Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 58 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast
Results 301 to 320 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #301 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Btw Trefla, am avut ocazia sa ''testez'' mai mult, ca sa zic asa noul imac cel subtire modelul de 21'', si ghici ce?
    Aceeasi problema infecta, cu praful sub ecran, nu mi-a venit sa cred cand am vazut asa ceva, ba chiar se vedeau pete in toate 4 colturile..lol. Se tot lauda Apple ca au scapat de problema respectiva...my ass.

  2. #302 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Si al meu a venit cu o particula de cativa mm de praf dar nu i-am dat importanta.Sticla fiind lipita de LCD nu stiu cum a intrat acolo dar fie nu e deranjat.Petele stiu ca apar de la caldura excesiva degajata de GPU/CPU in Full Load dar chiar si asa trebuia sa apara dupa 1an+.Poti sa faci o poza te rog ?
    "Negreala" aia de langa toolbar e praf-ul.
    Attached Images Attached Images 2013-06-12-23.11.22.jpg

  3. #303 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Nu il mai am, l-am dat inapoi tipului, dar e sad oricum, daca pana si astea slim au aceeasi problema. Ce mi-a placut la el, a fost faptul ca nu mai arde ca modelul vechi, e super rece
    Pai alea nu-s pete, sunt chiar particule de praf.

  4. #304 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu l-as duce inapoi. Pacat ca nu am asa ceva la Air

  5. #305 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Mda, nu mai ai garantie la el? Du-te cu el la Noumax sa il rezolve
    @tudy da da )

  6. #306 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Intradevar , destul de reci si dead silent. Am un SSD in el si chiar si in Full Load nu il aud absolut deloc."Ecranul" in Full Load este doar la 34C deci slabe sanse sa , se formeze pete dar nu stiu persoana de la care l-ai luat in ce conditii l-a tinut.
    @tudyniuz: Dupa ce "operatie" i-am facut crezi ca il mai accepta ?
    Attached Images Attached Images screen-shot-2013-06-12-11.21.19-pm.png

  7. #307 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Ia uite aici la pretenu' SKB ce are la unboxing

  8. #308 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Arata lafel ca si Mac Pro-ul , un mic cos de gunoi.Raman la al meu 5th macar pana am 2-3 device-uri cu ac

  9. #309 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, nu m-am gandit. Deci e vina ta. Tu ai bagat praful acolo

  10. #310 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Taadaa Poza este mai veche.Se vede clar lipitura mea de "mester manole" ca altfel preferam si eu unul nou nout.
    Attached Images Attached Images 2013-05-22-16.33.45.jpg

  11. #311 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Pfff ai innebunit mestere )

  12. #312 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    http://www.macworld.com/article/2014...ion-drive.html Merge perfect si cu HDD-urile externe , de preferat thunderbolt.

  13. #313 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    Taadaa Poza este mai veche.Se vede clar lipitura mea de "mester manole" ca altfel preferam si eu unul nou nout.
    Pff man, eu acum am bagat de seama, tu ti-ai bagat mana in imac-ul ala nou, modelul slim? Holy crap, nu esti zdravan, ce lipitura i-ai tras
    ps: initial am crezut ca e modelul mai vechi, cel putin mai gros.
    ps2: alternativa la dropbox, cu mult mai mult spatiu, go on : https://copy.com?r=jKd4kR

  14. #314 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Am de ales pana vineri intre un MacBook Air Mid 2013 (Haswell) 13", 128GB SSD, Intel Core i5, 8 GB RAM si un MacBook Pro cu Retina Late 2012 13", 128GB SSD, Dual-Core i5 si 8GB RAM.

    Imi place foarte mult design-ul de la Air,atat de mult incat Pro-ul mi se pare foarte gros. E un laptop pe care o sa il car dupa mine destul de mult timp. O sa il folosesc pentru lucruri minimaliste - web browsing,documents si poate light video editing. Bateria ma face sa ma indrept spre Air,care are 12 ore,in timp ce Pro are doar 7. Diferenta de pret e iarasi sesizabila. Air-ul e 6000,in timp ce Pro-ul e 7400. Amandoua au flash storage,deci acolo nu exista diferente. Stiam sigur ca imi doresc Air.
    DAR,am fost ieri in iStyle si am comparat cele doua laptop-uri. Toate bune si frumoase,pana cand am vazut display-ul lui Pro. O bijuterie. Desi nici Air nu are un display urat,diferenta mi s'a parut ca de la cer la pamant. Fiind obisnuit cu display-urile Retina de la iPhone si de la iPad,am vazut pixelii pe Air si o mult mai redusa atentie la detalii. Am inceput sa umblu prin setari ca sa vad daca nu cumva e de vina luminozitatea. Nici vorba. Asa e ecranul. Si am impresia ca o sa fie deranjant pentru ochi sa trec la un astfel de display in conditiile in care sunt obisnuit cu Retina de o vreme.

    Totul tinde sa faca ca Air-ul sa atarne mult mai greu in balanta,except for that thing.
    Ce imi recomandati ?

  15. #315 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Razzosinni: aici doar tu poti decide. Insa tind sa cred ca prin ce ai spus mai sus, pentru portabilitate, lucruri "minimaliste", baterie, pret... vei merge pe un Air. 1440 by 900 nu e chiar atat de rau pe un 13"...

    Daca vrei opinia mea (si ca sa te debusolez mai mult)... eu personal as merge pe un MacBook Pro, pentru putere si Retina. Screw portability... pt. asta trebuie un iPad/iPhone...

  16. #316 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu Retina nu as lua acum. Apare imediat modelul nou si te vei zgaria pe ochi ca ai dat multi bani pe el si nu e ultimul model. Air e foarte ok, iar daca il cari dupa tine mult, vei simti cele 700g. Si inainte sa vina cineva sa zica ca nu e asa, ca e doar o sticla de suc, habar n-au ce vorbesc. Cand ai mult de umblat, stat in picioare si etc, vei simti gramele in plus.

    Eu as astepta noul Retina si l-as folosi si ca sistem principal, e total capabil. Am avut unul in posesie vreo saptamana si e superb. Si atunci ar merita sa te chinui putin sa-l cari dupa tine pentru ca ai avea mereu toate datele tale cu tine. Air mi se pare mai mult un moft, asta daca mai ai un sistem capabil. La lucrurile serioase se încălzește ca un porc. Si Retina se încălzește, dar parca nu in acelasi hal. Dar Retina nu as lua acum ci doar modelul nou peste o luna sau doua.

    Atentie ca nu poti face upgrade decat la SSD si aia foarte greu.

  17. #317 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bine, pe principiul "apare modelul nou", nu vei mai cumpara niciodata nimic (mai ales ca Apple are un "lifecycle" destul de rapid). Oricum te vei zgaria pe ochi cand apare un model mai nou (mai rapid, mai eficient, and so on).

    Mie pretul mi se pare un pic cam maricel (dar nu stiu exact configuratia)... nu ai incercat sa-ti gasesti de-afara mai ieftin?

  18. #318 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am zis sa stea 1-2 luni, nu jumătate de an. Modelele noi de retina sunt dupa colt.

  19. #319 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Eu inteleg si ce vrea sa spuna Tudor. Totusi, nu e un produs aparut de 6 luni,ci unul care in maxim 3 va fi outdated. Pe cand Air-ul e proaspat.
    MacBook-ul il primesc cadou si imi propun sa il utilizez pentru operatiuni basic, insa in principiu cand sunt la distanta. In weekend-uri sunt plecat 90% din timpul anului, urmeaza sa merg in strainatate de cateva ori si vara aceasta, si unde mai pui plecarile "colaterale" - cabane,excursii etc. Poate o sa il folosesc si la facultate. Nu stiu exact cum si de ce. Conteaza enorm portabilitatea si bateria. Aspecte in care iPad-ul exceleaza, dar mi se pare mult mai facil un laptop.
    Vreau sa inlocuiesc sistemul principal (un PC cu Windows 7) in toamna. I've been saving for an iMac for a while now. Si cine stie...poate va avea Retina. Oricum,si modelul de anul trecut are un display superb. Stiu ca Pro-ul cu Retina e foarte capabil, insa poate sunt eu de moda veche,dar vreau ca sistemul "primary" sa fie desktop. Tocmai de aceea imi doresc MacBook acum, sa ma obisnuiesc cu OS X, iar peste doua-trei luni, sa schimb PC-ul si incet, incet sa ma indepartez de Windows.


    Monky - sunt cam mari preturile, dar il voi lua pe PFA si atunci ajung la o suma OK. Chiar mai buna decat cumparat de afara.

    Va multumesc pentru sugestii. Dat fiind faptul ca nu va fi sistemul principal, cred ca display-ul nu e o problema atat de mare. In continuare inclin spre Air, desi inca nu sunt 100% decis ce sa fac.

  20. #320 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In cazul asta ia Air

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 58 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts