Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 48 of 50 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 LastLast
Results 941 to 960 of 996

Thread: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

  1. #941 SP
    Junior Member alex24buc's Avatar
    Exact, sunt total de acord cu tine, daca ar fi avut acel sistem de testare inainte de livrare, lucrurile ar fi stat altfel, cum ai spus si tu, insa sper sa te auda D-zeu si sa se rezolve cu bine pana la urma, mai ales ca este vorba de Apple totusi. Mersi mult pentru incurajari/sfaturi, sa vedem maine daca ma cheama cum e

  2. #942 SP
    Junior Member alex24buc's Avatar
    A treia tableta din nou cu probleme...anomalii la display . O astept pe a patra, deci m-au dus la exasperare Apple cu tabletele lor de schimb. Am convenit cu cei de Noumax sa contactez telefonic Apple sa imi trmita o tableta fara probleme in cazul in care nu o scot la capat nici cu urmatoarea. Parca e un cosmar fara sfarsit situatia asta, timpul pierdut si toti nervii pe care mi I-am facut.

  3. #943 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Nu e vina Apple, e vina supply dealer-ului care trimite tablete refuzate noua, pe motiv ca noi suntem mai chiori si poate nu vedem.

  4. #944 SP
    Junior Member alex24buc's Avatar
    Da, clar astea au fost refuzate prin alte tari si ni le-au trimis noua ca suntem mai fraieri. Sa le ia inapoi si sa se spele cu ele pe cap.

  5. #945 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De unde stii asta? Ai primit iPad-uri desigilate? Cum accepti asa ceva? Daca nu au fost desfacute nu au fost refuzate niciunde, nu ai cum sa stii ca e defect daca nu il deschizi. Daca ai acceptat cutii deschise e numai vina ta.

  6. #946 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by alex24buc View Post
    Da, clar astea au fost refuzate prin alte tari si ni le-au trimis noua ca suntem mai fraieri. Sa le ia inapoi si sa se spele cu ele pe cap.
    Du-te man de-aici. Iti deschid cutiile in fata... cum vin de la Apple. Nu cred ca sunt refuzate... eu cel putin asa le-am vazut pe toate cele 5-6 aduse. Miroseau a noi, nu doar ca le desigileaza in fata ta. Mai mult, eu cand am luat iPad 4 de-abia se lansase... cine Dzeu sa le refuze cand ei nici nu faceau fata la vanzari?!?

    Quality Control-ul e de vina aici... plus faptul ca nu le deschide cineva inainte sa le verifice (macar in cazul garantiilor, ca sa nu mai existe posibilitatea aparitiilor unor alte probleme). Din pacate, ei au "traseul" asta prin care practic nu se atinge nimeni de el, pana nu ajunge in fata ta.

  7. #947 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Poate voi nu stiti cum se schimba un produs Apple. Niciodata nu se ia un produs sigilat de pe raft sau de unde vreti voi si vi-l da sa-l desigilati. No no. Toate produsele primite la schimb sunt refurbished. Daca nici asta nu stiti ce e va explic eu. Been there, done that.

  8. #948 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiu de unde le scoti. Eu am schimbat un 4S, mi-au dat cutia altuia si abia cand am ajuns acasa l-am desfacut eu. Nu ei in magazin si in niciun caz nu a fost un produs deja desigilat.

  9. #949 SP
    Junior Member alex24buc's Avatar
    @tudyniuz: Poate vanzatorul ti-a facut tie vreun favor dar in nici un caz nu se da la garantie cand te duci cu un iphone sau ipad un alt produs sigilat. Ti se da un alt produs in schimb care vine fara ambalajul si accesoriile originale si de obicei cu folia din fabrica pe ele. Cum ti-a fost bine explicat mai sus la garantie se da un produs nou/refurbished insa de cele mai multe ori refurbished, care in cazul nostru la Ipad a venit intr-o cutie sigilata si pe care cei de la Noumax au desigilat-o in fata mea. Tocmai de aceea nu am ce sa le reprosez, nu cred ca au nici o vina pentru ca asa le vine de la apple sau supply dealer, nu stiu, cred insa ca este foarte posibil sa fi fost refuzate si prin alte tari. Precizez ca si la Iphone 4s si 5 pe care de asememenea le-am avut in service, niciodata nu au venit ca la raft, mi-au fost inlocuite cu unele refurbished/noi cu folia pe ele.
    Avand in vedere ca in cazul meu, pana in acest moment, tentativa de inlocuire la garantie a tabletei cu una fara neconformitati a esuat, consider ca asa cum bine zic si utilizatori din alte tari pe forumuri, este o adevarata loterie sa incerci sa obtii la garantie un produs fara defecte. Chiar asa mult cer, ca un produs premium cum este considerat IPAD 4 sa aiba un display fara pixeli morti, praf si alte anomalii, dungi/pete galbene etc?!

  10. #950 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Refurbished la Apple inseamna carcasa+ecran nou deci don't worry sunt ca noi.

  11. #951 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu am mai auzit de asa ceva. Eu zic sa iti iei banii inapoi in cazul de fata. Si la o tableta Asus am primit alta nou nouta dupa 2 luni dupa ce se busise prima. La un X360 din nou, am primit o consola nou nouta si sigilata pe care eu am desfacut-o.

    Si la PS3 SS am patit la fel, mi-au schimbat consola direct fara intrebari si am primit una sigilata desfacuta din nou de mine.

  12. #952 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Poate voi nu stiti cum se schimba un produs Apple. Niciodata nu se ia un produs sigilat de pe raft sau de unde vreti voi si vi-l da sa-l desigilati. No no. Toate produsele primite la schimb sunt refurbished. Daca nici asta nu stiti ce e va explic eu. Been there, done that.
    Poate asa ti-au facut tie. Nu e nevoie sa ne explici tu (ai o mare problema cu grandomania asta, de tii sa ne inveti toate cele, de parca restul am fi niste tampiti). Eu la Noumax am desigilat in fata lor tot ce a venit pentru schimb. Erau nou noute, fara nici cea mai mica urma de folosire. Bineinteles, ma refer la iPad (pentru ca suntem pe topic de iPad)...

  13. #953 SP
    Member Snake's Avatar
    Si eu am avut o mica problema cu un iPad 3 cu ceva backlight bleeding. Am fost la Noumax si dupa doua zile a venit unul in cutie gri, sigilata, iPad-ul cu folie pe el. L-am desfacut acolo la ei pe birou, l-am verificat si totul era ok. L-am luat acasa si de-atunci sunt un happy iPad user.

    @mark: cum le stii tu pe toate ca un om mare si noi ceilalti suntem niste prosti care nu intelegem cum merg lucrurile. De fapt cei de la Noumax poate se mai uita si la om. De-aia probabil ai primit numai refurbished si mie mi-au dat unul nou nout.

    @alex24buc: iti recomand sa faci cum a zis Monky. Ia-ti banii inapoi si mergi intr-un magazin autorizat Apple (cum e istyle) si cu banii aceia iti cumperi 'pe testate'. Daca nu e totul perfect - nu-l cumperi si gata.

  14. #954 SP
    Junior Member alex24buc's Avatar
    @Snake: Nu ma avantajeaza in acest moment restituirea banilor, avand in vedere ca ar trebui sa pun de la mine cateva milioane pentru a cumpara una noua sigilata de la Istyle, la ei fiind in jur de 2.400 lei, eu achizitionand-o de la PC GARAGE cu 2.100 lei. Deci aceasta varianta este exclusa. Voi face cum au spus cei de la Noumax, in caz ca nu primesc una fara defecte vom contacta Apple. Trebuie sa rezolv intr-un fel odata si odata, dupa parerea mea Noumax chiar e de buna credinta si nu are nici o vina. Mai nasol e ca situatia mea dureaza din 5 iunie, mai e putin si se fac 3 saptamani.

  15. #955 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by alex24buc View Post
    @tudyniuz: Poate vanzatorul ti-a facut tie vreun favor dar in nici un caz nu se da la garantie cand te duci cu un iphone sau ipad un alt produs sigilat. Ti se da un alt produs in schimb care vine fara ambalajul si accesoriile originale si de obicei cu folia din fabrica pe ele. Cum ti-a fost bine explicat mai sus la garantie se da un produs nou/refurbished insa de cele mai multe ori refurbished, care in cazul nostru la Ipad a venit intr-o cutie sigilata si pe care cei de la Noumax au desigilat-o in fata mea. Tocmai de aceea nu am ce sa le reprosez, nu cred ca au nici o vina pentru ca asa le vine de la apple sau supply dealer, nu stiu, cred insa ca este foarte posibil sa fi fost refuzate si prin alte tari. Precizez ca si la Iphone 4s si 5 pe care de asememenea le-am avut in service, niciodata nu au venit ca la raft, mi-au fost inlocuite cu unele refurbished/noi cu folia pe ele.
    Avand in vedere ca in cazul meu, pana in acest moment, tentativa de inlocuire la garantie a tabletei cu una fara neconformitati a esuat, consider ca asa cum bine zic si utilizatori din alte tari pe forumuri, este o adevarata loterie sa incerci sa obtii la garantie un produs fara defecte. Chiar asa mult cer, ca un produs premium cum este considerat IPAD 4 sa aiba un display fara pixeli morti, praf si alte anomalii, dungi/pete galbene etc?!
    Ft corect.
    Sunt patit, de acolo le scot.

    ---------- Post added 23-06-2013 at 23:19 ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Poate asa ti-au facut tie. Nu e nevoie sa ne explici tu (ai o mare problema cu grandomania asta, de tii sa ne inveti toate cele, de parca restul am fi niste tampiti). Eu la Noumax am desigilat in fata lor tot ce a venit pentru schimb. Erau nou noute, fara nici cea mai mica urma de folosire. Bineinteles, ma refer la iPad (pentru ca suntem pe topic de iPad)...
    Oricat iti convine sau ne asta e realitatea si procedura Apple. Resellerii din tara noastra trebuie sa respecte o directiva Apple. De ce crezi ca nu iti schimba un iDevice cand in vitrina au inca 10 buc? Pt ca nu au altele de schimb atunci (refurbished) si vor cere supliment. Am patit si mi s-a explicat la Orange cum se procedeaza. Nu zic ca produsul primit la schimb nu e bun, dar nu e nou, sa fie clar.
    Cat priveste grandomania mea, unde nu ma stiu nu ma bag dar unde ma pricep si am argumente o zic pe aia dreapta.

    ---------- Post added 23-06-2013 at 23:20 ----------

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu nu am mai auzit de asa ceva. Eu zic sa iti iei banii inapoi in cazul de fata. Si la o tableta Asus am primit alta nou nouta dupa 2 luni dupa ce se busise prima. La un X360 din nou, am primit o consola nou nouta si sigilata pe care eu am desfacut-o.

    Si la PS3 SS am patit la fel, mi-au schimbat consola direct fara intrebari si am primit una sigilata desfacuta din nou de mine.
    Daca n-ai mai auzit citeste mai sus si ia aminte. Nu-s profesor ci arat realitatea.

    ---------- Post added 23-06-2013 at 23:24 ----------

    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Si eu am avut o mica problema cu un iPad 3 cu ceva backlight bleeding. Am fost la Noumax si dupa doua zile a venit unul in cutie gri, sigilata, iPad-ul cu folie pe el. L-am desfacut acolo la ei pe birou, l-am verificat si totul era ok. L-am luat acasa si de-atunci sunt un happy iPad user.

    @mark: cum le stii tu pe toate ca un om mare si noi ceilalti suntem niste prosti care nu intelegem cum merg lucrurile. De fapt cei de la Noumax poate se mai uita si la om. De-aia probabil ai primit numai refurbished si mie mi-au dat unul nou nout.

    @alex24buc: iti recomand sa faci cum a zis Monky. Ia-ti banii inapoi si mergi intr-un magazin autorizat Apple (cum e istyle) si cu banii aceia iti cumperi 'pe testate'. Daca nu e totul perfect - nu-l cumperi si gata.
    Idem ce am scris lui Monky. Asta e procedura. Orange mi-a spus, prin reprezentantul sau, ca daca ofera clientului la schimb un produs Apple nou trebuie sa-l plateasca ei pt ca nu se schimba cu asa ceva. Treaba lor ce ai facut Noumax, vor plati in plus, asta e. Nu vi se pare suapect ca vi se cere doar produsul sa-l aduceti in garantie fara accesorii sau cutie?

  16. #956 SP
    Junior Member alex24buc's Avatar
    Am verificat seria celui de-al doilea si treilea Ipad primit la garantie: DKVKQ0MGF182, DKVKL2BJF182, pe acest site: http://www.chipmunk.nl/klantenservice/applemodel.html
    Se mentioneaza clar ca este un produs refurbished: Factory: DK (Refurbished)

    @Monky
    @Snake
    Puteti sa verificati si voi seria Ipad-ului vostru pe site-ul de mai sus ca sa vedem daca va apare ca la mine refurbished? Multumesc.

    La iphone 5, C39K86XXDTWD imi apare: Factory: C3 (China), cu luna de fabricatie februarie 2013, deci e foarte probabil ca telefonul sa fi fost nou avand in vedere ca l-am schimbat la garantie la inceputul lunii martie 2013 la cei de la REGENERSIS.

  17. #957 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    La fel apare si la mine, ambele produse sunt refurbished.

  18. #958 SP
    Junior Member alex24buc's Avatar
    Scuze, am vrut sa spun seria Ipad-ului vostru in cazul in care l-ati inlocuit la garantie

  19. #959 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mark: cine Dzeu vorbea de Orange aici (in afara de tine)? E treaba ta daca iti iei iPad-uri de la Orange si daca le accepti toate aberatiile...

    alex24buc: am verificat iPad-ul (care btw, este venit ca si celelalte 5-6 pe care le-am schimbat, in cutia aceea de care spunea si Snake, desigilat in fata mea). Pe site-ul dat de tine scrie asa:
    Machine Model: iPad3,6
    Family name: A1460
    Model Number: MC603
    Group1: iPad
    Group2: WiFi-Cellular
    Generation: 4
    CPU speed: 1.4GHz
    Screen size: 9.7 inch
    Screen resolution: 2048x1536 pixels
    Colour: Black
    Production year: 2012
    Production week: 46 (November)
    Model introduced: 2012
    Capacity: 64GB
    Memory - flavour: xx
    Factory: DM (China - Foxconn)
    Si desi e off-topic, asta spune la iPhone 5:
    Machine Model: iPhone5,1
    Name: iPhone 5
    ModelCode: iphone_5
    Family name: A1429
    Model Number: MD299
    Group1: iPhone
    Group2:
    Generation: 7
    CPU speed: 1.3GHz
    Screen size: 4 inch
    Screen resolution: 1136x640 pixels
    Colour: Black
    Production year: 2012
    Production week: 46 (November)
    Model introduced: 2012
    Capacity: 32GB
    Factory: C3 (China)

  20. #960 SP
    Junior Member alex24buc's Avatar
    @Monky: Mda, cred ca tie ti-au dat un model nou, mai ales ca l-ai inlocuit de-abia cand a aparut. Cu toate ca si la mine toate 3 de pana acuma au fost desigilite in fata mea, au venit refurbished. Oricum pe mine nu ma deranjeaza aspectul asta, eu vreau doar sa fie fara defecte. Poate voi trage lozul ala norocos intr-un final...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 48 of 50 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts