Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 27 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast
Results 121 to 140 of 540

Thread: iPhone 6

  1. #121 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Camere de 50MP, materiale revoluționare care nu se sparg, îndoaie, etc ... Dragi prieteni de la Apple, dar la baterie CÂND mai inovăm și noi? Asta îmi doresc de la următoare generație, o baterie care să țină mai mult de 24 de ore!

  2. #122 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si eu speram la o baterie mare, sau macar 2 baterii ca pana acum, cum au indesat in iPad 3 baterii, puteau indesa si aici 2.

  3. #123 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Camere de 40-50Mpx nu are decat Nokia daca nu ma insel, nu cred ca a exagerat Apple vreodata la camera (calitate nu cantitate)... Bateria am inteles ca va fi intre 1800mAh si 1900mAh la varianta de 4.7" si de 2500mAh la varianta de 5.5". Asta fata de 1560mAh la iPhone 5S si 1440 mAh la iPhone 5. Acum depinde si cat de bine va fi optimizat consumul la noul A8 (presupunand ca vorbim de un nou procesor A8) si ce consum va avea ecranul (din cate am inteles sunt zvonuri ca Apple ar incerca iluminarea cu un singur rand de led-uri, ceea ce ar reduce consumul ecranului la aproape jumatate).

    Cat despre baterie care sa tina mai mult de 24 de ore... probabil faci tu prea multe chestii. Pe mine ma tine iPhone 5-ul aproximativ 2-3 zile (normal usage, of course). Daca bag gaming sau mai stiu eu ce, nici macar iPad Air-ul nu tine 12 ore (si acela are 8820mAh), daramite 24 ore.

    Dar da, recunosc ca si eu vreau o inovatie la baterie... Din pacate la majoritatea bateriile se pare ca evolueaza doar la grosime... si asta e un punct care incepe sa ma enerveze. Pur si simplu fac prea subtiri telefoanele - devine stressant sa tii unul in mana. Eu la iPad Air mi-am luat o husa mai groasa tocmai pt. ca ma deranjeaza la maini "subtirimea" (in special la sesiuni lungi de gaming). Dar nah, daca asta e "moda"...

  4. #124 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu chiar nu inteleg cum te tine bateria 2-3 zile Nu folosesti 3G? Eu daca folosesc whatsapp, mail, tapatalk & facebook, ajung acasa cu 20% baterie, la ora 20.00. E penibila autonomia. Ah, da, ca are un standby ok, fara doar si poate, dar la usage mai are de lucru Apple.

    Cat despre camera, calitate, nu cantitate pe naiba. Camera aia de care zici tu de la Nokia e cu 3 clase peste orice iPhone. LED Flash-ul e inutilizabil daca software-ul nu stie sa il foloseasca. Focalizeaza ca un rahat si apoi trage si poza cu blit. Cu parere de rau, dar metoda de a face poze in conditii de iluminare slaba a Samsung-ului e mult peste. Aprinde blitul pentru focus cat mai clar si il mai aprinde o data la declansarea efectiva a camerei.

    Eu vreau atat de multe de la noul iPhone incat probabil ca o sa schimb platforma.

  5. #125 SP
    Admin MonkY's Avatar
    x2z: vroiam sa-ti raspund detaliat, dar mi-am dat seama ca n-are rost, am sters si n-am cum sa-ti raspund la un asemenea post decat cu "whatever". Ia-ti orice altceva doresti, sunt sigur ca vei fi mult mai multumit!

  6. #126 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe mine m-a tinut mereu enorm bateria la iPhone, dar numai cand aveam usage total 2-3 ore. Atunci am reusit 2-3 zile. Daca folosesti 4G si stai pe net, esti mult pe afara si brightness-ul e mare, merge Soundcloud cu muzica la casti, etc, bateria tine cum a zis si Graft doar o zi. In stand-by e de neegalat, la usage e mediocra autonomia.

  7. #127 SP
    Member nomak2008's Avatar
    Sa ne lamurim o data pentru totdeauna .......NIMENI ....dar absolut NIMENI nu si-a cumparat un Iphone pentru baterie !!! Vrem si internet si poze si 4g si whatsapp si...si...siiiiii.....de toate. Nimeni nu zice ca Apple nu poate sa faca toate astea + o baterie solida , dar pe urma...dupa ce ne-am cumparat cate 2 bucati de caciula , pentru Apple ce ar mai ramane? Sa astepte sa dam noi cu ele de pamant ca sa dam comanda de altele ? Pe ce ne-ar mai taxa? Din cate imi aduc eu aminte...iphone 2 si 3 ma tineau cam 2 zile cu toate porcariile lumii pe ele. Dupa ce s-a lansat "marele" 3g , bateria a cam luat-o razna. Asteptam sa scoata Iphone 6 dupa care o sa ne arate o versiune de 6g mai buna in 4 luni Nu asa a fost tot timpul ? Si tot timpul noi o sa le cumparam?

  8. #128 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar

    iPhone 6

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    x2z: vroiam sa-ti raspund detaliat, dar mi-am dat seama ca n-are rost, am sters si n-am cum sa-ti raspund la un asemenea post decat cu "whatever". Ia-ti orice altceva doresti, sunt sigur ca vei fi mult mai multumit!
    Nu am inteles-o pe asta. De ce nu are rost? Era o intrebare legitima. eu nu reusesc ever sa am baterie suficienta pt mai mult de o zi de utilizare. Sincer, nu inteleg de ce te ataci atat de rau cand e vorba de Apple. Uite, astazi am scos telefonul la ora 16 de la incarcat si deja am epuizat 50% din baterie…

  9. #129 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    @nomak

    I don't even...


  10. #130 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    Cat despre camera, calitate, nu cantitate pe naiba. Camera aia de care zici tu de la Nokia e cu 3 clase peste orice iPhone. LED Flash-ul e inutilizabil daca software-ul nu stie sa il foloseasca. Focalizeaza ca un rahat si apoi trage si poza cu blit. Cu parere de rau, dar metoda de a face poze in conditii de iluminare slaba a Samsung-ului e mult peste. Aprinde blitul pentru focus cat mai clar si il mai aprinde o data la declansarea efectiva a camerei.

  11. #131 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    fac un test de stand by (in air plane mode -ca sa nu existe discutii)

    Rezultate partiale:

    Sony Ericsson Xperia Play - 63 % (are inca) si uptime 365 ore
    Iphone 3G - ~ 70 % (are inca) si uptime 5 zile / 21 ore (136 ore)
    Iphone 4S - 65 % (are inca) uptime 5 zile / 14 ore (134 ore)
    Sony Z1 - 38% - uptime 286 ore si 19 min

    Ca telefoane de birou/personal - eu folosesc Iphone 4 si Iphone 5 - ambele tin fix 10-14 ore de utilizare intensa ~ 3-4 ore de utilizare contorizata de telefon / mail cu pull continuu/ aplicatie chat care face pull continuu/ wifi sau 3G/LTE depinde de locatie / aplicatii socializare (insa fara video/muzica/jocuri). Insa am folosit o perioada Sony Z1 ca telefon de birou si (probabil datorita ecranului prea mare) abea ma tinea 8 ore probabil cu aceeasi utilizare (3-4 ore din cele 8) eu cred ca Apple nu sta atat de prost, insa se putea si mai bine.

    Atentie - vorbesc strict din experienta personala, felul cum utilizez eu telefonul poate nu este similar cu felul cum utilizeaza altii telefonul

  12. #132 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Quote Originally Posted by EspiritusSanctus View Post
    Tu citesti ceva?

  13. #133 SP
    Member nomak2008's Avatar

  14. #134 SP
    Admin MonkY's Avatar
    x2z: eu nu ma atac, doar ca am obosit... devine plictisitor sa explic de fiecare data cum iPhone-ul femeii (care e anti-tehnica, btw), o tine 3 zile si sta in draci pe el (cred ca are mai multe ca mine in materie de facebook, whatsapp, tango, viber, ym, skype & whatever)... asta in timp ce Note 3-ul ma tine 2 zile daca nu-l folosesc DELOC (a se citi maxim 30 minute de screen on). Am facut ghid de optimizare pt. iPhone (use the search and use the tricks & tips)... am pus screen-uri cu cat m-a tinut bateria (si la fiecare update de iOS s-a imbunatatit). Stii cum e, la un moment dat poate nu e produsul de vina, ci userul (sau poate chiar ai un iPhone defect - mergi cu el la service Apple). Mai ales userul care vine si-mi spune ca un iPhone 5 scoate poze de rahat si ca LED-ul (mai ales cel de la 5S) e o porcarie (cand mie mi se pare o super realizare ce au reusit sa faca cu ajutorul lui - mi-as dori sa am la DSLR asa ceva).

    In alta ordine de idei... nu inteleg de ce tu postezi pe thread de iPhone 6 despre cat de tare e camera de la Nokia (habar n-are nici dracu' ce camera va fi pe iPhone 6). Iti poti lua un telefon Nokia cu camera de 40 de Mpx linistit... nu te obliga nimeni sa-ti cumperi un iPhone 6. Asa cum eu unul nu inteleg, daca esti atat de frustrat de un iPhone, de ce Dzeu mai folosesti unul (parca si tudyniuz facea la fel)? Mi se pare culmea culmilor sa folosesti un produs pe care-l urasti si de care nu esti multumit. Vinde-l si vei scapa de probleme (have fun with that)! Sa-mi zici si mie ce solutie ai gasit la aceleasi dimensiuni, care sa se miste la fel de bine, sa nu se blocheze, sa tina bateria la fel de bine. Cand o sa faci asta, mai discutam. Pana atunci, vorbim vorbe.... si off-topic.

    In concluzie, si on-topic, eu imi voi cumpara un iPhone 6 de 4.7" chiar si daca va avea aceeasi baterie. Eu de asta nu ma pot plange... n-am zis niciodata ca nu vreau mai mult, dar inteleg ca acum trendul este de a fi cat mai subtire si cat mai usor... De fapt, eu voi fi multumit daca i6 va fi un i5S cu diagonala un pic mai mare (cel de 5.5" nici nu se pune problema, mi-au ajuns "lopetzile" pana peste cap). Toate celelalte vor fi bonus-uri.

  15. #135 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Depinde ce vrei sa intelegi. Eu nu am zis ca ledul e prost in sine ci ca modul in care focalizeaza este foarte slab. Daca asa va fi si iPhone 6 atunci poate veni su cu xenon, tot la fel de slab va poza. Imi pare rau ca pozele pe care le am pt comparatie sunt de ordin personal. Apoi daca am evita orice comparatie unde ar mai fi discutia.

    Cat despre dimensiunea ecranului, la 4.7" si la cat de inalt pare sa fie tot lopata iti vei lua. Si nu e vorba ca nu imi place produsul neaparat, dar cred ca e important sa prezentam informatii cat mai complete, din toate punctele de vedere. Nu stiu de ce sunt atat de antipatizate comentariile, pertinente, ale celorlalti utilizatori de deviceuri Apple, atunci cand ele nu sunt 100% pozitive.

  16. #136 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh sunt antipatizate... ti se pare tie. Eu cred ca am injurat produsele Apple suficient de mult incat sa nu fiu considerat cine stie ce fanboy. In special la iPad Air, unde am rezistat eroic pana au rezolvat problema cu Safari (mi se restarta si de 5-10 ori pe zi daca foloseam chestii cu webkit). Dar la 7.1.1 si 7.1.2 au rezolvat si nu am ce sa-i reprosez - asta desigur, pt. ca am jailbreak. Fara, as fi avut cate ceva de zis, insa mie unul imi convine asa. Cine vrea advanced stuff, customizari, optimizari, extra features, pune jailbreak - cine nu, ramane cu un OS stabil si asa cum a fost el gandit.

    Acum, legat de camere... din punctul meu de vedere toate camerele de pe smartphone-uri (inclusiv super minunatia lui peste de 40Mpx) sunt niste prostioare, jucarii. Asta pt. ca am DSLR serios... pt. ca stiu ce inseamna senzor full frame (36 x 24 mm) sau macar un "amarat" de APS-C (22.3 x 14.9 mm)... sau hai chiar si un senzor super compact de 1.5" (18.7 x 14 mm). Cum sa zic... ma bufneste rasul cand vad ca vine cineva si lauda un 0.66" (8.8 × 6.6 mm) cu 41Mpx. Si lasand senzorul deoparte, un fotograf are probleme cu focalizarea in lumina slaba chiar si cu lentile profi f/1.5 (si vorbim de lentile de mii de euro), si vine cineva si se plange ca lui ii focalizeaza prost cu niste lentile cat unghia cu f/2.2.

    Insa cei de la Apple (nu vorbesc de Nokia, pt. ca ei m-au dezgustat total din momentul in care au prezentat reclama "filmata" cu telefonul Nokia si si-au furat-o instant pt. ca au uitat sa taie partea de film in care se vedea ca filmau cu o camera profesionala cu grip si alte minunatii) au venit cu o combinatie de senzor (care e totusi un Sony), lentile, flash (in special 5S) + software + filtre accelerate via CPU, care fac minuni, acolo unde se poate. Pai daca un iPhone 5S ti se pare slab la fotografie, iti dau eu Note 3-ul meu, si-mi spui cat de repede il arunci. Daca la iPhone tii apasat si faci poze in burst, pai mie imi ia 2-3 secunde pana focalizeaza, pana da cu flashul, pana stabilizeaza... mi s-a mutat subiectul de n ori in timpul acela.

    Da, in anumite teste iese mai bine cine stie ce nebunie pt. ca se face test pe trepied... insa pe mine ma intereseaza real life. Iar in real life, inca n-am vazut ceva mai bun decat 5S-ul. Culori naturale si cam un maxim ce se poate face pe un astfel de senzor. Eu de exp. nici nu vreau sa creasca rezolutia... 8Mpx e arhisuficient pt. ce senzor are. Sper doar sa treaca la un f/2.0 (un f/1.8 ar fi un vis) si eventual un senzor mai mare. In rest, e super.

    Acum, mai sunt unii care sunt varza la fotografie... poti sa le dai cel mai tare DSLR din lume ca ei vor face oricum poze out of focus. Nici cel mai tare DSLR din lume daca nu e setat conform luminii, nu scoate decat un rahat. Cam asa e si cu astea de pe smartphone-uri... desi producatorii incearca sa le faca pe cat mai simplu de folosit posibile. De multe ori insa, daca ai un minim de cunostinte despre fotografie, e suficient sa te misti tu ca sa prinzi iluminare mai buna... sau sa adaugi o extra sursa de lumina... sau sa inveti sa faci focus pe o zona mai luminata, and so on...

    Cat despre dimensiunea de 4.7", eu m-am uitat si re-uitat la filmuletul unde este comparat cu iPhone 5-ul si nu mi se pare deloc lopata (la urma urmei vorbim de 0.7" in diagonala, nu de cine stie ce minune). 5.5"-ul in schimb e un monstru (cred ca va fi mai mare decat Note 3).

    Legat de informatii, nu cred ca am prezentat ceva eronat sau pe care nu l-am testat personal. Mi-au venit multi care se plangeau ca le tine putin bateria si i-am rezolvat one way or another. De cele mai multe ori ma bufnea rasul... sa stai de exp. sa te plangi ca-ti tine putin bateria cu luminozitate la 90%... sau sa te plangi ca mananca prea multa baterie Whatsapp (apropos, eu pe ala l-am scos si de pe Android instant... imi consuma mai multa baterie nefolosit decat Facebook-ul pe care il foloseam de 10-20 de ori pe zi). La fel cum e fun sa te plangi de baterie dar sa ai 20 de adrese de email cu Push... Bluetooth always on, 4G + WiFi si alte alea... Vorbim totusi de un device mobil, dar unii si exagereaza. Pentru cei care exagereaza, nu pot decat sa recomand accesorii de genul: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GAVCNZI/ (pentru 12 lire iti incarci de aproape 2 ori telefonul). Exista mii de solutii de genul asta (sau case-uri cu baterie gen mophie juice pack air - iPhone 5 & 5s Extended Battery Case). Daca se vrea, se poate...

  17. #137 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Nu am DSLR din pacate. Si da, fara jailbreak sunt destule neajunsuri. Ma rog, camera poate ramane asemanatoare. Nu am zis nicidecum ca e slaba overall, doar ca pe timp de noapte blitul, desi ok, nu e ajutat de software. Daca focusul nu e in regula degeaba tragi poza, ea tot blurata va iesi. Incearca sa pozezi in bezna cu note-ul si vei vedea ca functioneaza altfel si ceva mai inteligent. Da drumul la blitz si face focus, inchide blitul, apoi il reaprinde cand trage poza. Eu sunt interesat de camera si baterie la noul iPhone. In rest poate sa ramana chiar si la 4".

  18. #138 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca i6 vine cu exact aceasi camera, eu tot sunt multumit. Da, in low-light fara bliț e competitia mai buna uneori, dar la cum majoritatea sunt hit or miss, nu le consider a fi la acelasi nivel. Ai sansa sa scoti o poza mai buna dintr-un Note 3, dar ai nevoie de 10 incercari, la iphone iti iese din prima. M-am jucat cu multe telefoane, incepand cu iPhone si terminand cu Note 3, Z2, Nokia 1020 si altele. Dintre toate prefer camera din iPhone any day of the week. E singura pe care ma pot baza ca imi va face mereu pozele bune. De chestia cu blitul nu stiu ce sa zic, la mine e pe off, nu fac poze cu blit pentru ca nu imi place, insa de putinele ori cand l-am folosit rezultatele au fost acceptabile. MonkY a explicat mai sus partea de foto mai bine decat as fi stiut eu sa o fac.

    Totusi, eu vreau video in 4K de la i6. Nu pentru rezolutie, ci pentru crop. Cu Z2 si Note 3 am fost surprins de calitatea video dupa crop din 4k. Si de ce nu, 1080p @120fps.

    Am observat ca impartasesc multe din nemultumirile mele fata de un iPhone cu x2z. La camera insa nu exista camera foto mai buna pe vreun telefon decat cea de pe i5s. Pentru nevoile si asteptarile mele, desigur. Si ca sa stie MonkY de ce am eu 5s si nu Nexus 5 la care mereu vreau sa ma intorc, am 2 motive. Primul e camera, duuh, iar al doilea e vara si buzunarele mici ale pantalonilor scurti. Cum sa incapa un Note 3? Si nu, nu il tin in toc ca si tine

  19. #139 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Apropos de vara si buzunarele mici... toata lumea a vorbit de iPhone 6 doar din prisma modelului de 4.7" si 5.5"... Eu sa fiu sincer, chiar daca nu as mai putea sa ma intorc la un 4" (deh, batranetile), imi doresc ca totusi sa scoata si un model mic de 4" updatat. Insa ma indoiesc ca vor veni cu 3 modele noi... am un feeling ca vor lasa ceva de genul:

    - vrei 3.7" si sticla: iei 4S
    - vrei 4" si metalic: iei 5S
    - vrei 4.7" si safir: iei 6
    - vrei 5.5" si "lopata" iei 6S

    Sau poate, cine stie, vor renunta la 4S si vom avea doar 3 diagonale: 4", 4.7" si 5.5". Oricum sunt al naibii de curios cum va fi si cu preturile... Eh, peste 2 luni ar trebui sa stim exact ce si cum. Sper ca de data asta sa fie worldwide launch, ca sunt satul de speculantii din Romania.

  20. #140 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Sincer sa fiu daca noul telefon de la Apple nu va fi similar ca design cu 5/5S nu il voi cumpara Apple din punctul meu de vedere este ultima reduta impotriva telefoanelor uriase care pe mine unul nu ma "coafeaza".

    Inca ma gandesc serios sa "drop" all the "smart-phone" drama si sa ma intorc la un telefon care sa imi ofere doar client mail / posibilitatea de a initia/primi convorbiri telefonice si o autonomie de >> 3-4 zile utilizare under max stress (de genul Blackberry 8xxx/9xxx). Lumea cred a uitat de vremurile "bune" cand nu trebuia sa-ti incarci bateria zilnic la telefon desi vorbeai la "3s" (pentru batrani/1s pentru "tineri")

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 27 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts