Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 11 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 216

Thread: iPhone 5S

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Lightbulb iPhone 5S

    Intrucat se pare ca deja a fost deschisa "piata zvonurilor" in ceea ce priveste urmatorul smartphone de la Apple, cred ca nu strica sa avem un thread dedicat pentru el. Din pacate (ca de obicei), nu putem decat sa ghicim care va fi numele sau... asa ca momentan mergem pe ideea ca fie vom aveam un iPhone 5S (S for Speed - desi multi au zis ca S venea de la Steve), fie un iPhone 6.

    Ca va fi o inovatie completa sau doar un refresh... ramane de vazut. Orice zvon sau informatie gasiti despre noul iPhone, va rog sa postati aici. Pentru inceput, un mic concept art pentru iPhone "Math" (4.8" Display, 12Mpx Camera si culori diverse in stilul iPod-ului):

    Attached Images Attached Images iphone_5s.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    deci chiar se va ajugne aici...
    Attached Images Attached Images iphone-20.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    deci chiar se va ajugne aici...
    Chiar nu se stie... momentan totul este la capitolul zvonuri. Unii spun ca de fapt Apple va scoate un iPhone mai mic si mai ieftin (si case-ul eventual din plastic)... altii ca vor veni cu ceva un pic mai mare (cum este cel de mai sus) pentru a se bate cu "lopetile" de 5" and more...

    Sincer, sper ca Apple sa nu renunte la produsele premium... dar nu ar strica sa impace "si capra si varza". Adica sa scoata 3 noi iPhone-uri: unul mai mic si mai ieftin, pe care sa si-l permita oricine. Unul care sa continue iPhone 5-ul (practic o versiune mai rapida, baterie mai mare, cpu/gpu mai optimizat)... si o a treia varianta, mai mare... pentru cei care vor un concurent la Galaxy S3 si Galaxy Note (de exemplu). In felul acesta cred ca ar fi toata lumea multumita... si n-ar mai fi valabila chestia cu "one size to fit them all".

    Din pacate chestia asta cu marimi diferite inseamna automat rezolutii diferite... ceea ce nu prea e bine pentru ecosistemul Apple (ma gandesc la developeri in primul rand). Sau, poate cine stie... vor gasi o solutie pentru developeri astfel incat sa se poata realiza mult mai usor aplicatii universale, indiferent de rezolutie. Altfel s-ar ajunge ca la Android... cu aplicatii care ori nu se afiseaza corect, ori deloc, ori pe jumatate de ecran, pentru ca developerul nu s-a gandit la toate rezolutiile. And we don't want that!

    Pt. mine sincer iPhone 5-ul actual e suficient... si m-ar interesa mai mult iOS7-ul decat un nou telefon, insa ma gandesc si la ce cere piata.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca iar creste in dimensiuni, va fi cel mai prost vandut iPhone si Apple o sa o ia serios la vale. Nu mi-ar placea o gama de 3 iPhones. Sunt de acord cu MonkY, si eu vreau iOS 7 si nu ecran de 4.8 . E aiurea ca S4 s-ar zvoni ca ar avea ecran de 5. Atunci Note 3 cat o sa aibe, 6? Mai da-o naibii de treaba ca s-au tampit. iPhone-ul are acum marimea ideala, e usor si bateria e buna si incape in orice buzunar. Nu e aia ideea unui telefon mobil? Sa fie portabil? Sa il ai cu tine peste tot?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: deja se cam stie ca Note 3 va fi de 6.3"

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Singura replica pe care o pot da la asa ceva e:

    Pai eu am tableta de 7". Adica e aproape cat o tableta.

    Daca Apple incepe sa copieze competitia, o sa piarda.

  7. #7 SP
    Member Funky.'s Avatar
    Mi se pare o prostie acest iPhone "Math", ma rog, conceptul. In schimb acel iPhone Mini chiar ma atrage, arata bestial. Eu sper ca nu o sa scoata asa ceva.

    Sunt multumit de 4S momentan si sper sa nu schimbe design-ul la iPhone 5S sau 6.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De pe gizmodo legat de un iPhone 6 mai mare: Apple CEO Tim Cook was just asked about Apple's plans regarding larger-screened devices, like the Galaxy Note. Here's how he answered: "Without sacrificing the one-handed ease of use, we've put a lot of thought into screen size, and we believe we've picked the right one." Translation? Nope, not happening."

  9. #9 SP
    Member Funky.'s Avatar
    Good to know !

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avem inca un mockup pentru iPhone Plus, cu o rezolutie de 640 × 1136, 264 DPI si diagonala de 4.94” diagonally. Ce ziceti de el?
    Mai jos il aveti comparat cu iPhone 5, Galaxy S3 si Galaxy Note, precum si iPad Mini si iPad 4.
    Attached Images Attached Images iphoneplus-mockup.png iphoneplus-samsung-extrawide.jpg iphoneplus-all-models-extrawide.png

  11. #11 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Eu zic ca e ok, ca marime in comparatie cu S3 si NoteII. Ar merge, pt impatimiti.

  12. #12 SP
    Member Mythul's Avatar
    Eu zic ca un iPhone cu un ecran mai mare e necesar. Studiile arata faptul ca oamenii nu folosesc smartphone-urile doar pt a vorbi la telefon + internet, ci si pentru a citi, viziona filme, aplicatii si atunci dimensiunea ecranului conteaza.

    Personal mi se pare ca-mi stric ochii pe 4S avand in vedere ce ecran are S3, Nexus 4 etc.

    Daca iPhone 5S va fi exact ca iPhone 5-ul actual , va fi o mare greseala din partea celor de la Apple. Eu, ca si multi alti posesori de 4S nu am upgradat la iPhone 5, defapt mi indiferent, nu il vad ca un must have upgrade si ma indoiesc ca un iPhone 5S cu un procesor mai tare ma va face sa-mi schimb parerea.

    Plus ca, Google va avea un an+ ca sa o ia si mai mult in fata.

    Exemple de progres la Android: Ecran, Wireless Charging (ma tot intreb cum de nu au implementat asa ceva cei de la Apple), NFC.

  13. #13 SP
    Member Mariush's Avatar
    totusi vorbim de un telefon. Pe mine mereu ma bufneste rasul cand vad oameni cu Galaxy Note la ureche.

    Acu pe bune, inteleg termenul de smartphone, dar pana la urma daca vrei un device smart portabil, ia-ti frate Ipad, nu struto-camile de genul asta.

    Asta-i doar parerea mea desigur, pentru cei care isi doresc sa investeasca intr-un singur aparat care sa le faca pe toate, sa aibe si forma ideala, sa si proiecteze stele pe cer, atunci merge un Iphone middle pad

  14. #14 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

  15. #15 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, sa vedem pe 10 Septembrie ce se va intampla... daca e adevarat ce spun cei de la AllThingsD...

  17. #17 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Eu nu am niciun dubiu ca e adevarat.

  18. #18 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    La cat de multe leak-uri au scapat in ultimul timp pe Net, keynote-ul de luna viitoare nu va fi decat o confirmare a tot ceea ce se vehiculeaza deja de luni de zile. Daca sunt adevarate zvonurile, iPhone 5 va fi scos din productie, ramanand 4S, 5C si 5S. Ceea ce ma depaseste, fiindca m-as fi asteptat sa scape de tot ce nu are Lightning.




  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu inteleg de ce nu au scos si un 4S cu Lightning... Dar pe de alta parte ma gandesc ca totusi vor sa pastreze un model care sa fie compatibil cu vechiul conector. Sa nu uitam ca totusi sunt milioane de accesorii vandute cu vechiul conector.

    P.S. In alta ordine de idei, se gasesc adaptoare la lightning...

  20. #20 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Un 4S cu Lightning nu ar fi insemnat schimbarea intregii arhitecturi a telefonului ? Cred ca nu e vorba de compatibilitatea cu 30-pin connector-ul. Mai degraba, se pune problema de a oferi o alternativa cu un ecran mai mic. Vezi si tu, iPod Touch-ul si iPhone-ul au deja 4", iar daca va exista un 5C, cu siguranta va avea aceeasi dimensiune.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 11 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts