Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 47

Thread: Ghidul unui gamer: Jocuri bune pe iOS

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cam atat pentru azi... mai este si maine o zi

  2. #22 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Foarte util topicul, am descoperit unele jocuri pe care nu le stiam. Mersi MonkY

  3. #23 SP
    MIG
    Banned MIG's Avatar
    Absolut, ca si user nou de iOS acest topic ma ajuta foarte mult. Multumesc!

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Sonic CD
    Publisher: SEGA
    Data Lansare: 14 Decembrie 2011
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/soni...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 2.99 USD
    Cel mai mic pret: 0.99 USD
    Gen: Platformer, Runner
    Marime: aproximativ 270MB
    Nota Metacritic: 93/100
    Link Metacritic: Sonic CD for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: Sonic CD Review | Touch Arcade
    Nota personala: 85/100
    Mini Review: Sonic nu cred ca mai are nevoie de prezentare. E un clasic, iar varianta Sonic CD este cea care in 1993 a fost considerata ca fiind "system seller" pentru consola Genesis a celor de la SEGA. Partea frumoasa e ca desi au trecut la Retina, developerii au reusit sa pastreze un frame rate de 60FPS, ceea ce face Sonic CD pe iPad un fel de "bijuterie" a seriei. Nu cred ca exista (sau va exista) o varianta mai buna pe o alta platforma. In plus, daca nu va place atat de mult varianta clasica a lui Sonic, de la SEGA puteti descarca pe iPad Sonic the Hedgehog, Sonic the Hedgehog 2, Sonic the Hedgehog 4 (sunt doua episoade), variante in care totul este re-polishat (refacut de la zero, cu caractere 3D). Mai exista si Sonic Dash, Sonic Jump, Sonic Spinball... o adevarata religie Sonic, ce sa mai vorbim?

    Attached Images Attached Images sonic_cd_ipad_1.jpg sonic_cd_ipad_2.jpg sonic_cd_ipad_3.jpg sonic_cd_ipad_4.jpg sonic_cd_ipad_5.jpg

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Horn
    Publisher: Phosphor Games Studio
    Data Lansare: 12 August 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/horn...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 6.99 USD
    Cel mai mic pret: 2.99 USD
    Gen: Action, Adventure
    Marime: aproximativ 1GB
    Nota Metacritic: 86/100
    Link Metacritic: Horn for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 4/5
    Link TouchArcade: Horn Review | Touch Arcade
    Nota personala: 82/100
    Mini Review: Horn e unul din jocurile acelea aparute de nicaieri si care promit "console gaming quality" pe device-uri cu touchscreen. Nu stiu daca este vorba de design (care aduce un pic cu Ico), este de vina muzica (vorbim de cel care a compus coloana sonora la Journey) sau cumva voice-acting-ul, dar Horn reuseste sa te atraga. Pe langa fighting-ul clasic, Horn are si ceva puzzle-uri (desi un pic repetitive), ai parte si de ceva gathering de resurse (pentru a te folosi de blueprints si a-ti face propriile items)... Ce sa zic? Daca va plac aventurile, give it a try...

    Attached Images Attached Images horn_ipad_1.jpg horn_ipad_2.jpg horn_ipad_3.jpg horn_ipad_4.jpg horn_ipad_5.jpg

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: ERA TD HD
    Publisher: Illumesoft Inc
    Data Lansare: 23 August 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/era-...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: Free!
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Tower Defense
    Marime: aproximativ 500MB
    Nota personala: 94/100
    Mini Review: Well, acesta este doar pentru cunoscatorii genului Tower Defense. A aparut de nicaieri si este de obicei for free (are ceva IAP-uri) insa este senzational. Datorita graficii, a nebuniei de efecte, tipuri de towers, powers... pot spune ca e printre putinele jocuri care mi-au ingeuncheat iPad-ul 4. Mai ales la nivelele avansate in care e o adevarata crima pe ecran. Partea frumoasa este ca fata de towerele clasice, in acesta chiar simti ca evoluezi, upgradand eroul si puterile folosite. Sunt peste 110 inamici diferiti, 4 eroi cu 14 skill-uri, 10 forces cu 8 abilitati avansate... Mai adaugam si boss fights in ecuatie si ERA TD chiar e unul din cele mai bune TD-uri (si am jucat sute). Must have for me!

    Attached Images Attached Images era_td_hd_ipad_1.jpg era_td_hd_ipad_2.jpg era_td_hd_ipad_3.jpg era_td_hd_ipad_4.jpg era_td_hd_ipad_5.jpg

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Sine Mora
    Publisher: Digital Reality Software Kit
    Data Lansare: 13 Iulie 2013
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/sine...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 5.99 USD
    Cel mai mic pret: 2.99 USD
    Gen: Shooter
    Marime: aproximativ 300MB
    Nota Metacritic: 76/100
    Link Metacritic: Sine Mora for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 4.5/5
    Link TouchArcade: 'Sine Mora' Review - An Excellent Time Jumping Port (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 90/100
    Mini Review: Sine Mora este un shooter care exista si pe celelalte console (Xbox 360, PS3, PSVita) dar cred ca la 2.99 USD are cel mai bun pret pe iOS. Nota mica de pe Metacritic se datoreaza faptului ca prima versiune lansata avea un control prost gandit. Dupa update a fost rezolvata problema. Pe scurt, Sine Mora este un shooter excelent cu un story si o prezentare deosebita (pentru un indie game). Gameplay-ul si sound-ul sunt la inaltime iar faptul ca pe langa Story avem moduri de joc gen Arcade, Score Attack, Boss Training ofera o buna replay-abilitate. Daca te pasioneaza shooterele, nu trebuie sa ratezi Sine Mora. Singurul lucru care nu-mi place este faptul ca au fost nevoiti sa nu utilizeze FullScreen (probabil datorita ratio-ului diferit, sau poate nu facea fata la Retina Display). Cine stie, poate un update va rezolva si problema asta.

    Attached Images Attached Images sine_mora_ipad_1.jpg sine_mora_ipad_2.jpg sine_mora_ipad_3.jpg sine_mora_ipad_4.jpg sine_mora_ipad_5.jpg

  8. #28 SP
    Member freezy's Avatar
    Multumesc mult MonkY pentru ERA TD, e superb!

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Zenonia 5
    Publisher: Gamevil Inc
    Data Lansare: 13 Ianuarie 2013
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/zeno...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: Free!
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Classic RPG
    Marime: aproximativ 50MB
    Nota Metacritic: 70/100
    Link Metacritic: Zenonia 5: Wheel of Destiny for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota personala: 90/100
    Mini Review: Pentru cei care asteptau cu disperare clasicele old-school 2D JRPG pe iOS, seria Zenonia a venit ca o gura proaspata de aer. Se vede cu adevarat evolutia de la Zenonia la Zenonia 5 (chiar daca pe Metacritic cea mai mare nota o veti gasi pentru Zenonia 2), grafica fiind atat de clean incat nu poti sa nu iubesti jocul. Tone de arme is items, upgrades, skills, spells, 4 clase diferite, combat de nota 10... si cel mai frumos, for Free! Intr-adevar, exista IAP-uri, dar un gamer serios va reusi sa termine fara sa cheltuie un cent. Give it a try!

    Attached Images Attached Images zenonia_5_ipad_1.jpg zenonia_5_ipad_2.jpg zenonia_5_ipad_3.jpg zenonia_5_ipad_4.jpg zenonia_5_ipad_5.jpg

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Death Dome
    Publisher: Griptonite Games Inc
    Data Lansare: 10 Octombrie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/deat...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: Free!
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Action
    Marime: aproximativ 600MB
    Nota personala: 82/100
    Mini Review: De-a lungul timpului au aparut pe iOS o gramada de clone de Infinity Blade. Se poate spune ca Death Dome este una din acelea, insa la superlativ. Gameplay imbunatatit, grafica de nota 10, boss fights infernale. Si in plus, este free. Intr-adevar, anumite items se pot achizitiona doar folosind IAP-ul, insa cu ceva efort se poate juca fara sa ai nevoie de nimic extra. Give it a try!

    Attached Images Attached Images death_dome_ipad1.jpg death_dome_ipad2.jpg death_dome_ipad3.jpg death_dome_ipad4.jpg death_dome_ipad5.jpg

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Braveheart HD
    Publisher: Gaijin Entertainment
    Data Lansare: 1 Octombrie 2010
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/brav...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 0.99 USD
    Cel mai mic pret: Free
    Gen: Hack n' Slash
    Marime: aproximativ 50MB
    Nota Metacritic: 68/100
    Link Metacritic: Braveheart for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota personala: 80/100
    Mini Review: Nu stiu de ce m-a prins joculetul asta. Desi e trecut cu vederea de majoritatea review-urilor, pe mine m-a prins in asemenea hal incat l-am terminat (inclusiv addon-urile). Poate pentru ca desi pare a fi un "mindless hack-and-slash" are la radacini elemente RPG (eroul evolueaza, armele pot fi upgradate, inveti spells and skills)... Pentru un joc atat de ieftin, a meritat cu varf si indesat. Pacat ca nu l-au mai continuat. As cumpara cu placere un Braveheart 2.

    Attached Images Attached Images braveheart_hd_ipad_1.jpg braveheart_hd_ipad_2.jpg braveheart_hd_ipad_3.jpg braveheart_hd_ipad_4.jpg braveheart_hd_ipad5.jpg

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: World of Goo HD
    Publisher: 2D BOY
    Data Lansare: 15 Decembrie 2010
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/worl...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 4.99 USD
    Cel mai mic pret: 0.99 USD
    Gen: Puzzle
    Marime: aproximativ 100MB
    Nota Metacritic: 96/100
    Link Metacritic: World of Goo HD for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: World of Goo ReviewTouch Arcade | Touch Arcade
    Nota personala: 92/100
    Mini Review: Prima oara cand am vazut World of Goo m-am bucurat, gandindu-ma ca iata, originalitatea inca nu a murit. Nu stiu daca l-ati jucat pe PC sau pe o alta consola, insa pe iPad in Retina Display, jocul asta este incredibil. Arata si se misca impecabil. Daca il prindeti la oferta, nu care cumva sa-l ratati! E un puzzle original si bine gandit!

    Attached Images Attached Images world_of_goo_hd_ipad_5.jpg world_of_goo_hd_ipad_4.jpg world_of_goo_hd_ipad_3.jpg world_of_goo_hd_ipad_2.jpg world_of_goo_hd_ipad_1.jpg

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Death Rally
    Publisher: Remedy Entertainment
    Data Lansare: 30 Martie 2011
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/deat...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 0.99 USD
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Top down racing
    Marime: aproximativ 150MB
    Nota Metacritic: 76/100
    Link Metacritic: Death Rally for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: 'Death Rally' Review - A Beautiful Top-Down Racer with Heavy Combat (Review) Touch Arcade | Touch Arcade
    Nota personala: 93/100
    Mini Review: Pentru cei care iubesc car racing games de tipul acesta (top down), cei de la Remedy au facut o adevarata minune, readucand la viata un titlu lansat in 1996. Si nu este un simplu top down car racing game, ci avem parte de arme, explozii, upgrade-uri si o tona de unlockable items. Avand in vedere ca jocul se vinde la 0.99$ si chiar Free, e un must have! Nu stiu ce-i cu nota aceea atat de mica pe Metacritic, pt. ca jocul e "flawless" pentru genul sau.

    Attached Images Attached Images death_rally_ipad_3.jpg death_rally_ipad_4.jpg death_rally_ipad_5.jpg death_rally_ipad_2.jpg death_rally_ipad_1.jpg

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Real Boxing
    Publisher: Vivid Games
    Data Lansare: 14 Noiembrie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/real...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 3.99 USD
    Cel mai mic pret: 0.99 USD
    Gen: Fighting
    Marime: aproximativ 250MB
    Nota Metacritic: 76/100
    Link Metacritic: Real Boxing for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 4.5/5
    Link TouchArcade: Real Boxing Review | Touch Arcade
    Nota personala: 89/100
    Mini Review: Recunosc ca sunt un fan al genului, prin urmare Fight Night reprezinta maximul in materie de box fighting. Real Boxing pe touchscreen nu se apropie de Fight Night, dar este cea mai buna alternativa. Poti juca o intreaga cariera, poti face training pentru a-ti creste stats-urile, ai la dispozitie o multitudine de unlockables... per total ai cu ce sa-ti ocupi timpul. Grafica este cu mult peste asteptari, dar la miscari ma asteptam la mai multe combinatii. Cine stie, poate in Real Boxing 2?

    Attached Images Attached Images real_boxing_ipad_1.jpg real_boxing_ipad_2.jpg real_boxing_ipad_3.jpg real_boxing_ipad_4.jpg real_boxing_ipad_5.jpg

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Asphalt 8: Airborne
    Publisher: Gameloft
    Data Lansare: 21 August 2013
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/asph...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 0.99 USD
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Racing
    Marime: aproximativ 850MB
    Nota Metacritic: 94/100
    Link Metacritic: Asphalt 8: Airborne for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: Asphalt 8: Airborne Review | Touch Arcade
    Nota personala: 90/100
    Mini Review: Nu am fost niciodata impresionat de seria Asphalt. Intotdeauna mi s-a parut asa, un fel de arcade extrem de slab, repetitiv. Insa cu Asphalt 8 a trebuit sa-mi schimb opinia. Jocul nu se doreste nici pe departe un race sim cum avem in Real Race, ci un arcade, insa mult mai bine realizat decat versiunile aparute pana acum. De la grafica, sunet si pana la stilul de takedown gen Burnout, totul arata extrem de bine. Iar pentru 0.99 USD, credeti-ma ca merita!

    Attached Images Attached Images asphalt_8_airborne_ipad_1.jpg asphalt_8_airborne_ipad_2.jpg asphalt_8_airborne_ipad_3.jpg asphalt_8_airborne_ipad_4.jpg asphalt_8_airborne_ipad_5.jpg

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Dungeon Hunter 4
    Publisher: Gameloft
    Data Lansare: 10 Aprilie 2013
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/dung...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: Free!
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: RPG
    Marime: aproximativ 1GB
    Nota Metacritic: 63/100
    Link Metacritic: Dungeon Hunter 4 for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 3.5/5
    Link TouchArcade: Dungeon Hunter 4 Review | Touch Arcade
    Nota personala: 90/100
    Mini Review: Nu pot sa spun decat ca jocul asta e demential. Este Diablo pentru tablete si smartphone-uri. Dungeon Hunter 4 e un RPG hack'n slash in adevaratul sens al cuvantului. Are grafica de nota 10, avem un mic story (desi nu prea evoluat), avem upgrade-uri, avem skills, avem transmute, efecte ce pot fi introduse in slot-urile de la arme si armuri... Din pacate, avem si un mare compromis, care este dealtfel si motivul pentru care jocul a primit note atat de mici atat pe metacritic cat si pe toucharcade: cei de la Gameloft l-au facut F2P (free to play). Si pentru a stoarce cat mai multi bani, au introdus tot felul de trucuri. De exp. pentru a combina 2 efecte, fie astepti o ora, fie platesti cu cristale (care in mare parte sunt pe bani). La fel, daca vrei mai multe slot-uri de spells, iti trebuiesc cristale. Vrei cea mai buna armura din joc, iti trebuiesc cristale.

    Personal sunt genul care nu dau bani pe asa ceva... si dupa ce m-am stressat un pic initial, m-am convins ca pot sa joc DH4 fara sa dau niciun ban. Ba chiar am ajuns la level 30 si tot ma tine lipit de ecran. E fun chiar si in multiplayer (unde poti juca co-op sau free for all). Cristale am inceput sa primesc fie la "ruleta", fie urmarind diverse filmulete promo. Si mi-am dat seama ca imi pot aranja in asa fel upgrade-urile sau combine-urile incat sa las tableta in pace cateva ore, timp in care sa-mi fac treaba. E mare pacat chestia cu F2P, insa asta nu nu face din DH4 un joc bun. Si e chiar bun (o groaza de monstrii, boss fights, arene). Must give it a try!

    Attached Images Attached Images dungeon_hunter_4_ipad_1.jpg dungeon_hunter_4_ipad_2.jpg dungeon_hunter_4_ipad_3.jpg dungeon_hunter_4_ipad_4.jpg dungeon_hunter_4_ipad_5.jpg

  17. #37 SP
    Junior Member Flavy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Titlu: Asphalt 8: Airborne
    Free acum!

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Flavy View Post
    Free acum!
    Hehe. Am si scris ca e Free!

  19. #39 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Monky o intrebare : Poate sa faca oricine un mini review la jocuri sau numai tu ? Am gasit niste jocuri care merita bagate putin in seama.

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    Monky o intrebare : Poate sa faca oricine un mini review la jocuri sau numai tu ? Am gasit niste jocuri care merita bagate putin in seama.
    Daca se mentine acelasi format precum cel folosit la celelalte jocuri, oricine poate face. Important e sa fie jocuri bune, nu prostioare gen Candy Crash

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri cu preturi bune By paunionut in forum Console Club
    Replies: 9952 Last Post: 11-04-2024, 17:01
  2. Ghidul unui utilizator Playstation... care si-a cumparat Xbox By raducucosmin in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 67 Last Post: 26-04-2018, 19:19
  3. Jocuri SH cu preturi bune By MonkY in forum Console Club
    Replies: 40 Last Post: 13-03-2017, 13:25
  4. Replies: 2 Last Post: 04-11-2016, 21:00
  5. Licitatie: 2 jocuri IOS By tray in forum Licitatii
    Replies: 3 Last Post: 21-02-2013, 00:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts