Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 27 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 ... LastLast
Results 341 to 360 of 540

Thread: iPhone 6

  1. #341 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, se pare ca astora le-a dat chiar mai mult decat mie (278Mbps vs 260Mbps). Bine, vad ca ei nu au folosit tot Speedtest.net-ul, dar... tot e bine:



    madskills: termina cu posturile acelea penibile. N-am timp sa stau sa-ti sterg toate aberatiile. Una este sa discuti despre un produs (fie ca-ti place, fie ca nu) si sa vii cu argumente pro si contra, si alta e sa ne iei la misto cu "zeul si supusii sai". Mai ai si bunul simt sa-mi spui ca delirez... Te-am iertat odata, de doua ori... a treia oara te invit sa canti la alta masa.

    ---------- Post added 02-10-2014 at 11:46 ----------

    Quote Originally Posted by Einherjar793AD View Post
    Eu chiar nu înțeleg toată isteria asta. La urma urmei fiecare cumpăra ce vrea.
    Corect!
    Quote Originally Posted by Einherjar793AD View Post
    Nu poți să-l acuzi pe Monky că laudă produsele Apple. Omul are fluturașii lui așa cum toți avem pentru diferite produse sau servicii. Asta îi place asta cumpăra.
    Cand e de laudat, o fac indiferent de producator. Cand e de dat cu parul, fac si asta si cred ca si Apple si-a luat cateva "scatoalce". That's just me! Dar totusi imi place sa cred ca nu din cauza "fluturasilor" aleg un produs (desi trebuie sa recunosc ca si factorul asta conteaza), ci ca urmare a unor comparatii, teste, etc... lucruri care se pare ca pe unii ii deranjeaza. Cred ca e prima oara cand vad pe cineva stressat ca mi-am pierdut timpul sa fac un mini review... sau ca postez raspunsuri kilometrice. O sa incerc sa raspund mai concret cu "Doh" si "Whaaa?".

  2. #342 SP
    Member madskills's Avatar
    Daca esti drept, asa cum te prezinti, afiseaza postul pe care l-ai sters fara rost. Si lasa lumea sa voteze daca era sau nu ontopic. Daca te supara adevarul asta e altceva, dar nu mai abuza de functia de moderator pentru ca este un FORUM si aici fiecare are dreptul la o parere (in mod normal).

    Am venit cu argumente pro, de cate ori vrei sa mai laud ios-ul lor? De cate ori sa mai zic ca DA, e un telefon nu bun, ci foarte bun dar nu asta e "problema" lui. Am venit si cu argumente contra, fix acelasi argumente pe care le-au adus si altii si anume:

    -monotonia telefonului, prin faptul ca nu vine cu ceva revolutionar care sa-i justifice pretul
    -Finisajele NET inferioare brandului Apple, pe care pana si tu le-ai remarcat
    - Si poate mai presus de orice, lipsa acelui "ceva", care sa te faca sa zici woow, nu ma intereseaza pretul, trebuie sa-l am. Ceva demn de renumele Apple, care tocmai cu asta a ajuns unde este ! Si aici chiar nu poti sa ma contraizici.

    Astea sunt argumentele mele, le-am expus si sub alta forma dar tu ai ales sa fi judecatorul suprem, in loc sa-i lasi pe alti useri sa comenteze, stergandu-mi posturile. Daca vrei sa discutam (nu eu cu tine, ci NOI, userii intre noi) atunci nu mai sterge aiurea posturile ! Cand o sa te atac direct, cand o sa te injur, atunci nu e nevoie sa-mi dai avertisment pe privat, imi poti sterge contul direct! Dar fii sigur ca niciodata nu o sa fiu atat de badaran. Dar daca te deranjeaza putina ironie, atunci iarta-ma, poate ar trebui sa-ti revizuiesti tu comportamentul autoritar, pentru ca iti dau zeci de exemple de limbaj MULT mai grav pe alte topicuri.

  3. #343 SP
    Admin MonkY's Avatar
    madskills: ar trebui sa-ti stabilesti totusi sistemul de valori... ori sunt "zeu" si voi "supusii" (te-am citat, in caz ca ai uitat deja), ori iti sunt inferior, complexat, frustrat, delirant, penibil (din nou cuvintele tale). Sincer, am si eu doza mea de limita, iar tu ai depasit-o de mult. Genul de expresie (scrisa incorect gramatical de altfel) "pacat ca te supar adevarul copile" e un argument suficient pentru mine si nu intru in polemici legate de varsta. Mai mult, sfatul tau de a apela la ajutor de specialitate (o alta aluzie interesanta) ti-l recomand sa ti-l aplici singur. Ai o pauza de 2 saptamani in care sa cugeti la propriile-ti cuvinte.

    on-topic: Se pare ca iOS 8.1, cel care spunea cineva pe forum ca ar fi scheduled pt. Martie, e "on track" pentru 20 Octombrie: iOS 8.1 Gets A Release Date, Will Feature Apple Pay | Redmond Pie. Ar fi bine sa se intample asta si sa scape de bug-uri, pentru ca e genul de experienta care strica toata distractia.

    Btw, vad ca singurul model care mai e in stoc la emag (cu livrare azi) este cel de 128GB: Telefon mobil Apple iPhone 6, 128GB, Space Grey - eMAG.ro. Si cu un pret pe masura...

    ---------- Post added 02-10-2014 at 12:26 ----------

    Uite ca sunt si de rau: m-au sunat deja 2 amici carora le-am luat iPhone 6... si amandoi au probleme cu faptul ca din 10 in 10 minute li se deconecteaza de pe 3G/voce. Le-am recomandat update la 8.0.2 (done, degeaba)... reset network si all settings (done, degeaba)... dezactivat 4G (didn't helped)... incercat cu WiFi On/Off, Bluetooth On/Off... deconectarile apar. Nu stiu daca e valabil si pt. cele venite de pe alte canale, dar astea aduse din Germania au problema asta. Eu cred ca e nevoie de un update pt. providerii de la noi... Damnit Apple! Well, presupun ca asta inseamna sa fii "tester de Romania"

  4. #344 SP
    Member Hitman's Avatar
    Legat de partea cu "scaltoacele"...nu este tocmai "apple" pe care il stiam cu update-urile astea unul dupa celalalt la un sistem de operare abia scos pe piata.

    Offtopic : Eu si multi altii de pe acest forum va spunem un simplu lucru...NU VA OBLIGA NIMENI SA CUMPARATI ACEST DEVICE SAU ORICE ALTCEVA APPLE RELATED! Aveti intotdeauna variante mai ieftine (poate si mai bune pentru asteptarile pe care le aveti voi) decat un produs Apple. Nu mai incercati sa aratati cu degetul ca Apple face si Samsung nu sau invers. Ceea ce conteaza este ca prin rivalitatea dintre ei, avem de castigat noi, ca si consumatori.

  5. #345 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asa cum era de asteptat, e gata review-ul celor de la Anandtech: AnandTech | The iPhone 6 Review. Foarte bine scris (ca de obicei), dar ma mira ca nu prea au acoperit benchmark-urile de WiFi, LTE, etc... Eh, bine ca am facut eu test, nah

  6. #346 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, pana la urma cele 2 persoane care aveau probleme cu deconectarile pe i6 au rezolvat dezactivand 4G-ul. Desi unul dintre ei mi-a spus ca a incercat asta si n-a ajutat... se pare ca a doua oara a fost cu noroc or something.

    ---------- Post added 05-10-2014 at 02:43 ----------

    Btw, aveti si un tool bestial de la Apple, prin care puteti verifica daca un iPhone a fost cumva blocat/furat (daca este Find My iPhone Activation Lock On): https://www.icloud.com/activationlock/.

  7. #347 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Salut, urmeaza sa primesc un iPhone 6 din Italia, care este blocat pe reteaua TIM, cum ar trebui sa procedez ca sa il deblochez ?

  8. #348 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Nu cred ca exista solutie pt deblocare, poate acele geveys

  9. #349 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Anderul, nu cred ca-l vei putea debloca momentan (si n-am vazut nicaieri sa functioneze gevey sim). Incearca aici - dar ma indoiesc ca a semnat vreun provider de telefonie din Romania contracte cu ei. Probabil dupa ce se va lansa oficial si la noi vei putea debloca direct la provider (contra cost, desigur).

  10. #350 SP
    Junior Member Mausika's Avatar
    Salut, am posibilitatea sa achizitionez un iphone 6 sau Plus (nu m-am decis) din Dubai dar am 2 probleme.

    1 Reteaua - stiu ca modele vandute la reprezentantele Apple de acolo sunt Model A1586 Iphone 6 respectiv Model A1524 pentru Plus
    Din ce vad pe https://www.apple.com/iphone/LTE sunt exact aceleasi modele vandute in Germania,Spania etc.
    Exista posibilitate sa nu functioneze in reteaua 4G de la noi , Orange in cazul meu ?

    2 Facetime - telefoanele achizitonate de acolo si activate in retelele locale (update carrier settings ) pierd accesul la Facetime . Poate sa confirme cineva aceasta situatie pentru a fi sigur ca limitarea este data de operator si nu de telefon.

    Multumesc.

    Am atasat si Oferta Istyle din Dubai
    Attached Images Attached Images img-20141005-wa0000.jpg img-20141005-wa0001.jpg

  11. #351 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Si eu am avut 5S-ul luat din Dubai si 4G a mers perfect ( Vodafone ) , singura diferenta e ca facetime este dezactivat din cauza unor legi tampite date de guvern. Nu am reusit sa recapat din nou facetime chiar daca am facut restore si alte nebuni.

    Avand in vedere ca 6 merge si pe mai multe benzi nu vad de ce nu ar merge 4G.

  12. #352 SP
    Junior Member Mausika's Avatar
    Persoana care ma ajuta cu achizitia imi spune ca, daca prima activare se face aici nu o sa am probleme cu facetime . Multumesc trefla

  13. #353 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Habar nam , iPad Air Wifi Only cumparat tot din Dubai nu are facetime ( screenshot mai jos ) iar 5S-ul l-am activat cand eram acolo prin roaming.

    Acum depinde cat de mult ti la functia de facetime.
    Attached Images Attached Images ipad.png

  14. #354 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mausika: asa cum probabil cred ca ai citit in posturile mele de mai sus, i6 din Germania inca are probleme cu reteaua 4G din Romania (se deconecteaza din 10 in 10 minute). Probabil se va rezolva cu un update... stiu insa ca Facetime functioneaza, de aceea ma mir vazand ca voi spuneti ca din Dubai sunt la fel cu cele din Germania, dar nu functioneaza Facetime. Insa recunosc ca au fost activate direct in .ro.

  15. #355 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    In dubai nu merge nici viber-ul, doar skype e permis din cite stiu.

  16. #356 SP
    Member dragos_mihaiy's Avatar
    As vrea sa stiu daca versiunea contract-free de pe apple.com funcționeaza in retelele din Italia. Am cautat pe Google si am vazut ca toti spuneau ca este unlocked dar as vrea sa imi confirme cineva care a comandat de pe site-ul Apple.

  17. #357 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    In cateva zile imi va ajunge telefonul, versiunea contract-free T-Mobile (de pe apple.com) si o sa postez aici.

  18. #358 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dragos, tot ce-a trecut pe la mine a mers pana acum in orice retea, inclusiv de pe-afara. Toate luate de pe Apple (Germania). Singurele dude au fost legate de 4G, dar eu oricum am momentan doar 3G, asa ca nu ma doare prea tare

  19. #359 SP
    Member Hitman's Avatar
    Am nevoie de putin ajutor. Vechiul meu i4 tinde sa ma paraseasca si vreau sa fac o noua achizitie. Initial m-am gandit la un 5s, dar de curand a inceput sa ma tot bata gandul sa imi iau direct 6. Dintre cei care v-ati cumparat deja, ce parere aveti? Se merita investitia? Exista o diferenta VIZIBILA de performanta/beneficii?
    Am citit tot felul de review-uri, dar imi tot da cu virgula si as vrea sa stiu si ce credeti voi. Este totusi o diferenta de aproape 1000 lei intre ele.
    Multumesc anticipat!

  20. #360 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hitman, esti intr-o situatie asemanatoare cu mine... si eu alternam intre 5S si i6. Dupa ce m-am jucat cu i6, pot sa spun clar ca merita diferenta. Pentru mine ecranul un pic mai mare merita toti banii, mai ales ca pot folosi acel zoom mode. Daca insa vrei ceva cat mai mic si folosibil numai cu o singura mana (in orice conditii), go for 5S.

    Ca viteza, intre 5S si i6 nu vei vedea diferente majore... sa nu te astepti la asa ceva (decat poate daca esti genul care te joci mult cu editare video si photos). Insa ecranul e mult mai ok (contrast mai mare, unghiuri mai bune), wifi si 4G mai rapid, camera mai buna si mai rapida (240fps rulez), bateria un picut mai ok (cel putin pe talk time si wifi browsing), speaker mai bun... mai adaugi 64GB la acelasi pret cu 32GB (sau optiunea de 128GB in caz ca vrei asa mult)... eu zic ca e suficient. Design-ul e so-so... e posibil sa-ti placa mai mult stilul "patratos" al unui 5S decat stilul "rotunjit" al unui i6. Sau invers. Pe mine m-a convins... si fac spume aici ca imi tot intarzie telefonul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 27 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts