Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 31 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast
Results 141 to 160 of 605

Thread: iPhone 5

  1. #141 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Guys, trebuie sa intelegeti ca unii oameni sunt atehnici, iar altora le lipseste curiozitatea cu desavarsire? Si mai sunt si cei care sunt prosti din start, dar incercam sa nu-i bagam in seama.

    Ca exemplu, eu am facut la viata mea o caruta-doua de sisteme. Am avut clienti si cliente care de-a lungul anilor nici macar nu au avut curiozitatea de a apasa pe butonul "Start" al Windows-ului. Au folosit fix ce shortcut-uri le-am pus pe desktop si aia a fost. La fel, am avut si personaje unde mi s-a cerut ultimul racnet de configuratie, ca sa aflu ca e pus pe post de mobila (pentru ca ii deranjau foarte mult firele) si nu a fost niciodata folosit.

    Asa si cu smartphone-uri, console, etc... Chiar ma uitam la o verisoara de-a mea, care e in generala. Desi i-a luat tatal ei o nebunie de Samsung cu Android, ea tanjea la un amarat de iPhone (care nici macar 3GS nu era). Asta pentru ca aveau si colegii ei. A trebuit sa ma chinui sa-i gasesc o thema pentru launcher astfel incat sa-i fac icoanele sa arate ca pe iOS. Si dupa ce mi-a cerut 2-3 jocuri (care erau exclusive iOS), m-a incuiat.

    Altii, cum ati spus voi, isi cumpara de fitze. Cum Vertu nu prea mai e, merg si ei cu ce e la moda. Aceia de obicei, in afara de icoanele de Phone si Message nu cred ca folosesc altceva.

    Si mai suntem noi, maniacii, care stoarcem fiecare aplicatie in parte... testam 20 pana ne hotaram care este cea mai buna. Cei care stam si vanam aplicatii si jocuri la pret redus (daca se poate free, si mai bine)... Cei care nu suntem atat de tampiti incat daca ne arata cineva un iPhone 4 pe strada si ne spun ca e noul iPhone 5, sa nu ne dam seama in primele 2 secunde. Suntem cei care ne dam seama ca e cu Retina Display din prima privire. Suntem astia care ne-am jucat cu Windows Mobile, cu BBOS, cu Android, cu Symbian, cu Bada si Dzeu mai stie ce... si care am ajuns sa ramanem la iOS pentru ca vedem cum se misca, vedem cat de stabil e, cat de bine sta la capitolul aplicatii, ergonomie, etc.

    Mai exact, cred ca suntem cei care daca maine ar iesi un smartphone mai stabil, mai rapid, cu mai multe aplicatii si jocuri, cu mai multe facilitati... si e scos de firma X, nu am sta prea mult pe ganduri si am sari in "barca" lor. Asta pentru ca la urma urmei, noi chiar ne folosim de jucariile astea, stoarcem untul din ele... si nu ne plateste nici Apple, nici Google, Samsung sau oricine altcineva... pentru a le folosi.

    P.S. Chiar ma mir, pentru ca la ultima intalnire CG, peste 90% aveau iPhone. Nu conteaza ca era 3GS, 4 sau 4S. Si cu toate acestea, suntem atat de putini care chiar suntem activi pe aria aceasta. Dar, asta este... ma distram azi citind postul unui user mai vechi, care el pana azi nu stia ca exista si alte arii in afara de Bazar pe ConsoleGames.ro

  2. #142 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si iata ca unii stiu sa profite de pe urma schimbarii mufei

    Attached Images Attached Images lightningapple_560.jpg

  3. #143 SP
    Admin MonkY's Avatar
    And LOL


  4. #144 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, n-ai idee cata dreptate ai in prima postare de pe pagina

    Atat mi s-a luat de prieteni/prietene care au iPhone4/4s si ma suna sau imi da iMessage cel putin odata pe zi in care sa ma intrebe diverse chestii, gen: (o tipa care are iPhone4 de cand a aparut) iau telefonul in mana si dau, din obisnuinta, dublu click pe home pentru a vedea aplicatiile deschise si avea app 60 de aplcatii si o intreb de ce nu si le inchide si-mi spune ca nu stia ca are cum; sau ma intreaba altcineva cum poate sa dea luminozitatea "sa se deschida singura cand sunt la lumina si sa se inchida singura cand sunt la intuneric"; sau iPhone-u asta poate sa si filmeze ? ca nu am gasit aplicatie separata pentru video, samd...

    Cel mai "dureros" este cand vezi asemenea "exponate" cu aifon 4 sau 4s cand eu nu-mi permit sa-mi iau asa ceva desi-mi doresc...

  5. #145 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Speranta moare ultima.

  6. #146 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Inca nu se stie nimic despre data aparitiei in Romania.

  7. #147 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Din cate se speculeaza, la sfarsitul lui octombrie va fi la operatorii de telefonie mobila. In magazine, la liber, in 1-2 saptamani.

  8. #148 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In Olanda a aparut la oferta cu 200€ cu un abonament de 32€ pe luna pentru studenti. Eu unul sunt foarte tentat.

  9. #149 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Problema la noi e cu nano-SIM-ul. Fara, o sa aveti un iPhone 5 nefolosibil in retelele noastre

  10. #150 SP
    Member Duni's Avatar
    Presupun ca operatorii care il vor avea in oferta vor pune la dispozitie si nano-SIM-uri, cel putin asa mi se pare logic corect

  11. #151 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Pe Okazii,preturile sunt enorme la precomanda. Minim 1000 de euro (modelul de 16GB). Sper ca luate la liber,preturile sa fie ca la 4S in eMag & Co. (intre 2999-3999 RON).

  12. #152 SP
    Member Mythul's Avatar
    Personal cred ca multa lume nu apreciaza suficient iOS. Da nu are poate la fel de multe setari ca Android sau alte os-uri, dar cel mai mare atuu este stabilitatea os-ului.

    Eu consider ca un telefon trebuie sa functioneze tot timpul, fara freezuri, erori sau alte prostii pentru ca nu stii niciodata cand cineva incearca sa te contacteze sau ai de dat un telefon / mesaj / email urgent si telefonul ti se blocheaza, sau iti da nu stiu ce eroare sau te lasa bateria aiurea.

    Nu stiu exact cum sta Androidul in materia de back-up, dar si aici iOs-ul exceleaza, cu icloud nu pierzi niciodata contactele, sms, bookmarks, chiar si aplicatiile instalate.

    Dai un ban, dar stii ca primesti un telefon ce nu te lasa cand ai cu adevarat ceva important de rezolvat.

  13. #153 SP
    Senior Member axton's Avatar
    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    Pe Okazii,preturile sunt enorme la precomanda. Minim 1000 de euro (modelul de 16GB). Sper ca luate la liber,preturile sa fie ca la 4S in eMag & Co. (intre 2999-3999 RON).
    Mai mult ca sigur ... la liber va fi minim 4000 Ron ( sau 3999 Ron , cum se zice mai nou ) .

  14. #154 SP
    Member Mythul's Avatar
    Nici vorba. Un iPhone 4S era anul trecut la liber 2700 - 2800 lei la lansare, din magazin official din UK. Pretul pentru ultimul model ar trebui sa fie exact la fel.
    Cine da 3999 lei e "prea bogat" ca sa nu zic altceva.

  15. #155 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    Re: iPhone 5

    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    Nici vorba. Un iPhone 4S era anul trecut la liber 2700 - 2800 lei la lansare, din magazin official din UK. Pretul pentru ultimul model ar trebui sa fie exact la fel.
    Cine da 3999 lei e "prea bogat" ca sa nu zic altceva.
    Oricum chiar si 2700 este un pret mare pentru un telefon.Adica pe langa functiile iOS ce mai stie sa faca? Daca face mancare si curatenie imi retrag cuvintele...dar nu cred.

    Sent from my E15i using Tapatalk 2

  16. #156 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Apple pierde 8$ la fiecare i5 de 16GB vandut.
    The iPhone 5 Costs $8 More to Build Than it Does to Buy

  17. #157 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Apple pierde 8$ la fiecare i5 de 16GB vandut.
    The iPhone 5 Costs $8 More to Build Than it Does to Buy
    Pana la urma nici nu mai stii pe cine sa crezi. Astia estimasera cu totul altceva: The iPhone 5 Only Costs Apple $168 For The Parts | Cult of Mac

  18. #158 SP
    Member Mythul's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    Oricum chiar si 2700 este un pret mare pentru un telefon.Adica pe langa functiile iOS ce mai stie sa faca? Daca face mancare si curatenie imi retrag cuvintele...dar nu cred.

    Sent from my E15i using Tapatalk 2
    E un pret foarte mare.

    Un iPhone luat de la Orange + abonamentul pe 2 ani tot cam la 3000 lei ajungi, atat doar ca ai abonamentul inclus in pret (insa telefonul e blocat pe reteaua respectiva).

    Daca stau sa rationez putin si eu am fost putin crazy sa dau peste 2000 lei pe un 4S, cu acei bani luam un laptop bunicel sau un iPad 2 second si mai ramaneau bani de buzunar. Exemple ca mine cunosc, doar e plin si Clujul de iPhone 4 / 4s ... cand e vorba de telefoane romanul are bani.

    Cei mai castigati sunt cei care au nevoie de un abonament "gras" si primesc iPhone 5 la un pret f bun, sau firmele care la fel platesc zeci de milioane abonamente si beneficiaza de reduceri masive la iPhone. Pentru restul exista cg forum sau okazii de la "baieti" .

    Garantia e internationala 1 an de zile fara sa fie nevoie de nicio dovada ca ai cumparat tu cu manuta ta telefonul, practic ai aceeasi garantie indiferent daca iei din magazin sau de la "baieti".

    @Monky Cred ca topicul despre iPhone 5 ar trebui pus la sticky, iar ce de iphone 4 retrogradat.

  19. #159 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPhone 5

    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    E un pret foarte mare.

    Un iPhone luat de la Orange + abonamentul pe 2 ani tot cam la 3000 lei ajungi, atat doar ca ai abonamentul inclus in pret (insa telefonul e blocat pe reteaua respectiva).

    Daca stau sa rationez putin si eu am fost putin crazy sa dau peste 2000 lei pe un 4S, cu acei bani luam un laptop bunicel sau un iPad 2 second si mai ramaneau bani de buzunar. Exemple ca mine cunosc, doar e plin si Clujul de iPhone 4 / 4s ... cand e vorba de telefoane romanul are bani.

    Cei mai castigati sunt cei care au nevoie de un abonament "gras" si primesc iPhone 5 la un pret f bun, sau firmele care la fel platesc zeci de milioane abonamente si beneficiaza de reduceri masive la iPhone. Pentru restul exista cg forum sau okazii de la "baieti" .

    Garantia e internationala 1 an de zile fara sa fie nevoie de nicio dovada ca ai cumparat tu cu manuta ta telefonul, practic ai aceeasi garantie indiferent daca iei din magazin sau de la "baieti".

    @Monky Cred ca topicul despre iPhone 5 ar trebui pus la sticky, iar ce de iphone 4 retrogradat.
    Poate ca doar abonamentul e unica solutie rezonabila.
    Eu l-am luat pe firma cu abonament de 12 euro pe luna ( cu minute,mesaje,1GB trafic) si am dat 200 de euro pe el. Totul in baza unui parteneriat al firmei cu Orange (plus ca mai sunt vreo 100 de telefoane in firma cu abonament la ei).



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #160 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Apple pierde 8$ la fiecare i5 de 16GB vandut.
    The iPhone 5 Costs $8 More to Build Than it Does to Buy
    Apple nu pierde nici un ban cu iPhone. Costul de productie este de maxim 200$ (desi sunt sanse ca Apple sa obtina preturi la componente si de 10 ori mai mici decat sunt scrise in articolele astea), dar cand tu il iei de la un operator cu cel mai mare abonament, de ti-l da la 200$ (la ei), operatorul oricum cumpara acele telefoane cu 500-600$ (sau mai putin, depinde de cantitate si negociere) de la Apple si ei isi scot banii din abonamentele incredibil de umflate aiurea, lunare.

    Apple isi ia pe fiecare telefon un pret minim de 300-400$ (pentru ca trebuie inclusa si mana de lucru si banii cheltuiti pe dezvoltare) pe fiecare terminal, so...profit e imposibil sa nu aibe. Nu au ajuns cu o asemenea rezerva montera lucrand pe pierdere.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 31 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts