Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 54 of 58 FirstFirst ... 4 44 52 53 54 55 56 ... LastLast
Results 1,061 to 1,080 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #1061 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Poti sa incerci sa creezi un user nou / admin si sa incerci sa bootezi cu el. Dupa care sa incerci sa faci update la High Sierra si sa accesezi contul vechi si sa obtii ce ai nevoie.

    CMD + S
    /mount -wu /
    rm /var/db/.AppleSetupDone
    reboot


    Odata ce ai creat un user nou si il faci admin poti sa accesezi contul vechi.

  2. #1062 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Clubul Mac OS

    Mda, am facut si asta (putin modificat, pentru ca ai gresit putin dar am gasit pe google) si acum nu mai pot intra deloc in OS

    Ma baga intr-un ecran gri inchis unde am doar cursorul pe care-l pot misca linistit, dar atat...

    Acum ce naiba sa-i fac sa pot intra ca pana acum?

  3. #1063 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Ai firevault pe el? Este foarte dubios ce se intampla.
    Sincer cred ca este de la cablu pana la urma si nu e software

  4. #1064 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu, nu am asa ceva. O sa vad cu cablu cand ajung inapoi in tara. Tot incerc sa downloadez din safe mode sau din cmd+s si tot nu merge. Se tot blocheaza

  5. #1065 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Nu ai un apple store unde esti acum? Ar trebui sa-ti testeze gratis cu alt cablu si sa-ti zica care e problema.
    Inca o chestie care am uitat sa te interb: poti sa bootezi in altceva de pe un linux stick ceva?
    Poti sa pui elementary si sa vezi cum decurg lucrurile.

  6. #1066 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu, nu am cum niciunu din astea o sa ajung in tara si o sa iau un cablu si sper sa mearga.

  7. #1067 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu, nu am cum niciunu din astea o sa ajung in tara si o sa iau un cablu si sper sa mearga.

    Ai rezolvat man problema? Care a fost solutia?

  8. #1068 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ah da. Am si uitat sa postez. Pana la urma chiar era cablu SATA. Nu a mers nimic altceva. Iar dupa ce l-am schimbat, am facut update la High Sierra, am intrat pe userul vechi si totul ok

    Mi se pare atat de dubios sa se strice un cablu care nu se misca, din senin...

  9. #1069 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Misterioase sunt caile lui Steve..

  10. #1070 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, am observat ca, de cand am trecut la noul OS (High Sierra), in aplicatia Messages nu-mi mai arata toate mesajele de pe telefon ci doar pe cele iMessage.

    S-a schimbat ceva ? Trebuie sa fac eu vreo setare ? Ce intra, vine instant, ca pe telefon, dar nu inteleg ce-i cu restul.

  11. #1071 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nimeni, nimic? Nu mai sunt utilizatori de MacOS pe aici?

  12. #1072 SP
    Member dtancu's Avatar
    Mie îmi merge pe High Sierra, am verificat acum. Nu văd sa fie vreo setare diferită in Messages.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #1073 SP
    Member danielconst90's Avatar
    Si mie imi merg toate mesajele pe High Sierra


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #1074 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pentru cine are Macbook Pro cu USB Type C, ce dongle/s folositi?

    Pe mine m-ar interesa ceva care sa aibe si LAN, pentru ca am nevoie de viteza mai mare decat am pe wi-fi si cel mai acceptabil ca pret ar fi acesta, dar cel mai recomandat este acesta (dar este mult peste buget si parca n-as da atat de mult pe un dongle).

    Voi ce folositi/recomandati? Cat de tare se incinge ce aveti? Stiu ca toate se incing, dar am inteles ca unele se incing si daca nu au nimic conectat la ele.
    Daca aveti modelu cu touchbar, in ce parte (stanga sau dreapta) il tineti bagat (dongle-u)?

  15. #1075 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pentru cine are Macbook Pro cu USB Type C, ce dongle/s folositi?

    Pe mine m-ar interesa ceva care sa aibe si LAN, pentru ca am nevoie de viteza mai mare decat am pe wi-fi si cel mai acceptabil ca pret ar fi acesta, dar cel mai recomandat este acesta (dar este mult peste buget si parca n-as da atat de mult pe un dongle).

    Voi ce folositi/recomandati? Cat de tare se incinge ce aveti? Stiu ca toate se incing, dar am inteles ca unele se incing si daca nu au nimic conectat la ele.
    Daca aveti modelu cu touchbar, in ce parte (stanga sau dreapta) il tineti bagat (dongle-u)?
    Eu am de 20 de lei simplu,doar cu un usb In fine, nu pentru asta ti-am raspuns.Ai grija ca tastatura lasa urme pe ecran, asa ca incearca sa eviti sa fie undeva gen intr-un ghiozdan apasat sau ceva de gen ca o sa iti zgarie tot ecranul, cauta pe net mai multe informatii despre zgarieturile care le lasa tastatura pe ecran, iti spun di proprie experienta cu un Macbook pro 2017.Eu de cand am patit folosesc o hartie A4 intre tastatura si Display, nu stiu cat e de recomdandat dar sigur arata mai bine decat toate urmele tastaturii pe display.

  16. #1076 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu mai are nimeni astfel de modele? Chiar sunt curios de dongle. Si nu ma refer la ceva super ieftin, USB Type C to USB 3.0. Ci la cele mai complexe.

  17. #1077 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    M-a mancat undeva sa fac update la Mac OS Catalina si am dat peste o gramada de probleme.

    Pe langa 64bits only apps, lucru care m-a facut sa cumpar alte aplicatii/sa renunt inclusiv la Photoshop CS6 pe care-l foloseam de ani buni, prins la o oferta la un moment dat, acum fiind nevoit sa folosesc CC-ul cu abonament lunar, daca vreau sa continui sa editez in Photoshop, cel mai deranjant lucru - si inca nu am gasit workarround - este faptul ca Machintosh HD a devenit read-only.

    Problema cea mai mare aici este ca, fiind vorba de un laptop, nu am decat SSD-ul intern de 512GB, fara nicio alta partitie, iar asa-l folosesc in 90% din timp si acolo aveam toate fisierele curente.
    Iar odata cu noul update, tot ce aveam acolo pe langa OS-ul efectiv, mi le-a pus intr-un folder pe desktop, "relocated items" iar de aici nu le pot muta unde le tineam, pentru ca nu pot face New Folder sau sa pun fisiere acolo.

    Iar acum, basically, am facut un new folder pe desktop si le tin acolo, ceea ce mi se pare o cretinatate

    Aveti idee de vreun workarround pentru asta?

  18. #1078 SP
    Member danielconst90's Avatar
    Selecteaza hard...cmd+i
    bifeaza Ignore Ownership on this Volume

  19. #1079 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu am optiunea asta, iar daca dau sa ma adaug jos, la Sharing, imi zice "The operation can’t be completed because you don’t have the necessary permission."

    O alta chestie dubioasa pe care nu o inteleg e legata de scrolling.
    Pe trackpad functioneaza ca pana acum, in momentul in care dau scroll, din inertie mai merge putin. Cred ca-i spun "continuous scrolling". In schimb, pe magic mouse nu mai are inertia aia, si cand dau scroll, cum m-am oprit, s-a oprit si scroll-u.
    Attached Images Attached Images screenshot-2019-10-09-21.05.24.png

  20. #1080 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Aveti idee care-i faza de nu pot face update de Mac OS pe un Macbook Air 2015?

    Daca dau update, isi face ciclu normal cu restart and all si la final nu se intampla nimic si tot am update-ul aici.
    Momentan are 10.14 si vreau sa pun Catalina dar automat efectiv nu vrea.
    Attached Images Attached Images whatsapp-image-2020-04-10-12.17.25.jpeg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 54 of 58 FirstFirst ... 4 44 52 53 54 55 56 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts