Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 157 of 185 FirstFirst ... 57 107 147 155 156 157 158 159 167 ... LastLast
Results 3,121 to 3,140 of 3688

Thread: Clubul iPhone & iOS

  1. #3121 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai atunci nu mai face sync la nimic. Vai ce tampenie, si mai zice lumea ca am eu ceva cu Apple.

  2. #3122 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, mai bine spune ca ai facut-o ca sa-ti dea JeNei un Thanks

    Serios acum... te duci frumos si dezactivezi iCloud Backup (asa cum ai facut in screenshot-ul de mai sus), iar in iTunes mergi si dezactivezi Autosync. Si nu-ti mai face nici dracu' niciun backup. Desigur, daca vrei sa faci sync, iTunes iti va face automat si Backup (e o parte a procesului de Sync). Btw, inca mai folosesti iTunes pentru altceva in afara de Backup si Recovery?

    Vad ca mai sunt si alte solutii (asta e prima care mi-a iesit la un Google search, dar pe care nu am cum sa o testez pt. ca n-am Mac):
    If you are synchronizing to a Mac:
    1. Close iTunes on your Mac.
    2. Launch Terminal.
    3. Type
    defaults write com.apple.iTunes DeviceBackupsDisabled -bool true
    and press Enter.
    4. If you want to re-enable automatic backups, type
    defaults write com.apple.iTunes DeviceBackupsDisabled -bool false
    and press Enter.
    Later edit: al doilea search pe Google, mi-a dat si solutia in varianta pentru Windows:
    iTunes: Permanently Disable iPhone, iPad, or iPod Touch Backup Process - Windows

    Close out of the iTunes application.
    Hold the Windows Key and press “R” to bring up the Run dialog box.
    Type the following depending on whether you have 32 or 64 it windows:
    32-bit: “C:\Program Files\iTunes\iTunes.exe” /setPrefInt AutomaticDeviceBackupsDisabled 1 then press “Enter“.
    64-bit: “C:\Program Files (x86)\iTunes\iTunes.exe” /setPrefInt AutomaticDeviceBackupsDisabled 1 then press “Enter“.
    When you launch iTunes again, backups for iPhone, iPad and iPod Touch devices will be disabled. If you wish to enable backups again, use the same command as above, but replace the “1” with a “0”.

    Note: If you copy and paste this command, you may need to retype the quotes.
    Niste prosti astia de la Apple*


    *am zis asta in speranta ca voi primi si eu Thanks de la JeNeI... Yupeeee!

  3. #3123 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Eu nu am nimic cu Apple, doar ca nu mai corespund terminalele lor necesitatiilor mele.

    Stati sa va zic ce probleme am avut. Cum eu am luat telefon nou, am dat 4S-ul la mama. Cand am schimbat cartela in nanoSIM am constatat ca multe numere lipsesc (toate numerele salvate in ultimii 5 ai), inclusiv al prietenei mele. Ca sa constat ca iOS nu salveaza nimic pe SIM (WTF?!?!).

    Mama a avut un telefon Nokia slab, de pe care am salvat numerele pe un SIM, iPhone-ul nu a copiat nimic de pe acel SIM. Am fost nevoit sa introduc SIM-ul in telefonul fratelui meu, sa salvez contactele pe PC, si sa import contactele pe 4S prin iTools. De ce dracu nu salveaza iOS contactele pe SIM??? Acest lucru poate sa faca orice telefon amarat, mai putin iPhone.

    Eu am avut noroc cu iCloud ca am putut salva contactele de acolo, inclusiv cele noi (salvate in decursul a cei 5 ani).

  4. #3124 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai cred ca asta se stia de la lansarea aifoanelor. E mult mai sigur sa le salvezi in telefon/itunes, pentru ca daca-ti pierzi telefonu sau ti-l fura, hotii n-au acces la numerele de telefon (teoretic, n-ar trebui sa aibe acces nici in telefon, daca ai parola si ce mai trebe), si cum telefonul isi face back-up zilnic (sau cum e dat, mai ales de cand au introdus optiunea de wireless sync), teoretic ai toate numerele acolo.

    Vezi ca numerele le mai poti vedea si din icloud.com - contacts, fara sa umblii in telefon.

    Dar deh, noi suntem obisnuiti cu tehnologii din anii '99

  5. #3125 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si eu care credeam ca SIM-urile nu se mai folosesc decat in filme slabe... unde baietii de la CSI chiar culeg informatii de pe ele (gen locatii, email-uri, ba chiar si poze - foarte interesant, avand in vedere ca au intre 32 si 128KB spatiu de stocare). Ar trebui sa le spuna cineva ca pe SIM de-abia intra niste amarate de contacte, si acelea extrem de limitate (16 caractere per numar, daca nu ma insel, majoritatea SIM-urilor avand intre 100 si 500 de contacte). In plus (sau in minus), pe un SIM nu poti avea toate detaliile pe care le setezi pe un smartphone (gen url, adresa, birthday, x telefoane, social media, notes, custom text). Sa nu mai vorbim de faptul ca oricine iti poate citi/clona un SIM, deci pe partea de securitate e egal cu zero.

    Acum, iPhone-ul nu copiaza nimic singur de pe un SIM. Trebuie sa te duci frumos in Settings > Mail, Contacts, Calendars > Import SIM Contacts. Asa a fost dintotdeauna. Sau exista tone de aplicatii de management de SIM si contacte in AppStore, in caz ca vrei sa cauti duplicate, sa stergi mai multe deodata, sa copiezi doar anumite contacte, sa redenumesti mai multe odata, etc... Deci metoda cu folositul unui "Nokia slab" e irelevanta.

    In plus, cum a zis si razvanrazy, iti vezi toate contactele in icloud, in orice browser. Sau daca faci sync (ca mine), le ai si in Outlook. Iar din Outlook pana si softul vechi de acum vreo 10 ani de la Nokia (PC Suite) stie sa importe/exporte contacte.

    Dar stiu... e mai simplu sa spunem ca Apple sucks...

    P.S. tudyniuz, stii ce nu-mi place mie (maxim) la Google? Ca nu au si ei o "porcarie" precum iTunes-ul...

  6. #3126 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Faza cu Nokia slab nu am zis-o asa la nimereala.Mama a avut contactele pe ea, si nu puteam sa le copiez pe PC prin cablu USB, iar cei din orasul meu nu au aparat clonare SIM (woot?!?!).Chiar si cartela SIM e una taiata de ei (magazin Orange).

    Cum am scris mai sus, am avut noroc cu iCloud.com, de acolo am exportat contactele in .vcf

    Faza cu importatul contactelor in Settings nu a mers, nu a copiat nimic, de asta eram nervos.

  7. #3127 SP
    Admin MonkY's Avatar

  8. #3128 SP
    Junior Member fan_ps_4's Avatar
    Salutari . Azi dimineaza am intrat pe safari pentru a urmari ceva pe youtube si surpriza videoclipurile au o claritate proasta Am descarcat app YouTube de pe App store si claritatea videclipurilor este una buna , dar daca intru din nou pe safari aceasi problema Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? Precizez ca ieri se vedeau bine videoclipurile pe youtube din safari si doar azi am problema asta .

  9. #3129 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Poate nu ai semnal calumea pe 3G. Ei scaleaza in functie de semnalul 3G. Sau te referi la wi-fi ?

  10. #3130 SP
    Junior Member fan_ps_4's Avatar
    Wi fi

  11. #3131 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ce iPhone ai ? Faza e ca in aplicatia youtube, ai posibilitatea de a alege rezolutia (daca apesi pe alea 3 puncte verticale din colt dreapta sus) si poate d-aia-ti si pune cea mai buna varianta disponibila.

  12. #3132 SP
    Junior Member fan_ps_4's Avatar
    iPhone 5 ... Da stiu ca pot sa setez rezoluția din aplicație , dar in safari nu pot am sa revin cu 2 screenshot

  13. #3133 SP
    Junior Member fan_ps_4's Avatar
    Scuze de dublu post
    Attached Images Attached Images image.jpg image.jpg

  14. #3134 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chiar, nu a zis nimeni nimic... cum va place Outlook-ul pt. iOS?


  15. #3135 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asta da un pas important: Apple Increases Maximum App Size from 2GB to 4GB - Mac Rumors. Practic Apple creste dimensiunea maxima a unei aplicatii/joc de pe iOS de la maximum 2GB la 4GB. Hai ca incet-incet, se apropie de limita unui DVD DL si developerii vor avea mai mult spatiu de manevra. Din pacate, va fi vai si-amar de cei cu 16GB (oare de ce mai exista asa ceva pe piata in 2015?)

  16. #3136 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cum de ce? Ca sa se poata lauda ca pretul unui dispozitiv incepe de la un pret "mic".

  17. #3137 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In mod clar urmatoarele device-uri vor avea minim 64 GB la mine, dar sper sincer ca minimul lor sa fie de 32, daca nu chiar 64 si sa renunte odata la 16GB aia, ca sunt complet inutili.

    Motivul pentru care nu am jucat Fahrenheit pe iPad este faptul ca are nevoie de 6GB pentru instalare, iPad-ul meu fiind de 16 (12 reali), mi-e cam imposibil sa eliberez atat de mult spatiu pe el.

  18. #3138 SP
    Member freezy's Avatar
    Griffin PowerDock 5
    Pentru mine, cu 2 iPad-uri, 2 iPhone-uri si un iPod Clasic in casa e chiar folositor si ma gandeam mai demult la asa ceva.
    Nu de putine ori aveam insirate prin casa la incarcat 3-4 device-uri, in schimb cu acest dock le ai pe toate intr-un loc.

  19. #3139 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pacat ca nu au si varianta pe negru. Ai putea incerca si asa ceva, care iese mult mai ieftin: Anker 5-Device Charging Station + 40W 5-Port USB Desktop Charger. Se gaseste si separat: Anker 5-Device Charging Station - Made for the Anker 40W 5-Port Desktop Charger si eventual iei chargerul de 60W: Anker 60W 6-Port Family-Sized Desktop USB Charger.

  20. #3140 SP
    Admin MonkY's Avatar
    iOS 8.2 available now! Mai jos aveti ce e nou si ce e modificat/reparat:
    Apple Watch support
    New Apple Watch app to pair and sync with iPhone, and to customize watch settings
    New Activity app for viewing fitness data and achievements from Apple Watch; appears when Apple Watch is paired
    Available on iPhone 5 and later
    Health app improvements
    Adds the ability to select the unit of measurement for distance, body temperature, height, weight and blood glucose
    Improves stability when dealing with large amounts of data
    Includes the ability to add and visualize workout sessions from 3rd-party apps
    Addresses an issue that may have prevented users from adding a photo in Medical ID
    Fixes units for vitamins and minerals
    Fixes an issue where Health data wouldn’t refresh after changing data source order
    Fixes an issue where some graphs showed no data values
    Adds a privacy setting that enables turning off tracking of steps, distance and flights climbed

    Stability enhancements
    Increases stability of Mail
    Improves stability of Flyover in Maps
    Improves stability of Music
    Improves VoiceOver reliability
    Improves connectivity with Made for iPhone Hearing Aids

    Bug fixes
    Fixes an issue in Maps that prevented navigating to some favorite locations
    Addresses an issue where the last word in a quick reply message wasn't autocorrected
    Fixes an issue where duplicate iTunes purchased content could prevent iCloud restore from completing
    Resolves an issue where some music or playlists didn’t sync from iTunes to the Music app
    Fixes an issue where deleted audiobooks sometimes remained on device
    Resolves an issue that could prevent call audio from routing to car speakers while using Siri Eyes Free
    Fixes a Bluetooth calling issue where no audio is heard until the call is answered
    Fixes a timezone issue where Calendar events appear in GMT
    Addresses an issue that caused certain events in a custom recurring meeting to drop from an Exchange calendar
    Fixes a certificate error that prevented configuring an Exchange account behind a third-party gateway
    Fixes an issue that could cause an organizer’s Exchange meeting notes to be overwritten
    Resolves an issue that prevented some Calendar events from automatically showing as 'Busy' after accepting an invite

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 157 of 185 FirstFirst ... 57 107 147 155 156 157 158 159 167 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 6S & iPhone 6S Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 280 Last Post: 06-11-2016, 15:30
  2. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  3. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  4. Update iPhone iOS By freddie91 in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 11-02-2013, 13:35
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts