Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 31 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 ... LastLast
Results 541 to 560 of 605

Thread: iPhone 5

  1. #541 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Incepe sa-si dea lumea seama ca e mai bun decat 5C. Inclusiv benchmark-urile anandtech pe care le-ai postat tu arata acest lucru. La 5C tine bateria tine cu 30 min. de utilizare mai mult, dar in rest display-ul, speaker-ul, aspectul sunt sub iPhone 5. 5C reprezinta un downgrade.
    Asta e o concluzie pe care mi-am format-o analizand multiple surse credibile pentru review-uri.

  2. #542 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sanjuro: nici nu cred ca a spus vreodata cineva ca 5C-ul a fost gandit sa fie peste i5. 5C-ul e un i5 mai ieftin, si se vede/simte. In opinia mea, desi e cu 100$ mai ieftin (in US, desigur), avand in vedere ca tot ce este inside este tehnologie de anul trecut, ar trebui sa fie cu 200$ mai ieftin decat i5-ul.

    Vodafone, Orange si Cosmote n-au nicio legatura cu benchmark-uri and stuff... ei sunt in lumea lor. E singurul loc in care preturile la smartphone-uri cresc in loc sa scada... In momentul in care Apple a anuntat noile preturi, la noi in loc sa se alinieze, au luat-o pe aratura. Si dupa aceea se mira ca preferam sa cumparam de-afara...

  3. #543 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ma tot batea gandul sa iau un HDD cu WiFi pt. a avea spatiu mare in plimbari si situatii in care iPhone-ul meu de 32GB nu mai facea fata (de exp. cand descarcam pozele de pe camera)... si intre timp a aparut o jucarie care m-a salvat. Nu doar ca e wireless, iti permite sa te conectezi si la routerul tau prin el (are functia de bridge), dar are si slot de memory card (SD si adaptor de microSD) si un port USB pe care pana acum mi-a acceptat orice fel de USB drive (indiferent ca era USB 2.0 sau USB 3.0... indiferent ca era formatat FAT32 sau NTFS). E vorba de Kingston Digital MobileLite Wireless, Flash Reader. Eu l-am prins la reducere... poate mai scade pretul din nou de Black Friday.

    Partea frumoasa la el e ca avand si o baterie de 1800mAh, il poti folosi in situatii critice sa mai dai niste juice iPhone-ului. Pur si simplu il conectezi la portul USB si iti face charge.

    Partea si mai interesanta este viteza cu care faci vizualizare de imagini. Eu am ramas socat sa vad ca incarca instant pe WiFi de pe cardul SD imagini de 18Megapixeli... O sa radeti, dar mi s-a parut mai rapid decat pe PC. E foarte draguta aplicatia, insa atentie... ea by default nu vede decat standardele acceptate (mp3, mpg, mp4, etc...). Insa jucaria poate fi accesata de orice aplicatie care stie UPNP sau Samba... si puteti vizualiza inclusiv mkv sau alte nebunii.

    Lovely!

  4. #544 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pacat ca e cam maricica, vazusem produse similare dar am fost mereu sceptic. Pentru ce zici tu pretul e foarte ok si acum, dar mi-ar placea ceva mai portabil.

    Si o intrebare: Ai nevoie sa fii conectat la o retea wireless sau gaseste singur telefonul si se face transferul si fara acces la internet?

  5. #545 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: daca stii produse similare, pune si tu ceva link-uri. Eu am testat la adaptoare, convertoare si alte jucarii de m-am plictisit. Ori erau prea grele (asta are pana in 100 grame), ori nu stiau functia de bridge (si de cate ori te conectai la ele pierdeai accesul la internet), ori accesul la fisiere era mai tampit decat la iTunes (adica nu aveai nici cea mai mica sansa sa accesezi altceva in afara de fisierele suportate de Apple).

    Mie mi-a placut asta ca e un fel de "best of two worlds". Si ca sa-ti raspund la intrebare, nu ai nevoie de o retea wireless. Jucaria are propriul hot-spot (pe care-l poti securiza cu parola). Te conectezi la el, intri in aplicatia de la Kingston (disponibila si pe Android) si acolo poti seta sa se auto-conecteze la un router (daca doresti). Deci nu, nu ai nevoie de acces la internet pentru a accesa ceva pe USB-ul lui sau pe card readerul aferent.

  6. #546 SP

  7. #547 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si daca tot am demonstrat avantajele engine-ului Nitro de la Apple pentru iPad Air aici, am facut un test si pe iPhone 5. Ba mai mult, daca tot am facut si upgrade la iOS7, se vede cat de mult a optimizat Apple noua versiune de Nitro engine.

    Dupa cum se poate vedea, iPhone 5 pe Chrome in Octane by default dadea 421 de puncte! Dupa instalarea Nitro (care activeaza engine-ul Apple pentru orice produs, inclusiv Google Chrome) a ajuns la 1670 de puncte! Asta inseamna aproape de 4 ori mai rapid in tot ceea ce tine de javascripts. Iar dupa upgrade la iOS 7 si activare Nitro, a sarit la 2836 de puncte! Aproape de 7 ori mai rapid, doar din upgrade-uri software. Si mai spune lumea ca imi place Apple degeaba...
    Attached Images Attached Images nitrous_iphone5_ios6_enabled_octane_benchmark.png nitrous_iphone5_ios6_disabled_octane_benchmark.png nitrous_iphone5_ios7_enabled_octane_benchmark.png

  8. #548 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Fa un test cu Safari, tare cred ca iesi si mai mult decat pe Chrome.

  9. #549 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Safari are Nitro engine-ul integrat, e si normal... Eu am vrut sa fac cu third party apps... sincer pe mine ma interesa cel mai mult Facebook-ul pe care-l folosesc destul de mult lately (e motivul pentru care am cumparat prima oara Nitrous) intrucat acesta se bazeaza extrem de mult pe javascripts. Dar cum in Facebook nu am gasit o modalitate de a face un benchmark exact (ci doar ochiometric), m-am bazat pe Chrome. Ma asteptam sa vad o mare diferenta intre Nitro Off si Nitro On, dar nu ma asteptam sa vad o asemenea diferenta si la upgrade-ul de la iOS 6 la iOS 7. Acum deja nu-mi mai pare rau ca m-am decis sa upgradez...

  10. #550 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Iti dai seama ca celor de la Apple le e mult mai usor sa imbunatateasca un soft pt 1 singur telefon, iPhone. Pe cand Google...
    Asta e rezultatul.

  11. #551 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    A deblocat cineva un iPhone 5 la Vodafone? Trebuie neapărat să am și factura de achiziție a telefonului?

  12. #552 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Normal ca trebuie sa ai.

  13. #553 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Nu chiar. Am fost într-un magazin Vodafone cu un iPhone blocat în rețeaua lor, dar a cărui factură nu o aveam. Au verificat IMEI-ul în baza lor de date, a doua zi în urma unui apel telefonic din partea magazinului respectiv m-am prezentat să plătesc o taxă de deblocare, iar după alte două zile telefonul era liber de a fi folosit în orice rețea. Pam pam

  14. #554 SP
    Junior Member Flavy's Avatar
    Daca poti spune, cat a costat deblocarea?

  15. #555 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Nu chiar. Am fost într-un magazin Vodafone cu un iPhone blocat în rețeaua lor, dar a cărui factură nu o aveam. Au verificat IMEI-ul în baza lor de date, a doua zi în urma unui apel telefonic din partea magazinului respectiv m-am prezentat să plătesc o taxă de deblocare, iar după alte două zile telefonul era liber de a fi folosit în orice rețea. Pam pam
    Ciudat, la Orange nici nu se uita la tine fara factura.

  16. #556 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Chiar saptamana trecuta sotia si-a deblocat telefonul cumparat de la Orange. Nu a fost nevoie de nici o factura, ca sa nu mai spun ca abonamentele toate sunt pe numele meu. I-au cerut numarul de telefon, buletinul si telefonul pentru a putea lua IMEI-ul.

  17. #557 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Quote Originally Posted by Flavy View Post
    Daca poti spune, cat a costat deblocarea?

    Costă 50 euro dacă telefonul nu a ieșit încă din perioada contractuală. În cazul în care e depășit perioada respectivă, costă doar 10 euro.

    https://www.vodafone.ro/personal/asi...=ro&COUNTRY=ro

  18. #558 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Chiar saptamana trecuta sotia si-a deblocat telefonul cumparat de la Orange. Nu a fost nevoie de nici o factura, ca sa nu mai spun ca abonamentele toate sunt pe numele meu. I-au cerut numarul de telefon, buletinul si telefonul pentru a putea lua IMEI-ul.
    Inseamna ca s-a schimbat politica intre timp.

  19. #559 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Am o problema la telefon (iphone 5) la care inca nu am gasit rezolvarea.
    Practic, usage time este acelasi cu standby time rezultand astfel cam 3 ore de functionare de la 100% la 0%.
    Daca a intampinat cineva aceasta problema si a reusit cumva sa ii dea de cap, as aprecia ajutorul.

  20. #560 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Probabil ti s-a stricat bateria, daca te tine atat de putin.

    Daca era doar aceeasi valoare la abele, dar totusi tinea mult, se rezolva printr-un restart sau sa nu mai sincronizezi telefonul la iTunes intre incarcari.

    Incearca un restore de iOS, paote-si revine.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 31 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts