Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 33

Thread: Recomandari achizitionare MacBook

  1. #1 SP
    Member Hitman's Avatar

    Recomandari achizitionare MacBook

    Salut,

    M-am hotarat sa imi achizitionez un MacBook Pro si nu stiu exact ce sa aleg.
    Acestea doua ar fi alegerile personale, dar inca sunt in dubii. Personal l-as lua pe cel de 1650 fiind ceva mai nou si avand bateria schimbata recent (45 cicluri). Legat de partea asta, am cum sa aflu, fara sa desfac laptopul, daca bateria este originala sau nu? De ce lucruri mai trebuie sa tin cont cand imi cumpar un Mac. Intre modelele MacBook, exista modele mai bune sau mai putin bune (hardware fails) sau totul se diferentiaza doar dpdv tehnologic?

    Macbook Pro 13" 2010 2.4, 4gb ram, 320gb - tocmai.ro
    Macbook Pro 13" 2.26 core2duo, 8gb ram, 750gb7200rpm - tocmai.ro

    Multumesc anticipat!
    Attached Images Attached Images macbook_pro.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vad ca le vinde aceiasi persoana. De ce nu-l contactezi sa le vezi pe amandoua? S-ar putea sa ai surprize la fata locului (in sensul ca vreunul sa fie zgariat, lovit sau mai stiu eu ce - chiar daca omul spune ca nu). Sau daca dai drumul la vreun joc sau o aplicatie sa te trezesti cu shutdown. Pentru baterie, mergi in Apple menu - About This Mac - More Info - Power si o sa vezi acolo conditia bateriei, inclusiv numarul de cicluri sau recomandari de genul Normal / Replace Soon / Replace Now / Service Battery.

    Pentru restul informatiilor, ii las mai bine pe cei care detin MacBook-uri sa te ajute. De fapt, voi muta threadul in aria Apple, unde ai mai multe sanse.

  3. #3 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Din pacate ambele au probleme cu placile grafice , ori sunt pe duca si dau semne de moarte sau o sa mearga bine cateva luni si o sa moara subit.
    Iti recomand sa cauti modele din 2011 + ( cu Intel HD 3000 sau 4000 )

  4. #4 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Uite man, cam asta ar fi mai ideal sa-l cumperi. Probabil la o cautare mai amanuntita, gasesti si la pret mai bun, eu doar iti arat modelul:

    Macbook Pro 13inch, Late 2011, 2.4 GHz Intel Core i5, 8 GB DDR3, 500GB HDD, Intel HD Graphics 3000 512MB, 203 cicluri - Okazii (134324722)

  5. #5 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Aoleu cum arata spatele la ala


  6. #6 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    I-am aratat ca model, sa-si faca o idee. Nu cred ca-l ia pe asta

  7. #7 SP
    Member Hitman's Avatar
    Multumesc tuturor pentru informatii. As fi dorit pentru inceput sa imi iau ceva pana in 2000 ron. Nu sunt interesat sa ma joc pe el, avand pc-ul si ps3-ul pentru asta.

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e vorba de jocuri, dar Core 2 Duo e foarte slab in comparatie cu in i5 sau i7. Si odata facuta investitia, il tii lejer 2-3-4 ani. Asa ca mai bine incearca sa mai pui macar 500 ron si-ti iei un i5 cu 4GB RAM cu care chiar nu ai treaba.

  9. #9 SP
    Member Hitman's Avatar
    Pana la urma am luat un MacBook pro, late 2011, i5 2.4, 8gb ram. Are scoasa unitatea optica si a fost montat si un ssd de 60 gb langa hdd-ul de 500gb. O sa ma apuc sa il reinstalez, dar am observat ca are pusa parola pe firmware. Tipul de la care l-am luat nu o mai stie si din cate am vazut pe net, la acest model nu se mai poate reseta cu acea combinatie de taste. Ceva idei ?

  10. #10 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Am patit odata mai demult asa cu un macbook si alta solutie inafara sa il duc la service ( iStyle , Noumax ) nu am gasit.
    Partea proasta e ca nu o scot pe gratis , a trebuit sa platesc 500 lei.

    Incearca totusi sa dai reset la NVRAM si SMC si sa reconectezi placutele de ram.

    About NVRAM and PRAM
    Intel-based Macs: Resetting the System Management Controller (SMC)

  11. #11 SP
    Member Hitman's Avatar
    O sa incerc cand o sa ajung acasa ca sa pot sa il desfac. Multumesc pentru raspunsul rapid. De curiozitate cat de mult m-ar afecta ca nu stiu acea parola, daca este deja setat sa boot-eze de pe USB ca sa pot sa il reinstalez? Nu stiu ce alte setari mai sunt in spatele acelei parola.

    ---------- Post added 07-03-2014 at 20:32 ----------

    Am avut un noroc prostesc si am ghicit parola
    Acum reinstalez sistemul. Multumesc tuturor pentru sfaturi si o sa continui sa va stresez pe aria Mac-urilor

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Hitman View Post
    Am avut un noroc prostesc si am ghicit parola
    Acum reinstalez sistemul. Multumesc tuturor pentru sfaturi si o sa continui sa va stresez pe aria Mac-urilor
    Tare! De curiozitate... ce parola era? admin, god, 1234, password, apple?
    Nu ne stressezi... daca putem sa ajutam, cu mare placere. Mai ales expertii in ale Mac-urilor (nu ca mine, care de cand tot zic ca o sa-mi iau un Mac)...

  13. #13 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    @MonkY, remember: Once You Go Mac, You Never Go Back!
    @Hitman, incredibil man, cum naiba ai nimerit-o? lol

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by iry View Post
    @MonkY, remember: Once You Go Mac, You Never Go Back!
    Am avut acum ceva multi anisori (sa fie cel putin 10) un iBook... un G4. La fel, in tinerete faceam DTP pe un iMac... un G3 cu (wow) placa video cu 6MB RAM! Ce vremuri... Imi trec tot timpul Mac-uri prin mana (in general MacBook-uri), dar sunt prea legat de monstrul meu de PC ca sa ma mai pot "indragosti" de un laptop (iar pt. toate celelalte am iPad-ul). Mac Pro-ul ala imi face rau de tot cu ochiul, dar probabil va trebui sa donez un ficat ceva pt. a-l avea

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Fa-ti un Hackintosh, eu am de gand sa fac asta cat de curand, mai am de schimbat una alta pentru compatibilitati.

    Oricum, pot zice cu mana pe inima ca prefer OSX in locul Windows, iar Pro-ul de 13 e printre cele mai bune achizitii ale mele din ultima vreme.

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ...Mac Pro-ul ala imi face rau de tot cu ochiul, dar probabil va trebui sa donez un ficat ceva pt. a-l avea
    Sincer, daca vrei sa-l iei din Ro, nu-ti ajunge un ficat

    Si eu sunt la fel ca Tudor. Cea mai buna achizitie a fost Macbook Pro-ul si renuntarea la desktop. E exact ca pe iPad si iPhone. Nu-mi fac probleme ca ceva nu merge, nu-mi fac probleme de crash-uri sua alte nebunii. Totul "just works".

  17. #17 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    CARE ERA PAROLA??? mor de curiozitate!

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: din pacate monstrul meu nu-l pot folosi pt. Hackintosh, pt. ca am mult prea multe device-uri... multe din ele de-abia au drivere de Windows 7, daramite sa mearga pe Mac. Poate o sa incerc pe HTPC, unde e totul mai "limitat"... insa nu stiu daca exista XBMC pt. Mac.

    Update: Exista XBMC si pt. Mac: Download | XBMC.

  19. #19 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Poti incerca intai cu o masina virtuala si vezi daca iti place , sa nu te arunci direct pe OS X.

    O sa ramai surprins cate aplicatii de pe Windows sunt acum si pe OS X sau Linux

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla View Post
    Poti incerca intai cu o masina virtuala si vezi daca iti place , sa nu te arunci direct pe OS X.
    Ah, stiu cum e, ca imi tot vin clienti cu Mac-uri pt. una alta...
    Quote Originally Posted by Trefla View Post
    O sa ramai surprins cate aplicatii de pe Windows sunt acum si pe OS X sau Linux
    Asta e cea mai mare problema din pacate. Programul de contabilitate, programul de banca, plus tone de alte apps... nu stiu ce-i aia OS X

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Sfat achizitionare PC By Zaktan in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 15-05-2010, 19:00
  2. Sfat achizitionare PC By Ovidiu in forum Hardware
    Replies: 13 Last Post: 02-05-2010, 14:17
  3. Achizitionare Casti. By Teo in forum Hardware
    Replies: 9 Last Post: 14-03-2010, 21:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts