Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 27 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 ... LastLast
Results 321 to 340 of 540

Thread: iPhone 6

  1. #321 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Se refera la IR blaster, nu vechiul infrarosu care te ajuta la transferul de date prin 2001. Mie lista de minusuri mi se pare 100% corecta.

  2. #322 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nici nu mai citesc reviews... m-am jucat acum cateva cateva ore cu iPhone 6. Nu pot sa spun decat ca este telefonul perfect pentru mine. La cum se misca... la cum se aude, si mai ales la cum se vede ecranul acela... i was like "This. Is. It!". Nu vreau sa spun prea multe, inca "procesez" si pastrez testele adevarate pentru momentul in care voi putea spune "i got it!". Din pacate al meu inca nici n-a ajuns in Germania din preorder (nici nu cred ca ajunge luna asta la ce bataie e acolo pe ele - daca stiam ca varianta de 64GB se cere atat de mult, comandam si eu de 128GB)... insa putinele ore in care m-am putut juca au fost mai mult decat suficiente pentru a ma decide. Nici nu ma mai gandesc la 5S (nu eram convins daca merita trecerea la i6 sau un 5S)!

    Dar ca sa nu va tin pe jar, cateva puncte rapide:
    - TouchID-ul e imbunatatit. Eu n-am reusit nici macar odata sa-l pacalesc (am incercat din toate directiile si a mers). Si am incercat de cateva sute de ori, nu de 2-3 ori.

    - Ecranul mi se pare extrem de bine facut. Pe langa faptul ca unghiurile de vizualizare acum sunt perfecte (nu cred ca se poate nimic mai bine de atat), culorile sunt super, albul cel putin e impecabil (cand am pus Note 4-ul cu white la 100% si brightness la 100% mi-am dat seama ca ce vedeam eu ca fiind alb era galben - grrr)... well, marea diferenta e data de faptul ca nu stiu, e foarte aproape de tine imaginea. Ai impresia ca nu exista sticla... ca atingi direct pixelii. Si datorita rotunjimii de pe margini pare si mai in "relief" imaginea. Cum sa zic, trebuie sa-l vedeti la treaba pentru a intelege lucrul acesta.

    - Speakerul, daca nu se compara cu cele 2 de la un HTC One M8, este cu mult peste un i5 si Note 3... aproape ca nu exista termen de comparatie. De exp. pe i5 si Note 3 aproape ca nu exista basi (in comparatie cu i6). Si la volum i6 sta mai bine decat cele doua (atat am avut la dispozitie pentru test comparativ - pt. mine e arhisuficient).

    - Designul - well, m-am plans eu de cele doua benzi de pe spate... care parca nu sunt facute de Apple. Pot sa spun ca pe varianta Space Grey nu sunt chiar atat de grave (am cerut opinia mai multor amici si gagici si n-au fost deloc stressati de ce-au vazut). Camera in afara e iarasi aiurea, n-ai ce sa zici. Insa, in momentul in care am pus husa de piele de la Apple... ambele probleme au disparut complet. Ba din contra, camera nici nu mai atinge nimic... e perfect! Si ajuta si la grip-ul pe care il cam pierzi datorita rotunjimii (se simte mai bine in mana pe rotund decat drept, insa mie imi pare cam "slippery", mai ales ca nu stii cand ai mainile mai "alunecoase"). Singurul downside pe care l-am vazut la case-ul Apple este acela ca pierzi avantajul sticlei de pe fata, care este rotunjita pentru a te ajuta la "swipe-uri"... si asta pt. ca back coverul e mai inalt un pic (pentru a nu mai atinge sticla nici daca pui telefonul cu ecranul in jos).

    - WiFi-ul RUPE! Am vazut cel mai mare scor de pe un mobil la DL: 260Mbps, cu un ping de 3ms. Semnal perfect pe 3G... si inca un test care m-a socat. Am trecut pe speaker in timp ce vorbeam, si persoana de la celalalt capat nici nu si-a dat seama! Nice one Apple!

    - Imi place la nebunie functia de Zoom. Daca o activezi, totul trece la nivelul unui 5S, doar ca mai mare. E perfect pt. cei care isi doresc icoane mai mari, text mai mare... de fapt, avantajul e ca nu se face zoom la nivel de text or something like that... ci la nivel de pixel (totul e mai mare, se scaleaza la rezolutia un pic mai mare a lui i6). Eu inca nu m-am decis daca vreau Zoom sau Normal, dar e perfect ca exista o astfel de optiune (pe langa clasicele bold text, bigger fonts, etc.). Practic poti sa faci zoom + bold text + bigger font si devine telefonul ideal pentru cineva care are probleme cu vederea. Bunicii mei ar fi super incantati de asa ceva.

    - Reachability-ul acela e chiar al naibii de bun. Eu imi doream un telefon pe care sa-l pot manevra cu o singura mana in orice operatiune... si mi-era frica de faptul ca la 4.7" o sa fie cam greu, chiar daca am maini mari. Cu functia asta (double touch - not push - pe TouchID) iesi din multe situatii enervante (gen... "damn, i need another hand to reach that"). Practic ajungi la partea de sus a ecranului fara sa ai nevoie sa folosesti cealalta mana.

    - Flow-ul iOS-ului... mi-a lipsit chestia asta pe Android. La cat de bine mergea 5S-ul, imaginati-va un pas un pic mai departe (nu veti vedea 2x speed sau chestii de genul acesta, dar se simte avantajul)... merge totul ceas! Elvetian! Cu mica exceptie data de iOS8 care inca mi se pare un beta. De exp. din toate testele eu am reusit sa-l restartez odata... (eram in Flipboard si ma uitam la un filmulet atasat unui articol, cand am dat back s-a restartat), insa am ramas socat sa vad ca dupa restart s-a intors in acelasi punct (in pagina de Flipboard). Nice one! Desi ar fi de preferat ca pe un iOS sa nu vad restarturi...

    - Camera e OK. E cu un nivel peste 5 si 5S, ceea ce mie unul imi este suficient - mai ales in low light. Rapid mode-ul m-a socat (deja au schimbat sunetul cu unul mult mai rapid, ca sa faca fata cu rafala), iar SloMo-ul la 240FPS e criminal! Ca sa va faceti idee de diferenta, am facut un test in low light, incercand sa fac o operatiune pe care o intalnesc in mod frecvent: aceea de a face poza unui sticker de licenta Microsoft. Si testul suprem se face (ati ghicit) fara flash! Si in low light. Comparatie: i5-ul s-a chinuit el ceva mai mult, a iesit ceva oaresice lizibil, dar cam mergeai pe ghicite la ce cifre si litere sunt in poza. Note 3-ul nu a reusit sa focalizeze DELOC fara flash! Pur si simplu nu a putut (cu toti cei 13Mpx ai lui). i6-ul a scos ceva incredibil... sa dea naiba daca stiu ce a procesat sau ce nu, dar a iesit perfect (ca si cand as fi folosit flash-ul). So, it's the little things that matter for me. Nu mai zic ca a face poze cu i6-ul pt. mine a fost ceva fun... ceva ce am uitat de mult cu Note 3-ul.

    - Camera frontala e meh... merge pt. ceva video conferinta, dar se putea mai bine. Prinde ceva mai multa lumina in low light, dar cam atat.

    - Bateria imi este greu sa o apreciez in acest moment, dar dupa calculele mele ar iesi un picut mai bine decat i5-ul. Ramane de vazut cand vine al meu i6 ce si cum pentru ca e genul de test care necesita niste descarcari si incarcari complete...

    - Pachetul, desi contine tot ce primesti de obicei de la Apple (charger, casti, cablu, cheita, manuale, etc.) e urat cu spume. Zici ca n-au mai avut culori si au lasat o cutie alba... initial am crezut ca e o gluma, ca-i o chinezarie ceva. Dar nu, acela e pachetul retail pentru iPhone 6. Ugly as hell! Noroc ca e genul de cutie care se pune la pastrare, pt. ca nici macar la service nu ti-o cere

    Fun facts: aplicatia Samsung SmartView merge perfect pe iPhone 6 cu un TV Samsung, in timp ce pe Galaxy Note 3 refuza (iar la versiunea 2 chiar imi cere sa-mi cumpar un TV din 2014)! Good one Samsung! Also fun: pe Android mi-a luat o caruta de timp sa gasesc o modalitate usoara de a tipari. Pe i6 mi-a gasit imprimanta in retea in 1 secunda (nici pe Windows nu e asa rapid) si in 2 secunde deja tipaream. Good one Apple!

    Am aruncat si eu o privire la ce au scris cei de la gsmarena si din momentul in care am vazut "No USB Mass Storage mode, iTunes required for file transfers", mi-am dat seama ca sunt habarnisti si merg pe vechea treaba a celor care sunt fanboy Android pana la moarte cu "nu se poate decat cu iTunes". Fratilor, exista tone de file explorere in AppStore (eu folosesc FileBrowser de exp.) cu care poti accesa orice tip de Share din retea... poti trimite/primi fisiere din Windows, Linux, MacOS... sunt tone de playere de .mkv si alte alea... mai terminati cu "pe iOS nu se poate!" ca va faceti de ras.

    So yeah, pe scurt... pentru mine e telefonul ideal. No fuzz, no bull*it. Pretul e un pic cam mare, insa cred ca majoritatea suntem baieti destepti si il achizitionam la abonament, din US sau mai stiu eu ce...
    Attached Images Attached Images img_0001.png img_0007.png img_0008.png img_0009.png img_0026.png img_0027.png img_0035.png img_0037.png img_0040.png img_0045.png img_0046.png img_0047.png

  3. #323 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si cateva imagini cu produsul
    Attached Images Attached Images iphone_6_review_img_6476.jpg iphone_6_review_img_6467.jpg iphone_6_review_img_6465.jpg iphone_6_review_img_6480.jpg iphone_6_review_img_6485.jpg iphone_6_review_img_6489.jpg iphone_6_review_img_6490.jpg iphone_6_review_img_6496.jpg iphone_6_review_img_6497.jpg iphone_6_review_img_6501.jpg iphone_6_review_img_6505.jpg iphone_6_review_img_6507.jpg iphone_6_review_img_6510.jpg iphone_6_review_img_6512.jpg iphone_6_review_img_6514.jpg iphone_6_review_img_6515.jpg iphone_6_review_img_6519.jpg iphone_6_review_img_6520.jpg iphone_6_review_img_6523.jpg iphone_6_review_img_6528.jpg

  4. #324 SP
    Admin MonkY's Avatar
    And the last batch... for now. Sper ca se observa in ce hal se prezinta Note 3-ul la nivelul de alb (si acolo ambele telefoane sunt la 100% Brightness iar la Note 3 am incercat toate setarile de culori posibile - that's the best i got!)

    Repet: review-ul il voi face de-abia dupa ce imi va veni propriul telefon, si voi reusi sa ma joc cu el cel putin 2-3 saptamani. Asta pt. ca sunt satul de review-urile rapide, facute de dragul de "a fi primul"...
    Attached Images Attached Images iphone_6_review_img_6536.jpg iphone_6_review_img_6533.jpg iphone_6_review_img_6529.jpg iphone_6_review_img_6537.jpg iphone_6_review_img_6539.jpg iphone_6_review_img_6542.jpg iphone_6_review_img_6543.jpg

  5. #325 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

  6. #326 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Well... Long wait ahead.
    Attached Images Attached Images order.jpg

  7. #327 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe... exact ce am ales si eu. Se pare ca ale noastre sunt totusi pe locul 2 la shipping time. Daca i6 de 16 si 128GB a fost disponibil rapid, al nostru (cel de 64GB) este in urma lui iPhone 6 Plus, care chiar si in varianta de 128GB are un shipping time imens. Acum nu stiu daca e "bataie" pe phablets sau sunt produse in numar mai mic...

  8. #328 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Sa stii ca tot 7-10 business days aveam si la cel de 16, si la cel de 128, insa ai dreptate cu 6 Plus. Indiferent de storage, 6 Plus are shipping time intre 3 si 4 saptamani. Imi aminteste de 5S Gold de anul trecut. De data asta, insa, inclin sa cred ca nu e bataie pe ele, ci ca se produc mai putine unitati. Dintre actualii posesori de iPhone dornici de upgrade, doar un procentaj derizoriu vor alege 6 Plus. Apple stie asta.

  9. #329 SP
    Member madskills's Avatar
    fara sa fiu hater dar Monky tu efectiv glorific telefonul asta de parca a revolutionat industria telefonica. Singurul plus (la care probabil nu o sa fie ajunsi niciodata si care merita banii) este incredibilul ios. ATAT si nimic mai mult. Ca se vede o farama mai alb sau ca ai incercat tu n unghiuri de vizualizare, asta deja e un fel de perfectionism dus la extrem, detalii peste care orice utilizator poate trece usor. Poate pentru TINE, in cel mai subietiv mod posibil este ceva wow. Dar telefonul in sine este (a cata oara oare) o ciorba reincalzita care asa cum a zis si Razzosinni nu mai pacaleste multa lume.

    Si app, nu sunt hater, nu sunt fanboy android, am avut si telefoane cu android si windows si ios. Cel mai multumit sunt de actualul htc m8, care, cu toate minusurile sale, nu l-as da (momentan) pentru nimic in lume desi repet, ios-ul celor de la Apple e cel mai bun sistem de operare ever.

  10. #330 SP
    Admin MonkY's Avatar
    madskills: poti sa-mi spui si mie unde am spus ca telefonul asta a "revolutionat industria telefonica"? Am rugamintea sa nu mai scoateti cuvinte din burta si sa mi le atribuiti. N-am glorificat nimic... am spus si de bune si de rele, din punctul meu de vedere. Daca nu-ti convine, dai skip si treci la discutiile pe threadul de Android, unde bate vantul (e chiar aiurea sa vad fanboys android postand non-stop pe arie de iOS). Da, asta e iPhone 6... e o "ciorba reincalzita" cu multe goodies-uri, si este cu mult peste orice bors de pe piata. Cui nu-i place sau nu-si permite, nu-l cumpara!

    Si acum sincer... si daca l-as fi "glorificat" si "ridicat in slavi" sau as fi spus ca a "revolutionat industria telefonica"... daca asta ar fi parerea mea de fanboy (or whatever), care ar fi fost problema? Ma distreaza ca pe majoritatea va doare de paiul (marca Apple) dar nu vedeti barna din ochi (a se citi Google).

    Desi e un telefon foarte bun, e haios sa vezi ca brusc HTC One M8 a devenit cel mai tare telefon... indiferent daca face poze in rezolutii de cacao... indiferent daca se indoaie la fel de repede precum un iPhone 6 (si rezista mai putin decat un iPhone 6 Plus - dar deh, iPhone-ul e varza, ca-i de la Apple)... indiferent daca designul acela stupid cu spatiul pentru logo ma obliga sa intind degetele aiurea ca sa pot apasa un amarat de buton de Home (aici pana si Samsung este cu 2 clase peste - mai ales ca ei macar au copiat naibii si fingerprint senzor-ul si tot au avut loc si de butoane hardware in spatiu de 3 ori mai mic)... indiferent daca e mult mai mare, mult mai gros sau mai greu decat un iPhone 6... indiferent daca in benchmark-uri da chiar si de 2-3 ori mai prost decat un iPhone 6 (chiar daca are hardware cel putin dublu)... indiferent daca tine bateria mai putin. Hai sa fim seriosi: "nu sunt fanboy, nu sunt hater, dar al meu telefon e cel mai tare". Cum ziceam, atentie la barna!

    Eu cred ca am spus foarte clar de iPhone 6 si problemele sale... nu mi se pare ca am glorificat nimic (normal ca am spus si de ceea ce mi se pare perfect la un smartphone). Insa daca ar fi sa comparam, n-as da un iPhone 6 pe vreo 5 HTC One M8-uri. M-am jucat cu amandoua si asta e parerea mea (chiar daca M8 e un telefon frumos si cu materiale de calitate). Eu asa cum am mai spus-o... consideram 5S-ul ca fiind un super telefon, iar 6-ul este peste el, la orice capitol - so it's super ok for me. Discutia despre phablet-uri (categorie in care intra si HTC One M8) nu ma mai intereseaza... mi s-a acrit de chestiile astea mari.

    Da, probabil ca daca iPhone 6 venea cu ecran de safir... cu designul pe spate imbunatatit (chiar si ca la HTC One M8 - uite, ca nu mi-e rusine s-o spun) si fara camera in exterior (puteau sa-l faca un pic mai gros si permiteau astfel o baterie mai mare)... atunci poate il "glorificam" si chiar nu mai avea nimeni nimic de spus. Asa, hai sa-i dam cu Bendgate, cu Cameragate si alte alea, daca tot nu avem alte motive. Pfft.

    ---------- Post added 01-10-2014 at 16:05 ----------

    P.S. Eu aceste mini-reviews le fac in ideea de a-i ajuta pe cei pe care-i intereseaza aceleasi lucruri ca si mine... inclusiv unghiuri de vizualizare, culori, sunet, benchmarks, ergonomie, etc... Daca nu intereseaza pe cineva treburile astea, este rugat sa dea skip. Eu am avut Note 3, i-am facut mini review, scris despre bune si despre rele, facute teste... asa cum o voi face si la i6. Probabil ca ar prinde bine multora ca in loc sa stea sa posteze chestii de hating despre telefoane pe care nu le au sau nici macar nu le-au tinut in mana, sa faca si ei propriile review-uri despre produsul pe care chiar il folosesc. Otherwise... vorbim vorbe. Si asta doar pt. ca-i Apple, pentru ca daca era HTC, LG sau mai stiu eu ce nici macar thread despre el nu exista...

  11. #331 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Se pare ca versiunea de 128Gb este in stoc la emag

  12. #332 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    L-am avut si eu azi vreo ora pe mana. Dupa perioada asta, pot spune ca imi place. In niciun caz nu mi-l doresc si nu ma vad cumparandu-l prea curand, dar la un moment dat e clar ca o sa il am. E foarte ok in mana, aproape la fel de ok precum Moto X (cel vechi) sau Moto G, camera pana la urma nu e capat de lume. Ma refer aici la camera iesita, ca m-a impresionat 240fps. Daca avea 4K era vis.

    Anyway, se misca precum 5S, si 5, si 4S si tot asa. La fel cum s-au prezentat toate la lansare pentru vremea respectiva. Nu simti nicio diferenta intre generatii, dar poate unele aplicatii sau actiuni dureaza mai putin, insa nimic remarcabil.

    Ce nu mi-a placut? Doar butonandu-l, nu pot zice ca e ceva. Ma deranjeaza lipsa anumitor functii si vesnicul iOS, in rest e chiar ok. Pretul e cam mare acum, dar o sa-l aduca "baetii" sijilat cat de curand la preturi mai mici. Atunci probabil ma aventurez si eu.

    @MonkY: eu negru o sa il iau. Gata cu white pentru o vreme

    Singurul lucru dezamagitor e faptul ca nu mi-l doresc, cea ce se intampla tot mai des in ultima vreme cu telefoanele si tabletele care tot apar. In afara de Moto X cu bambus nu imi doresc nimic.

  13. #333 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudy te inteleg perfect. Probabil ca si eu daca as fi avut un 5S nu as fi fost extrem de convins sa fac upgrade-ul. Nu spun ca n-ar merita (mai ales daca as fi luat banuti frumosi pe "vechiul" 5S), ci ca intr-adevar nu e o revolutie (i-as spune mai mult o evolutie ceruta de piata - bigger screens). Insa pentru mine, care de-abia astept sa ma intorc la iOS si sa scap de phablet, e perfect! E simplu... si repet: e perfect pentru mine si situatia de acum. Mai ales ca-l iau "moka".

    Si acum, intrucat am primit azi un PM in care am fost intrebat daca lucrez la Apple sau primesc bani de la ei pentru a le promova produsele... o sa raspund aici in mod public: Nu, niciodata nu am primit de la Apple, distribuitorii sai sau cei care se ocupa de promovarea Apple in lume... absolut NIMIC. N-am primit niciodata un discount, n-am avut niciodata nici macar bannere de la Apple, iStyle, Newcom & Co. (nu ca nu mi-as fi dorit - orice ar ajuta site-ul ar fi bine primit). N-am primit niciodata produse de la ei pentru teste si nu am avut niciodata vreun avantaj financiar din partea oricui se ocupa worldwide de produsele Apple. Tot ce am prezentat, laudat sau chiar injurat si legat de Apple, au fost produsele proprii, cumparate din banii mei...

    Sorry, de off-topic, m-am simtit obligat sa mentionez lucrul acesta din nou. Mi se pare ciudat sa primesc o astfel de intrebare avand in vedere ca in prezent folosesc un smartphone cu Android (si o fac de aproape un an, nu doar de o zi-doua)... asa cum am mai folosit si in trecut. Faptul ca imi place un produs nu inseamna ca imi vand sufletul pt. el. La urma urmei, e doar un telefon...

  14. #334 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    De asta imi place iOS, mult mai putin RAM si tot se misca bine


  15. #335 SP
    Member Hitman's Avatar

  16. #336 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Pe linkul de mai jos explica mai bine ce si cum legat de performantele SoC-urilor Apple.

    http://www.phonearena.com/news/Apple...-there_id60932

    In ceea ce priveste cantitatea efectiva de RAM, oricand ar fi bun un supliment…

  17. #337 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, ce bine era daca primeai bani sau telefoane pentru reclama...mai dadeai si tu 10 iPhone 6 ca premiu, iti mai luai si tu o casa, d-astea

  18. #338 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Daca se dadeau aifoane ca premiu pe aici, crezi ca vedeai vreun hater prin preajma, sau vorbe grele aruncate asupra Apple?
    Toti iubeau aifonu' si marul ))

  19. #339 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Eu chiar nu înțeleg toată isteria asta. La urma urmei fiecare cumpăra ce vrea.
    Nu poți să-l acuzi pe Monky că laudă produsele Apple. Omul are fluturașii lui așa cum toți avem pentru diferite produse sau servicii. Asta îi place asta cumpăra.

  20. #340 SP
    Member madskills's Avatar
    Pai TOCMAI, ca NU il acuz. Din pacate pentru el si pentru bunul simt sau etica, se arata singur cu degetul, stergandu-mi un post in care nu am injurat ba chiar, din contra, am laudat, PENTRU A 2A OARA, ios-ul celor de la Apple. Dar de, e o vorba inteleapta: with great power comes great responsability. Pacat ca Monky omite chestia asta si sterge posturile care nu ii convin dupa bunul plan.

    In fine si ca sa fiu ontopic, a 3a oara, NU am zis ca iphone 6 e un telefon slab,din contra. Am zis doar ca nu e nimic nou.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 27 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts