Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 216

Thread: iPhone 5S

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai de ce sa schimbe toate arhitectura? E vorba doar de un conector si modificarea carcasei. Dar probabil daca faceau asta iesea un mic haos... ar fi fost un 4S si un 4SS?

  2. #22 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sampanie!


  3. #23 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    wtf Apple?...

  4. #24 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPhone 5S - iPhone 6

    Sunt convins ca va arata foarte bine. Anul trecut, cand vedeam in vara leak-uri cu iPhone 5, mi se parea hidos. Pana cand l-am tinut in mana pentru prima oara.

    Tot in categoria "zvonuri", cica ar exista o a patra culoare ( "graphite" ), o combinatie intre gri si negru. Dar eu cred ca in final, tot doua culori vom avea. De la silver/white la champagne/white si slate/black -> graphite/black.

  5. #25 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sa-l faca iar din sticla. Folie pe spate si umbli linistit cu el gol. 5-ul meu avea ceva zgarieturi pe spate, dar am refuzat sa il tin in husa pentru ca arata prea bine.

  6. #26 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    That's funny. Am tinut un 4S fara husa 3 zile si se umpluse de zgarieturi. Eu credeam ca aluminiul ala de pe 5 e ceva mai solid.

  7. #27 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Se zgarie instant. Si e pacat de el. Cred ca Apple se bazeaza pe faptul ca il tii intr-o husa, dar atunci de ce il mai fac din aluminiu? Nu stiu ce sa zic, din sticla ar fi perfect, ca la 4/4S, dar ii aplici o folie pe spate. Asa am tinut 4S vreo 6 luni si nu a avut nicio urma.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: e facut din aluminiu pentru ca doar asa au reusit sa-l faca mai solid si mai usor. Eu sper sa nu mai treaca niciodata la full glass. Oricat de mult mi-ar place sticla, aceasta are niste proprietati care nu sunt OK pentru un smartphone puternice. In primul rand, disipa foarte prost caldura (fata de aluminiu). In al doilea rand, oricat de Gorilla Glass ar fi, nu se compara la rezistenta cu metalul. In al treilea rand, este mult mai greu.

    Cu zgarieturile... tine de fiecare cum are grija de el. Repet a mia oara ca intr-un toc la curea (asa cum folosesc telefoanele de cand ma stiu), e aproape imposibil sa-l zgarii, indiferent din ce e.

    Cat despre husa... tudyniuz, daca vrei poti sa-ti iei ceva minimalist... transparent... sau doar bumper. Eu nu suport foliile, dar poti sa mergi si pe ideea asta (desi nu-ti ajuta deloc colturile). Eventual o combinatie de bumper minimalist si folii... Eu prefer varianta huselor minimaliste cu grile / gaurele (respira foarte bine si se face transferul termic mai bine).

  9. #29 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie imi place sa ma bucur de "material". Asta cred ca imi place cel mai mult la un iPhone si cred ca e motivul principal pentru care il prefer in defavoarea altor telefoane. Calitatea materialelor e cu mult peste orice altceva si mie imi place sa simt asta mereu cand pun mana pe telefon. Oricat de mic e bumper-ul sau subtire husa, nu se compara cu naked.

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: ai dreptate... dar si cand il zgarii, iti vine sa plangi

  11. #31 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

  12. #32 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

  13. #33 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Nu mai am rabdare.

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca tot e oficial, sa punem si trailerul:


  15. #35 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Primul comment de pe YT )

    really...
    my dad's laptop 10 years ago had a fingerprint detector

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A uitat sa specifice ca probabil laptopul tatalui de acum 10 ani era de 20 de ori mai mare, de 20 de ori mai lent, tinea bateria de 10 ori mai putin, avea rezolutie mai mica... si cel mai important, nu-l putea introduce in buzunar. Probabil ca daca vroia cu adevarat, il putea duce la ureche

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am gasit rezultatele astea comparative:

    GFXBench 2.5 Egypt HD C24Z16 - Offscreen (1080p):
    Samsung SPH-L720 Galaxy S4 - 42.5 FPS
    Apple iPhone 5S - 56.0 FPS

    GFXBench 2.5 Egypt HD C24Z16 - Onscreen:
    Samsung SPH-L720 Galaxy S4 - 42.3 FPS
    Apple iPhone 5S - 53.0 FPS

    Not bad... not bad. Atasez si un compare intre iPhone 5 si iPhone 5S.
    Attached Images Attached Images iphone_5s_5_gfxbench.jpg

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Conform Anandtech se pare ca Apple chiar a crescut bateria la iPhone 5S (fata de iPhone 5). 130mAh in plus, ca sa fim mai exacti.

    iPhone 5: 1440mAh - 5.45Whr - 3.8V
    iPhone 5S: 1570mAh - 5.96Whr - 3.8V

  19. #39 SP
    Member Caponescu's Avatar

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Primul review serios: iPhone 5s review. Vad ca iar le-au dat peste nas demonstrand ca e suficient sa ai un dual core optimizat ca sa bati orice de pe piata (nVidia Shield cu Tegra 4 sau LG G2 cu Snapdragon 800), chiar daca acelea au 4-8 core-uri, 3GB RAM & Co. Mai jos cateva din benchmark-uri:

     iPhone 5siPhone 5ciPhone 5
    SunSpider 1.0.1 (ms)418754797
    GLBench 2.7 T-Rex HD Offscreen (fps)236.56.5
    Basemark X (onscreen / offscreen) 27.7 / 16.718 / 7.517.7 / 7.1
    3DMark Ice Storm Unlimited13,729N/A5,442
    Geekbench 3.0 (multi-thread)2,5621,2181,301
    Linpack795479501

     iPhone 5snVidia ShieldLG G2
    SunSpider 1.0.1 (ms)4185131,244
    GLBench 2.7 T-Rex HD Offscreen (fps)232421
    Basemark X (onscreen / offscreen) 27.7 / 16.724.8 /12.414.8 / 12.8
    3DMark Ice Storm Unlimited13,72912,57910,462
    Geekbench 3.0 (multi-thread)2,5622,7152,140
    Linpack795680 611

    Imi place ca la baterie sta mai bine decat i5 (chiar mai mult decat ma asteptam), iar in benchmark-uri sunt rezultate chiar si de 3 ori mai bune, nu doar 50% mai rapid asa cum a prezentat Apple la conferinta. Iar pentru cei care incepusera cu faptul ca acum daca iti fura cineva iPhone 5S-ul iti taie si degetul: E total gresit! Pentru ca scanarea sa functioneze, este necesar sa fie tesut viu. Nu functioneaza pe "dead fingers". Pentru mai multe informatii, check this: Stop Worrying About the New iPhone 5's Fingerprint Scanner.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts