Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 180

Thread: iPad 6 - iPad Air 2

  1. #21 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu sunt curios cum rezista. Daca nu era faza cu i6+ nu m-as fi gandit, dar asa sunt curios daca va rezista daca il arunci in ghiozdan printre carti si caiete. Asa umblu cu Air-ul de cateva luni si n-are nimic, desi in ultima perioada il controlez constant de cand cu bendgate. La 6.1mm nu stiu cata rezistenta mai are.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu unul nu mai repet a mia oara ca nu inteleg de unde pana unde lupta asta pentru a face cat mai subtiri produsele... insa sa fiu sincer, la cat metal avem acolo, nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme. Sunt ferm convins acum ca e febra #bengate ca il vor rupe cativa, de amorul artei... insa ma indoiesc profund ca-l vei indoi tu in in ghiozdan. Facuse cineva un calcul (nu foarte stiintific ce-i drept) si estima ca ar trebui o forta cel putin dubla fata de cea aplicata la iPhone 6 Plus. Well... vom trai si vom vedea.

    Intre timp, pe Forbes am prins o fraza importanta (pentru mine): "The iPad Air 2 has been beefed up way beyond the previous model, and even the iPhone 6, with a faster 64-bit A8x processor and 2GB of RAM – double the RAM of the previous generation. This will not only comfortably support the new video and picture editing apps demoed at today’s event, but also provide a huge boost in graphics performance without rapidly draining the battery."

    Deci avem 2GB pe iPad Air 2! OLE! I. Must. Have. It!

  3. #23 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mda, parca vad ca pana la urma iau si eu tot Air 2 si aia e. Astept teste intre timp, in principal doar cele de indoit, in rest sunt convins ca e ce trebuie. Macar 64GB cat imi trebuie mie e mai ieftin acum. Oh well...

  4. #24 SP
    Member Snake's Avatar
    E distractiv cateodata cand mai intru si citesc 'iau air 2 si aia e' ca si cand te-ar obliga cineva sa cumpari un produs foarte slab si nu ai de ales
    Altii viseaza la air 2 ala si tu il iei asa, in scarba.

    @Monky: sigur are 2 Giga?

  5. #25 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu are legătură. E o boală si update-ul asta constant. Nu as lua Air 2 in scarba, spuneam doar ca întorsătura de situație ma face fie sa evit un upgrade anul asta, fie sa nu iau produsul ideal pentru mine.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Snake: am gasit mai multe site-uri care ar specifica 2GB RAM la iPad Air 2 si 1GB RAM la iPad Mini 3, insa n-am gasit nici macar un singur screenshot care sa ateste treaba asta. Oricum, livrarea la noul Air 2 vad ca pe site-ul Apple este de pana la 2 zile... deci ar trebui sa aflam in curand.

    Desi in tabelul comparativ Apple nu se vede lucrul asta, daca va duceti pe Air si dupa aceea pe Air 2, veti observa o mica diferenta la baterii:
    - iPad Air: Built-in 32.4-watt-hour rechargeable lithium-polymer battery
    - iPad Air 2: Built-in 27.3-watt-hour rechargeable lithium-polymer battery
    Cu alte cuvinte, au pus o baterie mai mica si se bazeaza pe capacitatile noului ecran si ale noului procesor A8X pentru a ajunge la aceeasi autonomie. Personal chiar nu inteleg de ce mama naibii nu au lasat aceeasi baterie/grosime si acum ar fi avut cea mai buna autonomie ever. Dar, asta e...

  7. #27 SP
    Member dtancu's Avatar
    OK, peste Air 2 sar...
    Singurul lucru atractiv fata de Air-ul meu e acel 2 GB RAM, e totuși prea putin ca sa fac upgrade.
    Partea de camera improved e nice to have, touch ID e util dar nu suficient pt upgrade de la Air.
    Pentru cei care vin de la Pre-Air insa, merita.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, eu zic sa nu sarim asa repede peste Air 2. Eu cred ca una din cele mai interesante functii (peste care multi vad ca sar prea repede, desi e "must have") este cea legata de ecran. Faptul ca avem acum antireflective coating si fully laminated display, pentru mine conteaza enorm. De fapt, pe cei pe care-i stiu cu iPad si lucreaza "on the road", cam toti au un filtru pus pe ecran (altfel e aproape imposibil de a lucra in lumina naturala sau puternica). Insa, ramane de vazut in reviews cat de mult conteaza.

    Un alt punct peste care eu nu pot sa sar asa usor este cel de performanta: 40% faster la CPU si 2.5x faster la GPU decat iPad Air? Daca nu ma insel este cel mai mare upgrade de performanta pe care l-au facut vreodata la un iPad. Cred ca va rupe in toate cele. Daca vine intr-adevar si cu 2GB RAM... productivity, here i come! Si sa nu uitam si de WiFi AC-ul pe care-l asteptam de la primul iPad Air.

    Restul nu ma pasioneaza asa mult, in special chestii gen "e mai subtire" sau "are camera mai buna", barometru sau alte alea. De fapt mint... subtirimea aceea ii mai acorda o bila alba: vreo 30 de grame mai usor. And for me, it matters!

    Eu astept un review dupa care am asa un feeling ca my iPad Air is going to Bazar

  9. #29 SP
    Member dtancu's Avatar
    Ma îndoiesc sa apara in anul de viața al Air 2 aplicatii care sa facă Air-ul actual sa gâfâie.

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dtancu: eu de exp. am niste xlsx-uri imense pe care lucrez, si care pe un Air chiar gafaie (in sensul ca sta vreo 5 minute sa-mi deschida unul). Nu e Air-ul de vina (pe Note 3 sta 10 minute), intrucat si pe PC sunt crima si pedeapsa (acolo sa zici ca stau 2 minute, pe un i7 cu 32GB RAM). Daca e cu adevarat cu 40% mai rapid, o sa stau 3 minute. Si daca are 2GB RAM, cine stie... poate n-o sa fie nevoie de reload (desi ma indoiesc sincer).

    La fel, ma mai joc cu retusari de imagini de pe diverse camere.. de exp. ultima oara am avut un pack facut cu un D800. Imagini de 36.3Mpx... Si da, gafaie. De chestii facute cu iMovie nu mai vorbesc... acolo s-a simtit clar upgrade-ul de la iPad 4 la Air. Daca va fi acelasi upgrade si de la Air la Air 2... why not?

    Multi isi cumpara tablete pt. browsing si gaming... si cam atat. Eu vreau sa ajung sa nu mai am nevoie de un laptop si sa folosesc pentru ORICE doar 2 device-uri: telefonul si tableta. Mai ales cand amandoua costa o caruta de bani. Ma gandesc cu groaza cat de greu imi va fi acum sa vand un iPad Air 4G cu 128GB... sau cat voi pierde la el...

    Ma tot intreaba unul si altul de ce Dzeu iau cu 128GB... si se calmeaza repede cand le arat ca mai am 5GB liberi... Pacat ca n-au venit cu o versiune de 256. Poate la anul.

  11. #31 SP
    Member dtancu's Avatar
    Hai ma MonkY las-o naibii ca pt așa ceva n-ai șanse pe tablete in viitorul apropiat. Ăla nu e targetul audienței

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu care o fi targetul lor insa sanse eu zic ca am. Deja cred ca nu m-am mai atins de vreo 6 luni de laptopul hibrid de la Asus (cu Windows 8 si touch-screen), si-mi fac toate cele pe iPad. Daca nu l-ar mai fi folosit femeia, l-as fi vandut de mult...

    Man, nu ca m-as lauda, dar eu am facut design (cu arhitectura simpla, nu gen Autocad) la case pe iPad. Nu mi-a venit sa cred cat de bine a mers totul... iar walkthrough-ul si render-ul in 3D a fost WOW! Am avut client care si-a cumparat iPad dupa ce a vazut cat de usor poti sa faci asa ceva si cat de bine merge. Deci se poate!

    Inca ma chinui cu iDraw ca sa invat sa fac si partea de Corel de pe PC. Folosesc fara probleme TeamViewer, UVNC si alte nebunii pt. tech support. Am Office complet... Photoshop-ul nu e cine stie ce (tot sper sa-l imbunatateasca), insa cu ajutorul catorva aplicatii reusesc sa ma descurc. Convertoare, dictionare, harti, orice am nevoie, am acolo. De fapt, daca stau si ma gandesc, pe PC am cam 10% din aplicatiile de pe iPad.

    Nu de putine ori am cochetat cu ideea de a trece la un Surface Pro 3... insa e super mega expensive si e mult mai mare si mai greu. Si mai punem si faptul ca Microsoft sta extrem de prost la capitolul aplicatii pt. touch-screen. De aceea pentru mine un upgrade la Air m-ar salva de una de alta.

    Anyway, inteleg ca poate parea ca exagerez eu... insa la naiba, i like working on my iPad

  13. #33 SP
    Member dtancu's Avatar
    Si mie îmi place dar după ce am editat 5 ani pe iMac cu Photoshop, sa fac asta pe iPad la fișiere NEF de 36 MP...nush ce sa zic.

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Godamnit... i have to upgrade! Se pare ca noul iPad Air 2 are 3 core-uri pe A8X (whaaaat?!?) tactate la 1.5Ghz si 2GB RAM. And the scores are here to prove it!
    Attached Images Attached Images ipad_air_2_geekbench_multi.jpg ipad_air_2_geekbench_single.jpg

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Some proof of that...
    Attached Images Attached Images ipad_air_2_a8x_geekbench.jpg

  16. #36 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Deci pana la urma chiar are 2GB RAM si procesor cu 3 cores la 1.5...
    Mi-e cam aiurea acum, ca stiu asta, pentru ca sigur vor baga 2GB RAM in iPhone 6S si nush daca sa trec la iPhone 6 acum sau sa mai astept, dar nu cred ca ma mai tine 4S-u inca 1 an...

  17. #37 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Sa stii ca nu prea are importanta. Eu iti recomand sa iei 6 acum. Nu am avut niciodata pe iPhone refresh-urile alea in Safari, asa cum am avut pe iPad.

  18. #38 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Faza e ca daca-mi iau iPhone 6, il iau prin Aprilie. Si tare-mi e ca nu o sa fie cea mai buna alegere.

    Si ma gandeam ca mai bine iau un 5S (eventual SH) si-mi iau iPad Air 2 de nou si sa trec la 6S sau 7 (sau cum o fi) in 2016.

    Cat de Safari...nu-l folosesc nici pe iPhone, nici pe iPad si nici pe Mac.

  19. #39 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu as alege 5s si iPad Air 2

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai e o chestie despre care vad ca nu prea vorbeste nimeni... si la care daca adaug iar cuvantul "revolutionar", o sa sara toti haterii iar de fund in sus (asa ca nu spun). Este vorba despre SIM-ul produs de Apple care vine cu iPad Air 2... Eu unul nu credeam ca se poate, sau ca exista asa ceva. Mai exact, SIM-ul respectiv este configurabil din soft. Intri frumos si alegi daca vrei Sprint, T-Mobile, AT&T... Chiar as da bani grei pe asa ceva, sa pot alege dintre Vodafone, Orange, Digi din soft. Si cred ca nu sunt singurul...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. iPad 5 - iPad Air By MonkY in forum Apple
    Replies: 255 Last Post: 25-07-2014, 21:22
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts