Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 8 FirstFirst ... 5 6 7 8 LastLast
Results 121 to 140 of 159

Thread: iOS 8

  1. #121 SP
    Member dtancu's Avatar
    Opțiunea de selectare 2G/3G/LTE e carrier specific btw. La Vodafone apare doar enable 4G.

  2. #122 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Si la mine la Orange apare la fel

  3. #123 SP
    Member dtancu's Avatar
    Încă o chestie rezolvată: mail stie sa caute automat in Exchange global adress book acum la scrierea numelui destinatarilor. Messages si contacts încă nu.

  4. #124 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    Opțiunea de selectare 2G/3G/LTE e carrier specific btw. La Vodafone apare doar enable 4G.
    Again, nu pot sa opresc datele mobile? Sa stiu si eu daca updatez ever la 8 sau nu. Mi se pare foarte ciudat…

  5. #125 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poti man, ti-am zis mai devreme... Mergi in Settings - Cellular si opresti Cellular Data. In felul asta nu mai ai date mobile deloc, iar vocea trece pe GSM.
    Daca activezi Cellular Data trece pe 3G vocea si ai si date. Apare automat si o noua optiune de 4G, pe care o poti activa separat (daca ai 4G, desigur).

  6. #126 SP
    Member dtancu's Avatar
    Nu poti. Vezi mai sus, e dependent de carrier si la noi pe Vodafone si Orange cel putin nu ai decât 4G on/off, atat.

  7. #127 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dtancu: daca dai disable la Cellular Data, asta inseamna 3G Off (cu alte cuvinte treci in 2G). Iar daca activezi 3G iti apare si optiune de 4G (LTE doar la americani cred). In concluzie ai toate optiunile: 2G, 3G si 4G, nu pierzi nimic - doar ca e selectorul diferit (e mai dragut la americani cu 2G, 3G, LTE, dar... nu facem mofturi)

  8. #128 SP
    Member dtancu's Avatar
    Nu. Daca dai disable la celular data îți face exact ce scrie, rămâi fara conexiune de date complet. Tocmai am încercat.

  9. #129 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai e exact cum a fost dintotdeauna, nu? iPhone-ul in analog (GSM) nu suporta date. Adica exact ce-mi trebuia mie - sa trec in GSM si sa tai datele (n-are rost sa-mi consume aiurea cand stau conectat pe WiFi). Deci inca odata:

    - Cellular Date Off = GSM (sau 2G) = No internet = Analog = Voice only (plus SMS si MMS)
    - 3G On = Internet 3G + Voce digital
    - 4G On = Internet 4G + Voce digital

    Sper ca m-am facut inteles. In alta ordine de idei: bateria a tinut foarte decent de cand cu iOS 8.1 - http://www.consolegames.ro/forum/f81...ml#post1176051.

  10. #130 SP
    Member dtancu's Avatar
    Tot nu pricep.
    2G pt mine este GPRS dpdv date, iar asta nu poți sa o ai așa cum e astăzi setarea in 8.1

  11. #131 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Vezi ca 2G e doar voce + date (sms, mms) si 2.75G e si partea de EDGE - 2G - Wikipedia, the free encyclopedia

    Deci in acest caz, de la 3G ai partea de date. Si EDGE/GPRS intra tot la 3G, la partea de internet data.

    Asta inseamna ca 2G e doar telefon, fara internet.

  12. #132 SP
    Member dtancu's Avatar

    iOS 8

    Ahaaa, acum am priceput. Deci poți avea nimic, 3G sau 4G. Nu poți forța GPRS/EDGE.
    Deși e o problema de semantica. 3G nu e GPRS/EDGE deci ma aștept ca atunci când am 3G Off sa meargă GPRS-ul, nu sa n-am nimic pe motiv ca GPRS e 2.75G

  13. #133 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    2G = date sau voce, GPRS sau EDGE, deci daca inchizi 4G respectiv 3G ramai pe GPRS(vodafone)/EDGE (orange/telekom), a nu se confunda optiunea disable cellular data care blocheaza traficul de date, ramane doar voce in niciun caz nu inchide 3G sau 4G

  14. #134 SP
    Member dtancu's Avatar
    Sa crezi tu, la ios8. Daca închizi 4G rămâi cu 3G, alta opțiune n-ai. Daca închizi celular data, rămâi fara nimic dpdv date, doar voce.

  15. #135 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    mai citeste odata ce am scris eu, zic bine ce zic

  16. #136 SP
    Member dtancu's Avatar

    iOS 8

    OK. Deci, cum făci la iOS 8 sa închizi 4G si 3G si sa rămâi cu voce si GPRS/EDGE?
    Cine răspunde la asta poate sa aplice la job la Apple

    imageuploadedbytapatalk1414408478.464944.jpg

  17. #137 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Treaba asta tine strict de carrier. N-am incercat pe un iPhone mai vechi pe iOS 8.1, insa eu cu i6 nici nu pot sa sun la Vodafone sa ma iau de ei, pentru simplul motiv ca telefonul inca nu s-a lansat oficial in Romania. Dupa aceea, ar trebui sa faca update de carrier si sa apara precum se vede mai jos (daca vor, desigur). Personal insa nu inteleg de ce ai vrea sa mergi pe GPRS/EDGE (adica mult prea slow - consumi mai multa baterie pentru acelasi trafic)?
    Attached Images Attached Images o3b67zb.jpg ios-8-1-cellular-settings.jpg

  18. #138 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    s-a indus ideea că daca-i închide cellular data se închide automat 3G (respectiv 4G) și se trece automat pe EDGE/GPRS care este falsă, referitor la utilitatea închiderii conexiunilor 3G/4G - funcția este foarte utilă din două motive 1.te ține bateria mai mult (în plus primești și notificări) și 2. dacă ai ghinionul ca în blocul/zona ta să ai un semnal 3G mai prost telefonul va sta pe 3G cu o singură linie la semnal și nu vei putea nici apela nici trimite mesaje(semnalul fiind la granița dintre foarte prost și prost, nu va trece pe antena de EDGE va rămâne pe 3G)

  19. #139 SP
    Member dtancu's Avatar
    Si la 5/5s e la fel, am verificat eu. Si nu e numai la Vodafone, Orange e la fel.

  20. #140 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am sunat la Vodafone Romania ca sa-mi lamureasca treaba asta odata si pt. totdeauna (cu GPRS/EDGE). Mai exact, i-am intrebat de ce noi nu avem optiunea de 2G, asa cum sunt in alte retele. Initial mi-au zis sa sun la 0800.89.48.47 (Apple Romania), de unde m-au trimis frumos inapoi la Vodafone. Din nou la Vodafone, m-au luat pe toate partile, cum ca de vina e telefonul... si dupa ce le-am demonstrat ca pe acelasi telefon in alta retea merge... mi-au spus "Aveti dreptate, pe Vodafone Romania nu aveti aceasta setare si nu avem cum sa va ajutam. La revedere!". Presupun ca si Orange va spune la fel. Prin urmare... blame it on the country

    P.S. Faza funny a fost ca operatorul Vodafone Romania mi-a recomandat sa fac JAILBREAK (da, a zis cuvantul chiar de 3 ori) ca sa pot avea si acea optiune. I was like... WOW!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 8 FirstFirst ... 5 6 7 8 LastLast

Similar Threads

  1. iOS Games By Graft in forum Apple
    Replies: 1066 Last Post: 30-01-2024, 17:07
  2. Ce te joci acum (iOS) By Trefla in forum Apple
    Replies: 8 Last Post: 13-12-2016, 20:44
  3. iOS 7 By MonkY in forum Apple
    Replies: 245 Last Post: 25-08-2014, 18:28
  4. IOS updates By AndRewqp in forum Apple
    Replies: 5 Last Post: 19-02-2013, 21:19
  5. Update iPhone iOS By freddie91 in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 11-02-2013, 13:35

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts