ca demo si am observat ca acel Demo avea culori mai frumoase decat al meu, adica pana si albul la al meu era putin galbui, am controlat la setari sa fie aceleasi si ambele cu True Tone si etc si toate setarile le aveam la fel, ma intreb oare de ce....

  7. #87 SP
    Admin MonkY's Avatar
    I kinda hate true tone! N-am inteles niciodata de ce contentul pe care-l urmaresc eu trebuie sa preia din culorile incaperii sau ale ambiantului. Inteleg sa faci asta la o aplicatie gen iBooks... sau sa poti seta treaba asta cand citesti o carte, ceva. Dar sa-mi schimbi temperaturile de culoare peste tot... wtf? Eu nu sunt cameleon. Vreau ca daca ma uit la o imagine sau un site, sa le vad de fiecare data in culorile si temperaturile de culoare in care au fost create/gandite... nu in functie de camera in care ma aflu. Thanks God ca macar au avut bunul simt sa iti dea voie sa dezactivezi chestia asta.

    Referitor la ecrane si culori diferite, aici din pacate mare parte de vina o are Samsung pentru ca le calibreaza dupa vrea muschiul sau... dar si Foxcon pentru ca nu le da reject sau nu le face recalibrare dupa standardul impus de Apple. Apple iti va schimba telefonul pt. genul aceste de motive... daca dai de o calibrare aiurea. Eu am schimbat odata 3-4 iPhone-uri si 5-6 iPad-uri care se vedeau "galbui". Are si Apple o parte de vina, pentru ca ar putea introduce in iOS o functie de calibrare a culorilor... sau macar un set de culori ca la altii (sau ca la TV-uri), gen "Warm, Cool, Neutral, Vivid, Dynamic". Dar nah... vrem prea mult.

  8. #88 SP
    Member dtancu's Avatar
    E cumva același principiu ca la calibrarea unui TV MonkY...calibrezi gamma in funcție de culoarea/tipul luminii ambiante, nu?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #89 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din cate stiu la TV-uri singurul lucru care se ia in calcul este senzorul de lumina... si acela modifica doar backlight-ul (luminozitatea practic). La True Tone se ia in calcul temperatura de culoare, ceea ce nu ar fi prea practic la un TV (bine, mie nu mi se pare practic nici la telefon)... Sa luam un mic exemplu: eu am draperii rosii la geamuri si ajunge lumina rosiatica in zona TV-ului. Nu mi se pare normal ca toate filmele sa le vad rosiatice din acest motiv.

  10. #90 SP
    Member dtancu's Avatar
    Da, my bad. Calibrarea gamma ISF la TV tine cont doar de cantitatea de lumina nu de temperatura de culoare.
    Cred ca cea mai simpla explicație pe care am văzut-o la True Tone e ca face culorile sa arate corect in lumina ambientala data, evident modificand nuanțele. La mine am similar cu tine, draperii portocaliu închis. Lumina ambientala are nuanță portocalie și dacă dezactivez True Tone acel alb al ecranului, corect dpdv temperatura de culoare, îmi pare albastru.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #91 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un video foarte interesant, despre ecranul iPhone X in care se vede clar ca nu au indoit ecranul asa cum au "marketat", ci a fost un joc de cuvinte. Ei spun ca este "ecranul indoit" dar asta pentru ca ei considera conectorul ala ca fiind parte din ecran.



    Faza e ca lumea a crezut asta nu neaparat in baza frazei ambigue, ci in baza imaginii de mai jos pe care au aratat-o insa imaginea e pur "ilustrativa".

    Ce e interesant aici e cum arata modulul de 3D Touch si faptul ca sunt niste senzori de presiuni, patratele si nicidecum cum era vorba initial sa fie integrat in digitizer si complet transparent.
    Attached Images Attached Images iphone-x.png screenshot-2019-01-11-19.19.30.png

  12. #92 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Eu am iPhone X si nu am auzit niciodata ca ar avea ecranul indoit.

  13. #93 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai asa au marketat ei, asa au "justificat" faptul ca e singurul telefon din lume cu bezelul atat de mic jos. Probabil au avut ceva contract de exclusivitate pentru 12-14 luni la "tehnologia" asta cu Samsung. De anul asta, cam toate telefoanele vor avea asa ceva.

    Prima poza pusa sus e chiar din conferinta de prezentare iPhone X exact din momentul in care "se laudau" cu faptul ca are ecranul indoit in interio pentru a putea elimina complet bezelul de jos

    LE: vezi la 29:22


  14. #94 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

  15. #95 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Belea! Geniala ideea!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts