Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 9 FirstFirst ... 6 7 8 9 LastLast
Results 141 to 160 of 180

Thread: iPad 6 - iPad Air 2

  1. #141 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    E destul de usor de zis asta, cand iti permiti minim unu pe an, cum e cazu la tine si putin mai greu, cand tii de unu si 4 ani, cum e cazu la mine, sau la prietena mea, care si-a luat acum prima tableta in rate.

  2. #142 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Lasati ma baieti husele si prostiile, bucurati-va de ele, sunt doar niste rahanuri electronice. Atata protectie si grija nu aveti nici pentru propria persoana.
    Eheee, daca faceam cum spui tu, acum nu mai vineam iPad Air "ca nou" si pierdeam o caruta de bani. Persoana care l-a cumparat de la mine l-a verificat vreo 10 minute de zgarieturi & co... si nu-i venea sa creada ca e un iPad folosit mai bine de un an... si folosit pe oriunde am fost plecat, nu doar asa, de stat pe birou.

    Pe de alta parte tudy eu ti-am mai zis, la mine nu e vorba doar de protectie... cat faptul ca ma deranjeaza enorm faptul ca e prea subtire si are marginile prea mici. Poate pentru tine o fi mai ok fara un back cover... pentru mine e super annoying (mai ales la sesiuni mai lungi de folosire).

    Si mai e un alt motiv pe care l-am mai enumerat si alta data: faptul ca noi suntem mai maniaci cand vine vorba de curatenie, bacterii si alte alea. Si imi este de 10 ori mai usor sa scot frumos husa si sa o pun la spalat, decat sa ma apuc sa dau cu servetele si alte alea direct pe tableta. Nu de alta, dar hai sa fim cinstiti: de cate ori nu ati mers cu tableta sau telefonul la toilet?

    Anyway, pana imi vine Poetic GraphGrip-ul din uk, am gasit un magazinas care are mai multe back cover-uri pentru iPad Air 2 (si unele chiar foarte ieftine): Căutare - ipad air 2. Asta ar fi fost interesanta (i love mesh covers), dar nu e nici pe stoc... si mesh-ul acela de fapt e doar "de forma", nu sunt gaurele reale...

    P.S. Am back cover la iPhone, back cover la Note 3, flip cover la Kindle, flip cover la Nexus 7, and so on... deci da, imi place sa le tin asa. Si nu le tin in puf... Sa nu mai vorbim de momentul in care iti scapa tableta sau telefonul din mana, si realizezi "ce bine ca am husa"

  3. #143 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    I-auzi MonkY, lasa iWatch si pune mana si strange bani:


  4. #144 SP
    Admin MonkY's Avatar

    iPad 6 - iPad Air 2

    Astept mai multe detalii si ma decid dupa. Momentan nu m-ar incanta doar o diagonala chiar asa mare (mai ales ca am Surface Pro 3-ul)... Trebuie sa vina si cu ceva special. Fie posibilitatea de a rula aplicatii de OSX, fie un sistem de multitasking destept + diferenta de performanta de cel putin 50%... eventual 4GB RAM si storage upto 256GB. Cu alte cuvinte un MacBook Air cu alura de iPad

    Altfel pentru mine ar fi echivalentul unui iPhone 6 Plus fata de un iPhone 6. Same thingie doar ca e mai mare. That's not enough for me (right now).

  5. #145 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Un alt aspect important ar fi pretul. Sa spunem ca vor dori sa pastreze densitatea pixelilor pentru noul iPad (264 dpi) si ca acesta va avea o diagonala de ~ 13 inch. Asta inseamna ca va avea o rezolutie in jur de 3200 x 1800 (n-am calculat exact, insa se poate calcula). Asta inseamna putere de procesare mai mare doar pentru a avea performante comparabile cu ale lui Air 2. Apoi, alte materiale, avand in vedere ca va trebui sa fie mai rezistent decat iPadul clasic insa nu cu mult mai greu.

    Acum, pretul unui iPad pleaca de la ~ 600 € si, sincer, indiferent de cat de minunat este, nu este altceva decat o platforma mobila, un "smartphone pe steroizi" daca vreti. Revolutionar, cu o interfata si functionalitati fara egal, de acord, insa... o platforma mobila. Un iPad Plus probabil ca ar costa undeva in intervalul 1200 - 1500 €. La un asemena pret, ar face bine sa fie un MacBook in haine de iPad, cum zice MonkY.

  6. #146 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pretul ca pretul... (oricum va fi scump, ca doar e un produs Apple), insa la diagonala aceea incepe sa devina problematica ideea de tableta. Vad asta zilnic la Surface Pro 3, care totusi are doar 800g (fata de un iPad Air 2 care are aproape jumatate) si aproape de fiecare data dupa 10-20 de minute de folosire ma convinge sa ma intorc la iPad Air 2 - am ajuns sa folosesc Surface Pro 3 99% din cazuri doar ca laptop. Devine aproape imposibil de folosit ca tableta, si nu neaparat din cauza diagonalei, cat a greutatii. Cred ca un iPad Pro (sau iPad Plus) n-ar trebui sa depaseasca 600g... ceea ce va fi al naibii de greu de realizat - cum a zis si AlanPoe, ar trebui sa vedem un material mai rezistent altfel vom avea un nou #BendGate.

    Mie unul mi se pare imens ceea ce vad in acel video... la 12.5" or above e deja enorm (mai ales ca se pastreaza acelasi ratio). O diagonala ideala pentru un iPad Pro (sau maxima) mi s-ar parea ceva mai apropiat de 11".

    Interesant e insa daca ar veni cu portul de USB Type C, ceea ce ar facilita o groaza de accesorii - ar fi ideal sa aiba 2 astfel de porturi (desi ma indoiesc profund ca vom vedea asta). Oricum... ramane de vazut... momentan e la capitolul zvonuri si daca s-ar intampla ceva, cu siguranta mai devreme de toamna/iarna 2015 n-o sa vedem.

  7. #147 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Intr-o nota ceva mai subiectiva: mai si parca tot nu vad sensul unui iPad Plus/ Pro/ uatevăr... Ar fi senzational (insa deloc simplu) sa reuseasca lansarea unui MacBook cu display tactil. Altfel, iPad-ul este cu greu un produs bun pentru productivitate. Este bun pentru notite, vizionari, prezentari, cateva aplicatii multimedia insa... nu-i suficient, iar o diagonala mai mare nu schimba lucrurile. Pentru creatie vizuala nu se va compara niciodata cu o tableta grafica Wacom decat la portabilitate. Despre editarea unor cearceafuri Excel nici nu vreau sa discut... E drept ca le afiseaza fara cusur, insa editarea este a pain in the ar$e... (da, MonkY, stiu ca tu n-ai nicio problema cu excelul in iOS, insa eu nu ma pot obisnui).

    Pana si la editarea de text, e greu sa vorbesti despre a produce text la nivel profesional doar cu tastatura implicita (indiferent de cele pe care le-ai adauga soft). Daca vrei sa scrii ccompetitiv, vei avea nevoie de o tastatura hardware. Si iata cum ne indreptam usor-usor inspre MacBook, Slim PC etc...

    ---------- Post added 03-05-2015 at 17:14 ----------

    *voiam sa spun mai sus "Pentru creatie vizuala nu se va compara niciodata cu o tableta grafica Wacom decat la portabilitate". Prea tarziu pentru edit...

  8. #148 SP
    Member dtancu's Avatar
    Nu de hardware e problema, ci de SO. Microsoft a incercat cu Win8 si nu i-a reusit, dovada Win10 unde au revenit la ceva mai desktop.
    Pana nu va crea Apple un SO desktop care sa poata fi scalat si pe tablete (ceea ce nu ma duce mintea cum se poate face si sa si mearga, nu ciudatenii gen Win), slabe sperante sa vedem un Mac cu ecran tactil.

  9. #149 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    La Windows cel putin eu nu cred ca SO-ul in sine sau interfata acestuia au fost problema, ci lipsa unor aplicatii optimizate pentru touch. S-ar putea ca la Apple sa se poate optimiza mai usor, chiar n-am idee insa cat de realizabil este...

  10. #150 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Windows (mai ales Win8) are multe alte probleme, nu doar optimizarea pt. touch. Pe mine de exp. m-a omorat cu scalarea aceea de 2 lei... N-aveti idee cum arata aplicatiile care nu stiu custom DPI in 2160 x 1440 pe 12", si nu exista solutie.

    OSX-ul sta extrem de bine la partea asta, iar pentru touch nu cred ca ar fi o mare problema, intrucat din punctul meu de vedere e ca si cand ai transpune ceea ce faci pe un touchpad, direct pe ecran.

    Cat despre ce spuneai AlanPoe de "cearceafuri" sau editare pe o tableta... normal ca nu poti avea un device mobil cu aceeasi ergonomie ca un device fix (chiar si cand vorbim de laptop). Insa nu cred ca te opreste nimeni sa folosesti o tastatura bluetooth, docking station sau orice altceva. Vrei productivitate mare, iti faci instant un setup easy. Eu pentru iPad Air am un cover+tastatura... e practic un laptop. Oricand vreau doar tableta, o detasez (se prinde magnetic, so it's damn easy) si gata.

    Iar legat de comparatia cu Wacom, se vede ca nu te-ai jucat cu un stylus serios pe iPad. Eu folosesc Wacom Intuos Creative Stylus de vreo 2 ani si n-am simtit nevoia de mai mult. 2048 niveluri de presiune, palm rejection, extrem de usor de folosit... si cam scump (hmm, vad ca acum e la super oferta pe Amazon.co.uk - de la 85 lire la 19.99 lire, so...). Oricum au scos intre timp si Intuos Creative Stylus 2, dar pe care nu l-am testat... deci nu ma pot pronunta.

  11. #151 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Ahm, nope, n-am incercat Wacomul (notita mentala despre device-uri ale tale pe care sa le incerc cand vom bea berea aia). Sunt insa convins c-ai incercat o tableta profesionala pentru graficieni de la Wacom. Maaaan, e ca si cum ai desena folosind un creion. Chiar asa lag free/ responsive sa fie pen-ul pentru iPad?

  12. #152 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum sa imi scuzati combo breakerul, but e ceva dubios cu iPad-ul meu si mi se pare atat de dubios incat deja e funny.

    De fiecare data cand il pun la incarcat pe standul TV, care e din metal, dupa ce il iau de la incarcat, indiferent ca e in priza sau nu, sacadeaza in ultimul hal. Trebuie sa il blochez si deblochez de 3-4 ori ca sa isi revina. Treaba asta se intampla de cand il am, iar ala e un loc unde il incarc de obicei, iar de fiecare data cand sta la incarcat si il iau, doar pentru a cauta ceva rapid fara sa il scot din priza, e aproape inutilizabil. Initial am zis ca iPad-ul fiind metal, standul TV pe care sta fiind si el metal, asta-i baiul. I-am pus o husa si face la fel.

    Mi se pare cea mai dubioasa chestie

  13. #153 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    k-k-k-kombo breakeeeer . Sorry tudy, si pentru offtopic si pentru ce patesti cu ipadul dar ai intervenit mult prea funny.

  14. #154 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AlanPoe: normal ca nu e chiar asa lag free cum e o solutie profesionala (spre rusinea mea inca n-am testat pe iPad Air 2 - am ramas fara baterie, si nu prea gasesc AAAA), insa oricum e la ani distanta de solutiile de tablete grafice clasice, pentru ca vezi exact ce desenezi. Intotdeauna mi s-a parut aberant sa desenez pe hartie si sa vad pe ecran ce se intampla - pe cand aici, chiar e ca si cand ai desena direct pe hartie. Acum, are si Wacom produse care au deja ecran integrat si vezi ce desenezi, dar costa de 2-3 ori cat un iPad Air 2... Promit sa revin cu detalii dupa ce fac rost de baterie... stiu ca pe Air rar aveam mici hickups, poate pe Air 2 s-au dus si acelea...

    tudy: o fi karma?

    P.S. Serios acum, n-am avut probleme de genul asta la Air 2... de sacadare and stuff like that. O fi de la update? Pentru ca eu inca folosesc 8.1 + vreo 30 de jailbreak apps & tweaks... fara issues. Poate de la 8.2 sau 8.3 ai problema asta? Sau a fost asa dintotdeauna?

  15. #155 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De doua zile umblu cu husa, this happened today:
    Attached Images Attached Images dsc00465.jpg

  16. #156 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Aia e zgarietura ? Sau e crapat ? Sau ce naiba e ?

  17. #157 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Crăpat. Scapat de la 40cm pe parchet.

  18. #158 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Aaaa, asa face sens. Credeam ca singur, din senin. Ce sa zic...nasolica. Nu stiu daca e acoperit de garantie, daca a avut soc mecanic

  19. #159 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mi-am facut o programare la genius bar, o sa le spun ca boxa face figuri si wi-fi si vad ce mai inventez. Cazatura nu strica boxa, habar n-am. Nu intentionez sa le-o duc spunand ca uite ba, e distrus ecranul. Personal nu ma afecteaza atat de tare, dar cum o vand inainte de modelul urmator stiu ca voi avea probleme sa o vand asa cum e acum, asa ca voi incerca sa primesc alta. Le voi spune ca o am de mult si alt bla-bla. Dar mi-a trebuit husa

  20. #160 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Are sens mai Razvane, nu face sens, parcă ești una de e șefa la HP , numai aia m-a înnebunit cu expresia asta, prea multă engleză strică .

    ON: vreau sa îmi iau si eu un iPad Air, mai are rost sau e depășit?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 9 FirstFirst ... 6 7 8 9 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. iPad 5 - iPad Air By MonkY in forum Apple
    Replies: 255 Last Post: 25-07-2014, 21:22
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts