Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ce iPod Touch ati comandat?

Voters
5. You may not vote on this poll
  • Black&Slate 32GB

    2 40.00%
  • Silver 32GB

    1 20.00%
  • Blue 32GB

    0 0%
  • Pink 32GB

    0 0%
  • Yellow 32GB

    0 0%
  • RED 32GB

    0 0%
  • Black&Slate 64GB

    0 0%
  • Silver 64GB

    0 0%
  • Blue 64GB

    1 20.00%
  • Pink 64GB

    0 0%
  • Yellow 64GB

    0 0%
  • RED 64GB

    1 20.00%
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 37

Thread: iPod Touch 5

  1. #1 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar

    iPod Touch 5

    Salutare.Ma mira ca nimeni nu a deschis inca un thread pentru iPod Touch 5.Eu am facut precomanda pe Amazon.com pentru versiunea 32GB - Black&Slate.
    Eu am decis sa o cumpar fiindca acest produs este cel care este/a fost un wow-factor pentru mine la prezentare din 12 septembrie.iPhone 5 nu m-a impresionat deloc (poate ca leak-urile is de vina?).Grosimea este pur si simplu WOW.Eu sunt utilizator de 4S & iPad 2,dar abia astept sa-mi vina iPod-ul.

    Opinia mea pro :
    - Subtire tare de tot
    - Imi place ca au abandonat spatele lucios care se umplea cu zgarieturi,si au ales una matte cu 5/6 diferite culori.
    - Loop-ul mi se pare interesant (puteau sa-l introduca si cu iPhone (mai putine scapari din mana)
    - Ecranul este la fel ca iPhone 5 (4" IPS Retina Display),nu ca iPod Touch 4G care avea TFT LCD

    Opinii contra :
    - Vazand review-ul aferent loop-ul mi se pare ca se deterioreaza repede
    - Puteau sa faca o cutie ca la iPhone,nu un plactic "cheap",dar na in fine acest lucru este doar parerea mea.

    Va astept sa va spuneti parerea voastra despre iPod Touch 5,daca ati comandat una,daca vreti sa comandati unul,si in viitor voi update-a thread-ul cu jocuri/informatii/noutati despre JailBreak/tweak-uri etc.

    Review The Verge :

    Apple iPod touch review (2012) | The Verge
    Attached Images Attached Images dsc_0766-hero_gallery_post.jpg dsc_0774-hero_gallery_post.jpg dsc_0772-hero_gallery_post.jpg dsc_0769-hero_gallery_post.jpg dsc_0783-hero_gallery_post.jpg dsc_0779-hero_gallery_post.jpg dsc_0777-hero_gallery_post.jpg dsc_0782-hero_gallery_post.jpg dsc_0785-hero_gallery_post.jpg dsc_0791-hero_gallery_post.jpg dsc_0787-hero_gallery_post.jpg dsc_0810-hero_gallery_post.jpg dsc_0794-hero_gallery_post.jpg dsc_0813-hero_gallery_post.jpg dsc_0819-hero_gallery_post.jpg dsc_0816-hero_gallery_post.jpg dsc_0823-hero_gallery_post.jpg dsc_0825-hero_gallery_post.jpg dsc_0826-hero_gallery_post.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Am votat din greseala iTouch-ul (Red) de 64.Am precomandat iPod-ul RED de 32GB ,nu cred ca voi avea nevoie de mai mult spatiu pentru ca eu ascult doar muzica pe iPod ,aplicatiile si filmele le tine pentru iPhone.

  3. #3 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Nu-i nimic Eu unul is incantat ca au abandonat versiunea de 8/16GB pentru ca, omul atunci isi da seama ca are nevoie de mai mult spatiu cand are nevoie.Eram la un concert si trebuia sa sterg din aplicatii ca sa fac loc.Deci 32GB ii mai mult decat suficient pentru mine.

    P.S.Mentionez ca iPod-ul imi aduce userul iPaul,deci apelati cu incredere la el pentru comanda.Este foarte serios

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ca posesor de iPod Touch 4, pot spune ca si eu am fost dintotdeauna impresionat de dimensiuni. 4 mi s-a parut atat de subtire incat a trebuit sa caut un case cat mai gros, ca sa-l pot tine in mana (fara sa ma "tai"). Am observat ca 5th gen este si mai subtire decat 4th gen (ceea ce ma "sperie"), insa cred ca e avantajat de faptul ca acum nu mai are marginile "ascutite" si spatele rotunjit...

    Din pacate insa, avand in vedere pretul si faptul ca este un "iPhone 5 dumbed down", consider ca e doar inca un device in plus. Daca ai iPhone, n-ai nevoie de asa ceva. Daca nu ai (detii un alt smartphone de la o alta companie "al carui nume nu-l pot rosti"), atunci da, merita! Adicatalea, nu prea vad sa merite diferenta de pret pentru a merge cu 2 device-uri dupa tine.

    Nu uitati ca desi are 4" ca si iPhone 5, nu are nici pe departe puterea acestuia (vine cu A5 si nu noul A6). Practic este echivalentul unui iPhone 4S, dar cu diagonala mai mare. La baterie, la fel... iPod 4th gen nu a reusit (in jocuri) sa tina nici macar 50% din cat rezista un iPhone4. Pentru muzica e super ok, cu 40 de ore de autonomie (or so).

  5. #5 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Toate astea stiu si eu,dar calitatea superioara a displayului,marimea/grosimea/calitatea atat software cat si hardware m-au cumparat.Camera sincer nu ma intereseaza,pentru asta este camera foto performanta.CPU-ul/GPU-ul sincer putea sa fie mai bun decat A5,dar daca se compara ca 4S eu ma bucur.
    Daca te-ai uitat pe The Verge ai observat ca cel care a facut review-ul,in 8 ore a scazut doar 20% din baterie (bine,acest lucru doar el stie sigur),dar eu am obtinut 12 ore de folosire (2 zile standby) si mi-a ramas 2%,aceasta autonomie mi se pare excelenta,in vedere ca aveam WiFi-ul ON tot timpul si conectat la retea.

    O carcasa/case/husa voi lua si eu 100% dar nu stiu de care,sa nu altereze design-ul.

    La 4S folosesc o husa de piele (push-in/out) si isi face treaba foarte bine.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La partea de consum cu WiFi ON, Apple intotdeauna a fost "rege"! De partea despre care cel de la The Verge spune ca i-a consumat doar 20% dupa 8 ore de gaming, browsing, etc... da-mi voie sa ma indoiesc. La un joc serios 3D, nu are cum sa tina mai mult de 4-5 ore, no matter what. Ah, ca s-a jucat 30 de minute din cele 8 ore, asta e altceva. Oricum, faptul ca nu are 3G/GSM se echivaleaza cu faptul ca are baterie mai mica decat iPhone (cel putin asa a fost la 4th gen). Astept un review in care sa fie desfacut (gen iFixit). Daca are aceeasi baterie cu iPhone 5, atunci e clar: e bestial!

    Personal insa ma indoiesc... pentru ca ma uit la specificatiile date de Apple, si pentru iPhone 5 avem "Video playback time: Up to 10 hours" iar pentru iPod 5th gen avem "Video playback time: Up to 8 hours". Avand in vedere ca din iPod lipsesc diverse module (3G, LTE, etc.) fata de iPhone 5, nu pot decat sa trag concluzia ca iPod-ul are baterie mai mica.

    Anyway, e un produs tipic Apple. Bine facut, mult mai bun decat cel din generatia anterioara... si in plus, acum cu ecran de 4". Imi place pana si faptul ca in sfarsit au dat mai multa atentie camerei, si desi nu se compara cu cea din iPhone 5, totusi e mult peste cea din 4th gen. Si are si LED!

    La 88 grame (si e totusi din aluminiu, are 4"), e o adevarata inginerie tehnica si nu pot decat sa spun: "Bravo Apple!". Cred ca va fi produsul cu cel mai mare succes in urmatorul an (daca ar fi fost pretul un pic mai mic, cred ca s-ar fi vandut chiar mai bine decat orice iPhone de pana acum).

  7. #7 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    La partea de consum cu WiFi ON, Apple intotdeauna a fost "rege"! De partea despre care cel de la The Verge spune ca i-a consumat doar 20% dupa 8 ore de gaming, browsing, etc... da-mi voie sa ma indoiesc. La un joc serios 3D, nu are cum sa tina mai mult de 4-5 ore, no matter what. Ah, ca s-a jucat 30 de minute din cele 8 ore, asta e altceva. Oricum, faptul ca nu are 3G/GSM se echivaleaza cu faptul ca are baterie mai mica decat iPhone (cel putin asa a fost la 4th gen). Astept un review in care sa fie desfacut (gen iFixit). Daca are aceeasi baterie cu iPhone 5, atunci e clar: e bestial!

    Personal insa ma indoiesc... pentru ca ma uit la specificatiile date de Apple, si pentru iPhone 5 avem "Video playback time: Up to 10 hours" iar pentru iPod 5th gen avem "Video playback time: Up to 8 hours". Avand in vedere ca din iPod lipsesc diverse module (3G, LTE, etc.) fata de iPhone 5, nu pot decat sa trag concluzia ca iPod-ul are baterie mai mica.

    Anyway, e un produs tipic Apple. Bine facut, mult mai bun decat cel din generatia anterioara... si in plus, acum cu ecran de 4". Imi place pana si faptul ca in sfarsit au dat mai multa atentie camerei, si desi nu se compara cu cea din iPhone 5, totusi e mult peste cea din 4th gen. Si are si LED!

    La 88 grame (si e totusi din aluminiu, are 4"), e o adevarata inginerie tehnica si nu pot decat sa spun: "Bravo Apple!". Cred ca va fi produsul cu cel mai mare succes in urmatorul an (daca ar fi fost pretul un pic mai mic, cred ca s-ar fi vandut chiar mai bine decat orice iPhone de pana acum).
    Am vazut in zilele trecute un benchmark unde arata ca are 910-930mAh,deci mult mai putin decat iPhone 5.
    CPU : A5 @ 800MHz
    GPU : dual (la fel ca a 4S)
    RAM : 512MB

    EDIT :

    Inca cateva noutati despre care poate nu stiti inca :
    - Noul iPod Touch are butonul Home mai mic (la fel ca iPhone 5),cu care Apple promite ca nu se va strica prea usor
    - Are un microfon langa camera care ajuta la scaderea zgomotului din background

    ---------- Post added 11-10-2012 at 06:13 PM ----------

    UPDATE!!!

    Cei de la iFixIt au desfacut iPod Touch 5G,in care se afla un acumlator de 1030mAh (nu 930mAh cum am scris ieri),cu 100mAh mai mult decar generatia anterioara.Un alt lucru care m-a mirat este ca in el nu se afla nici-o componenta Samsung,se pare ca Apple vrea sa se desparta de "clonatori"

    Aveti aici link-ul :

    iPod Touch 5th Generation Teardown - iFixit

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si nu doar faptul ca e de 1030mAh (fata de 930mAh cat era pe 4th generation) e diferit. Acum bateria este de 3.8Wh fata de 3.44Wh pe generatia anterioara. If that matters to anyone

  9. #9 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Si nu doar faptul ca e de 1030mAh (fata de 930mAh cat era pe 4th generation) e diferit. Acum bateria este de 3.8Wh fata de 3.44Wh pe generatia anterioara. If that matters to anyone
    Deci cu 3.8Wh va tine ma mult autonomia?
    Am citit ca la iPhone 5 Apple a fost nevoit s-o introduca din cauza LTE-ului,dar iTouch 5G nu are LTE

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by JeNeI View Post
    Deci cu 3.8Wh va tine ma mult autonomia?
    Am citit ca la iPhone 5 Apple a fost nevoit s-o introduca din cauza LTE-ului,dar iTouch 5G nu are LTE
    Din pacate nu stiu voltajul la iPod gen 4 ca sa pot compara. La iPod gen 5 este 3.7V. Oricum, toate calculele acestea devin irelevante intrucat totul tine de eficienta componentelor. Si chiar daca eficienta ar fi mai mare la iPod gen 5, sa nu uitam ca avem un ecran mai mare (therefore consum mai mare). Oricum e de bine, stai linistit. Repet, nu se va compara cu un iPhone la baterie... dar e demential raportul autonomie/greutate.

  11. #11 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Si mie mi se pare foarte smecher iPod-ul cel nou,eu acum duc politica de convingere cu prietena sa isi cumpere si ea unul pentru iMessage.

  12. #12 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    De 2 zile se comercializeaza iPod Touch 5G in Apple Store-uri,iar review-urile au inceput sa apara :

    Reclama/Spot publicitar (putin modificat fata de cel de la prezentare) :



    Geekbench 2 benchmark :

    iPod5,1 - Geekbench Browser

    Review iDownloadblog :

    iPod touch 5th generation review

    Boot-up test :

    iPod touch 5th generation vs iPod touch 4th generation boot test

    Comparatie iPhone 5 - iPod Touch 5G - iPod Touch 4G - iPod Touch 3G :

    iPod touch 5 vs. iPhone 5 vs. iPod touch 4 gallery | iMore.com

  13. #13 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Pe Amazon a aparut versiunea Yellow 32GB&64GB.Dar celelalte nu Oare cand vor suplimenta stocurile

    @iPaul Ceva vesti despre comanda ta?

  14. #14 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Inca nu l-au shippuit,banuiesc ca saptamana viitoare cel tarziu il trimit.

  15. #15 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Am dat cancel la pre-order deorece acum cateva minute au aparit 6 bucati pe stock la alt furnizor tot pe Amazon.Noroc ca am avut un Gift Card de $5 la indemana.Mai sunt 4 bucati!!!

    Abia astept sa ajunga.

    EDIT : LOL Din culoarea Pink au 15 pe stock iar pe galben 6.
    A mai ramas unul negru - 32GB.
    Attached Images Attached Images img_1906.png

  16. #16 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Phil Schiller a afirmat ca motivul lipsei senzorului ambiental este ca iPod Touch 5G este prea subtire.

    Apple SVP Phil Schiller on iPod Touch ambient light sensor omission: It is too thin | 9to5Mac

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda... asta cu lipsa senzorului de lumina e... un fail imo. Mai mult, puterea lui lasa de dorit (bizar, avand in vedere ca trebuie sa faca fata la un ecran de 4"). Mai exact, daca in Geekbench un iPhone 5 da 1573 puncte, un iPod Touch 5 da doar 619 puncte. Chiar mai putin decat un iPhone 4S care da 654 puncte.

  18. #18 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPod Touch 5

    Da,asa e,dar are meritul de a fi un device accesibil ca pret si o alternativa rezonabila ca performante pentru cei ce si-ar dori un iPhone. Cel putin in US,iei la liber un iPod cu banii pe care i-ai da la AT&T pe un abonament de 2 ani pentru un iPhone.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #19 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Buna seara pentru toti.Acum cateva minute am primit email ca iPod-ul a fost trimis.De indata ce il primesc de la iPaul,voi face un review detaliat.Si comparatie cu iPhone 4&4S,iPad 2,iar in viitor cu iPhone 5 (cand va aparea in RO - frate-meo face upgrade).

  20. #20 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Intr-un sfarsit mi-au trimis si mie iPod-ul,cel al lui Jenei a ajuns deja in NY si saptamana viitoare ajunge in Ro,probabil al meu va ajunge mai tarziu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts