Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 31 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 27 ... LastLast
Results 321 to 340 of 605

Thread: iPhone 5

  1. #321 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si acum... piesa de rezistenta. Un speedtest.net facut pe iPhone 5 cand era pe moarte bateria... la 2 ziduri distanta de router (cam 10-12m or so).

    7ms ping 79.55Mbps DL si 37.52Mbps UL pe un server care nici macar nu e RDS (eu fiind pe RDS), eu zic ca nu e rau deloc... unii nu au asa rezultate pe cablu

    Ah, ce urasc ca nu e nativa aplicatia...
    Attached Images Attached Images iphone5_speedtest.png

  2. #322 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: iPhone 5

    Fa unu pe 3G, acolo se vede viteza.

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

  3. #323 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Fa unu pe 3G, acolo se vede viteza.
    Eu as face pe 4G, dar n-am abonament serios. Sunt mai sarac de felul meu

    Serios acum... pe 3G la ce abonament am, oricum mai mult de 7.2Mbps nu se duce... ori asta nu e o modalitate de a "vedea viteza". Pe cand 80Mbps... e alta viata. Chiar si pe 4G, viteza maxima poate fi de 75Mbps DL si 37.5Mbps UL (la Vodafone). Deci oricum sub...

    Promit insa ca daca pun mana pe vreo cartela cu 4G, fac test si sa postez aici!

    ---------- Post added 27-12-2012 at 03:38 PM ----------

    Am sunat la Vodafone... si momentan 4G la ei este disponibil doar pentru modem, tableta si hotspot (cu jucariile lor dedicate). Pentru smartphones "de la anul cand va fi lansat oficial". Sorry... can't test it

  4. #324 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte tare. La mine pe 4S nu trece de 41Mbps pe wi-fi (iar pe PC am 94.74Mbps so...e limitare de la Apple), ceea ce mi se pare de-a dreptul genial

    Din pacate, la 3G am "doar" 3.44Mbps (ceea ce mi se pare mai mult decat perfect pentru cand nu sunt legat la un wi-fi, singura problema mi se pare limitarea la 50 mega download de la ei).
    Attached Images Attached Images img_4602.png img_4603.png

  5. #325 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am facut si un test cu 3G-ul. Avand in vedere ca e limitat la 7.2Mbps, faptul ca da 8.78Mbps cred ca e de bine, nu?

    Btw, partea frumoasa e ca pt. 4G, mi-au spus ca nu va trebui platit ceva extra (desi cucoana respectiva parea cam incurcata un pic... odata ce mi-a spus ca trebuie sa fiu prin zona AFI Cotroceni, care la ea era langa Otopeni), ci doar sa fie terminalul compatibil. Well, we shall see.
    Attached Images Attached Images iphone5_speedtest_vodafone.png

  6. #326 SP
    Member Mythul's Avatar
    Foarte tare !

  7. #327 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPhone 5

    Asa e. Eu in continuare nu o sa pot intelege cum il tine pe Monky atat de mult bateria.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #328 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: iPhone 5

    Sunt un pic mirat si eu ce-i drept.

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

  9. #329 SP
    Admin MonkY's Avatar
    N-am facut nimic special... l-am avut setat ca si pe iPhone 4. Chiar o sa atasez si la iPhone 4 ultimul screenshot facut (din pacate la el am instalat ceva din Cydia si a vrut restart... asa ca n-am reusit sa ajung la 1% cu statisticile), doar ca sa vedeti ca e tot "pe-acolo". Si tineti cont ca totusi iPhone 4 are o varsta (si e cu tone de tweaks & apps din Cydia)!

    La ultima sesiune recunosc ca nu m-am jucat aproape deloc. De fapt, cam 10-15 minute, cat sa testez niste jocuri downloadate de pe AppStore. In rest, va pot spune toate aplicatiile folosite in perioada de test. Fiind zile libere, am folosit mai putin VPN-ul, TeamViewer, RDP, VNC si FTP. Insa de cate ori am avut nevoie de Safari, Facebook, Yahoo, iBooks (eu acolo imi tin .pdf-urile cu documentatiile la scule), Camera (ca sa va faceti o idee, eu am acum 1461 imagini in Photo Library), Notes, Calculator, Messages, Mail (unde am 6 adrese setate POP3), Tapatalk pentru forum, Dropbox + Docs2ToGo, Pulse si Flipboard (astea sunt folosite frecvent pt. News), eBay, Amazon si PayPal. Remote + iMDB si YouTube pt. momentele in care mai pun un trailer ceva direct pe AppleTV. AppStore + AppShopper de cateva ori pe zi (i'm a price drops hunter)... si iCurrencyPad pt. cursuri valutare. Avand un router Asus, mai folosesc si softul lor de AiCloud pentru a verifica filmuletele din retea. Ah, si SpeedTest.Net de cateva ori pe zi, de verificare. Zilele acestea fiind mai putin plecat, am folosit extrem de putin iGo-ul (cred ca nici macar 10 minute). Also, eu imi controlez receiverul si blu-ray playerul Yamaha din smartphone. La fel si pe HTPC, folosesc XBMC Remote.

    Ca setari, acum stau cu brightness pe la 40% (e suficient oriunde indoors, doar afara trebuie sa mai urc un pic, pe la 80% or so), WiFi Always On, 3G il activez doar cand am nevoie de date si nu am WiFi (si in felul acesta sunt sigur ca nu-mi consuma aiurea cine stie ce aplicatie in timp ce-s pe drumuri), Vibratii nu folosesc decat la Phone, Mail-urile sunt setate cu Fetch New Data - Hourly, Notifications nu am decat pentru aplicatiile de baza. Sounds volume la mine e tot timpul la maxim. Bluetooth nu folosesc aproape deloc (nu ma pot obisnui cu casca - probabil pentru ca e un Samsung ). La Advertising am Limit Ad Tracking On, Location e tot timpul On, si am Automatically Send Diagnostics & Usage Data la Apple (il voi opri in curand).

    Mai am 4GB liberi din 32GB... deci nu se poate spune ca "sta degeaba"... iar muzica, nu cred ca am mai mult de 2-3 albume. Cu alte cuvinte, daca tragem o concluzie mica, telefonul nu sta degeaba. Nu sunt genul sa iau ceva sa-l tin de bibelou. Sunt ferm convins ca daca nu mai folosesc WiFi-ul, dau brightness mai jos, opresc Location-ul si pun email-urile manual, iPhone 5-ul va tine linistit 5-6 zile. Dar atunci, n-ar mai fi un smartphone, ci doar o chestie cu care se lauda smecherii cand isi arunca super telefonul pe masa la restaurant. And that's not me!

    Anyway, daca va uitati pe gsmarena, totusi iPhone 5 are 51h de puncte in testul de anduranta (iPhone 4S are 45h). Si ganditi-va ca testul respectiv este facut cu 3G ON, brightness mare, Bluetooth ON, Push si toate cele pe ON. Deci se poate.

    Dupa ce voi trece si de a treia incarcare/descarcare... voi face si teste de "how fast can you drain your iPhone 5".

    Mai jos aveti screenshot de pe un iPhone 4 super mega obosit. A fost al meu, a ajuns la Cris. Si ea il foloseste moderat, cu foarte putin gaming lately...
    Attached Images Attached Images iphone4-cris.png iphone5-enduance-gsmarena_002.jpg

  10. #330 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: iPhone 5

    Monky, sti care e faza? Nici un iPhone (din ce am vazut eu pe net, si testat pe propria piele) nu duce mai mult de 6 ore utilizare. Acuma la i5 tu ai 15 ore... cam enorma diferenta.

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

  11. #331 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Monky, sti care e faza? Nici un iPhone (din ce am vazut eu pe net, si testat pe propria piele) nu duce mai mult de 6 ore utilizare. Acuma la i5 tu ai 15 ore... cam enorma diferenta.

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
    6 ore de utilizare la ce? Poate la jocuri super cpu/gpu intensive. Sau GPS dedicat... Ce vezi tu cu 15 ore mai sus (fii un pic mai atent te rog), este un iPhone 4 (am specificat clar ca e al Cristinei, care-l foloseste mai putin ca mine). Iarasi, cum poti sa zici ca niciun iPhone nu duce 6 ore de utilizare, cand ai mai sus Endurance Rating-ul de la GSMArena (care daca nici ei nu sunt trustworthy...), in care vezi clar aproape 10 ore de browsing (adica tot utilizare), 10 ore si ceva de video playback...

    Acum, eu ce sa zic... sunt screenshot-uri direct din telefon... timeline-ul e corect (adica ma uit cand l-am incarcat). Eu am postat niste chestii reale. Cine vrea sa le creada, bine. Cine nu... sa fie sanatos si sa-si ia orice alt telefon. Nu ma plateste cineva de la Apple sa le fac reclama, postez doar real stuff, de pe telefonul meu, la modul in care il folosesc.

    Iar eu sunt extrem de multumit de el. Acum am 47% baterie... 5h 35m de usage si 1day standby. Se poate vedea aici cand am descarcat complet bateria, dupa care pus la incarcat, si folosit.

  12. #332 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Monky, sti care e faza? Nici un iPhone (din ce am vazut eu pe net, si testat pe propria piele) nu duce mai mult de 6 ore utilizare. Acuma la i5 tu ai 15 ore... cam enorma diferenta.

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
    Daca ceea ce zici tu e adevarat atunci iPhone-urile ar trebui incarcate de 4 ori pe zi.

  13. #333 SP
    Member Mythul's Avatar
    Nu are cum sa tina doar 6 ore. Nu stiu unde ai citit asa ceva. 4s-ul meu tine lejer o zi. 6 ore de jucat Infinity Blade 2 poate.
    Puteti zice orice, dar la partea de hardware iPhone-ul e foarte bun.

  14. #334 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, mark, vedeti ca iPhone-ul nu reseteaza "timer-ul" in momentul in care esta la incarcat, ci doar cand este incarcat pana la 100%. Daca este legat 10-15 minute sa scoateti 1-2-3 poze/filmulete sau sa sincronizati cu iTunes pentru a transfera niste aplicatii, el se tot incarca si creste si usage time, desi nu se reseteaza nimic. Si eu am in secunda asta ce se vede mai jos, dar stiu sigur ca ieri l-am pus la incarcat, l-am lasat cam o ora, dar l-am scos pe la ~90% ca a trebuit sa plec.
    Attached Images Attached Images photo.png

  15. #335 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tocmai de asta, ceea ce fac eu numesc formatare. Mai exact, il las pana se consuma de tot (pana se inchide), si il las la incarcat cel putin 15 minute dupa ce a trecut de 100%. Deci nu are cum sa apara issue-ul cu reset-ul, pt. ca nu e cazul

  16. #336 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: iPhone 5

    Mai oameni buni, sa va explic ce fac eu cu iPhoneu. Scot de la incarcat telu dimineata, merg la servici si ma apuc de citit stiri online, apoi scriu ceva articole, facebook, twitter, whatsapp, mess si inca cate ceva aplicatii marunte/curiozitati/etc. Toate erau ON pe el de la GPS, 3G, pana la bluetooth, brightness auto, push ON la mail-uri, cam tot ce poti folosi pe tel. Sunt de parere ca nu are rost sa iti iei un smartphone daca nu-l folosesti la adevarata lui valoare. Eu dupa ce ma voi insura sunt convins ca nu voi mai avea atata timp sa butonez atat si atunci o sa vand smartphone-ul si o sa iau ceva simplu cu baterie mare si cam atat. Pana atunci folosesc ce am ca e util.
    Sa revin ca am deviat, in stilul de care am spus mai sus folosesc telefonul zi de zi si de la iPhone 3G pana la i5 nici un iPhone nu m-a tinut mai mult de 5 ore utilizare bateria. Va rog nu confundati standby time cu utilizarea efectiva a telefonului pentru ca sunt doua lucruri diferite. Din cauza asta mi se pare foarte mare diferenta de la 5-6 ore de utilizare la 15...

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

  17. #337 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Aia e statistica. Totusi, eu cred ca e mai optimizat iOS decat Android la capitolul asta. Eu, la S3, am avut un drain urias cand am instalat Viber. Si nici macar nu il foloseam. La iOS, eu nu am inteles exact ce inseamna cifrele alea, dar nu am observat probleme decat in cazul in care lasi totul on. Spre exemplu eu nu vad sensul sa merg cu GPS ON din moment ce nu navighez.

  18. #338 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    iPhone 5

    Astazi am folosit si eu telefonul in regim normal dar cu toate ON inclusiv 3g, dar trebuie sa specific ca am push pe off si m-a surprins foarte placut


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Attached Images Attached Images imageuploadedbytapatalk1356720185.055871.jpg

  19. #339 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    iPhone 5

    E 4s nu 5


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #340 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPhone 5

    Tot mi se pare ENORM 3 zile pe standby si 12 ore de usage pentru descarcarea de la 100% la 0%. La outdated-ul meu 4S nu cred ca as scoate niciodata atat,oricum,din pacate,nu imi permit sa il testez din cauza timpului. De cand i-am pus Jailbreak,se simte un consum suplimentar serios de baterie,desi folosesc putine tweak-uri (Barrel,SBSettings,Winterboard uneori,mai nou Ostium etc.).

    Wi-Fi always on acasa,3G always on in afara casei,brightness 75-80%. Dar la heavy usage nu cred ca duce mai mult de 5-6 ore. Credeam ca jocurile care fac CPU-ul sa arda sunt singurele care produc un consum excesiv de baterie,dar am constatat ca dupa o ora de chat pe Facebook mai mult de 20% din baterie e pa.
    Cum sunt in vacanta,poate o sa fac si eu un test zilele astea.




    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 31 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 27 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts