Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 59

Thread: Your Mac Specs

  1. #1 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

    Your Mac Specs

    Related Topics : http://www.consolegames.ro/forum/f29...your-pc-specs/
    Avand in vedere ca avem un topic pentru PC , de ce sa nu aveam si unul de Mac ?
    Incep eu :
    Attached Images Attached Images rsz_macbook_pro.png rsz_imac.png

  2. #2 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    My favourite coffee shop computer.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2013-09-16-1.40.58-pm.png

  3. #3 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Intel HD 5000 de pe Air are 1 GB de VRAM ? Wow , nice credeam ca are doar 512 MB

  4. #4 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    teste ceva ?

  5. #5 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    As in benchmarks ?

  6. #6 SP
    Member Hitman's Avatar
    Am si eu o intrebare existentiala Se merita sa cumperi un Mac ? M-am jucat putin pe al unul amic, desi avea pe el XP (doh), este ok, dar pretul mi se pare destul de intepat. Sunt curios ce v-a facut sa va luati un Mac.

  7. #7 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Sunt scumpe pentru ei fac numai produse premium.
    Poftim un Sony Vaio cu Specs aproape lafel ca un Air si se invarte pe la aceelasi pret.
    Ultrabook Sony VAIO SVP1121M2EB.EE9 cu procesor Intel� CoreTM i5-4200U 1.60GHz, Haswell, 4GB, SSD 128GB, Intel� HD Graphics, Microsoft Windows 8, Black SVP1121M2EB.EE9 - eMAG.ro
    Degeaba ai incercat Windows pe Mac ca nu ai facut nimic , intreabal pe prietenul tau daca are OS X pe el , atunci vei gusta din "marul fermecat"

  8. #8 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by Hitman View Post
    Am si eu o intrebare existentiala Se merita sa cumperi un Mac ? M-am jucat putin pe al unul amic, desi avea pe el XP (doh), este ok, dar pretul mi se pare destul de intepat. Sunt curios ce v-a facut sa va luati un Mac.

    Pe mine m-a atras ecosistemul Apple. Dupa ce am utilizat cativa ani iPhone, iPad, iar in trecutul indepartat iPod, am zis sa incerc si un computer. Trefla imi spunea mai demult (inainte sa imi cumpar) ca trecerea de la PC la Mac e ca si cea de la Dacie la BMW. Am ras atunci, dar dupa ce l-am utilizat putin, mi-am dat seama ca nu era departe de adevar. Sigur, am in continuare PC, dar nu il mai folosesc decat pentru gaming, cot la cot cu consolele. Pentru orice altceva, OS X si iOS.

    Trebuie sa vezi un Mac ruland OS X. Pretul poata parea mare, dar dupa ce incepi sa folosesti unul, iti dai seama ca se justifica. N-am avut malware, crash-uri, restart-uri, lag, update-urile stau cuminti in notificarile din App Store si nu imi sar in ochi din toate partile pe ecran etc. Si al meu are un amarat de dual-core. Ce sa mai vorbim de fratiorii mai mari. ( MacBook Pro, iMac, Mac Pro etc. )

  9. #9 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Treaba e cam asa: daca il cumperi doar pentru stat pe net si diverse porcarioare, e ok sa-l cumperi doar daca nu simti gaura din buget.
    Daca produci cu el, atunci deja stii ce-ti trebuie.
    Sint calculatoare ok, diferenta este data de SO, nu prea vezi kernel panic pe ele, practic imposibil de virusat daca ai putintel discernamint. Dar sint scumpe, foarte scumpe pentru puterea de cumparare a omului normal.

  10. #10 SP
    Member Hitman's Avatar
    Multumesc pentru sfaturi. Mi-au trecut prin mana cateva Sony Vaio si nu am fost prea multumit de ele tinand cont de pret. Sunt posesor de iPhone de ceva ani si tocmai d-aia ma documentez daca sa sar la un MacBook sau nu. Sunt oarecum in dubiu sa nu il iau degeaba, tinand cont ca baza este ps3-ul si desktop-ul pentru gaming.

  11. #11 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Ce model te tenteaza?
    Tinind cont ca sintem imediat in 2014, n-as lua ceva mai vechi de 2011, ca sa mai ai suport pentru el inca un an doi.
    Daca iti permiti, nu ezita, in cel mai rau caz instalezi si win in dual boot, sau in masina virtuala, dupa preferinte. Daca iti place iphone, iti vei iubi MAC-ul, dupa ce treci de perioada de adaptare. Eu am un laptop win pentru un singur motiv: gaming. Pentru orice altceva MAC-ul.

  12. #12 SP
    Member Hitman's Avatar
    Nu l-as tine cu Windows. Asa il avea tipul la care am fost. Inca nu stiu ce m-ar interesa, dar din cate am vazut nu prea este upgradabil. Asa ca...mai studiez

  13. #13 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Sistemul de operare Mac OS iti vine preinstalat pe toate masinile apple. Win poti pune optional, in cazul in care ai nevoie pentru un anume soft.
    Nu, nu sint upgradabile cu exceptia hdd si ram (nu toate modelele). La Air de exemplu nu poti upgrada nimic.
    Oricum, computerele portabile in general nu sint recunoscute pentru cit de upgradabile sint. Depinde foarte mult si ce vrei sa faci cu computerul respectiv.

  14. #14 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Apropo de upgrade-uri, in momentul in care ti-l configurezi ( daca vei decide sa iti iei ), e esential un lucru : sa aiba obligatoriu memorie flash. Can't stress that enough. Unii nu tin cont de asta, si pierd enorm. Partial si datorita faptului ca, din pacate, Apple nu a renuntat inca definitiv la HDD-urile traditionale pe unele configuratii standard ( iMac sau MacBook Pro fara Retina ). E categoric o alternativa mai ieftina, dar sacrifici stabilitate si performanta in favoarea capacitatii de stocare, iar asta e cea mai proasta alegere. Nevoia de spatiu poate fi suplinita de HDD-uri externe si stick-uri. Dupa ce am vazut performantele de pe Air, mi-am cumparat un SSD si pentru PC, si e cu totul altceva.

    Asta e, pe majoritatea computerelor lor, toate componentele sunt lipite de placa de baza, si nu se poate intra in ele decat cu scule specializate, detinute tot de ei. Asta e politica lor de zeci de ani.

  15. #15 SP
    Member thomas's Avatar
    Attached Images Attached Images screen-shot-2013-09-19-9.05.05-pm.png

  16. #16 SP
    Member Darku's Avatar
    inca nu stiu cum sa fac print screen-uri la iMac-ul care il am de 2 zile, dar ii stiu configuratia:
    i7 3.4Ghz, 16 Gb RAM 1600 Mhz, GTX 680MX 2Gb, 1Tb HDD + 128 SSD (Fussion Drive)

  17. #17 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

  18. #18 SP
    Member Darku's Avatar
    screen-shot-2013-10-10-9.58.53-pm.png za beast

  19. #19 SP
    Junior Member diak's Avatar
    macbook air
    Attached Images Attached Images screen-shot-2013-10-15-9.59.14-pm.png

  20. #20 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    iMac
    Attached Images Attached Images screen-shot-2013-10-22-23.50.42.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple Mac & macOS By BogdanN1 in forum Apple
    Replies: 1148 Last Post: 17-03-2024, 16:11
  2. Your PC Specs By Anderul in forum Hardware
    Replies: 226 Last Post: 01-09-2020, 16:50
  3. Replies: 0 Last Post: 11-03-2012, 02:02
  4. Valve si pe Mac By GS0Ls in forum Apple
    Replies: 1 Last Post: 12-05-2010, 11:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts