Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 81

Thread: iPhone 12 mini, 12, 12 Pro, 12 Pro Max - 5G

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Lightbulb iPhone 12 mini, 12, 12 Pro, 12 Pro Max - 5G

    Quote Originally Posted by Apple
    Apple announces iPhone 12 and iPhone 12 mini: A new era for iPhone with 5G
    iPhone 12 and iPhone 12 mini introduce a beautiful new design packed with innovative features, including A14 Bionic, an advanced dual-camera system, and a Super Retina XDR display with the Ceramic Shield front cover

    Cupertino, California — Apple today unveiled iPhone 12 and iPhone 12 mini with 5G technology, ushering in a new era for the world’s best smartphone. The newly designed iPhone 12 models feature expansive edge-to-edge Super Retina XDR displays for a brighter, more immersive viewing experience, and a new Ceramic Shield front cover, providing the biggest jump in durability ever on iPhone. The Apple-designed A14 Bionic, the fastest chip in a smartphone, powers every experience on iPhone 12, and coupled with an advanced dual-camera system, delivers meaningful new computational photography features and the highest quality video in a smartphone. iPhone 12 models also introduce MagSafe, offering high-powered wireless charging and an all-new ecosystem of accessories that easily attach to iPhone.

    iPhone 12 and iPhone 12 mini will be available in five beautiful aluminum finishes, including blue, green, black, white, and (PRODUCT)RED. Pre-orders for iPhone 12 begin Friday, October 16, with availability beginning Friday, October 23. iPhone 12 mini will be available for pre-order beginning Friday, November 6, and in stores beginning Friday, November 13.
    “The arrival of 5G marks the beginning of a new era for iPhone and we’re thrilled to bring these impressive new capabilities to our customers with iPhone 12 and iPhone 12 mini,” said Greg Joswiak, Apple’s senior vice president of Worldwide Marketing. “We’re once again pushing the boundaries to deliver incredible computational photography advancements, Super Retina XDR displays, and the biggest leap in durability in iPhone history with the new Ceramic Shield front cover. Available in two great sizes, iPhone 12 and iPhone 12 mini take design to a new level in a new form factor that’s as beautiful as it is durable, and makes it easier than ever for customers to find the perfect iPhone to fit their lifestyle.”

    A Breakthrough 5G Experience on iPhone

    A14 Bionic: Undisputed Leadership in Innovation and Performance

    Durable Design and Immersive Display

    New Advanced Dual-Camera System

    Innovative New Accessories with MagSafe

    Featuring iOS 14

    Committed to the Environment

    Pricing and Availability
    Apple announces iPhone 12 and iPhone 12 mini: A new era for iPhone with 5G - Apple

    Quote Originally Posted by Apple
    Apple introduces iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro Max with 5G
    Best iPhone ever features the powerful A14 Bionic, all-new design with Ceramic Shield, pro camera system, LiDAR Scanner, and the biggest Super Retina XDR display ever on an iPhone

    Cupertino, California — Apple today announced iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro Max, introducing a powerful 5G experience and advanced technologies that push the boundaries of innovation for users who want the most out of iPhone. iPhone 12 Pro models feature a new design and edge-to-edge Super Retina XDR displays, the largest ever on iPhone, protected by the all-new Ceramic Shield front cover, which provides the biggest jump in durability ever on iPhone. The Apple-designed A14 Bionic chip, the fastest chip in a smartphone, powers impressive computational photography features including the all-new Apple ProRAW for more creative control in photos, and enables the first end-to-end Dolby Vision video experience, up to 60 fps. The reimagined pro camera systems include an expansive Ultra Wide camera, a Telephoto camera with an even longer focal length on iPhone 12 Pro Max, and new Wide cameras to capture beautiful professional-quality images and video in bright and low-light environments. iPhone 12 Pro models also introduce a new LiDAR Scanner for immersive augmented reality (AR) experiences and MagSafe, which offers high-powered wireless charging and an all-new ecosystem of accessories that easily attach to iPhone.

    iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro Max will be available in four stainless steel finishes, including graphite, silver, gold, and pacific blue. Pre-orders for iPhone 12 Pro begin Friday, October 16, with availability beginning Friday, October 23. iPhone 12 Pro Max will be available for pre-order Friday, November 6, and in stores beginning Friday, November 13.

    “This is a huge leap for iPhone, bringing the best 5G experience in the market and delivering our most advanced technologies to users who want the absolute most from their iPhone,” said Greg Joswiak, Apple’s senior vice president of Worldwide Marketing. “Each generation of iPhone has changed what we expect from a smartphone, and now with 5G, iPhone 12 Pro provides a new generation of performance. Our tight integration of hardware and software enables incredible computational photography features like the expansion of Night mode to more cameras, and introduces support for HDR video with Dolby Vision. A state-of-the-art LiDAR Scanner means users can experience AR like never before, and also offers benefits to the camera with faster autofocus in low light and the introduction of Night mode portraits. These experiences and so much more make this the best iPhone lineup ever.”

    A Superior 5G Experience

    A14 Bionic: Powerful and Efficient

    New Design and Innovative Display Technologies

    Versatile Pro Camera System

    Realistic AR and Innovative Camera Experiences

    Innovative New Accessories with MagSafe

    Featuring iOS 14

    Committed to the Environment

    Pricing and Availability
    Apple introduces iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro Max with 5G - Apple
    Attached Images Attached Images apple_iphone-12_2-up_10132020.jpg apple_iphone-12_2-up_geo_10132020.jpg apple_iphone-12_color-blue_10132020.jpg apple_iphone-12_color-red_10132020.jpg apple_iphone-12_color-white_10132020.jpg apple_iphone-12_color-green_10132020.jpg apple_iphone-12_color-black_10132020.jpg apple_iphone-12_dual-camera_10132020.jpg apple_iphone-12_ip-68_geo_10132020.jpg apple_iphone-12_mag-safe-leather-wallet_10132020.jpg apple_iphone-12_mag-safe-duo-charger_10132020.jpg apple_iphone-12_new-design_geo_10132020.jpg apple_iphone-12_super-retina-xdr-display_10132020.jpg apple_announce-iphone12pro_10132020.jpg apple_iphone12pro-back-camera_10132020.jpg apple_iphone12pro-ios14-photos-edit_10132020.jpg apple_iphone12pro-pacific-blue_10132020_full-bleed.jpg apple_iphone12pro-stainless-steel-gold_10132020.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    iPhone 12 mini, 12, 12 Pro, 12 Pro Max - 5G

    Fantastice telefoane și sunt mai ieftine ca S20 . Eu încă mai aștept pana apare 5g cu 120hz


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Designul modificat mai pe placul meu, MagSafe-ul (zici ca mi-au furat ideea, nu alta), ceramic coating (vedem cat de bun va fi cu adevarat, dar chiar si 2x better, not 4x, si tot e ceva), extra power pe CPU/GPU (deja ne-am obisnuit), much better cameras (m-au spart la senzori cu "47% larger"), Deep Fusion si Night Mode pe toate camerele, HDR 10 bit video recording, f1.6 pe main camera, bigger screen in same size (6.7" vs 6.5"), probabil mai mult RAM, 5G, camera LiDAR, same price (mi-era frica aici sa nu sara calul cu criza asta)... They got me here. Probabil singurul lucru pe care nu l-au atins, este saltul peste 60Hz. Dar, probabil rupea la baterie prea mult, si nu a meritat efortul.

    Sincer, o sa ma declar cel mai satisfacut om de pe planeta in momentul in care o sa apara primul iPhone care pe langa LiDAR sa aiba si FLIR... Ar fi nebunie. But hey, one can only dream.

    Deci, pt. mine iPhone 12 Pro Max hits the spot. Sa vedem acum daca mai avem rinichi de vandut...

    Thanks paul for the news!

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mbun, am reusit sa vad si eu conferinta complet (pentru ca am ratat prima parte din live).

    Bai...mie nu-mi place deloc directia in care se indreapta Apple, oricat de Apple fanboy sunt si super mega blocat in ecosistemul lor - dar nici nu am de gand sa renunt la produse din cauza asta

    Si tot nu inteleg de ce au sarit de la 11 la 12, cand la X au avut si XS si cam la toate pana acum, inafara de 8, au avut si S-uri. Sa se hotareasca odata la un nume/o serie si sa ramana cu ea.

    In primul rand, nu au bagat Touch ID nici sub ecran, nici in ecran, nici in butonul de power, nici pe ecran, nici pe spate, nici in lateral - in schimb au bagat acel magnet pentru apple pencil (cred ca pentru asta este, asa arata, dar nu au zis exact pentru ce este) - daca totusi este Touch ID atunci e bine.
    Problema e ca de cand cu mastile astea, folosinta telefonului afara, dar mai ales cand trebuie sa platim cu el, este oribila - trebuie mereu sa stau sa bag PIN-ul si atunci...mai bine nu mai avem tehnologia.

    Trecand peste astea si peste faptul ca nu au micsorat "bretonul", ei de fapt au scumpit telefonul, chiar daca pretul a ramas acelasi.
    Cum? Simplu - au scos castile si incarcatorul din pachet, au facut cutia mai mica, deci ei taie costuri si la transport si la depozitare, pe langa costuri de productie si ambalare pentru casti si charger + mai putin material folosit la pachete.
    Desigur ca o dau ei frumos, ca ajuta enviromentul, bla bla, dar e o decizie facuta strict pt bani.
    Also, cablul este USB type C la capatul chargerului, deci sanse sa avem asa ceva acasa de la vreun telefon vechi sunt aproape 0. Deci daca nu avem Mac sau vreun laptop nou care sa aibe incarcator pe USB type C dar cu cablu detasabil, trebuie sa investim separat in acest charger.
    Nu au pus nici mufa USB type C ca sa fie mai usor de incarcat de la orice cablu de orice alt telefon cu USB type C sau laptop. Deci au taiat costuri si acolo, pastrand acelasi Lightning port.

    O alta chestie care nu-mi place este acel chip U1 - chip care a fost introdus anul trecut in iPhone 11 si care cumva, nu a trecut la generatia 2 cum e cazul mereu la Apple ci a ramas acelasi.
    Care e problema cu el?
    What can Apple's U1 chip do?
    The U1 is a new chip by Apple that allows its latest iPhone models (or any U1-equipped device) to detect its exact position relative to other devices in the same room.
    Pentru ca se pare ca ei au uitat ca exista bluetooth.

    Cu asta practic poti crea o harta cu toate device-urile din bloc (spre ex). E the most powerful spying tool ever created.
    Adica poti sa le vezi realtime 3d unde se afla toate spre deosebire de bluetooth de ex unde nu ai deloc precizie.
    Some users have complained about how the U1-equipped iPhone 11 and iPhone 11 Pro can track location data even when the location services are turned off.
    Well, yeah. Pai asta ii e si scopul

    Dupa lansarea iPhone 11 s-a aflat ca e ilegal, iar ei n-au oferit info despre la ce e util - doar ca au prezentat ca si cum nu ar exista bluetooth - inca nu face sens asa ceva si inca e ilegal in multe tari - alte usage decat pt spying nu are. Poate in viitor sa-l foloseasca si la ceva util.

    Referitor la telefon overall - tot ce au aratat exista deja pe alte telefoane - cum ne-au si obisnuit de altfel.
    In schimb aici avem 2 chestii noi/mai bune:
    1. LiDAR - exista si in alte parti, dar nu la fel de avansat ca aici - nu stim inca prea multe pentru ca am vazut ca nu au dedicat prea mult timp. O sa vedem daca se poate folosi de alte apps sau doar de camere.
    2. Standard Dolby Vision la filmare - HDR au mai multe deja si ecrane si filmare, dar Dolby Vision nu mai are nimeni inca (din cate stiu), dar nu prea inteleg totusi la ce poti folosi.
    Ecranele Dolby Vision sunt destul de rare si la TV-uri si la telefoane si atunci degeaba filmezi tu pe standardele alea daca inca nu poti profita de calitatea aia pe altceva decat pe ecranul ala mic al telefonului.

    Tot un lucru negativ pot spune si despre acel MagSafe - care de fapt nu este ce ne-am obisnuit noi de la Mac-urile vechi ci doar...wireless charging cu incarcator (care se achizitioneaza separat, desigur) ca la ceas. Dar e tot wireless charging - deci nu e nici prea rapida, se incalzeste si telefonul si nah, personal nu folosesc asa ceva desi am cateva chargere prin casa.

    Despre baterie nu au zis nimic (sau am ratat eu) dar ar trebui sa creasca exponential, pentru ca 5G-u ala mananca serios. Cred ca chiar au zis ca scade la 4G ca sa economiseasca baterie si atunci...
    Also, nu reusesc sa inteleg cum pot pacali lumea cu something...better on 5G - pt ca orice joc si aplicatie merge la fel - pe 4g aveai 2-3ms latency...wow, acum poti sa ai chiar si 1ms cateodata, exact ca pe wifi. mind blowing - system seller

    O alta chestie ciudata a fost cand au zis la iPhone 12 Pro ca are 4x optical zoom range, dar cand au trecut la prezentare au zis si aratat doar 2.5x optical zoom, astfel ca daca wide ei zic ca are 0.5x (desi nu exista asa termen folosit ever), atunci pana la 2x zoom = 4x "range" - deci este 4x pentru ca matematic da cifra 4, nu pentru ca este actual 4x zoom asa cum avem acum 2x zoom cu alta lentila (cand e lumina buna, altfel e facut din software).

    Mai sunt cateva chestii pe care le ziceau de parca au reinventat roata, dar nu merita neaparat mentionate aici pentru ca-i doar vrajeala.

    Ca puncte pozitive:
    • Au dublat densitatea de pixeli fata de iPhone 11
    • Au micsorat putin telefoanele, dar au pastrat diagonala ecranului - deci smaller bezels (astept sa vad poze comparative, pentru ca momentan mi se pare la fel) - e posibil sa fi castigat acei ~1-2mm de la rotunjirea ecranului si a ramei care se pierd acum cand au aplatizat tot.
    • HDR 10 bits si Dolby Vision display
    • Noua sticla "Ceramic Shield" - iPhone 11 oricum avea super sticla fata/spate, deci acum o sa fie si mai bun
    • Camerele de spate overall - desi astea pot intra si la minusuri, pentru ca fiecare generatie vine cu ceva super ok, care este apoi in 2-3 ani stricat de Apple ca sa te faca sa vrei upgrade

    Pentru mine nu are sens o trecere de la iPhone X la 12. O sa vad in 1-2 ani, desi cel mai probabil as zice ca in 2 ani.

  5. #5 SP
    Manager paul's Avatar
    Since it's the smallest iPhone Apple sells, it's also the iPhone 12 model with the lowest battery life, coming in at 15 hours of video playback compared to the iPhone 12's 17 hours. For streaming video, the iPhone 12 mini offers 10 hours of playback, while the iPhone 12 offers 11 hours. [...]

    iPhone 12 Pro Max - Up to 20 hours video playback, 12 hours streamed, 80 hours audio
    iPhone 12 Pro - Up to 17 hours video playback, 11 hours streamed, 65 hours audio
    iPhone 12 - Up to 17 hours video playback, 11 hours streamed, 65 hours audio
    iPhone 12 mini - Up to 15 hours video playback, 10 hours streamed, 50 hours audio playback
    iPhone 11 - Up to 17 hours video playback, 10 hours streamed, 65 hours audio
    iPhone XR - Up to 16 hours video playback, 65 hours audio
    iPhone SE - Up to 13 hours video playback, 8 hours streamed, 40 hours audio
    iPhone 12 Mini's Battery Life is One to Two Hours Shorter Than iPhone 12 When Comparing Video Playback - MacRumors

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    In primul rand, nu au bagat Touch ID nici sub ecran, nici in ecran, nici in butonul de power, nici pe ecran, nici pe spate, nici in lateral
    Cand ma plangeam eu ca a disparut Touch ID-ul, mi-au sarit toti in cap, ca se cheama evolutie, ca Touch ID-ul e de rahat... Acum nah, suportam "evolutia". Partea funny e ca in schimb pe noile iPad-uri au pus Touch ID pe butonul de Power, deci acolo nu mai e "involutie".
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    in schimb au bagat acel magnet pentru apple pencil (cred ca pentru asta este, asa arata, dar nu au zis exact pentru ce este) - daca totusi este Touch ID atunci e bine.
    Nu cred ca are nicio treaba nici cu Apple Pencil si nici cu Touch ID. E un simplu magnet in jurul charge coil-ului care te ajuta la 2 chestii: 1. sa faci snap-on pe charger (nu mai stai tu sa pozitionezi aiurea pe wireless charger) si 2. sa poti folosi dock-uri magnetice (eu am deja vreo 5-6 pe birou, 2 in masina... imi place la nebunie sa "lipesc" telefonul direct). Acum e super tare ca nu mai am nevoie de husa speciala pentru asta, sau de placute metalice (pentru magneti). Super idee, din partea mea.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Also, cablul este USB type C la capatul chargerului, deci sanse sa avem asa ceva acasa de la vreun telefon vechi sunt aproape 0. Deci daca nu avem Mac sau vreun laptop nou care sa aibe incarcator pe USB type C dar cu cablu detasabil, trebuie sa investim separat in acest charger.
    Nu au pus nici mufa USB type C ca sa fie mai usor de incarcat de la orice cablu de orice alt telefon cu USB type C sau laptop. Deci au taiat costuri si acolo, pastrand acelasi Lightning port.
    USB C este si acum la iPhone 11, deci nu s-a schimbat nimic. Also, daca nu ai charger USB C in 2020, e nasol. E timpul sa-ti iei (fara exagerare, cred ca eu am vreo 15-20 prin casa, si nici macar nu sunt de la telefoane, ci de la diverse device-uri care se incarca pe USB C - la naiba, majoritatea lanternelor luate in ultimii 2 ani au incarcare doar pe USB C). Plus ca nici macar nu trebuie sa ai un astfel de charger dedicat, poti folosi linistit orice alt charger USB - Lightning ca si pana acum... A nu se intelege ca m-ar fi deranjat daca treceau la USB C. Insa, mi-e indiferent, am zeci de cabluri si de Lightning si de USB C... Pana acum insa pot spune (statistica personala, desigur) ca Lightningul a fost totusi cel mai rezistent, ca mufa in sine. USB C-uri am busite, dar Lightning nu am decat unul prost de la Altex, care a facut POC singurel.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    O alta chestie care nu-mi place este acel chip U1 - chip care a fost introdus anul trecut in iPhone 11 si care cumva, nu a trecut la generatia 2 cum e cazul mereu la Apple ci a ramas acelasi.
    Care e problema cu el?

    Pentru ca se pare ca ei au uitat ca exista bluetooth.
    Cred eu ca e din cauza ca de la iOS 14 nu mai are nicio relevanta. Aproape NIMENI nu mai da enable la asa ceva (nu mai da acceptul aplicatiilor sa scaneze folosind acel chip). Treaba asta nu a fost gandita ca si "spying tool" cum ii zici tu, si nu o foloseste doar Apple. Initial a fost gandita ca un fel de "tag" pentru shop-uri. Se mergea pe ideea ca tu daca intri in IKEA, automat ti se recomanda aplicatia IKEA. La fel, ajuta pe cei din IKEA pentru ca si lor le spunea tag-ul tau, si automat ei vedeau cati clienti au avut, de cate ori i-ai vizitat, blah blah.

    In rest nu stiu de ce zici ca "au uitat ca exista bluetooth". Au ca si pana acum, Bluetooth 5.0.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    In schimb aici avem 2 chestii noi/mai bune:
    1. LiDAR - exista si in alte parti, dar nu la fel de avansat ca aici - nu stim inca prea multe pentru ca am vazut ca nu au dedicat prea mult timp. O sa vedem daca se poate folosi de alte apps sau doar de camere.
    Este FIX acelasi LiDAR ca pe iPad Pro. Il poti folosi in orice aplicatie care stie de LiDAR, nu doar camera. Nu aveau ce sa spuna mai mult decat au facut (au prezentat frumos cum poti sa-ti scanezi camera)... mai ales ca au mai laudat deja tehnologia asta, la lansarea iPad Pro-urilor.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    2. Standard Dolby Vision la filmare - HDR au mai multe deja si ecrane si filmare, dar Dolby Vision nu mai are nimeni inca (din cate stiu), dar nu prea inteleg totusi la ce poti folosi.
    Ecranele Dolby Vision sunt destul de rare si la TV-uri si la telefoane si atunci degeaba filmezi tu pe standardele alea daca inca nu poti profita de calitatea aia pe altceva decat pe ecranul ala mic al telefonului.
    Aici cred ca ti-a scapat partea mai importanta. Si anume ca filmeaza in 10bit HDR. Adica fix ce au mai toate TV-urile medium/top these days. Cum adica la ce folosesti? E ca si cand ai intreba la ce ajuta sa ai 700 milioane de culori in loc de 16 milioane. E trecerea de la 8bit la 10bit. Stiu ca pe vremuri tot asa, se intrebau la ce avem nevoie de 16 milioane de culori? E evolutie... nu e de rau, trust me.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Tot un lucru negativ pot spune si despre acel MagSafe - care de fapt nu este ce ne-am obisnuit noi de la Mac-urile vechi ci doar...wireless charging cu incarcator (care se achizitioneaza separat, desigur) ca la ceas. Dar e tot wireless charging - deci nu e nici prea rapida, se incalzeste si telefonul si nah, personal nu folosesc asa ceva desi am cateva chargere prin casa.
    Eu unul nu mai inteleg. Mai sus ai spus ceva de un alt magnet, pe care il banuiai a fi pentru Apple Pencil. Mai e si alt magnet in iPhone 12 in afara de MagSafe? Cat despre wireless charging care nu e prea rapid, se incalzeste, etc... eu folosesc de vreo 2 ani, n-am avut niciodata issues. Si da, mie imi place sa fac acest charging noaptea, tocmai pentru ca nu e chiar atat de rapid si nu vreau sa bulesc bateria numai cu incarcari super rapide. Atata timp cat am 100% cand ma trezesc, e perfect. Si nu sunt legat de niciun fir.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Despre baterie nu au zis nimic (sau am ratat eu) dar ar trebui sa creasca exponential, pentru ca 5G-u ala mananca serios. Cred ca chiar au zis ca scade la 4G ca sa economiseasca baterie si atunci...
    Stii foarte bine ca dupa conferinta Apple apar specificatiile la fiecare in parte. Cred ca deja le-a postat si paul. Oricum e normal ca 5G-ul sa manance mai mult. Pai nu trebuie sa traga si Bil Geiț ceva de-acolo?
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Also, nu reusesc sa inteleg cum pot pacali lumea cu something...better on 5G - pt ca orice joc si aplicatie merge la fel - pe 4g aveai 2-3ms latency...wow, acum poti sa ai chiar si 1ms cateodata, exact ca pe wifi. mind blowing - system seller
    Mai, adevarul e ca 5G-ul e misto, de ce sa o lalaim atata. Indiferent daca e vorba de 5G pe un iPhone sau pe orice altceva. Totul e sa ai infrastructura, si sa tina reteaua. Ca daca e ca 4G-ul care la mine in zona e mai lent decat 3G-ul, poate sa fie si mama iFonului... Pe de alta parte, nu stiu de ce esti stressat de 5G. Ca daca nu-l puneau, era de rahat... Acum ca l-au pus, macar ai optiunea sa-l dezactivezi, treci pe 4G sau 3G, si ai consum ca si inainte.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    O alta chestie ciudata a fost cand au zis la iPhone 12 Pro ca are 4x optical zoom range, dar cand au trecut la prezentare au zis si aratat doar 2.5x optical zoom, astfel ca daca wide ei zic ca are 0.5x (desi nu exista asa termen folosit ever), atunci pana la 2x zoom = 4x "range" - deci este 4x pentru ca matematic da cifra 4, nu pentru ca este actual 4x zoom asa cum avem acum 2x zoom cu alta lentila (cand e lumina buna, altfel e facut din software).
    Pai tu care folosesti DSLR-uri, ma asteptam sa stii cum se calculeaza "zoom"-ul la un obiectiv, in functie de senzor. Dar ca sa nu intram in date tehnice, cand iei un obiectiv, pe el nu iti scrie 10x. Asta e doar pe "sapuniere" si alte jucarii. In lumea serioasa a fotografiei, zoomul se calculeaza impartind focala maxima la focala minima (cum dealtfel ai spus si tu mai sus "matematic"). De exemplu o lentila 18-55mm ar fi echivalentul a 3x optical zoom. Una 18-200mm ar insemna 11x optical zoom. Asa si aici, au luat focala maxima (de la lentila tele) si au imparit la focala minima (de la lentila ultra wide). Si da 4x. Nu au facut nimic ciudat. Daca nu ar fi avut lentila ultra-wide, atunci da, nu ar fi putut spune ca au decat maxim 2.5x optical zoom (adica de la wide la tele).
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Camerele de spate overall - desi astea pot intra si la minusuri, pentru ca fiecare generatie vine cu ceva super ok, care este apoi in 2-3 ani stricat de Apple ca sa te faca sa vrei upgrade
    Bro, spune-mi si mie te rog ce au stricat la iPhone 11 Pro la camere, ca sa ma faca sa vreau upgrade. Chiar sunt curios, pt. ca eu am vazut doar improvements fata de generatiile anterioare. Iar daca 12 va fi asa cum promit ei, va fi belea. Pe mine senzorul mai mare si f1.6 ma incanta cel mai mult, plus night-mode si deep fusion pe toate camerele. Practic lipsa functiilor astora faceau camerele ultra-wide si tele aproape de nefolosit noaptea. Sau in fine, era o aberatie sa le folosesti in locul camerei principale. Daca au activat chestiile astea peste tot, acum va fi un upgrade major. Sau cel putin asa ar trebui. De exp. imaginea aceea facuta cu front facing camera noaptea, arata... WOW.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pentru mine nu are sens o trecere de la iPhone X la 12. O sa vad in 1-2 ani, desi cel mai probabil as zice ca in 2 ani.
    Eu nu credeam ca or sa ma tenteze sa trec de la 11 la 12... but I will. La naiba, cu ce upgrade-uri i-au tras, imi doresc mai mult iPhone 12-ul (Pro Max, desigur), decat PS5-ul. Daca PS5 poate sa astepte pana la anul, asta e "must have". Pai, cu ce facem noi poze misto pe pandemie, daca nu cu ultimul racnet? Eu chiar sunt curios de comparatiile foto intre cei 2 senzori. Daca e asa cum spun ei, ar trebui sa se bata in mod direct chiar si cu senzori de pe camere foto profi. Iar LiDAR chiar sper sa ma ajute la proiectele mele, care necesita masuratori mai precise (ma ajuta laserul pana acum, dar e aiurea sa-l car cu mine peste tot).

    P.S. Partea negativa e ca va fi o caruta de bani. Personal as fi vrut sa nu ma atraga cu nimic. Am incercat si eu sa ma leg de faptul ca nu au micsorat "bretonul", dar a compensat restul designului. M-am luat si de lipsa amprentei, dar m-am obisnuit cu 11-ul (ca deh, voi ati vrut) si asta e, bag pin, nu-i bai. M-am enervat ca nu vine cu 90 sau 120Hz (dupa care m-am gandit ca totusi, asa am si pe OnePlus, si totusi am setat la 60Hz, pt. ca imi consuma prea mult). Deci, compenseaza prin celelalte... si de-abia astept sa vad ce poate A14 pe un telefon. Oare vom avea si extra RAM? Sau un AX (WiFi 6) mai performant? Ca n-as zice nu...

    Mvai, cat am scris. Si am zis ca doar te citez succint... Sorry razvanrazy...

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu cred ca ai inteles tot ce am zis sau poate felul in care am zis-o a fost ciudat/diferit/interpretabil, asa ca voi incerca sa detaliez putin.
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu cred ca are nicio treaba nici cu Apple Pencil si nici cu Touch ID. E un simplu magnet in jurul charge coil-ului care te ajuta la 2 chestii: 1. sa faci snap-on pe charger (nu mai stai tu sa pozitionezi aiurea pe wireless charger) si 2. sa poti folosi dock-uri magnetice (eu am deja vreo 5-6 pe birou, 2 in masina... imi place la nebunie sa "lipesc" telefonul direct). Acum e super tare ca nu mai am nevoie de husa speciala pentru asta, sau de placute metalice (pentru magneti). Super idee, din partea mea.
    Nu ma refer la cel rotund de pe spate ci la acest "nou" magnet sau ce o fi din laterala dreapta, din cauza caruia au mutat sim tray-u pe partea stanga si care arata le fel ca magnetul de pe iPad Pro-uri (vezi poze) despre care nu au zis absolut nimic si care se regaseste si pe iPhone 12 si pe Pro.
    USB C este si acum la iPhone 11, deci nu s-a schimbat nimic. Also, daca nu ai charger USB C in 2020, e nasol.
    Da, este la iPhone 11, dar oare cati sunt cei care fac upgrade de la ultima generatie? Cred ca procentual sunt fff putini. D-aia nu am inteles niciodata comparatiile cu generatia trecuta, in orice, la ceva ce iese an de an. Cel mai probabil marea majoritatea care vor trece la 12 au maxim iPhone X/XS, dar cel mai probabil au 7, 8, sau chiar 6S.
    Also, sa ai charger cu USB Type C nu este chiar asa mare grozavie daca nu ai la ce sa folosesti. Am si eu 2-3 device-uri cu USB Type C in casa, dar cu cabluri cu USB A la un capat si Type C in celalalt, astfel ca le incarcam chair de la ala de iPad 2.
    Also, tu esti o exceptie, nu o normalitate prin cate chestii ai prin casa si daca te gandesti vreo secunda ca au facut asta chiar ca sa "ajute" userul si sa nu mai stranga alte incarcatoare/casti in casa, esti naiv.
    In cel mai rau caz, nu folosesti - ramane in cutie, langa casti si nu ocupa spatiu - oricum castile au devenit inutile de cand le-au pus cu lightning, pentru a nu le mai putea folosi cu absolut nimic altceva inafara de iDevices, nici macar cu Mac-urile (o alta decizie "buna").
    Cred eu ca e din cauza ca de la iOS 14 nu mai are nicio relevanta. Aproape NIMENI nu mai da enable la asa ceva
    Fix asta am dat quote acolo la oameni care se plang ca-i inregistreaza chiar si cand este location oprit, deci nu au dat enable la asa ceva. Tocmai asta este problema si este foare grav, din moment ce este ilegal in cateva tari.
    In rest nu stiu de ce zici ca "au uitat ca exista bluetooth". Au ca si pana acum, Bluetooth 5.0.
    Eram ironic, logic, pentru ca cu acest chip U1 se comporta si-l marketeaza de parca revolutioneaza ceva, cand de fapt fix acelasi lucru il face si bluetooth, dar fara localizarea exacta, adica aia care este ilegala.
    Aici cred ca ti-a scapat partea mai importanta. Si anume ca filmeaza in 10bit HDR
    Nu mi-a scapat, fix aia am zis - filmare HDR10 au si alte telefoane - cu ce au venit ei nou a fost filmarea Dolby Vision - iar aici nu mai discutam de aceleasi zeci de milioane de TV-uri vandute sau telefoane care au 10 bit display de 2-3 ani deja, ci de un standard mult mai rar intalnit si sansele sa ai asa ceva in casa, sunt si mai mici decat sa ai un charger cu USB Type C, daca nu ai avut iPhone 11 inainte.
    Cat despre wireless charging care nu e prea rapid, se incalzeste, etc... eu folosesc de vreo 2 ani, n-am avut niciodata issues.
    Da, tu nu ai avut si stiu alti cativa oameni care nu au avut, dar stiu mult mai multi oameni care au renuntat sa-si mai incarce telefoanele pe wireless charging pentru ca se super incalzeau si le luau de acolo mult prea calde si nu le placea. Cam la fel e si la mine.
    Also, eu il las la incarcat toata noaptea prin cablu si au sistemul de incarcare care "te invata" si stie cam la ce ora te trezesti, astfel ca-l incarca cate putin ca sa fie full charged dimineata. De multe ori m-am trezit pe la 3-4, dupa ce l-am pus la incarcat la 12 si era pe la 60-70% cu incarcarea, dar dimineata era full.
    Stii foarte bine ca dupa conferinta Apple apar specificatiile la fiecare in parte.
    Da, dar in mod normal ziceau in conferinta acelasi lucru - all day battery life. Acum au omis acest aspect, chiar cand au trecut la 5G cu al sau consum enorm de baterie.
    Ca fapt divers, nici in ce a postat Paul nu reiese daca pe 5G faci acel streaming/ascultare sau pe 4G ca pana acum.
    Mai, adevarul e ca 5G-ul e misto, de ce sa o lalaim atata.
    Desigur ca este pentru anumite chestii, dar cat de des ai de downloadat fisiere de cativa GB cand esti pe afara si nu in casa la wi-fi, ca sa simti lucru asta? Eu de vreo 10+ ani de cand am iPhone cu 3G/4G, nu stiu daca am avut nevoie de mai mult de 10 ori sa downloadez ceva foarte mare, ceva ce nu puteam sa downloadez (acasa sau in alta locatie) pe wi-fi.
    Iar in rest, sa fim seriosi. Pentru streaming se descurca super bine 4G, atat la muzica, cat si la video sub orice forma.
    Nu spun ca 5G e inutil, e chiar foarte tare, dar sa marketezi 5G pentru jocuri, este o abureala calculata foarte bine care prinde la anumite persoane - probabil aia care nu stiu ca sunt limitate momentan antenele 5G si se vor plange dupa aia ca nu au decat 4G in 80% din locuri.
    Pai tu care folosesti DSLR-uri, ma asteptam sa stii cum se calculeaza "zoom"-ul la un obiectiv, in functie de senzor.
    Da, eu stiu, d-aia am explicat si mai sus. Ideea e ca initial cand au bagat acel 2x, l-au marketat ca fiind chiar 2x cu lentile diferite (desi, again, doar in lumina buna, altfel face software - eu mereu testez cu degetu peste camera ca sa vad si sa stiu la ce sa ma astept - daca e din software, dau inapoi pe normal).
    Acum in schimb au zis foarte clar 4x optical zoom, de parca au mai adaugat ceva lentile pentru zoom, cand de fapt...nu e chiar asa. Iar end userul care nu stie cu ce se mananca, il cumpara si va ramane dezamagit si va spune dupa aia ca iPhone sucks, ca Samsung face zoom pana pe cladirea de la 20km, pe cand aici nu.
    Bro, spune-mi si mie te rog ce au stricat la iPhone 11 Pro la camere, ca sa ma faca sa vreau upgrade.
    Pai fix asta am zis, ca le strica dupa 2-3 ani. iPhone 11 a iesit anul trecut si vor scade calitatea foto/video odata cu iOS 15/16, ca sa te faca sa treci la alt iPhone in 1-2 ani de acum.
    Again, la mine am observat si la 6S cum a fost inainte sa-l dau vs cand l-am luat (scazuse calitatea si la Live Photos si la poze normale, dar si la filmare) si am observat si acum la iPhone X cand daca nu ai lumina perfecta, arata pur si simplu deplorabil, mai ales cu Portrait Mode, desi inainte era totul mult mai sharp.
    Eu nu credeam ca or sa ma tenteze sa trec de la 11 la 12... but I will.
    La tine e mai simplu si tu stii de ce , dar diferentele dintre iPhone 11 Pro si iPhone 12 Pro sunt aceleasi de la an la an, doar ca acum ai alt design + 2-3 functii noi care nu sunt atat de utile oricui.
    Ca fapt divers, eu inca filmez tot ce am de filmat, in 1080p60fps si nu in 4K din mai multe motive.
    Sunt curios totusi daca poti reda continutul filmat in HDR/DV si pe ecrane normale, non 10bits, fara sa strice acuratetea culorilor.
    Mvai, cat am scris. Si am zis ca doar te citez succint...
    Intotdeauna apreciez un raspuns ca asta, mai ales de la o persoana cu care pot avea o discutie fara sa degenereze in cearta
    Attached Images Attached Images screenshot-2020-10-14-07.43.44.png screenshot-2020-10-14-07.44.55.png

  8. #8 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    Eu personal salut lansarea iphone 12 mini, asteptam de mult timp un iphone si pentru stangacii cu getele mai scurte. Am avut iphone x o buna bucata de timp (2 luni) si am avut doua probleme frustrante (de utilizare) cu el, 1. nu am reusit de nicio culoare sa-l folosesc cu o singura mana, efectiv nu ajungeam cu degetul sa dau send la mesaje, si 2. faceID era aproape imposibil de utilizat noaptea, mai ales cand stateam intins pe pat si voiam sa-mi verific notificarile, prin urmare l-am vandut si mi-am luat iphone 8 (telefon pe care-l am si in prezent). Acum ma bate gandul sa trec la iphone 12 mini, dat fiind faptul ca este mult mai usor de utilizat prin comparatie cu celelalte modele (care acum sunt si mai mari) iar calitatea camerelor este mult peste cea a i8 meu.

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Face ID-ul nu cred ca este schimbat si daca ai avut probleme cu identificatul noaptea (desi eu nu am pe iPhone X, dar tin luminozitatea fixa mereu si mi se lumineaza fata) cu siguranta vei avea si pe 12 mini.

  10. #10 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    Banuiam chestia asta, insa nici nu pot astepta inca 3 ani ca poate apple va reintroduce fingerprint scanner (sub ecran sau in butonul lateral gen ipad air), asa ca va trebui sa fac acest compromis. Spuneai ca ai ix, spune-mi te rog cu e cu faceid cand faci plati prin intermediu apple pay? Scanezi pos-ul si apoi indrepti telefonul catre tine dandu-ti masca joc, sau?

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Intai autorizezi (adica folosesti face ID sau bagi PIN-ul) dupa care atingi POS-ul pentru NFC.

    Dar nu-mi dau niciodata masca jos pentru face ID, asa ca bag PIN-u de 50.000 de ori daca e nevoie - d-aia ziceam ca este inutil in momentul actual si nu inteleg cum de au continuat doar cu el.

  12. #12 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu ma refer la cel rotund de pe spate ci la acest "nou" magnet sau ce o fi din laterala dreapta, din cauza caruia au mutat sim tray-u pe partea stanga si care arata le fel ca magnetul de pe iPad Pro-uri (vezi poze) despre care nu au zis absolut nimic si care se regaseste si pe iPhone 12 si pe Pro.
    Asta e:
    It’s a special window for mmWave signals, and it appears to be designed so users can visibly see it and perhaps avoid holding it there for maximum signal strength.
    The iPhone 12’s mysterious groove is a 5G mmWave antenna window — and it’s exclusive to the US - The Verge

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda, deci antena de 5G. Am mai vazut si aici lucru asta si mi se pare super ciudat felul in care au ales sa arate

  14. #14 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Da, dar in mod normal ziceau in conferinta acelasi lucru - all day battery life. Acum au omis acest aspect, chiar cand au trecut la 5G cu al sau consum enorm de baterie.
    Ca fapt divers, nici in ce a postat Paul nu reiese daca pe 5G faci acel streaming/ascultare sau pe 4G ca pana acum.
    Quote Originally Posted by Apple
    Audio Playback Tests
    Testing conducted by Apple in August and September 2020 using preproduction iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, and iPhone 12 Pro Max units and software, subscribed to LTE and 5G carrier networks. The playlist consisted of 358 unique audio tracks purchased from the iTunes Store (256-Kbps AAC encoding). All settings were default except: Bluetooth was paired with headphones; Wi-Fi was associated with a network; the Wi-Fi feature Ask to Join Networks and Auto-Brightness were turned off.

    Video Playback Tests
    Testing conducted by Apple in August and September 2020 using preproduction iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, and iPhone 12 Pro Max units and software, subscribed to LTE and 5G carrier networks. Video playback consisted of a repeated 2-hour 23-minute movie purchased from the iTunes Store. Video playback (streamed) consisted of a repeated 3-hour 1-minute movie purchased from the iTunes Store. All settings were default except: Bluetooth was paired with headphones; Wi-Fi was associated with a network; the Wi-Fi feature Ask to Join Networks, Auto-Brightness, and True Tone were turned off.
    iPhone - Battery Test Information - Apple
    Quote Originally Posted by The Verge
    [...] it’ll only use the faster networking speeds some of the time, thanks to a new “Smart Data Mode,” which will toggle between 4G and 5G based on when apps are making big bandwidth demands.

    So if you’re out checking your email or Twitter, your iPhone 12 will still use regular 4G — even if you’re in a 5G area — to avoid using the additional (and apparently power-hungry) radio. Switch over to a streaming movie or a video call, and your phone will jump to 5G and its faster speeds and lower latency.
    iPhone 12 only uses 5G when necessary to save battery life - The Verge

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, adica ai telefon 5g in zona de 5g, dar folosesti 4g. Cam cum au facut cu high refresh rate pe ipad, care merge doar cand considera ei ca e nevoie.
    Asta nu este un plus, pentru ca nu este normal sa decida ei pentru noi, sau ar trebui sa avem optiunea sa alegem ce vrem noi.

    Oricum, dupa cum ziceam si mai sus, e clar ca e ceva nasol la mijloc din moment ce nu au specificat in conferinta, ca de obicei, despre baterie.
    La fel cum nu au specificat nimic nici de FaceID, desi lumea se astepta sa zica ceva gen - acum functioneaza si cu masca - sau - acum merge din orice unghi (ca la iPad), samd.

  16. #16 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai da, adica ai telefon 5g in zona de 5g, dar folosesti 4g.
    Cred ca nu ai inteles corect

    So if you’re out checking your email or Twitter, your iPhone 12 will still use regular 4G — even if you’re in a 5G area — to avoid using the additional (and apparently power-hungry) radio. Switch over to a streaming movie or a video call, and your phone will jump to 5G and its faster speeds and lower latency.

  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, dar asta decide el - probabil in functie de mai multi factori. Daca e semnal full 5G sau full 4G (presupun ca daca e 5G o liniunta dar 4G full cand pornesti un film, spre ex, o sa ramai pe 4G), daca e nevoie pentru ceva mic sau mare, samd. Ceea ce nu e tocmai ideal.

    E un fel de Lamborghini dar e un Logan. Daca ai nevoie sa faci o depasire, poti baga picioru in pedala, dai o treapta inferioara si depasesti fara probleme, dar in rest merge mai incet, dar iti faci treaba cu el.
    Sau ca la console - ele duc 4K uneori, dar daca vrei sa mearga si cu 60fps, ii scade rezolutia. Dar e next gen...

    Desigur, sunt niste comparatii exagerate, dar mi se pare ciudata abordarea lor, totusi.

    Ideea e ca au ales asta tocmai ca sa fie cat mai mic impactul la baterie, pe care ori nu au marit-o, ori nu au marit-o simtitor.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, in sfarsit vad si eu o abordare misto la modul in care sa foloseasca 5G-ul, si voi spuneti ca e naspa. De ce sa stau cu 5G-ul pornit (stiind ca imi consuma mai mult), in aplicatii care nu au nevoie de net (sau au nevoie cum e email-ul la mine, odata la 15 minute)? Mi se pare foarte desteapta ideea de a folosi 5G doar atunci cand ai nevoie, si sa nu stau eu sa ma gandesc ce are nevoie si ce nu. De exp. pornesc navigatia... eu habar n-am cand are nevoie de date mai multe sau mai putine... daca aplicatia cere 5G, atunci trece pe viteza mai mare si isi face treaba, fara sa stau eu sa fac switch-uri. Dupa care trece la loc, cand nu e nevoie.

    Uite eu fix asta mi-as dori pe 4G-ul actual. Sa ma lase pe 3G (sau chiar GSM/2G daca se poate) cand il folosesc normal, si sa treaca pe 4G doar cand vede ca rup la date. Din pacate, nu face asa... si de cele mai multe ori semnalul 4G e prost, si imi RUPE bateria, pur si simplu (e lucru valabil la orice telefon, nu doar la iPhone-uri). Cu cat e semnalul mai prost, cu atat se creste puterea pe antene, pentru a contracara. Therefore, consum mai mare, overheating, etc. La mine diferenta dintre 4G si 3G pe baterie e enorma aici in zona, la birou. Cred ca pierd peste 20% extra doar stand pe 4G. E si motivul pt. care am trecut aproape complet pe WiFi Calling.

    So, din punctul meu de vedere, o idee foarte desteapta. Sper sa o combine cu WiFi-ul (asa cum fac unele telefoane cu Android), ca sa-ti permita chiar ca atunci cand vrei super speed, sa transfere atat pe WiFi cat si pe 5G. In felul asta, ai si cea mai mare viteza posibila, si ai si consum redus atunci cand nu e necesar. De exp. cand e telefonul in idle. Daca nu face nimic download, de ce sa mai stea pe 5G si sa consume aiurea?

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Au inceput sa apara reviews:
    Aici puncteaza foarte bine utilitatea LiDAR-ului, dar si ce este si cat de "util" este momentan acel Dolby Vision:




    Inca nu au primit la reviews iPhone 12 Mini sau 12 Pro Max

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am incercat sa fac precomanda la 12 Max Pro din Germania si dupa cateva minute era kaput. Nici acum nu te lasa... deja au bagat data de 06.11.2020. Also, foarte ciudat este ca nu mai apare listata husa clasica de piele. Mai exista doar cea de silicon si una din plastic transparent...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vand playstation 4 pro / ps4 pro cu 2 controllere By bloodindark in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 5 Last Post: 03-10-2021, 14:58
  2. Vand Playstation 4 PRO ( PS4 PRO ) + 2 controllere si jocuri By consol3 in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 05-12-2020, 00:16
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts