Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 52 of 58 FirstFirst ... 2 42 50 51 52 53 54 ... LastLast
Results 1,021 to 1,040 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #1021 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am vazut-o si p-asta, dar parca n-as sta cu monedele asa

    Oricum, vad ca temperatura e normala, din ce am vazut pe net, doar ca se transfera caldura pe toata suprafata aluminiului si nu ramane acolo sus. Oricum trebe sa-l mai desfac odata, ca se pare ca am uitat sa pun mufa de la microfon inapoi, asa ca daca tot o fac, o sa schimb si pasta ca sa fiu sigur.

    ---------- Post added 27-06-2016 at 18:30 ----------

    LE: cred ca am gasit problema:

    In the Finder menu choose Go -> Go to Folder…
    Type: “/var/db/coreduet”
    Delete everything in that folder
    Restart
    Momentan vad ca nu urca peste 70. Sa vad.

  2. #1022 SP
    Member cj_quest's Avatar
    @razvanrazy Am acelasi macbook pro(i7, 16 gb ram), i-am schimbat pasta cu as5 acum vreun an, ii mai aud ventilatorul doar cand ruleaza vreun film ceva.

  3. #1023 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Are cineva noul Trackpad? Cel plat si cu incarcare prin Lightning? Tocmai ce l-am distrus pe cel vechi scapand ceva pe el (don't ask) si ma gandeam sa iau modelul nou ca are suprafata mai mare, dar forma celui nou mi se pare mai nereusita, cum nu mai are acea inclinare.

    Pretul e putin ridicol ce-i drept, 320RON vs 620RON. Desi banuiesc ca poate gasesc cu putina rabdare si pe olx/okazii o bucata sigilata.

  4. #1024 SP
    Member Hansel31's Avatar
    daca inca il vrei pe cel vechi , da-mi pm

  5. #1025 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cred ca voi lua modelul vechi, dar nu ma intereseaza decat nou si sigilat.

  6. #1026 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by Hansel31 View Post
    daca inca il vrei pe cel vechi , da-mi pm
    Lasă-mi un pm cu un preț, dacă se poate

  7. #1027 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Macbook Air early 2015+ iPhone 6S Plus

    Nu-mi functioneaza Continuity. Nu pot sa initiez apeluri GSM de pe Mac sau sa primesc apeluri GSM pe Mac. Am acelasi cont iCloud si pe Mac si pe iPhone. Imi spune ca nu sunt legat pe aceeasi retea wifi desi, evident, sunt. Airdrop functioneaza fara probleme si Handsoff(am incercat doar cu Safari) la fel. Am incercat si cu restart, resetat parole. Ma poate ajuta cineva, va rog?

  8. #1028 SP
    Member iUser's Avatar
    In toamna, cand ma intorc in tara, vreau sa-mi cumpar un Mac. Din cate am inteles, prin septembrie ar trebui sa apare un nou MBP, dar sigur va costa cu mult peste bugetul meu. Ramane sa sa aleg intre MBP Retina si MB 12 (ori Air?). Daca imi puteti da un sfat. Bugetul ar fi undeva la 6500-6700.

  9. #1029 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai depinde ce vrei sa faci cu el, pentru browsing, emails si chestii light de genul, e foarte ok si MB12, altfel te poti uita la modelele mai scumpe. De regula sunt mai ieftine prin afara tarii, iar daca faci rost si de un student discount poti primi o reducere consistenta uneori. Eu personal nu m-as mai uita la Air, rezolutia ecranului ala in 2016 mi se pare deal-breaker.

  10. #1030 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by iUser View Post
    In toamna, cand ma intorc in tara, vreau sa-mi cumpar un Mac. Din cate am inteles, prin septembrie ar trebui sa apare un nou MBP, dar sigur va costa cu mult peste bugetul meu. Ramane sa sa aleg intre MBP Retina si MB 12 (ori Air?). Daca imi puteti da un sfat. Bugetul ar fi undeva la 6500-6700.
    MBR si atat. Daca tot dai atatia banuti, dai pe ceva ce merita. Air si cel de 12...meh

  11. #1031 SP
    Member iUser's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pai depinde ce vrei sa faci cu el, pentru browsing, emails si chestii light de genul, e foarte ok si MB12, altfel te poti uita la modelele mai scumpe. De regula sunt mai ieftine prin afara tarii, iar daca faci rost si de un student discount poti primi o reducere consistenta uneori. Eu personal nu m-as mai uita la Air, rezolutia ecranului ala in 2016 mi se pare deal-breaker.
    Il voi lua din Romania ca sa am 2 ani de garantie, acum sunt in Grecia pentru un internship, preturile sunt mai mari decat in Ro (de exemplu, cel mai ieftin MBP Retina este 7200 lei, pe cand in Romania este 6000-6500). Avem si noi student discount la iStyle, insa este de numai 3%.
    Il voi folosi pentru browsing, email, MS Office si ocazional Photoshop, iMovie. La MB12 mi se pare tastatura prea inghesuita, asta cel putin din poze, nu am apucat sa umblu pe vreunul pana acum.

  12. #1032 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ti se pare, tastatura are aceasi dimensiune insa cu un travel mai mic. Cat despre uzul tau, depinde si cata portabilitate doresti, pentru ca ar trebui si un MB12 sa fie indeajuns pentru ce ai enumerat. Uite un exemplu dus la extrem cu folosirea unuia:


  13. #1033 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Oricum ar fi, e de asteptat. Consulta asta mereu inainte sa cumperi: iPhone, iPad, Mac Buyer's Guide: Know When to Buy
    Attached Images Attached Images 1.jpg

  14. #1034 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  15. #1035 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cica vor arata cam asa:


  16. #1036 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt cam dezamagit. S-a renuntat la portul SD, are doar USB-C si in continuare foloseste placa video AMD care nu are CUDA cores, deci in aplicatiile de la Adobe va fi fix pix.

    Imi place ca e mai subtire si bara aia e cum e, dar cred ca nu voi arunca banii pentru upgrade prea curand.

    Pe scurt:
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg

  17. #1037 SP
    Member maniac360's Avatar
    Prezentarea a fost chiar jenanta, mult sub ce-a anuntat MS cu o zi inainte. Imi place trackpad-ul supradimensionat si touch id-ul. Bara aceea de sub ecran mi se pare foarte aiurea si un inconveniet. Ce o sa faca persoanele care sunt obisnuite sa tasteze fara sa se uite la tastatura? Nu exista optiunea de 32Gb RAM, iar de specificatii vs pret ce sa mai vorbesc.

  18. #1038 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu am vazut prezentarea, pentru ca stiam ca se vor lungi aiurea si va trebui sa ascult glume proaste si sa vad reclame narate de nea Jimmy ala chelios, dar eu chiar sunt dezamagit. EI se lauda mereu ca Mac-urile sunt pentru oameni creativi, pentru artisti, se dau mari ca Hollywood foloseste Mac-uri, etc. Dar sa pui doar USB-C incat sa ai nevoie de adaptoare, sa scoti portul SD (ce fac fotografii acum?). Iarasi incepe nebunia cu adaptoare peste adaptoare peste adaptoare. Inteleg progresul spre USB-C, dar in acelasi timp cand ma gandesc ca mi-ar face viata mai grea, de ce sa ma bag la asa ceva.

    O alta treaba cretina e cu iPhone-ul. Ai iPhone 7? Vrei sa il legi la noile Macbooks? Ai nevoie de adaptor

  19. #1039 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Prefer sa raman la macbook pro pe care il am acum, decat sa merg cu laptopul intr-un pouch si in spate ghiozdanul plin cu adaptoare.

  20. #1040 SP
    Admin MonkY's Avatar
    720p Facetime camera! Hai mai, in 2016 pe model de top? Eram curios daca in sfarsit vor schimba mizeria aia... but no! Well, oricum vad ca isi cam bat joc de propriile lor roadmap-uri. Daca tot s-au batut atat cu pumnul in piept ca analog is dead... de ce mama naibii pe MacBook Pro inca vad "3.5 mm headphone jack"?

    Cu TouchBar-ul eu zic ca e interesant... iar cei care vor sa scrie "blind", ma gandesc ca va exista o optiune sa ai tot timpul aceleasi taste (de exp. function keys).

    Renuntarea la portul SD mi se pare o porcarie... aproape la fel de mare cu includerea a n porturi Thunderbolt 3 (errmmm, USB-C) pe care nu le ai nici macar pe produsele tale (vezi iPhone).

    E misto chestia cu alimentarea pe orice port... asta imi place. Insa presupun ca asta inseamna ca nu vom mai avea magnetic lock-ul acela de care eram indragostit...

    Una peste alta... daca trag o linie, cred ca nu-mi iau vreun MacBook in viitorul apropiat

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 52 of 58 FirstFirst ... 2 42 50 51 52 53 54 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts