Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 53 of 58 FirstFirst ... 3 43 51 52 53 54 55 ... LastLast
Results 1,041 to 1,060 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #1041 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Adaptor oficial pentru Esc, dar si pentru asta trebuie inca un adaptor
    Attached Images Attached Images 14606386_10154611503688523_4865032484906388384_n.jpg

  2. #1042 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si preturile din Europa. Cel mai scump Macbook Pro posibil e doar 5.000EUR.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2016-10-28-22.22.26.png screen-shot-2016-10-28-22.22.14.png screen-shot-2016-10-28-22.24.02.png

  3. #1043 SP
    Member maniac360's Avatar
    Nici n-am observat ca nu mai exista tasta ESC
    Tinand cont ca folosesc vim aproape tot timpul, cred ca o sa-mi fie imposibil sa folosesc modelul cu touch bar.
    Sunt curios ce preturi o sa practice istyle si emag. Ar fi de-a dreptul hilar sa vad configuratii la 25000ron.

  4. #1044 SP
    Member iUser's Avatar
    Am si eu o intrebare, ce este acel spatiu "epurabil"?
    Attached Images Attached Images captur_de_ecran_din_2016_11_05_la_14_36_21.png

  5. #1045 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

  6. #1046 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by iUser View Post
    Am si eu o intrebare, ce este acel spatiu "epurabil"?
    https://forums.developer.apple.com/thread/50073

  7. #1047 SP
    Admin MonkY's Avatar

  8. #1048 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    https://www.dpreview.com/news/390324...o-your-macbook

    The regular retail price will be $300
    Attached Images Attached Images ports-tb3.jpeg tb3-04b.jpeg

  9. #1049 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Isi bat joc deja, imi pare rau imi plac produsele apple si chiar as fi mers pe un macbook (cand o sa muncesc si eu ca omul normal, sa-mi permit), dar ce fac in ultima vreme se numeste clar bătaie de joc fata de clienti. Da se vinde bine, asta nu insemana ca sunt si bune sau ca nu au scăzut foarte mult in ultima vreme.

    Ati vazut de exemplu ce face Ms in ultima vreme si la acelasi pret ca un mac obisnuit iti iei ultimul surface care este absolut fantastic, singura problema e ca are Windows . Sa ceri 300 de dolari pentru niste porturi ce orice dispozitiv sau laptop le are... de ce naiba le-ai mai scos din laptop.

    Aceasi greseala a facut-o si SJ pe vremuri cand a scos computerul Apple, el NU dorea porturi deloc ca nu are nevoie si pana la urma a fost un mare fail pe piata . In fine, just my 2 cents

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  10. #1050 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Man, astea sunt preturile. Eu am un belkin cu jumatate din porturi si a fost peste 200€

  11. #1051 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Eu unul consider ca Apple a luat-o la vale dupa moartea lui Steve Jobs. Nu mai vad inovatia in produsele lor si contrar preferintei lui Steve, Apple face schimbari doar de dragul schimbarii.
    Au renuntat la jack la iPhone pentru ca este obsolete dar pe Macbook l-au pastrat in schimb au renuntat la USB, pai toate dispozitivele au USB 2.0 sau 3.0 si mai ales au renuntat si la slotul de SDCard, iarasi un standard folosit de majoritatea camerelor video si foto.
    Apple era renumit pentru simplitatea folosirii dispozitivelor sale dar langa Macbook mai nou ai nevoie si de o punga cu adaptoare. Unde este simplitatea si portabilitatea in asta? Si au renuntat de asemenea la portul Magsafe, revolutionarul lor port.

    Eu unul ma socotesc Apple fanboy, dar pe MacMini am fost nevoit sa fac downgrade in locul lui Sierra la El Capitan. Pur si simplu prea multe lucruri nu merg pe Sierra.

  12. #1052 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    True, magsafe-ul e super util, e o mare prostie ca au renuntat la el. Cu Sierra insa nu-s de acord, mie mi s-a parut mai rapid, xcode-ul se incarca mai rapid, finder-ul raspunde aproape instant la cautari, ce anume nu-ti merge in Sierra si-ti mergea in El Capitan? Mie sincer El Capitan mi s-a mai lent fata de Yosemite, dar era in schimb mai stabil. Insa Sierra mi se pare si mai rapid si mai stabil, e clar un pas inainte.

    Si legat de mac mini, sunt foarte dezamagit ca nu mai scot nimic, eu stau pe un mac mini server 2011 (ca e quad core) si ma gandesc eventual sa iau un mini server late 2012, dar as fi vrut sa vad ceva nou, toate astea mai noi sunt numai dual core, probabil nu vor sa-si canibalizeze TrashCan-urile Inteleg asta, dar totusi sa nu mai scoata nimic...

    Totusi pe Mac Pro ai xeon, ai 6-8 core-uri, puteau scoate chiar si 10 core-uri sau mai mult si sa mai scoata un mac mini quad core si suport solid pentru 4k 60 hz, chiar cu grafica integrata din proc, era ok...

  13. #1053 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un articol interesant. Se pare ca in curand vom spune bye-bye MacOS si vom ramane doar cu un iOS universal.

    In another sign that the company has prioritized the iPhone, Apple re-organized its software engineering department so there's no longer a dedicated Mac operating system team. There is now just one team, and most of the engineers are iOS first, giving the people working on the iPhone and iPad more power.

  14. #1054 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, aveti idee de ce nu am in ambele locuri, aceiasi valoare ? E vorba de un Macbook Air nou, azi cumparat si desigilat.
    Attached Images Attached Images unnamed-1-.png

  15. #1055 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Probabil inca nu s-a calibrat bateria. Lasa bateria sa se descarce complet si incarc-o din nou 100%. Verifica cu coconat din nou dupa si vezi ce valori primesti.

  16. #1056 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Asa a facut. A stat pe el pana s-a inchis, problema e ca atunci cand s-a inchis ii arata 15% si a incercat pana la 100%, iar acum asteptam sa se descarce complet.

  17. #1057 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    A inceput sa mi se deterioreze incarcatorul la MacBook si astept sa nu mai functioneze deloc foarte curand. E prima data in viata mea cand patesc asta cu incarcatoare de la Apple, niciodata nu i-am inteles pe cei care aveau cabluri care aratau de parca ar fi fost roase de sobolani.

    Anyway, as vrea sa imi cumpar unul nou, dar la iStyle pe site e 420 de lei si mi se pare aberant sa dau 100 de euro pe asa ceva. Am vazut pe OLX ca sunt persoane care vand, noi-noute, la preturi mult mai decente. Exista posibilitatea sa ma trezesc cu ceva tampenii contrafacute? Cunoaste cineva vreun site de unde pot lua unul la un pret normal? N-as vrea sa imi incarc laptop-ul cu nu stiu ce mizerii, dar sa fiu nevoit sa dau atatia bani pentru un incarcator dupa 3 ani in care l-am utilizat in conditii mai mult decat normale mi se pare de tot rahatu'.
    Attached Images Attached Images 20813090_1612245922128472_978181953_o.jpg

  18. #1058 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys. Am o "mica" problema cu Mac-ul. Dupa zbor (timp in care nu a suferit niciun soc, fiind in bagajul de mana), l-am deschis si m-am lovit de eroarea "Unapproved Caller" si nu ma lasa sa intru in OS. Dupa 2-3 restarturi fortate, a mers, dar cumva nu mergeau toate functiile. Gen nu vedeam bateria sau wi-fi-ul un bara, sau nu puteam deschide anumite aplicatii. Am tot cautat solutii, am mai dat niste restarturi si a facut la fel.

    Am incercat 2 solutii din 3 gasite si nu au mers, ramanand doar la a 3a pentru cand ma intorc in tara. Solutiile gasite pana acum erau:

    1. Reset si tinut Shift pana intru in safemode, timp in care se sterge cache-ul - Nu se rezolva nimic. Ba mai mult, dupa asta imi apar niste caractere dubioase in loc de text.

    2. Reset si intrat in safe mode, pentru a putea sterge ce aveam in folderul /var dar nici asta nu pot, intrucat cred ca am doar viewer acces pe SSD-ul pe care am OS-ul.

    Asa ca ramane doar punctul 3. Ziceau oamenii ca si-au rezolvat problema odata ce au schimbat cablul SATA si asta voi cauta cand revin in tara.

    As fi incercat sa pun noul OS, High Sierra, dar nu pot deschide AppStore pentru a face update si nici nu am niciun alt calculator pe langa mine, pentru a-l pune din alta parte pe stick si sa-l instalez asa.

    Teoretic, nu pierd nimic important daca fac direct asta, pentru ca toate informatiile importante sunt pe HDD-ul secundar, dar e aiurea ca nu pot folosi deloc Mac-u cat timp sunt in concediu.

    PS: am verificat si toate partitiile din Disk Utility si nu au nicio problema si am incercat sa intru cu CMD+R dupa restart, dar nu reusesc sa fac nimic.

    Mai aveti cumva si alte solutii ?

  19. #1059 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    CMD+S to terminal
    fsck -fy + Enter
    mount -uw /
    rm -Rf /var/folders/*
    reboot


    Alftel este cum ai zis si tu - cablul SATA.

  20. #1060 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am facut si asta si a mers putin OS-u dar ma tot loveam de eroarea “Keychain login cannot be found in store (diferite nume aici, cel mai comun a fost “registrationV1)”.

    Am incercat sa downloadez High Sierra din Appstore dar nu am reusit, ca tot dadea “Appstore cannot be found” dupa ceva timp.

    Deci e cablu 100%? Nu as vrea sa dau banii pe el aiurea, pentru ca nu e nici foarte ieftin...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 53 of 58 FirstFirst ... 3 43 51 52 53 54 55 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts