Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 47

Thread: Ghidul unui gamer: Jocuri bune pe iOS

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Thumbs up Ghidul unui gamer: Jocuri bune pe iOS

    Well, m-am decis sa deschid threadul acesta dupa ce m-am plictisit de ideea tampita cum ca pe iOS exista numai jocuri de 2 lei (si nu ma refer in niciun caz la pret aici, care de obicei este excelent pe device-urile cu iOS). Multi vad probabil in App Store doar jocuri de genul Candy Crush sau Angry Birds, ceea ce personal cred ca e o mare dovada de ignoranta, atata timp cat jocurile respective exista bine-merci si pe alte console gen PS3, Xbox 360 and so on.

    In momentul de fata cand vorbesc despre gaming serios pe iOS-ul celor de la Apple, ma refer strict la iPad. Cred ca un iPhone are ecranul mult prea mic pentru a te bucura intr-adevar de un joc avand in vedere ca touchscreen controls ocupa cel putin 25% din ecran (cei cu maini mari stiu exact despre ce vorbesc). Inca nu avem iPad 5 (care va fi un adevarat power horse) prin urmare voi folosi ca referinta iPad 4, o tableta pe care o puteti gasi deja chiar si la preturi sub 300 EUR.

    Pentru cei care totusi nu se descurca cu touchscreen-ul pe un iPad sau iPhone, exista zeci de solutii alternative pentru a controla jocurile de iOS cu ajutorul unui gamepad. Voi discuta mai jos despre metode gen iControlPad pentru a iPhone (merge chiar si pe Android) sau despre BluTrol care va permite sa folositi chiar gamepadul de PS3 pentru a va juca pe iPad sau iPhone.

    Desi puteti folosi un gamepad, eu voi merge pe ideea ca un gamer adevarat se adapteaza si invata sa foloseasca ceea ce are la indemana. Nu am mouse, ma adaptez sa folosesc un gamepad. Nu am gamepad, ma adaptez sa folosesc touchscreen-ul. Poate cine stie, in viitor nu vom avea nici touchscreen si ne vom adapta sa folosim device-uri gen Google Glass. La urma urmei aceasta a fost ideea din spatele Kinect-ului, nu?

    Mai este un element pe care multi il ignora, si anume faptul ca daca doriti, va puteti transforma iPad-ul intr-o adevarata experienta de consola (si nu una portabila). Pe langa adaugarea de gamepad, puteti sa va jucati pe un TV cu ecran de 50-60" fara mari probleme. Acest lucru se realizeaza fie prin achizitia unui cablu special de la Apple pentru a va conecta pe HDMI, fie prin wireless via AirPlay. Pentru AirPlay va este necesar fie un receiver sau un device care stie sa faca streaming AirPlay, fie de un AppleTV. Acelasi lucru valabil si pentru experienta audio. Daca nu doriti sa folositi micul speaker de pe tableta, puteti fie folosi casti, fie puteti conecta boxe pe Bluetooh, fie pe AirPlay. Personal recomand AirPlay-ul intrucat sunetul se transmite digital, fara pierderi.

    Anyway, sa trecem mai departe si sa discutam despre avantajele jocurilor de pe iOS. Multi probabil nu stiu ca pe acelasi cont de iTunes puteti folosi aceleasi purchase-uri de pe AppStore pe 10 (zece) device-uri! Cu alte cuvinte, daca in familie aveti 4 iPhone-uri, 3 iPad-uri si 3 iPod-uri si ati cumparat jocul X cu 0.99 USD pe acelasi cont, il puteti juca pe toate cele 10 device-uri fara sa mai dati un leu in plus. Si fiecare device va folosi propriile save-uri (inclusiv pe iCloud), deci nu trebuie sa va faceti griji ca nu veti putea separat sau chiar in acelasi timp.

    Un alt mare avantaj al jocurilor de iOS este pretul. Va recomand sa va faceti cont pe US si sa folositi gift cards. In felul acesta veti avea cel mai mare value. De exp. puteti gasi gift card de 100 USD la 90 USD, iar preturile la jocuri fiind in USD (fata de EUR) iesiti la un pret real in RON mult mai mic. Voi discuta mai jos si despre modalitatea prin care va puteti face cont pe US fara probleme.

    In afara de asta, sa nu uitam ca preturile la jocuri sunt de obicei in range-ul de 0.99 USD - 6.99 USD. Mai mult, Apple ofera de ceva vreme "Game of the week" for free. Cu alte cuvinte in fiecare saptamana Apple va da gratuit un joc care s-a vandut foarte bine. Extra, aproape la orice sarbatoare oficiala (sau ne-oficiala), publisherii fac super mega discount-uri. De exemplu Electronic Arts sau Gameloft, de Craciun, 4th of July, Easter, etc. ofera toate jocurile la 0.99 USD sau Free! Mai exista si posibilitatea de a folosi anumite aplicatii (vom discuta si despre ele mai tarziu) prin care sa beneficiati periodic de jocurile platite fara sa dati nici macar un leu.

    Totodata, legat de gaming pe iOS, a nu se uita faptul ca va puteti juca si face bani in acelasi timp. Pentru mai multe detalii va recomand sa cititi sfaturile lui JeNeI de aici: http://www.consolegames.ro/forum/f44...icatii-jocuri/.

    Acum sa trecem la ce este cu adevarat important: jocurile serioase! Voi incerca sa adaug periodic titluri care pe mine m-au impresionat (si care m-au facut sa ma joc pe o tableta mai mult decat pe o consola portabila gen PSP). Si care de multe ori ma tin mai mult pe tableta decat chiar pe PS3 sau Xbox 360. Atentie, nu se exclud unele pe altele... insa mai ales cand sunt plecat, pe un iPad am marele avantaj ca pot sa si lucrez, pot sa ma uit la filme, sa fac browsing adevarat... si toate astea cu o autonomie mai mare de 10 ore, pe un ecran cu Retina Display (care mie unul mi se pare senzational), cu sunet de nota 10.

    P.S. Cei care doriti sa contribuiti si sa adaugati jocuri serioase (console grade quality) aici, va rog sa respectati formatul (template-ul) folosit de mine. Neaparat adaugati notele, screenshot-uri, trailer sau gameplay videos. Cele care nu au cel putin un mini review din partea voastra, vor fi sterse automat.

    Update: titlurile listate in acest thread pana acum (pentru a va ajuta sa va faceti mai usor lista de cautari): Star Wars: Knights of the Old Republic, Chaos Rings for iPad, Galaxy on Fire 2 HD, Bastion, Real Racing 2 HD, XCOM: Enemy Unknown, N.O.V.A. 3 - Near Orbit Vanguard Alliance, Walking Dead: The Game, Deus Ex: The Fall, Wild Blood, Grand Theft Auto: Vice City, Orc: Vengeance, Warhammer Quest, Order & Chaos Online, Anomaly: Warzone Earth HD, Dead Space for iPad, Rayman Jungle Run, DoDonPachi Resurrection HD, Infinity Blade II, Sonic CD, Horn, ERA TD HD, Sine Mora, Zenonia 5, Death Dome, Braveheart HD, World of Goo HD, Death Rally, Real Boxing, Asphalt 8: Airborne, Dungeon Hunter 4. To be updated!
    Attached Images Attached Images consolegames_ghid_jocuri_bune_ios.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Star Wars: Knights of the Old Republic
    Publisher: Aspyr Media, Inc.
    Data Lansare: 30 Mai 2013
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/star...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 9.99 USD
    Cel mai mic pret: 4.99 USD
    Gen: RPG
    Marime: aproximativ 2GB
    Nota Metacritic: 89/100
    Link Metacritic: Star Wars: Knights of the Old Republic for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: 'Star Wars: Knights of the Old Republic' for iPad Review - A Must-Play 'Star Wars' RPG (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 95/100
    Mini Review: Pentru orice fan al universului RPG, Bioware sau Star Wars, KOTOR este un "must play". Daca nu l-ati jucat acum 10 ani pe Xbox, PC sau Mac, nu care cumva sa-l ratati. Si chiar daca l-ati jucat, KOTOR are atat de multe combinatii si stiluri de joc incat puteti sa-l rejucati linistiti. Desi multi vor spune ca e doar un remake, nu va luati dupa ei. Grafica si texturile sunt refacute astfel incat pe Retina Display sa arate senzational (cel putin pentru un joc de acum 10 ani). Este modificat control-ul astfel incat e foarte usor de jucat pe touch screen. Din punctul meu de vedere, KOTOR ar trebui sa existe pe toate consolele actuale... chiar si in varianta remake. Este unul din "parintii" RPG-urilor adevarate, multi considerandu-l chiar cel mai bun.

    Attached Images Attached Images star_wars_knights_of_the_old_republic_ipad_1.jpg star_wars_knights_of_the_old_republic_ipad_2.jpg star_wars_knights_of_the_old_republic_ipad_3.jpg star_wars_knights_of_the_old_republic_ipad_4.jpg star_wars_knights_of_the_old_republic_ipad_5.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Chaos Rings for iPad
    Publisher: Square Enix
    Data Lansare: 11 August 2010
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/chao...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 11.99 USD
    Cel mai mic pret: 4.99 USD
    Gen: RPG
    Marime: aproximativ 700MB
    Nota Metacritic: 92/100
    Link Metacritic: Chaos Rings for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: Chaos Rings Review | Touch Arcade
    Nota personala: 92/100
    Mini Review: Square Enix a inceput sa prinda gustul jocurilor pe iOS. Cred ca in momentul de fata au peste 50 de jocuri (dintre care amintesc doar cateva: Chrono Trigger, Deus Ex, Final Fantasy I, II, III, IV, V, Tactics, Lara Croft and the Guardian of Light, Secret of Mana) si bine fac. In cazul de fata, Chaos Rings este RPG-ul care aduce cel mai mult cu Final Fantasy-ul din zilele noastre. Deja Chaos Rings a trecut prin versiunea aceasta din 2010, Chaos Rings Sigma si a ajuns in 2013 la Chaos Rings II. Ce pot sa spun... e clasicul JRPG pe care fanii nu trebuie sa-l rateze.

    Attached Images Attached Images chaos_rings_for_ipad_1.jpg chaos_rings_for_ipad_2.jpg chaos_rings_for_ipad_3.jpg chaos_rings_for_ipad_4.jpg chaos_rings_for_ipad_5.jpg

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Galaxy on Fire 2 HD
    Publisher: Fishlabs
    Data Lansare: 11 Octombrie 2011
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/gala...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 6.99 USD
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Space Trader / Space Combat
    Marime: aproximativ 600MB
    Nota Metacritic: 82/100
    Link Metacritic: Galaxy On Fire 2 HD for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Link TouchArcade: 'Galaxy On Fire 2 Full HD' Continues To Look Amazing | Touch Arcade
    Nota personala: 98/100
    Mini Review: Jocul asta e pur si simplu genial. Nu ma asteptam sa gasesc pe iOS ceva care sa-mi trezeasca pofta de un Freelancer. E un space combat in care ai un story, ai parte de trading la superlativ. Efectele sunt incredibile si luptele te tin in priza. Bineinteles ca poti incerca sa iti upgradezi nave mai pasnic, sa te ocupi de mining, insa cel mai important ramane totusi skill-ul de combat. Mentionez faptul ca developerii au scos inca 2 addons care continua povestea si adauga multe alte sisteme solare, misiuni, items, nave... Acestea sunt Valkyrie si Supernova. Un must have pentru orice pasionat de space combat si space trading.

    Attached Images Attached Images galaxy_on_fire_2_hd_1.jpg galaxy_on_fire_2_hd_2.jpg galaxy_on_fire_2_hd_3.jpg galaxy_on_fire_2_hd_4.jpg galaxy_on_fire_2_hd_5.jpg

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Bastion
    Publisher: Warner Bros.
    Data Lansare: 29 August 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/bast...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 4.99 USD
    Cel mai mic pret: 0.99 USD
    Gen: Action RPG
    Marime: aproximativ 600MB
    Nota Metacritic: 94/100
    Link Metacritic: Bastion (2012) for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: 'Bastion' Review - The Kid Makes a Smashing Debut for iPad (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 95/100
    Mini Review: Bastion este genul de action RPG care a ajutat developerii indie sa fie mai mult apreciati. Jocul a devenit un hit datorita story-ul, muzicii si a unui gameplay incredibil. Multi spun ca varianta de iOS ar fi chiar mai bine realizata decat cea de console: in primul rand pentru ca a trecut de la un aspect de 16:9 la unul de 4:3, si in al doilea rand pentru ca pe iPad toate texturile si efectele sunt retina-enabled (cu alte cuvinte in 2048 x 1536). In plus are si DLC-ul Stranger's Dream inclus (for free). Must have pentru orice fan action RPG!

    Attached Images Attached Images bastion_ipad_1.jpg bastion_ipad_2.jpg bastion_ipad_3.jpg bastion_ipad_4.jpg bastion_ipad_5.jpg

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Real Racing 2 HD
    Publisher: Firemint Pty Ltd
    Data Lansare: 12 Aprilie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/real...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 6.99 USD
    Cel mai mic pret: 0.99 USD
    Gen: SIM Auto
    Marime: aproximativ 450MB
    Nota Metacritic: 91/100
    Link Metacritic: Real Racing 2 HD for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: Real Racing 2 Review | Touch Arcade
    Nota personala: 90/100
    Mini Review: Inainte de a fi cumparati de a fi cumparata licenta de Electronic Arts si a trece la metoda de freemium (cu Real Racing 3), jocul asta era superb! Nimeni nu credea ca se poate asa ceva pe un device iOS, fiind un sim atat de bun cum indraznesc ca nici pe console nu sunt prea multe. Eu unul am ramas socat cand am vazut ca pe AirPlay ruleaza in FullHD pe TV fara probleme... si ma intreb la ce mama naibii mai are consola mea nu stiu cate core-uri si super GPU daca nu e capabila de FullHD. Este primul race sim care m-a impresionat pe iPad. Daca inca nu-l gasiti la discount pe AppStore, incercati Real Racing 3. Are grafica mai buna, dar modalitatea de "freemium" mi se pare super mega enervanta. Must have pentru cunoscatori!

    Attached Images Attached Images real_racing_2_hd_1.jpg real_racing_2_hd_2.jpg real_racing_2_hd_3.jpg real_racing_2_hd_4.jpg real_racing_2_hd_5.jpg

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: XCOM: Enemy Unknown
    Publisher: 2K Games
    Data Lansare: 13 Iunie 2013
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/xcom...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 19.99 USD
    Cel mai mic pret: 9.99 USD
    Gen: Turn Based Strategy
    Marime: aproximativ 1.8GB
    Nota Metacritic: 91/100
    Link Metacritic: XCOM: Enemy Unknown for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: XCOM: Enemy Unknown Review | Touch Arcade
    Nota personala: 95/100
    Mini Review: Ce au reusit sa faca cei de la 2K Games cu XCOM: Enemy Unknown e extrem de laudabil. Nu au facut doar un simplu port, sau o versiune taiata pentru touchscreen, si au rescris jocul de la zero pentru iOS. Cred ca nu exista fan XCOM sau pasionat de TBS care sa nu stie cu ce se mananca aceasta serie. Aliens, research, strategie, combat, team training & level up... toate cele intr-un colaj aproape perfect. L-am terminat pe Xbox 360 dar pot spune ca pe iPad simti ca ai totul "la mainile tale". Experienta aceea de a controla totul "cu mana" nu se compara. Singurul downside ar fi pretul. La 9.99 USD pretul e superb fata de varianta pentru console, insa eu sper sa mai scada de sarbatori. Must have!

    Attached Images Attached Images xcom_enemy_unknown_ipad_1.jpg xcom_enemy_unknown_ipad_2.jpg xcom_enemy_unknown_ipad_3.jpg xcom_enemy_unknown_ipad_4.jpg xcom_enemy_unknown_ipad_5.jpg

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: N.O.V.A. 3 - Near Orbit Vanguard Alliance
    Publisher: Gameloft
    Data Lansare: 9 Mai 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/n.o....uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 6.99 USD
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: FPS
    Marime: aproximativ 1.6GB
    Nota Metacritic: 83/100
    Link Metacritic: [N.O.V.A. 3 - Near Orbit Vanguard Alliance for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 4.5/5
    Link TouchArcade: N.O.V.A. 3 Review | Touch Arcade
    Nota personala: 85/100
    Mini Review: Desi nu imi plac FPS-urile pe touchscreen, l-am luat si eu for free si pot spune ca m-a impresionat. Atat ca grafica, cat si ca gameplay. Ma asteptam sa fie mult mai dificil cu touch controls, dar m-am descurcat destul de OK. Multi spun ca ar fi cel mai impresionant FPS de pe iOS. Nu stiu despre asta pentru ca nu am incercat prea multe FPS-uri, insa daca-l prindeti la oferta, nu ezitati sa-l luati. Mai ales ca suporta si multiplayer.

    Attached Images Attached Images nova_3_near_orbit_vanguard_alliance_ipad_1.jpg nova_3_near_orbit_vanguard_alliance_ipad_2.jpg nova_3_near_orbit_vanguard_alliance_ipad_3.jpg nova_3_near_orbit_vanguard_alliance_ipad_4.jpg nova_3_near_orbit_vanguard_alliance_ipad_5.jpg

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Walking Dead: The Game
    Publisher: Telltale Inc
    Data Lansare: 25 Iulie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/walk...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: Free+
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Adventure
    Marime: aproximativ 300MB per episod
    Nota Metacritic: 100/100
    Link Metacritic: Walking Dead: The Game for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: 'Walking Dead: The Game' Review - A Dark Zombie Tale (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 95/100
    Mini Review: Pot spune despre Walking Dead ca l-am inceput pe consola Xbox 360 dar l-am continuat si terminat pe tableta. Feeling-ul de touch este incomparabil (si probabil a ajutat si Retina Display). Jocul este un adventure / horror / survival de nota 10 (nu degeaba a primit titlul de Game Of The Year in 2012) si este episodic. Va recomand sa il luati (primul episod este free, dupa care puteti achizitiona un episod cu 4.99 USD sau episoadele 2-5 cu 14.99 USD) dupa care vedeti daca va place. I loved it!

    Attached Images Attached Images walking_dead_the_game_ipad_1.jpg walking_dead_the_game_ipad_2.jpg walking_dead_the_game_ipad_3.jpg walking_dead_the_game_ipad_4.jpg walking_dead_the_game_ipad_5.jpg

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Deus Ex: The Fall
    Publisher: Square Enix
    Data Lansare: 10 Iulie 2013
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/deus...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 6.99 USD
    Cel mai mic pret: 6.99 USD
    Gen: FPS, RPG
    Marime: aproximativ 800MB
    Nota Metacritic: 70/100
    Link Metacritic: Deus Ex: The Fall for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 4.5/5
    Link TouchArcade: 'Deus Ex: The Fall' Review - Console Gaming Stuffed into a Mobile Package (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 90/100
    Mini Review: Cred ca nu exista fan Deus Ex care sa nu vrea sa continue "aventura" S.F. Well, se pare ca au reusit cei de la Eidos si Square Enix sa aduca un episod original exclusiv pe tablete. Initial erau ceva mici probleme cu A.I.-ul, dar dupa update jocul a devenit fantastic. Pur si simplu nu-ti mai vine sa te opresti. Elementele RPG sunt la locul locur lor (nu lipsesc augmentation-urile si skill-urile tipice pentru Deus Ex). Must have!

    Attached Images Attached Images deus_ex_the_fall_ipad_1.jpg deus_ex_the_fall_ipad_2.jpg deus_ex_the_fall_ipad_3.jpg deus_ex_the_fall_ipad_4.jpg deus_ex_the_fall_ipad_5.jpg

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Wild Blood
    Publisher: Gameloft
    Data Lansare: 5 Septembrie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/wild...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 6.99 USD
    Cel mai mic pret: 0.99 USD
    Gen: Action, Adventure
    Marime: aproximativ 800MB
    Nota Metacritic: 70/100
    Link Metacritic: Wild Blood for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 3/5
    Link TouchArcade: Wild Blood Review | Touch Arcade
    Nota personala: 82/100
    Mini Review: Desi jocul nu a avut review-uri prea stralucite (in mare parte datorita camerei si a control-ului destul de dubios), in timp acesta a devenit extrem de bun. Pentru 0.99 USD veti avea un joc cu engine de Unreal care sa va aduca aminte de stilul clasic de pe console (ala God of War). Iar de la ultimul update au introdus si Multiplayer, noi arme si armuri. Ar fi interesant de testat cu Duo Gamer.

    Attached Images Attached Images wild_blood_ipad_1.jpg wild_blood_ipad_2.jpg wild_blood_ipad_3.jpg wild_blood_ipad_4.jpg wild_blood_ipad_5.jpg

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Grand Theft Auto: Vice City
    Publisher: Rockstar Games
    Data Lansare: 5 Decembrie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/gran...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 4.99 USD
    Cel mai mic pret: 1.99 USD
    Gen: Action, Adventure
    Marime: aproximativ 900MB
    Nota Metacritic: 80/100
    Link Metacritic: Grand Theft Auto: Vice City 10th Anniversary Edition for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 4.5/5
    Link TouchArcade: 'Grand Theft Auto: Vice City' Review - A Totally Rad Port (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 85/100
    Mini Review: Oare ce se mai poate spune despre GTA si nu s-a spus deja? Vice City e dupa parerea mea cel care a anuntat marele succes al seriei. Rockstar a decis ca pentru cea de-a 10-a aniversare sa lanseze jocul pe tablete, si bine a facut. Nu este nimic pierdut din variante originala, ba din contra as putea spune ca arata mult mai bine. E mai complicat un pic pana va obisnuiti cu controlul, insa e GTA! E la fel de bun ca intotdeuna!

    Attached Images Attached Images grand_theft_auto_vice_city_ipad_1.jpg grand_theft_auto_vice_city_ipad_2.jpg grand_theft_auto_vice_city_ipad_3.jpg grand_theft_auto_vice_city_ipad_4.jpg grand_theft_auto_vice_city_ipad_5.jpg

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Orc: Vengeance
    Publisher: Chillingo Ltd
    Data Lansare: 12 Iunie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/orc-...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 2.99 USD
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Action, Adventure
    Marime: aproximativ 500MB
    Nota Metacritic: 79/100
    Link Metacritic: Orc: Vengeance for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 4/5
    Link TouchArcade: 'Orc: Vengeance' Review - A Beautiful, Well-done Dungeon Crawl (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 87/100
    Mini Review: Acum un an eram in cautarea unui hack n’ slash in stilul Diablo, si am dat de Orc: Vengeange. Desi nu este la fel de extins precum Diablo, pot spune ca mi-a satisfacut poftele. Avem elemente RPG, avem un story, cutscenes, skills, loot si monstrii la gramada. Grafica este foarte reusita (cei de la Chillingo nu prea sunt renumiti pentru asa ceva) si gameplay-ul m-a tinut pana l-am terminat. Pacat ca inca nu are o continuare...

    Attached Images Attached Images orc_vengeance_1.jpg orc_vengeance_2.jpg orc_vengeance_3.jpg orc_vengeance_5.jpg

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Warhammer Quest
    Publisher: Rodeo Games
    Data Lansare: 13 Mai 2013
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/warh...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 4.99 USD
    Cel mai mic pret: 4.99 USD
    Gen: TBS, Adventure
    Marime: aproximativ 700MB
    Nota Metacritic: 79/100
    Link Metacritic: Warhammer Quest for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 4/5
    Link TouchArcade: 'Warhammer Quest' Review - A Classic Adventure Board Game Reborn (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 89/100
    Mini Review: Cand am vazut primul trailer la jocul Hunters mai ca nu am sarit in sus de bucurie. Imi doream dintotdeauna un Turn Based Strategy de genul acesta, iar Hunters a aratat ce bine se poate juca asa ceva pe touchscreen. Hunters 2 a venit cu improvements iar Warhammer Quest a fost adevarata revelatie. Practic au dus totul la superlativ si nu cred ca exista board games mai bune. Grafica de nota 10, dificultate pe masura asteptarilor, sute de items, arme si armuri... Must have (for me).

    Attached Images Attached Images warhammer_quest_1.jpg warhammer_quest_2.jpg warhammer_quest_3.jpg warhammer_quest_4.jpg warhammer_quest_5.jpg

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Order & Chaos Online
    Publisher: Gameloft
    Data Lansare: 27 Aprilie 2011
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/orde...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 6.99 USD
    Cel mai mic pret: 0.99 USD
    Gen: MMORPG
    Marime: aproximativ 1.6GB
    Nota Metacritic: 82/100
    Link Metacritic: Order & Chaos Online for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota personala: 82/100
    Mini Review: Sincer nu credeam sa vad atat de repede un MMORPG pe iOS. Cei de la Gameloft, chiar daca s-au grabit un pic (totusi jocul este din 2011) eu cred ca au reusit sa "cloneze" al naibii de mult universul si mecanica World of Warcraft. Am jucat si eu aproximativ o luna si trebuie sa recunosc ca mi-a adus aminte de feelingul de WoW. Ba mai mult, serverul era foarte populat si cu toate acestea nu am intalnit niciun crash sau disconnect. Grafica este cam slabuta, dar trebuie sa ne gandim ca totusi Order & Chaos Online a fost initial scos pentru iPad 2. Nu stiu daca a mai primit vreun boost grafic, insa cine vrea sa incerce un MMORPG mare (pentru ca este imens), just give it a try! Eu inca nu am avut timp sa-l incerc, dar stiu ca jocul a continuat cu un MOBA: Heroes of Order & Chaos Online...

    Attached Images Attached Images order_and_chaos_online_ipad_1.jpg order_and_chaos_online_ipad_2.jpg order_and_chaos_online_ipad_3.jpg order_and_chaos_online_ipad_4.jpg order_and_chaos_online_ipad_5.jpg

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Anomaly: Warzone Earth HD
    Publisher: Chillingo Ltd
    Data Lansare: 10 August 2011
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/anom...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 3.99 USD
    Cel mai mic pret: 1.99 USD
    Gen: Reverse Tower Defense
    Marime: aproximativ 150MB
    Nota Metacritic: 90/100
    Link Metacritic: Anomaly: Warzone Earth HD for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: Anomaly: Warzone Earth Review | Touch Arcade
    Nota personala: 90/100
    Mini Review: Jocul asta m-a frapat din start prin originalitate. Eu fiind un maniac al jocurilor de tip tower defense, am ajuns sa joc cam orice tip de TD posibil, pana am ajuns la ideea ca nu ma mai poate surprinde nimic. Pana a aparut Anomaly: Warzone Earth in care tu esti cel care se lupta cu tower-ele. Grafica si ritm-ul alert al jocului te fac sa intri in atmosfera imediat. Jocul nu e deloc usor si necesita multe "trials & errors" pana te prinzi de toate cele. Mai nou a aparut si Anomaly Korea, o continuare... din pacate inca nu este in varianta HD.

    Attached Images Attached Images anomaly_warzone_earth_hd_ipad_1.jpg anomaly_warzone_earth_hd_ipad_2.jpg anomaly_warzone_earth_hd_ipad_3.jpg anomaly_warzone_earth_hd_ipad_4.jpg anomaly_warzone_earth_hd_ipad_5.jpg

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Dead Space for iPad
    Publisher: Electronic Arts
    Data Lansare: 27 Martie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/dead...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 9.99 USD
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Action Horror
    Marime: aproximativ 450MB
    Nota Metacritic: 83/100
    Link Metacritic: Dead Space for iPad for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: Dead Space Review | Touch Arcade
    Nota personala: 90/100
    Mini Review: Trebuie sa recunosc ca ma asteptam la o versiune extrem de taiata pe iOS... si chiar credeam ca nu o sa ma sperii macar o secunda. Well, m-am inselat! Puneti-va castile, stingeti lumina si va garantez ca o sa aveti parte de o experienta horror in toata regula. Grafica este de zile mari iar iluminarea face toti banii. Acesta este un sequel la primul Dead Space aparut pe console, prin urmare nu veti juca acelasi episod.

    Attached Images Attached Images dead_space_for_ipad_1.jpg dead_space_for_ipad_2.jpg dead_space_for_ipad_3.jpg dead_space_for_ipad_4.jpg dead_space_for_ipad_5.jpg

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Rayman Jungle Run
    Publisher: Ubisoft
    Data Lansare: 18 Septembrie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/raym...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 2.99 USD
    Cel mai mic pret: 0.99 USD
    Gen: Platformer, Runner
    Marime: aproximativ 50MB
    Nota Metacritic: 88/100
    Link Metacritic: Rayman Jungle Run for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 4.5/5
    Link TouchArcade: Rayman Jungle Run Review | Touch Arcade
    Nota personala: 90/100
    Mini Review: Rayman Jungle Run cred ca este in momentul de fata cel mai bun auto-runner si platform game. Grafica este atat de clean si de haioasa incat ai spune ca te joci pe o consola Nintendo. Are momente in care este cam dificil si nu te iarta deloc, insa de multe ori tocmai asta ii da un farmec aparte. In plus cei de la Ubisoft scot tot timpul pachete intregi de new levels (for free), plus unlockable items and so on. Must have pentru fanii platformer!

    Attached Images Attached Images rayman_jungle_run_ipad_1.jpg rayman_jungle_run_ipad_2.jpg rayman_jungle_run_ipad_3.jpg rayman_jungle_run_ipad_4.jpg rayman_jungle_run_ipad_5.jpg

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: DoDonPachi Resurrection HD
    Publisher: Cave Co. Ltd.
    Data Lansare: 14 Martie 2012
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/dodo...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 13.99 USD
    Cel mai mic pret: 10.99 USD
    Gen: Shooter
    Marime: aproximativ 400MB
    Nota Metacritic: 89/100
    Link Metacritic: DoDonPachi Resurrection for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: 'Dodonpachi Resurrection' Review – A Little Slice of Bullet Hell Heaven (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 85/100
    Mini Review: Am zis sa schimb placa pt. reviews si sa introduc si un shooter clasic. I-am dat nota poate mai mica decat ar merita pentru ca sunt momente in care DoDonPachi iti scoate peri albi. Este un adevarat hardcore shooter (continuare demna a celor de la Cave pentru Espgaluda si Espgaluda II). Jocul arata foarte bine pentru acest gen, avem niste boss fights al naibii de antrenante... si sunt momente in care sunt atatea explozii, lasere si alte alea pe ecran incat aproape ca nu mai intelegi nimic. But, it's fun... and it's hard! Doar pentru cunoscatori!

    Attached Images Attached Images dodonpachi_resurrection_hd_5.jpg dodonpachi_resurrection_hd_4.jpg dodonpachi_resurrection_hd_3.jpg dodonpachi_resurrection_hd_2.jpg dodonpachi_resurrection_hd_1.jpg

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Titlu: Infinity Blade II
    Publisher: Chair Entertainment Group
    Data Lansare: 11 Noiembrie 2011
    Link iTunes: https://itunes.apple.com/ro/app/infi...uo=4&at=11l8zd
    Pret actual: 6.99 USD
    Cel mai mic pret: Free!
    Gen: Action
    Marime: aproximativ 1GB
    Nota Metacritic: 89/100
    Link Metacritic: Infinity Blade II for iPhone/iPad Reviews - Metacritic
    Nota TouchArcade: 5/5
    Link TouchArcade: 'Infinity Blade 2' Review - An iOS Masterpiece (Review) | Touch Arcade
    Nota personala: 92/100
    Mini Review: Infinity Blade este genul de joc care si-a creat o categorie de gaming proprie. Ba mai mult, au aparut zeci de clone si jocuri care merg pe acelasi stil (foarte potrivit pentru touchscreen - dealtfel nici nu cred ca acest gen de joc se poate juca fara touch), insa Infinity Blade II a ramas pe podium. Initial mi s-a parut un joc cu o profunzime foarte mica... pana am inteles ca sunt mai multe cai de acces, hidden paths, hidden items, hidden monsters, etc. Exista o adevarata "religie" in ceea ce privesc armele speciale, moduri ascunse de joc, secrete... Macar pentru grafica si trebuie sa-l incercati!

    Attached Images Attached Images infinity_blade_ii_ipad_1.jpg infinity_blade_ii_ipad_2.jpg infinity_blade_ii_ipad_3.jpg infinity_blade_ii_ipad_4.jpg infinity_blade_ii_ipad_5.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri cu preturi bune By paunionut in forum Console Club
    Replies: 9921 Last Post: 19-03-2024, 14:11
  2. Ghidul unui utilizator Playstation... care si-a cumparat Xbox By raducucosmin in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 67 Last Post: 26-04-2018, 19:19
  3. Jocuri SH cu preturi bune By MonkY in forum Console Club
    Replies: 40 Last Post: 13-03-2017, 13:25
  4. Replies: 2 Last Post: 04-11-2016, 21:00
  5. Licitatie: 2 jocuri IOS By tray in forum Licitatii
    Replies: 3 Last Post: 21-02-2013, 00:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts