Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 50 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 996

Thread: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

    Well, cu aceste 2 mici screenshot-uri, deschidem bursa zvonurilor si a informatiilor referitoare la urmatorul hit de la Apple: iPad 3. Dupa cum se poate vedea in screenshot-uri, un raport din iOS5 ne prezinta un device cu rezolutie de 4 ori mai mare (1536 x 2048) fata de cea actuala (1024 x 768). Ce altceva ar putea fi decat iPad 3?

    Daca aveti informatii, zvonuri, detalii... please post them here!

    P.S. Se speculeaza lansarea ca fiind "early 2012"...
    Attached Images Attached Images resolution-comparison-ipad3.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deja avem detalii si despre posibilul viitor GPU din iPad 3. Este vorba de noul PowerVR Seria 6, pe care cei de la Imagination Technologies deja au inceput licentierea catre 6 "key partners". Presupunem ca Apple ar fi unul din ei (avand in vedere ca 3 sunt Texas Instruments, MediaTek si ST-Ericsson)

    Noul GPU (codename Rogue) se lauda cu "best-in-class GFLOPS per mm2 and per mW for all APIs" si este predecesorul direct al GPU-ului prezent in iPad 2. Din fericire este anuntata si compatibilitatea cu vechile generatii... deci migrarea aplicatiilor/jocurilor va fi la fel de usoara ca si pana acum.

    Mai multe detalii pe: POWERVR Series6 leads next mobile and embedded graphics generation
    Attached Images Attached Images ipad2.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, daca zvonurile sunt adevarate, cred ca trebuie sa strang bani pt. upgrade la iPad 3 in Octombrie... ANUL ACESTA!
    Au aparut si ceva imagini cu componente... Hmm. Can this be true? Ar fi ceva mult prea rapid chiar si pt. Apple.
    the next generation iPad, which is rumored to be coming out this in October with a higher resolution 2048 x 1536 Retina Display, an upgraded processor, more ram, and LTE support.
    Attached Images Attached Images ipad1.jpg ipad2.jpg ipad3.jpg

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu sincer nu cred. Ori scot un iPad Pro (gen macbook pro) pentru editare foto/video profesionala si un pret pe masura, dar continua cu linia iPad (simplu) odata pe an, la inceputul anului, ori acesta este iPad 3 si-l lanseaza tot la inceputul anului. Inca sunt cei mai buni din lume cu iPad 2. De ce ar scoate inca unu tot anu asta ? si-ar omora singuri vanzarile la iPad 2 care inca merg foarte bine.

  5. #5 SP
    Junior Member Jaak's Avatar
    Pai si cele de iPad 1 mergeau foarte bine cand au anuntat iPad 2. Totusi, sunt de acord ca e prea devreme (mai ales ca nu au lansat iPhone 5, si nu vad un iPad 3 inainte de un nou iPhone), dar prea devreme mi s-a parut si lansarea iPad 2...

  6. #6 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Pai, iPhone 5 se pare ca vine in septembrie, iar iPad 3 vine in octombrie (putin probabil) - deci ar aparea imediat dupa iPhone.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: poate ca vor sa-si asigure suprematia absoluta. Pentru ca daca vor scoate intr-adevar ceva cu 2048 x 1536, vor avea avantaj nu numai pe piata tabletelor, ci si a notebook-urilor. Serios acum, va dati seama ce impact ar avea pe piata? Si daca-l trec si la 1GB RAM si sar la maxim 128GB... deja se apropie incet incet de ceea ce vor ei pe viitor... sa unifice MacOS-ul cu iOS-ul.

  8. #8 SP
    Member kside's Avatar
    Nu cred ca pot produce la asa volum ecrane IPS 2048 x 1536. Poate chipuri A6. Eu cred ca cel mai devreme martie 2011.

    Anul asta de craciun, va fi numai despre iPhone5 si (eventual) un iPhone 4S low-cost. Daca reusesc asta, nu stiu zau cine ramane FARA telefon destept, sa cumpere Nokia Win8. Bineinteles daca cumva nu si-a luat deja un Android care face de toate, nu neaparat bine, dar oricum, mai multe ca un iOS.

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Se stie deja ca in septembrie(si pana la sfarisitul anului) nu vor scoate decat iPhone 5 si cel mai probabil iPhone 4 8Gb la un pret mai mic cu 100$. iPad3 cel mai devreme in martie 2012. Si mai mlt ca sigu ca va avea retina display. S-a gasit in codul sursa de la iOS5

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Newest iPad 3 Rumor: Units Headed for Production | PadGadget
    The rumor mill is back in business. Now that rumors of an iPhone 5 have been crushed by the actuality of an addendum to the iPhone 4 instead, it is time to focus on Apple’s next release, the iPad 3.
    This time, as reported by AllThingsD, production has begun. Susquehanna financial analyst Jeff Fidacaro told AllThingsD that, after a supply chain check, it looks like Apple is increasing its fourth-quarter iPad builds by as much as one million units. The increase is speculated to be caused by an early iPad 3 production run.
    According to Fidacaro, “Since our last month supply chain checks we are now seeing 600,000 to one million iPad 3 builds showing up on the plan for the fourth quarter of calendar 2011. Our previous estimate did not include any iPad 3s.”
    Fidacaro also told AllThingsD that he believes Apple shipped 11.5 million iPads in the third quarter and will likely ship 13 million in the fourth.
    After the slightly disappointing revelation that we would not be getting an iPhone 5 any time soon, I wonder if Apple will pull the same stunt on us with the next generation iPad? Will rumors of an iPad 2.5 become our bitter reality?
    Attached Images Attached Images ipad_builds-640x159.png

  11. #11 SP
    Banned cryyo's Avatar
    iPad 3 se lanseaza in martie

    iPad 3 could launch in March, with connector issues, report says | Apple - CNET News

    Am uitat sa specific ca e un zvon si ca va fi, de fapt, iPad 2S.
    Attached Images Attached Images ipad-3d.jpg

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu imi doresc o rezolutie mai mare, cel mai mult. Nu neaparat Retina display (care ar insemna cam mult la 1536 x 2048), dar macar un 1280 x 960... pt. ca e pacat de IPS-ul acela. Oricum acum e clar ca va veni si o versiune cu 128GB (odata ce avem deja pe iPhone 4S de 64GB)... si ca vom avea un CPU/GPU mai rapid. Ce altceva sa imi mai doresc?

  13. #13 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    3d display.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    3d display.
    Sorry... i'm not into that. M-am jucat pe 3DS, pe TV3D, pe diverse... si momentan 3D-ul mi se pare un gimmick. Da, e ok la un film, doua... dar la restul, parca devine prea obositor si prea "putin". Ma refer la faptul ca una ar fi 3D-ul pe o casca virtuala (sa ai un camp complet de vedere 3D) si alta este sa te uiti la un ecran unde toate par a fi mai mult sau mai putin departate in plan...

    Oricum, iPad 3 will rock! Daca va fi un salt ca de la iPad 1 la iPad 2... imi fac la fel preorder.

    P.S. Mi-as dori sa fie totusi si un pic mai usor (macar 50-100gr) si bateria sa se poata incarca mai rapid (pe stilul iPhone/iPod, care face supercharge pana pe la 75-80%).

  15. #15 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Zvon: iPad 3 va avea ecran 3D
    E foarte posibil acest lucru avand in vedere ca au patentat recent o astfel de tehnologie.
    iPad 3D

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sper din tot sufletul sa nu il faca 3D (cu sau fara ochelari) ca in mod clar nu cumpar asa ceva.

    Sa fim seriosi. dupa 5 minute cu un 3DS ma durea capu ingrozitor. Orice tehnologie ar pune ei acolo, tot praf o sa fie.

    Sunt 99% sigur ca va iesi un "simplu" retina display, quad core (care sa-l sustina), si va avea versiune si de 128 gb.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu va fi 3D (thx God for that!). Daca pana acum circulau zvonuri, acum se stie sigur ca Apple vrea sa renunte la Samsung pt. paneluri si sa mearga cu Sharp (IGZO panels). IGZO vine de la indium, gallium, zinc, si ofera 330 dpi. Fata de Samsung are un mare avantaj... si-anume ca la o astfel de rezolutie, nu are nevoie de 2 LED backlights... e suficienta o singura bara. Therefore, greutate mai mica, dimensiuni reduse, consum redus (fata de Samsung).

    A new report released today gives more information on the situation, stating that Apple is planning to ditch Samsung and use Sharp’s IGZO (indium, gallium, zinc) LCD panels for the upcoming iPad 3 and the iPhone 4. According to Peter Misek, Jeffries analyst, The modified IGZO technology has a resolution of 330 dots-per-inch, and will enable Apple to create thinner devices with lower power consumption. This is in direct conflict with reports that Apple is using dual-bar LED backlighting, because high resolution IGZO displays do not require the extra lighting.
    The IGZO panels will initially be used in the next generation iPad, and Misek states that Apple will be able to get the panels at a discounted price because of a high capital commitment. Sharp originally began producing IGZO panels in the middle of the 2011 fiscal year, so this is brand new technology that Apple is looking into.
    Sharp is currently planning to ramp up production of its LCD panels throughout 2012, and has said that the primary use for the displays will be for “tablet terminals.” As with all of Apple’s pre-production information, this is speculation, but the rumors – dual backlighting and IGZO – confirm the company’s plan to install a Retina display in the next iteration of the iPad.

  18. #18 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, da n-are nicio logica... ce treaba are rezolutia cu cate leduri tre sa aibe pe margine? cu o singura bara de leduri e mai naspa (in principiu) pt ca nu e uniforma lumina... stii ce vorbesc - daca e bara aia de leduri in partea de jos a ecranului, oricat incearca ei cu oglinzi si altele sa faca lumina uniforma... tot mai puternica o sa fie jos si mai mica sus

    credeam ca trec la oled (ca doar sunt atatia producatori inafara de samsung)... dar tot lcd?
    pacat, pt ca in principiu la tablete te uiti la filme... mai mult decat la mobil - so, acolo se justifica un oled pt "true black" mult mai mult decat se justifica la un mobil

  19. #19 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sorry... i'm not into that. M-am jucat pe 3DS, pe TV3D, pe diverse... si momentan 3D-ul mi se pare un gimmick. Da, e ok la un film, doua... dar la restul, parca devine prea obositor si prea "putin". Ma refer la faptul ca una ar fi 3D-ul pe o casca virtuala (sa ai un camp complet de vedere 3D) si alta este sa te uiti la un ecran unde toate par a fi mai mult sau mai putin departate in plan...
    100% de acord, ce avem acum nu poate fi numit 3D. 3D ar fi daca ai putea roti scena in timp real cum ai tu chef, sa poti vedea din ce unghi vrei tu. Asta la filme, insa ar strica farmecul la multe scene, anumite scene sunt gandite sa arate doar unele "chestii" si sa ascunda alte "chestii".

    In jocuri 3D-ul mi se pare inutil, oricum poti "invarti" camera cum ai tu chef.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    MonkY, da n-are nicio logica... ce treaba are rezolutia cu cate leduri tre sa aibe pe margine?
    Normal ca are treaba. Una este sa luminezi nici macar 800.000 de celule, si alta este sa faci lucrul asta la peste 3 milioane de celule (daca se va mentine rezolutia preconizata).

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    cu o singura bara de leduri e mai naspa (in principiu) pt ca nu e uniforma lumina...
    Pai exact asa este si acum... cu un singur backlight. Si stai linistit... ca indiferent cate bare vor fi, intotdeauna va exista bleeding (sau flashlight efect). La "led per pixel" sau OLED e cu totul alta poveste...

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    credeam ca trec la oled (ca doar sunt atatia producatori inafara de samsung)... dar tot lcd?
    Probabil (de fapt mai mult ca sigur) cel mai important motiv este costul si capacitatea de productie. Nimeni in lumea asta nu ar fi capabil sa produca OLED-uri cu asemenea rezolutii la o asemenea capacitate. Si la un pret la care chiar sa se vanda produsul final.

    Eu personal sunt foarte sceptic in ceea ce priveste rezolutia... am mai zis-o, m-as multumi si cu un 1280 x 960... dar daca ei chiar reusesc sa faca mass production la 2048 x 1536, atunci eu imi scot palaria in fata lor (din nou), si nu ma intereseaza daca va fi cu unul, doua, trei, sau zece backlight-uri. Doar sa nu ma trezesc ca ecranul ma va duce de la cele 11 ore lifetime de acum, la 3 sau 4... ca atunci incep sa ma intreb daca merita

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 50 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts