Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 58 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast
Results 221 to 240 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #221 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Este cumva stick din ala care are si o partitie a lui? Nu stiu cum sa iti explic. Sunt anumite stick-uri care au partitia normala si inca una.

  2. #222 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Exact asta este stick-ul. Nu cred ca are o alta partitie. Oricum cand l-am formatat pe Mac, l-am si partitionat si am ales o singura partitie.

    Ce zici, sa incerc totusi sa urmez si tutorialul acesta, facut special pentru el ? Atat doar ca e pentru Windows.

  3. #223 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Nu te ajuta cu nimic acel tutorial. Nu imi dau seama de ce nu ti-l vede. Incearca ceva. Sa faci un stick bootabil de windows 7 si vezi daca pe ala ti-l arata.

  4. #224 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ok... Nu stiu ce sa zic. Cred ca mai ramane doar sa fac rost de un cablu fiberwire si de un alt mac si sa incerc sa fac asta prin cablu

  5. #225 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Da la search in mac os si scrie startup disk. Sa ai stick-ul bagat si vezi daca iti apare in lista. Daca da, da click pe el si restart.

  6. #226 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu apare in lista decat daca este DVD-ul in drive sau imaginea deschisa. Am verificat dupa fiecare incercare de USB bootabil si tot nu.

  7. #227 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Se pare ca stie. Clar el nu vede usb-ul bootabil.

    http://www.tumfatig.net/20110430/boo...i-g4-from-usb/

  8. #228 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am incercat si asta si cand apas pe Command-Option-O-F nu intra decat tot in Boot, ca si cum as fi apasat doar Option key.

    Btw, am OS X Tiger nu Lion. Tinusem minte gresit.

  9. #229 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Mi-am dat seama ca este Tiger de cand i-ai scris seria Ciudat ca nu merge. Incearca cu stick de win 7 si vezi daca iti apare la boot pe mac.

  10. #230 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cum adica cu stick de win 7 ? sa fac win 7 bootabil de pe stick pe PC si sa-l incerc pe Mac ?

  11. #231 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Da, ca sa vezi daca ala iti apare.

  12. #232 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am incercat acum si nu-l vede nici p-asta, desi pe PC merge.
    Nu inteleg. E ca si cum ar fi inchise porturile USB in boot, desi tastatura si mouse-ul merg fara probleme...

    ---------- Post added 08-02-2013 at 01:58 PM ----------

    Mo, ai idee cum pot scapa de eroarea asta ? Ca banuiesc ca daca mi-ar vedea PC-ul, as putea sa instalez de pe acest drive share-uit.

    2. In Mac, la networks, am gasit calculatorul dar cand dau de el ma lovesc de eroarea "The alias "desktop name" could not be opened, because the original item cannot be found.". Am inteles ca asa se intapla daca e vb de o scurtatura, dar nu e cazul. Am facut si imagine pe PC si am share-uit si drive-ul virtual si tot nu-l vede.

  13. #233 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Da un repair la placa de retea de pe calculator si vezi daca se rezolva.

  14. #234 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    La tine daca apesi pe Command-Option-O-F cand dai restart, te baga in OpenFirmware ? La mine am incercat de cel putin 30 de ori si nu merge.

    Faza e ca eu nu am tastatura de mac, folosesc una de windows, dar stiu ca CMD este Windows key, Option este ALT key si restu sunt la fel...si tot nu vrea.

    LE: nu s-a rezolvat nici dupa ce am dat repair la placa de retea din calc.

    Revin la USB bootabil...

    Acum imi refac stick-ul cu DasBoot. L-am mai facut de cateva ori. Am mai facut si cu SuperDuper! si tot nimic. Dupa asta o sa incerc de inca 30 de ori sa intru in OpenFirmware.

    ---------- Post added 08-02-2013 at 05:43 PM ----------

    Mda...nu reusesc. Nu inteleg de ce

    ---------- Post added 08-02-2013 at 11:06 PM ----------

    Deci nu-nteleg frate de ce nu merge combinatia asta la mine. Peste tot zice de asta, numai la mine nu merge...


  15. #235 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

  16. #236 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nici nu vreau sa stiu ce s-ar fi intamplat pe Windows, dar am deschis aproapte toate aplicatiile instalate deodata, nu pe rand:
    Attached Images Attached Images captur-de-ecran-2013-03-10-la-20.10.15.png

  17. #237 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nici nu vreau sa stiu ce s-ar fi intamplat pe Windows, dar am deschis aproapte toate aplicatiile instalate deodata, nu pe rand:
    Cum ai reusit sa le deschizi pe toate odata?

  18. #238 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Finder -> Aplicatii -> selectat toate -> click dreapta si deschide

    Si voila, s-au deschis toate.

    Le-am inchis manual prima data si apoi toate deodata a doua oara din task manager. Dar am avut o fereastra pentru tot ce era in taskbar.

    Si la jocuri m-a bagat pe rand in fiecare

  19. #239 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Dacă stați noaptea în fața monitorului vă recomand acest progrămel, ochii or să vă mulțumească: f.lux: software to make your life better

  20. #240 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Stie cineva de ce se incalzeste atat de tare Air-ul cand il folosesc in target disk mode de pe iMac ? Mentionez ca le conectez prin thunderbolt si nu firewire.Cooler-ul din Air este pe la 3000-4000 RPM cand transfer ceva iar temperatura SSD-ului este 50-55 C.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 58 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts