Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 81

Thread: iPhone 12 mini, 12, 12 Pro, 12 Pro Max - 5G

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    După cum spuneam, 5G suge. La baterie, in draci.
    https://9to5mac.com/2020/10/21/iphone-12-battery-test/

  2. #22 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Logic ca o consuma mult mai repede.
    Dar si exact cum spuneam eu - nu au mentionat nimic de baterie pentru ca...
    iPhone 12 Pro Max Has Smaller 3,687 mAh Battery According to Regulatory Filing

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Se pare că totuși acel Ceramic Shield nu e doar marketing:


    ---------- Post added 25-10-2020 at 03:27 ----------

    Interesting stuff.

  4. #24 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Eu voi ramane in continuare la al meu XS, singurul lucru care m-ar fi facut sa trec la 12, ar fi fost doar o autonomie mai mare.

    Restul de noi aditii nu le folosesc oricum.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De lecturat (dealtfel si motivul principal pentru care vreau sa iau un iPhone 12 Pro Max): https://www.techradar.com/news/why-t...orless-cameras.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai că nu e rău. Până și Jerry e un pic impresionat.


  7. #27 SP
    Member AngelOfPain's Avatar


    Nu e prea draguta treaba, te obliga sa faci reparatiile la service-ul oficial, unde stie toata lumea ce preturi se practica.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    First of all, daca iti iei iPhone, intotdeauna apelezi la service autorizat... nu la orice fel de service. Daca nu-ti permiti, mai bine nu-ti iei iPhone. Eu de cate ori am apelat (pentru clienti) la service-uri third party, am avut probleme. E ca la masini. Nu-ti iei un Porsche si te duci la orice service, doar pentru ca are preturi mai mici.

    Second, iFixit i-a dat nota 6/10 la repairability, ceea ce e chiar bine (in comparatie cu altele): iPhone 12 and 12 Pro Teardown.

  9. #29 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Cred ca e alegerea ta daca vrei sa il duci la 3th party, la Apple sau sa il repari tu, e plin internetul de aburelile bagate de service-urile oficiale Apple. Pe langa asta, nici nu cred ca e legal ceea ce fac, dar nu e prima oara cand se lasa cu procese.

    Comparatia cu Porsche e hilara, avand in vedere ca telefoanele Apple le vezi peste tot spre deosebire de masinile Porsche care se vand intr-un numar nesemnificativ din piata auto. Iar la Porsche, e alegerea ta unde sa o repari si nu cred ca primesti erori ca si la Apple, deci nu prea inteleg argumentul .

    Nota data de iFixit e doar pentru hardware nu se iau in calcul erorile de soft dupa ce schimbi componentele, nici aici nu inteleg ce relevanta are.
    Dar ce pot sa spun, cat timp e Apple se accepta orice, nu?

    Ps: citind comentariile la video-ul postat mai sus, nici Jerry nu pare foarte ok cu ceea ce au facut Apple.

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    Cred ca e alegerea ta daca vrei sa il duci la 3th party, la Apple sau sa il repari tu
    La fel cum e alegerea ta sa nu-ti iei un produs Apple, daca nu-ti convine ce face Apple sau nu iti convin produsele lor.
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    e plin internetul de aburelile bagate de service-urile oficiale Apple.
    Tot la fel de plin e internetul si de aburelile anti-Apple.
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    Comparatia cu Porsche e hilara, avand in vedere ca telefoanele Apple le vezi peste tot spre deosebire de masinile Porsche care se vand intr-un numar nesemnificativ din piata auto.
    Daca la tine comparatie se face doar la cantitate, iti atrag atentia ca pentru unii mai conteaza si calitatea. La asta ma refeream, oricat de hilar ti se pare tie.
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    Iar la Porsche, e alegerea ta unde sa o repari si nu cred ca primesti erori ca si la Apple, deci nu prea inteleg argumentul .
    Nu cred ca ai idee cat costa un kit de diagnosticare pentru un Porsche, si ce de bani se platesc pentru a detine softul lor, sau cat costa cursurile de acreditare. Softul acela de diagnostic este fix cel care te scapa de erorile care iti mai apar din cand in cand la bord. Dar desigur, tu esti liber sa mergi la orice service de cartier, nu te opreste nimeni. Desi ma tem ca daca ti-ai permis un Porsche nou, argumentul este deja invalid, de aceea nici nu ai cum sa-l intelegi.
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    Nota data de iFixit e doar pentru hardware nu se iau in calcul erorile de soft dupa ce schimbi componentele, nici aici nu inteleg ce relevanta are.
    Repairability score-ul de la iFixit e acelasi de la primul iPhone (cel care a primit nota 1/10) si pana la iPhone 12 Pro (6/10). Dar lasa ca e mai misto Note 20 Ultra (cu nota 3/10), sau S10 (tot 3/10), sau poate Galaxy Fold sau un Galaxy Z cu 2/10? Sau ca sa nu zici ca am ceva cu Samsung, poate preferi Pixel 3 sau 4 XL, sau Huawei Mate 20 Pro sau 20 X, care au 4/10... In fine, ma opresc aici.
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    Dar ce pot sa spun, cat timp e Apple se accepta orice, nu?
    Ce sa facem man, nu toti putem fi fanii chinezilor sau coreenilor...
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    Ps: citind comentariile la video-ul postat mai sus, nici Jerry nu pare foarte ok cu ceea ce au facut Apple.
    Probabil nu prea il urmaresti pe Jerry, altfel ai fi cunoscut antipatia sa fata de anumite chestii la Apple, pe care si-a declarat-o fara menajamente. Insa chiar daca o depaseste pe a ta (la antipatie ma refer), el tot are ca telefon principal un iPhone (oops). In plus, daca urmareai clipul si nu comentariile, puteai afla chestii mult mai interesante.

    Acestea fiind spuse, de-abia astept sa vina 06.11.2020, sa pot face preorder la o mizerie de iPhone 12 Pro Max, si sa scap de porcaria asta de 11 Pro Max. Chiar nu mi-e frica de service-urile oficiale Apple...

  11. #31 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Probabil nu prea il urmaresti pe Jerry, altfel ai fi cunoscut antipatia sa fata de anumite chestii la Apple, pe care si-a declarat-o fara menajamente. Insa chiar daca o depaseste pe a ta (la antipatie ma refer), el tot are ca telefon principal un iPhone (oops).
    Hmm...stiam ca are un Samsung S10 sau ceva de genu asta. A trecut de curand pe iPhone? Daca da, ce model?

  12. #32 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Nu are niciun iphone, spune si in clipul cu durability test, pe la 08:40. Dar lasa, eu nu sunt atent la clipuri, bine ca e Monky

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    @razvanrazy: folosea un Galaxy S8+ pana anul trecut. L-am vazut intr-un video in care se distra cu o Tesla si arata cum controleaza masina de pe smartphone-ul sau. Care era un iPhone (nu stiu, cred ca era 11 Pro or something). A zis si in video-ul cu iPhone 12 Pro chiar el "I only have my phone for one year, so I'm not ready to upgrade just yet". Dupa care a facut gluma cu asteptatul lui iPhone 13 Pro Ultra Max No Screen Edition.

  14. #34 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    De cate ori a fost nevoie de reparatie pentru Iphone - un Iphone 4 cu pete galbene pe ecran si un Iphone SE cu ecranul facut praf de catre catel, am apelat la service-ul oficial chiar daca costurile erau mai mari.

    Imi pare rau, dar nu am incredere in service-urile de cartier, mai ales alea de Românica.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar

  16. #36 SP
    Manager paul's Avatar
    12 Pro teardown: a stricat displayul la desfacere

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vezi paul de ce nu trebuie dus la service ne-autorizat? Că-i tremură un pic mâna, și pac, te-a lăsat fără cine știe ce componentă "useless" (cum ar fi ecranul)...

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Apps loads speed test. iPhone 12 Pro vs Note 20 Ultra:


  19. #39 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pretty impressive, mai ales data fiind diferenta de putere hardware

    Oricum, pare mica diferenta - 101 vs 115 secunde - in benchmarks era mult mai mare.

    Faza e ca aifonu e available November, iar in Februarie apare noul cip de la snapdragon - astea sunt practic cipurile pt 2021 si dat fiind decalajul de cipuri, e iesit cu cipul de acum 10 luni.

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Au fost (si inca sunt) foarte multi care au denigrat noul iPhone 12. Deh, fake news, China's money, etc... De exp. si acum poti gasi usor pe net (ca au si preluat toti, ca fraierii), teste in care iPhone 12 Pro da vreo 490K de puncte in Antutu Benchmark. Uite exemplu pe kimobil. Cand el de fapt cu siguranta sare pe la 600K (exemplu la gsmarena). La fel, ma uitam pe grupurile (pe care de nebun ce sunt sunt inscris) gen Huawei Romania, Xiaomi Romania, sa vezi cat de des apare stirea aceea cu iPhone 12 Pro nu tine nici macar 2-3h in jocuri. Pe cand tot pe pagina de mai sus poti gasi ca in testul gsmarena (si altii, nu e un singur exemplu), 12 Pro-ul duce mai bine de o ora extra de gaming, si asta cu baterie mai mica fata de 11 Pro (8:36h vs 9:30h). Better cooling, eficienta mai mare.

    Si de-asta ajung sa nu mai am rabdare si chef sa ma contrazic cu toti, pe baza unor hate-uri gratuite. Nu-ti place un produs Apple, nu-l cumpara, ca nu te obliga nimeni. Dar cand incepi cu "Apple sheep's", cu faze gen "numai un idiot ar cumpara un iPhone", deja imi demonstrezi ca nu poti mai mult. Pentru mine esti fix in tagma celor care cred ca masca le scade saturatia de oxigen, ii omoara si inseamna zero protectie.

    Mi se pare chiar atat de idioata metoda asta de trolling si hating Apple. Gen, daca mie nu-mi place noul Mate 40 Pro de la Huawei, sa ma duc pe forumurile lor, pe grupurile de discutii, si sa incep sa le zic ca sunt niste idioti ca si-au cumparat asa ceva, ca le spala chinezii creierele, etc. Why the f... would I do that? Lasa-i nene cu placerea lor. Daca lor le place Mate 40 Pro-ul, foarte bine. Numai pentru faptul ca sunt o concurenta buna, si tot e ceva de apreciat.

    Iar daca in anii anteriori aveau alte motive de glume (de la #antennagate pana la #bendgate), anul asta, singura gluma mai "smart" de care se pot lega, e cea cu "nici nu vine cu incarcator". Dude, daca esti atat de praf incat sa nu stii sa-ti comanzi un incarcator sau eu stiu ce accesorii extra ai nevoie, atunci chiar nu ai ce sa faci cu un iPhone. Si partea funny aici e ca am vazut charger de la Xiaomi si de la Huwei, care e promovat ca fiind perfect pentru iPhone 12. Pai in loc sa le zici "merci" ca ti-au deschis o piata... tu faci misto de ei? Anyway, repet, eu sunt cel mai fericit ca nu-mi mai pun mizerii pe care nu le-am folosit de mult timp. Mizerii ALBE (ca asta e duda numarul 1, ca altfel chargerele lor au fost solide ca naiba, chiar daca-s mai slow - am zeci de chargere busite in ultimii 10 ani, dar niciun Apple one). Si gata pentru azi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vand playstation 4 pro / ps4 pro cu 2 controllere By bloodindark in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 5 Last Post: 03-10-2021, 14:58
  2. Vand Playstation 4 PRO ( PS4 PRO ) + 2 controllere si jocuri By consol3 in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 05-12-2020, 00:16
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts