Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 34

Thread: iPhone 11

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Lightbulb iPhone 11

    Apple introduces dual camera iPhone 11 - Apple

    Quote Originally Posted by Apple
    Apple introduces dual camera iPhone 11

    Featuring the Fastest, Most Powerful Chip Ever in a Smartphone, Plus an All-New Dual-Camera System and Even Longer All-Day Battery Life

    Cupertino, California — Apple today announced iPhone 11, delivering innovations that make the world’s most popular smartphone even more powerful, improving the features people use the most throughout their day. iPhone 11 introduces a powerful dual-camera system, offering an intuitive camera experience with the highest quality video in a smartphone and Night mode for photos. iPhone 11 is powered by the A13 Bionic chip to perform the most demanding tasks, while getting through an entire day on a single charge, and is designed to withstand the elements with improved water resistance.

    iPhone 11 comes in six new gorgeous colors, and will be available for pre-order beginning Friday, September 13 and in stores beginning Friday, September 20, starting at just $699 (US).
    “iPhone 11 is the next generation of iPhone, packed with great new capabilities in an incredible design, including new Ultra Wide and Wide cameras for gorgeous videos and photos, the power and ease of use of iOS 13, and A13 Bionic — the fastest chip ever in a smartphone that quickly handles the tasks that matter most to people every day,” said Phil Schiller, Apple’s senior vice president of Worldwide Marketing. “With the tight integration between hardware, software and services, the advancements in iPhone 11 bring an unparalleled user experience at an affordable price to even more customers. We think people will love it.”

    Precision Design and Display

    A13 Bionic — Fastest Chip in a Smartphone

    All-New Dual-Camera System

    Additional Features

    Featuring iOS 13

    Pricing and Availability
    iPhone 11 Pro and iPhone 11 Pro Max: the most powerful and advanced smartphones - Apple
    Quote Originally Posted by Apple
    iPhone 11 Pro and iPhone 11 Pro Max: the most powerful and advanced smartphones

    Featuring a Stunning Pro Display, A13 Bionic, Cutting-Edge Pro Camera System and Longest Battery Life Ever in iPhone with iPhone 11 Pro Max

    Cupertino, California — Apple today announced iPhone 11 Pro and iPhone 11 Pro Max, a new pro line for iPhone that delivers advanced performance for users who want the very best smartphone. The new Super Retina XDR display is a pro display with the brightest display ever in an iPhone. The powerful Apple-designed A13 Bionic chip provides unparalleled performance for every task while enabling an unprecedented leap in battery life to easily get through the day. A new triple-camera system provides a pro-level camera experience with an Ultra Wide, Wide and Telephoto camera, delivering huge improvements to low-light photography and offering the highest quality video in a smartphone that is great for shooting action videos.

    iPhone 11 Pro and iPhone 11 Pro Max come in four gorgeous finishes including a beautiful new midnight green, and will be available for pre-order beginning Friday, September 13 and in stores beginning Friday, September 20.

    “iPhone 11 Pro and iPhone 11 Pro Max are the most powerful and advanced smartphones we have ever made. They are packed with sophisticated technology that pros can count on to get their work done, and for anyone who wants the very best device made, even if they are not a pro,” said Phil Schiller, Apple’s senior vice president of Worldwide Marketing. “iPhone 11 Pro has the first triple-camera system in iPhone and is far and away the best camera we’ve ever made, it provides our customers with great range of creative control and advanced photo and video editing features in iOS 13. The Super Retina XDR is the brightest and most advanced display in iPhone and the A13 Bionic chip sets a new bar for smartphone performance and power efficiency.”

    Pro Design and Display

    Fastest Performance with the Best Battery Life

    A Pro Camera System for Everyone

    Additional Features

    Featuring iOS 13

    Pricing and Availability
    Attached Images Attached Images apple_iphone_11-wallpaper-screen-091019.jpg apple_iphone_11-rosette-family-lineup-091019.jpg apple_iphone_11-water-resistant-091019.jpg apple_iphone_11-family-lineup-091019.jpg apple_iphone_11-arcade-screen-091019.jpg apple_iphone-11-pro_a13-bionic_091019.jpg apple_iphone-11-pro_colors_091019.jpg apple_iphone-11-pro_matte-glass-back_091019.jpg apple_iphone-11-pro_ultra-wide_091019.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Slabut update-ul de anul acesta. De obicei, odata la 2 ani faceau un redesign interesant.

    Puteau macar sa-l faca patratos (gen iPhone 4) daca aveau de gand sa pastreze acelasi breton si bezels, dar le-a fost prea lene.
    Totodata, puteau trece la USB Type C. Nu mai zic de reverse wireless charging sau de 3D scanning capabilities, care au fost mega speculate pana la conferinta, dar nu s-au materializat.

    Si nu inteleg de ce iPhone 11, care are 2 camere, a trebuit totusi sa aibe patratu ala gretos.
    Pe principiu asta, iPhone XR de ce nu a pastrat ovalu de la iPhone X, chiar daca avea o singura camera?

    Sunt prea multe inconsistente in dezvoltarea si prezentarea produselor din ultimii ani si nu cred ca se indreapta in directia buna, chiar daca sunt ei regi pe filmare la iPhone sau daca nu au competitie pe piata tabletelor cu ipad.

    De data asta n-au mai zis ca iPhone 11 are tot LCD, fata de Pro-uri care au AMOLED. Sau ca are aceleasi bezels groase de la XR, fata de alea mai subtiri de la Pro...

    Iar denumirea camerelor alea. WTF!?! Cum sa le spui Wide si Ultra Wide, cand in mod clar sunt Normal si Wide? Doar ca sa poti marketa zoom 4x (2x in sus, 2x in jos)?
    Destul de penibil...
    + ca acum avem 2 camera bumps. Unu de la patratu ala hidos iar camerele sunt mai ridicate decat patratu ala...

    Ah, era sa uit. Si noul feature, care va face 9 poze pentru o imagine mult mai clara/detaliata...inafara faptului ca a avut-o Pixel 1, nu asta facea si HDR-ul? Ok, nu facea 9 poze, dar este cam acelasi lucru.

    Si inca o chestie stupida rau de tot. iPhone 11 are glossy back, dar patratul de la camere este mat, in schimb Pro-urile au spatele mat si patratul de la camere este glossy. Why?!?!?!

    Sunt mega fanboy Apple si le folosesc toate produsele de care am nevoie, dar prezentarea asta a fost un mega fail din punctul meu de vedere. Tot ce au adus in plus, a fost clasicul 25-30% faster si un Pro in numele telefoanelor care este folosit cu prea mare usurinta si si-a pierdut valoarea de multi ani.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu anul asta cred ca o sa trec si eu de la 8 Plus la 11 Pro, cel mai probabil Max. Si eu asteptam USB-C, asteptam fingerprint reader in ecran, asteptam un tele care sa duca la 5x, un design mai pe stilul lor (fara notch)... dar, se pare ca trebuie sa ma multumesc si cu atat. 5 ore extra de baterie mai mult decat la XS Max... ultrawide, better front camera (waaay better), plus faptul ca deja al meu a cam imbatranit... Stiu, e o caruta de bani, dar nu pot renunta la ecosistemul lor si sa fac trade la stabilitate si toate cele, doar pentru un tele 5x, un design mai cool sau un notch mai mic de la Huwei & Co. Pur si simplu nu se poate.

    Sa vedem acum ce rinichi vand si cum Dzeu fac sa iau si noul Apple Watch Series 5. Pentru mine sunt echipa ideala. Desi aproape sigur nu o sa ma pot atinge de Apple Watch Titanium sau Ceramic (ceramic oricum cred ca pica pt. ca nu este decat pe alb).

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Hai mah. Cum sa imbatraneasca 8-u? Eu am X-u si sigur mai duce 2 ani lejer.
    Si e basically acelasi telefon, dar cu alt design.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Camerele au ramas in urma rau... iar eu chiar fac multe poze, si chiar imi trebuie ceva mai bun in low light. Also, pt. ce lucrez, simt nevoia de mai mult RAM (cu aceasta ocazie am aflat ca iPhone 11 Pro are 6GB RAM, pe cand 11 are "doar" 4GB RAM - al meu avea 3GB RAM, si cand deschid baza mea de date, cam face refresh la orice aveam inainte deschis). Viteza extra e binevenita... Mai greu o sa-mi fie cu swipe-urile lui peste, dar... daca am trecut deja peste asta la iPad Pro, cred ca o sa rezist si pe 11 Pro

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    N-o sa-ti fie mai greu cu swipe-urile. Cel mai greu o sa fie cu face ID, care da fail din cand in cand, mai ales afara in lumina puternica sau daca ai ochelari de soare sau prin masina, sau prin...sau prin... De fapt, nu e cine stie ce bun

    In schimb, eu deja nu-mi mai pot imagina un telefon cu buton. Swipe-u e sfant si super responsive si pe orice telefon trec, daca nu are swipe ma simt ca ultimu caveman

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar



  8. #8 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Inca nu sunt convins sa schimb XS-ul meu. Argumente PRO nu prea sunt, poate doar imboldul de a avea “ultima fiță”...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai iPhone 11 nu este pentru cine are XS. Diferenta e prea mica. Teoretic, odata la cel putin 2 ani ar trbui schimbate.
    Practic, tin fara probleme 3-4 ani.

    So, ramai linistit cu ce ai si vezi 11 Pro S sau cum i-or spune la anu, sau chiar 12.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Generatia asta e clar pentru astia ca mine, care inca au iPhone 8... In continuare insa ma enerveaza pretul pe care il consider mult prea mare (noroc ca anul asta nu dau eu banii pe el). Si faptul ca la smartphone de peste 1000 de euro, inca mai exista capacitatea de 64GB. Really, Apple?!?

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Vezi ca diferenta dintre 64 la 128gb e de doar 50$. Dar da, magarie mare cu 64gb starting point.

    Oricum, iPhone 8 inca se tine foarte bine. Nu mai zic de X-u meu

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Vezi ca diferenta dintre 64 la 128gb e de doar 50$.
    La 11 Pro (cel care ma intereseaza pe mine), nici nu exista 128GB. 64 - 256 - 512. Iar diferenta este de aproape 200 euro. Practic au scos iPhone 11 Pro cu 64GB doar ca sa poata spune "starting from 1000", dar de fapt cred ca nici 5% nu cumpara varianta de 64GB...

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Depinde pentru ce-ti trebuie. Eu nu cred ca am depasit vreodata 50gb ocupati pe aifonul meu. Dar am iCloud de 200GB si toate se duc pe acolo. Si folosesc si faza cu offload unused apps. La cat de multe am pe el, nu folosesc nici 30% din ce aveam instalat.

    E aiurea cu diferentele astea mari de pret. Dar nah, fa-o p-aia calumea si ia-l pe cel mai ieftin si mergi la un service de cartier sa-ti schimbe 64 in 512 sau 5TB daca ai bani. Sigur iesi mai ieftin

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe al meu iPhone am in general peste 120GB folositi, (dar filmez aproape 0.1% cu el, ca altfel era dezastru)... mai grav e pe iPad, unde in curand nu cred ca o sa mai ajunga cel de 256GB.

    Serios acum, cam cate minute de 4K la 60FPS poate cineva inregistra in doar 64GB, din care o parte e deja ocupata de iOS si de aplicatiile "de baza"? Repet, ar fi crazi sa vad vandute multe iPhone 11 Pro Max-uri de 64GB...

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu filmez 4K, doar 1080p 60fps

    Sunt curios ce anume poti avea pe telefon de atatea sute de gb, daca nu poze/filme. Aplicatii? Sau fisiere de munca, multe?

  16. #16 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ma gandesc sa trec pentru prima oara de pe Android pe iPhone, mi-am dat seama ca vreau sa am un telefon reliable si sa mearga exact cum ma astept sa mearga, nu sa tot fac mentenanta la el, sa crasheze, sa apas pe camera si sa se deschida peste 5 secunde, etc.
    As merge pe Pro doar pentru display, boost-ul la camera fiind un plus. Acum, mai pot sa trag de LG G6-le meu inca ~juma de an, credeti ca are sens? Sau sa iau de pe-acum?

  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pretul n-o sa scada prea curand, doar sa prinzi ceva, daca esti genu, sa iei la abonament, desi nu recomand...

    Asa ca poti sa iei linistit de la lansare, daca prinzi stoc pe undeva.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: cate un pic din toate. Si apps, si fisiere, si imagini. Nu imi place sa-mi tin pozele in cloud pt. ca sta sa le descarce iar si iar...

    eagle-eye: daca iti permite bugetul, mergi pe latest thingie, Pro all the way. Ca sa nu regreti nimic, so to speak. Daca insa ai bugetul in pioneze, ori un 11 standard te va satisface, ori un XS la pret redus? Uite, eu de exp. sunt super multumit de al meu 8 Plus. Nu il schimb pt. ca are slowdowns, crashes (si eu am ca mai phone iOS tot pt. ca nu mai am timp/chef de mentenanta, cautat de bugfix-uri si alte nebunii)... ci doar pentru camera mai buna, diagonala mai mare, better PPI... d-astea. Deci poate te poti uita chiar si la ceva mai in urma. Totul tine de buget, after all.

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Daca ai pozele acolo, da, e de inteles. Pe principiu asta...mi-ar trebui ceva de minim 256GB doar ca sa am ce am acum pe el. Pentru viitoare poze/filmari, 1TB ar fi suficient

    Chiar ma uitam ca de 1 an de cand cu bebe, cred ca am facut minim 10k de poze/filmulete.

  20. #20 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Preturile la iPhone nu scad prea usor, sunt considerate telefoane premium desi... (utilizator de iPhone de la 3GS in sus), consider ca era premium a apus odata cu disparitia lui Steve.

    Acum vis-a-vis de inlocuirea in service-uri de cartier, sper ca-i o gluma si cred ca-i o gluma


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts