Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 27 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast
Results 301 to 320 of 540

Thread: iPhone 6

  1. #301 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Mdea - sunt multe chestii pe care unii le fac in instinct de turma ... si asta e unul dintre ele

    sunt sigur ca daca ai destula putere poti stramba absolut orice telefon - chiar si unul de acum 10-15 ani se poate rupe - ideea care a starnit acest clip insa e cat se poate de valida, oara un telefon de 7mm este suficient de gros pentru a oferi siguranta necesara utilizarii in conditii mai dure sau ar trebui sa vina cu un "Warning" referitor la purtatul in buzunarul (din fata) de la pantaloni.

    PS: ca o "analogie" un coleg a facut exact aceelasi lucru saptamana trecuta, a pus 5 ul in buzunar si s-a asezat, evident ca a spart ecranul deci ... iphone 5 nu se indoaie insa are un ecran care se sparge

  2. #302 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    @RaverX: mi-ar places sa o patesti tu ca sa vad cu ce posturi de 2 lei mai vii atunci.

  3. #303 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Cu remarca asta te-ai discreditat de tot ... candideaza cu succes la postul de cea mai proasta calitate de pe acest thread ... incredibil cata "ura" (ca nu se mai poata numi pasiune) nutresc unii vis-a-vis de anumiti producatori sau anumite produse.

    Eu iti recomand sincer sa te gandesti si tu un pic inainte sa postezi pentru ca remarci de genul de mai sus sunt semne sau reminescente latente ale omului care nu mai foloseste argumente logice ( si am dat o definitie eleganta unui termen mult mai dur pe care prefer sa-l evit) intr-o discutie, justificare de-a dreptul primitiva/barbara.

    SA MOARA SI CAPRA TA MAH RAVERX ... e atat de trist incat e distractiv ... sincer va zic.

  4. #304 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    But wait , there is more...



    ---------- Post added 24-09-2014 at 22:13 ----------



  5. #305 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  6. #306 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Sunt foarte dezamagit. Este o problema care nu poate trece neobservata, insa devine ridicola in timp record.

  7. #307 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am si eu o rugaminte: daca vreti sa discutati despre problemele lui iPhone 6 Plus, va rog sa o faceti pe threadul sau... aici discutam despre iPhone 6. Multumesc!

    Ah, in caz ca nu aveti link-ul, let me help you: http://www.consolegames.ro/forum/f81...iphone-6-plus/.

    ---------- Post added 25-09-2014 at 03:17 ----------

    Shock news! iPhone 6 n-a rezistat caderii de la 3600 metri. #appleisbad #iphone6dead #sellyouriphone



    Actually... it still works

  8. #308 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, era timpul ca iPhone 6 si iPhone 6 Plus sa apara in DXOmark. Cu scoruri bune, dupa cum se poate vedea: Apple iPhone 6 and 6 Plus review: Bigger and better. Apple set gold standard for smartphone image quality - DxOMark.
    Attached Images Attached Images 6-photo.png 6-video.png mobile-graph.jpg scores.jpg

  9. #309 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Au aparut si benchmark-urile preliminare review-ului la iPhone 6 al celor de la Anandtech. Not bad at all!

    E cel putin impresionant cum pana si benchmark-ul celor de la Google (Octane) iPhone-ul cu un hardware de vreo 3-4 ori mai slab decat un S5 (sa zicem), reuseste sa termine in top. Ba chiar primul, in fata unei nebunii cum e nVidia Shield Tablet, care e totusi cu Tegra K1 (chip-ul care se presupunea ca "rupe tot" - se pare ca o face dar doar pe partea de GPU).

    Pentru mine, care vroiam oricum un 5S... si testul de baterie m-a convins. O ora si un pic extra fata de 5... sa fie primit!
    Attached Images Attached Images 67833.png 67834.png 67835.png 67836.png 67838.png 67840.png 67842.png 67844.png

  10. #310 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar

    iPhone 6

    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Cu remarca asta te-ai discreditat de tot ... candideaza cu succes la postul de cea mai proasta calitate de pe acest thread ... incredibil cata "ura" (ca nu se mai poata numi pasiune) nutresc unii vis-a-vis de anumiti producatori sau anumite produse.

    Eu iti recomand sincer sa te gandesti si tu un pic inainte sa postezi pentru ca remarci de genul de mai sus sunt semne sau reminescente latente ale omului care nu mai foloseste argumente logice ( si am dat o definitie eleganta unui termen mult mai dur pe care prefer sa-l evit) intr-o discutie, justificare de-a dreptul primitiva/barbara.

    SA MOARA SI CAPRA TA MAH RAVERX ... e atat de trist incat e distractiv ... sincer va zic.
    Ok. M-am discreditat. Va rog sa va fie mila de mine. Come on, daca eu ma discreditez, tu iti citesti posturile? Cu ce drept ma faci primitiv/barbar? Avand in vedere ca detin 5s nu cred ca se poate spune ca urasc Apple. Sau ca sa postez aici trebuie onligatoriu sa iau 6-le si sa astept sa se indoaie. Mi-e scarba sincer cand vad cum tratati userii care posteaza lucruri despre Apple. Lucruri postate in tot internetul. Jenant!

    Le: remarca era chiar foarte logica. Cand ai relaxarea unuia care nu a platit pt. un telefon 4500 ron, e normal sa fii un justitiar al internetului ca RaverX. De aceea il astept cu reply cand va avea un device de genul acesta indoit.

  11. #311 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tocmai pentru ca ai un iPhone 5S ar fi normal ca sa fii deja obisnuit cu ce posteaza "tot internetul". Acel "tot" despre care vorbesti, ca si la lansarea lui iPhone 4, 4S, 5, 5S, va posta intotdeauna hate stuff. La 4 si 4S spuneau ca se sparge instant sticla - am iPhone 4 si in ziua de azi e perfect. La 5 au dat-o in Antennagate - l-am luat de la lansare si n-am avut niciodata issues (de fapt n-am intalnit un singur iPhone 5 sau 5S caruia sa-i scada semnalul daca-l tii "incorect"). Acum la 6 nu le convine ca se indoaie...

    Anyway, asa cum spuneam, tu ca posesor de iPhone ar trebui sa fii obisnuit cu hatereala asta... dar vad ca ai inceput ca si restul. Vai, se sparge... vai se indoaie... Sa fim seriosi, am vazut 3-4 insi care indoiau un iPhone 6 Plus (dintre care 3 sunt platiti pentru asta), si gata! It's the end of the world! Come on... propaganda Samsung & Co isi face datoria, si vad ca si-o face bine! La celelalte telefoane care au fost date ca exemplu ca se indoaie, nu te-am vazut sa comentezi nimic. So, it's pure hating! Si off-topic, pentru ca iPhone 6 dupa cum s-a vazut rezista bine merci.

    Oricum, imi pare rau sa o spun, dar vei primi warning pt. off-topic... pentru ca tu in continuare o tii cu "iPhone 6 se indoaie", desi vorbesti despre iPhone 6 Plus. Asta desi v-am rugat sa nu mai postati off-topic.

  12. #312 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, la 4 era antennagate. La 5 a fost faza cu luatu vopselei

  13. #313 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asa e razvanrazy, sorry... oboseala (iar n-am dormit)... cert e ca n-am avut parte de nimic din problemele postate pe "tot internetul". Prin urmare sunt reticent la orice se posteaza aiurea, pana nu-l am eu in mana. Dar se pare ca la altii deja cade drobul de sare...

    Pentru "luatul vopselei" recomand un cover, un shield ceva... i5-ul meu arata ca nou. De fapt, asa arata si 4-ul. In fine... la urma urmei, nu-ti place noul iPhone... nu-l iei, si gata. Slava Domnului, acum fac si altii telefoane mai premium, din aluminiu si alte alea. Pacat ca-s cu Android... nici nu vreau sa ma gandesc cum ar merge un iOS cu hardware-ul de pe Note 4, S5 sau HTC One M8. Probabil cu optimizarile Apple, benchmark-urile de mai sus ar arata ca e Apple la cativa ani distanta.

  14. #314 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu am avut mici probleme cu semanul la 4, care nu au mai existat la 4S. Dar doar uneori si doar cand il tineam mai strans in mana (cand vorbeam la hands free si tineam telefonul in mana si mergeam mai repede sau chestii de genu).

    Oricum, mai pierdere daca nu-si mai cumpara multi iPhone 6 pentru ca se indoaie 6+ Eu zic mersi ca nu mai vad toate pitipoancele si toti cocalarii cu aifon si voi vedea doar la oameni care stiu sa se bucure de o bucata de tehnologie.

    Cat de cover/shield, no effing way. Sa nu tin eu mana pe aluminiu ala... Inca-mi mangai Macbook-ul e genial la atingere

  15. #315 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stai linistit, ca si mie imi place aluminiul acela... coverul il tin in special pt. momentele in care plec cu telefonul. Nu de putine ori mi-a scapat pe jos, si cover-ul si-a facut perfect treaba. Ba chiar recunosc ca am spart (fiind dintr-un plastic mai casant) 2 cover-uri de iPhone 5, de la cazaturi si loviri...

    Iar in cazul lui iPhone 6 am inca 2 motive in plus sa ii pun cover: 1. camera iesita in afara si 2. liniile acelea urate de la antene (care parca nu-s facute de Apple).

    Cat despre pierderea celor care nu vor iPhone 6, sa fiu sincer si eu speram sa se vanda ceva mai prost... sa nu mai fim naibii nevoiti sa asteptam atat la preorder, sa fie un mai bun quality control, and so on. Dar, daca in 3 zile au vandut 10 milioane... slabe sanse. Asa, ca un funny fact, voi va dati seama ca Apple vinde intr-o saptamana mai multe produse (si mai scumpe) decat vinde Sony intr-un an (am luat ca exemplu PS4, ca la el stim exact numerele)? Da, e comparatie intre mere si pere... dar in final conteaza profitul si numarul de utilizatori, indiferent ca producatorul vinde mere sau pere (as fi vrut sa dau exemplu Xperia, dar avand in vedere ca Sony vinde in pierdere, ar fi fost raportul mai grav).

  16. #316 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    @RaverX: mi-ar places sa o patesti tu ca sa vad cu ce posturi de 2 lei mai vii atunci.
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    Le: remarca era chiar foarte logica. Cand ai relaxarea unuia care nu a platit pt. un telefon 4500 ron, e normal sa fii un justitiar al internetului ca RaverX. De aceea il astept cu reply cand va avea un device de genul acesta indoit.
    Stai linistit ca am avut si eu probleme cu destule device-uri, dar nu m-am apucat sa bat toba pe net cu ele. In orice act de garantie sunt clauze clare care spun ca garantia nu acopera probleme aparute din cauza utilizarii necorespunzatoare (mai ales probleme fizice, gen crapaturi, zgarieturi, etc).

    E ok daca tu vrei sa-ti tii telefonul in buzunarul de la spate al pantalonilor, dar nu te plange apoi ca e indoit (sau chiar spart daca te asezi din greseala pe el). Fix la fel e si daca ti-l tii in buzunar cu cheile si alte obiecte similare. Nu te plangi apoi ca se zgarie carcasa/ecranul, nu? Cam la asta se rezuma totul - parerea mea.

    Si ca fapt divers: nu sunt fan Apple, nu detin personal iPhone, dar la lucru interactionez cu destule produse de la Apple si mi se par ok. Au calitati si au si defecte.

    Hai sa ne intoarcem la topic, sa va spun personal ce ma doare: iar au schimbat aspect ratio la rezolutie, putin, dar suficient. Deci layout nou daca vrei sa suporti si 5 si 6 in aplicatii, nu mai zic daca vrei sa suporti si 4... si vrei, nu vrei - cam trebuie

    De swift nu mai zic Dar asta e, trebuie sa evoluam.

  17. #317 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RaverX: presupun ca vroiai sa spui rezolutia schimbata, pt. ca aspect ratio-ul a ramas cam la fel. La rezolutia "veche" de 1136 / 640 = 1.77 si la cea noua de 1334 / 750 = 1.77 (bine ca daca dai cu 3 zecimale iese 1.775 vs 1.778 - dar diferenta e infima). Da, intr-adevar, au fragmentat un picut iOS-ul... dar si la iPhone 6 Plus daca te gandesti acelasi ratio avem: 1920 / 1080 = 1.77. Deci nu vom vedea "bari negre" sau chestii 2x asa cum am patit-o cand s-a trecut de la iPhone 4/4S cu rezolutia de 960 / 640 = 1.5 ratio. Atunci chiar a fost dezastru.

    Deci ratio-ul fiind la fel, ar trebui ca toate jocurile si aplicatiile sa ruleze la fel... insa cine doreste poate optimiza pentru noile rezolutii (si cred ca singurul lucru unde se vede este la iPhone 6 Plus, pt. ca la 6 nu e mare branza). Oricum cred ca majoritatea foloseau ca surse imagini si texturi in 1920 x 1080 si faceau downscale. Acum din cate am inteles folosesti o singura imagine si XCode 4 stie sa-ti transforme totul pt. toate device-urile iOS.

    S-ar putea sa gresesc un picut, asa am inteles si eu de la cineva care programeaza pt. iOS si Android... dar pe hartie ratio-ul ramane cam la fel.

  18. #318 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    S-ar putea sa gresesc un picut, asa am inteles si eu de la cineva care programeaza pt. iOS si Android... dar pe hartie ratio-ul ramane cam la fel.
    Din pacate "cam la fel" nu e deloc acelasi lucru cu "identic". Cand ai un design pentru un client pretentios (si cam toti sunt pretentiosi) trebuie sa-l respecti la pixel, totul trebuie sa fie centrat perfect, deci diferenta aia minora de aspect ratio inseamna design nou doar pt iphone 6.

  19. #319 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Nu sunt eu expert dar isi face treaba bine scalingul pe iP 6 , doar daca te uiti cu lupa la el se vede ca imaginea e putin "stretched" dar in rest e perfect si asta evident la aplicatile care nu au primit update.

  20. #320 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Nu vi se pare ca cei de la GSMArena prea au ''gasit'' multe minusuri in review Iphone6? Apple iPhone 6 review: Scaled to order - GSMArena.com

    Main disadvantages:

    ...
    No Infrared port
    ...

    Serios?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 27 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts