Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 58 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast
Results 261 to 280 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #261 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
    Chiar e atat de bun? Intreb asta pentru ca e hardware din 2005.
    Mac-urile au avut intotdeauna plusul asta la fiabilitate. Eu am un client care m-a chemat intr-o zi disperat ca i s-a "busit" Macbook-ul. De fapt i se terminase spatiul pe disk. Surpriza mare a fost insa cand am vazut ca avea peste 3 ani uptime!!! Da, omul nu-l restartase niciodata... si-l folosea pentru prezentari (in care integra toate tipurile de filmulete, imagini de peste 16 megapixeli, etc). Desktop-ul ii era PLIN de icons. I-am pus un hard mai mare (thx God ca pe vremea aceea puteai)... si gata. Din pacate a trebuit sa-l opresc pentru a face aceasta operatiune.

    Lucrul asta s-a intamplat acum 2 ani. Anul asta am fost din nou la el (sta in Germania). Uptime aproape 2 ani! I was like...

    Si nu e vorba ca omul nu ar avea bani sa-si ia un altul mai rapid (chiar l-am intrebat de ce nu o face). Mi-a spus "daca asta face tot ce am nevoie si fara probleme, de ce sa-mi iau altul?".

  2. #262 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Poti si acuma sa schimbi HDD-urile(sau SSD-uri whatever)
    SSD for MacBook Air 2011 - OWC Aura Pro Sandforce Driven
    Ceva mai complicat si scump dar se poate

  3. #263 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Adica sa atasezi unui macbook air tumoarea aia ? ... odios sincer.

    later -> gata am inteles - nu trebuie adaugata uratania


  4. #264 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Nope , ala este rack-ul pentru SSD-ul vechi.

  5. #265 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    USB Recovery Key? Eu nu am asa ceva.

  6. #266 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Poate tu nu ai mac din ala mid 2010

  7. #267 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Inainte mac-urile fara unitate optica veneau cu un usb stick pe care era sistemul de operare(cele cu unitate optica veneau cu dvd) acuma poti face un "usb recovery key" cu orice stick in disk utility.

  8. #268 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    OMG
    A fost inca o saptamana super!
    Ieri am facut update la 10.4 si apoi am bagat update-urile de la apple
    Am reusit sa intru si pe net cu Safari (airport nu merge cu conectify , dar merge ethernet)
    Azi sau maine fac update la 10.5.8 :X

    Am bagat si Photoshop CS1 , Warcraft 3 :X , Office'08 si iTunes 9 :X

    Sunt tare multumit de el pana acum

  9. #269 SP
    Member claudiutk's Avatar

    Clubul Mac OS

    Madk cât ai dat pe iBook?

  10. #270 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Am facut schimb cu un Samsung Galaxy S ( Korea version ) (cca. 400-500 ron)
    Are 2 crapaturi pe rama de la ecran (dar nu afecteaza) si capacul nu se inchide mereu prea bine. Booteaza repede , 30-45 sec max.
    Bateria tine 2:20 min (am numarat) fara wifi aprins, la nivel mediu de luminozitate. si muzica la maxim in iTunes.

    Dupa ce am experimentat cu Macintosh , acum ma bate gandul sa imi dau si laptopul meu pentru un macbook pro sau ceva mai recent de 2008.

  11. #271 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Macbook Pro 13 inch '10 e perfect pentru ce ai nevoie si il gasesti SH la preturi super(2000-2500 lei) + ii poti face upgrade la RAM+SSD simplu si ieftin.

  12. #272 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by Madk91 View Post
    Dupa ce am experimentat cu Macintosh , acum ma bate gandul sa imi dau si laptopul meu pentru un macbook pro sau ceva mai recent de 2008.
    Once You Go Mac, You Never Go Back.

  13. #273 SP
    Member Funky.'s Avatar
    Avand in vedere ca o sa am nevoie de un laptop pentru facultatea la care ma inscriu, ma bate gandul sa-mi iau un Macbook. Nu e ceva urgent, dar ma gandeam ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi / pareri. As dori sa fie sigilat, nu imi place sa cumpar de la cineva, mai ales laptopuri sau telefoane. Mersi !

  14. #274 SP
    Member claudiutk's Avatar
    Dacă nu e politehnica, nu ai ce face cu el, garantez (tocmai am terminat ase). Mai bine un iPad și un pc jaf la 100 lei pentru proiectele în word

  15. #275 SP
    Member Funky.'s Avatar
    Nu e strict pentru facultate, oricum o sa-mi iau ceva Macbook dar nu stiu inca ce cum.


    ASE e de la Timisoara ?

  16. #276 SP
    Member claudiutk's Avatar
    București, cibernetică, dacă vrei MacBook așa pregătește 3-4000 lei sh sau 5-6000 lei nou

  17. #277 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Macbook air 11 inch i5 , 4 gb ram , 128 gb ssd e numai bun
    Destul de ieftin pentru un macbook sigilat.

  18. #278 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    E pe la 5300 de lei modelul recomandat de tine. La suma aia,mai bine pune inca 300-400 de lei si isi ia un MacBook Pro. 13 inch,4GB RAM,i5,500GB. Tot generatie 2012. Si in banii aia,vorbim de cu totul altceva. Un singur dezavantaj exista - portabilitatea usor mai redusa. Poate nu am eu ochiul suficient de bun,dar Air-ul de 11" mi se pare destul de mic.

    Edit : daca tot ai spus ca nu te grabesti,eu zic sa vezi ce se intampla la keynote-ul din 10. E extrem de probabil sa fie actualizate unele modele de MacBook si o sa ai in aceiasi bani generatia mai noua.

  19. #279 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De mai bine de 6 luni car un 11" dupa mine la scoala zilnic. Portabilitate mai buna de atat nu poti gasi. Ca sa nu mai zic ca face absolut orice fata de orice tableta. Ma joc in pauze Guild Wars 2 si se vede si merge foarte bine, suita Office merge exceptional si nu am avut nicio problema pana acum. Keynote este extraordinar. Toate prezentarile le fac cu el si mereu am cea mai buna prestatie. Niciodata nu am avut erori sau probleme de genul asta tipice PC-urilor sau laptop-urilor cu Windows. Bateria ma tine intreaga zi si nu am nevoie de incarcator niciodata.

    Pentru scoala e cea mai buna alegere posibila. Recomand totusi 8GB RAM, ca sa fie mai future proof. Procesorul nu stiu cat de mult merita, nu stiu cat m-a ajutat pe mine i7 pana acum. Eu il mai tin 2-3 ani cu siguranta. Doar daca scot inca unul tot din aluminiu, better specs si cu doar 500g. In rest, nu as avea de ce sa fac upgrade.

    Eu il recomand pentru scoala. Best choice.

  20. #280 SP
    Member Funky.'s Avatar
    Multumesc mult pentru sfaturi ! M-am gandit si eu sa mai astept putin poate apar alte generatii.

    tudyniuz, nu ti se pare putin cam mic 11'' ? De exemplu cand joci un Fifa, nu e putin ciudat ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 58 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts