Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 180

Thread: iPad 6 - iPad Air 2

  1. #41 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai in mod clar asa vor fi urmatoarele iPhone-uri, ca le tot subtiaza si nu mai au unde sa bage SIM-ul. O sa fie ceva cum a fost Zapp.

    Acum sa vedem daca sunt de acord si Vodafone, Orange, Telekom, Digi, pentru ca este mai dubios sa poti sa schimbi oricand vrei si sa nu ai abonamente, ci anumite cartele unde sa platesti doar ce folosesti.

    Sa vedem acum, cand se lanseaza Air 2-ul la noi. Ar fi culmea sa aduca doar cu Wi-Fi din acest motiv

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu man, e un SIM normal, fizic - dar care poate fi configurat (ceva ce nu stiam ca se poate)... Daca vrei, poti sa pui un SIM clasic in locul sau.

    Nu cred ca vor aduce doar WiFi. Deja am facut precomanda pt. 2 clienti in varianta cu 4G: Apple iPad Air 2, Cellular, 64GB, 4G, Space Gray.

  3. #43 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Aaa, atunci inseamna ca am inteles eu gresit. So...la noi in rromanica o sa mergem tot pe nano-sim de operator.

  4. #44 SP
    Member dtancu's Avatar
    La noi sa aibă opțiune când alegi un operator sa te întrebe cu pop-up message: are you sure? Are you really sure? Are you nuts? Etc

  5. #45 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Astazi am pus mana pe tableta, ea urmand sa fie vanduta de magazinul unde lucrez incepand de maine. Desi doar baietii de la vanzari au fost lasati sa le butoneze in draci, am pus si eu mana pe un Gold de 16GB.

    Ziceau ca e super mega subtire, dar daca ai avut Air inainte diferenta nu e atat de mare. E subtire, dar nu e atat de in your face cum a fost la iPad Air 1. Sau cel putin asta e impresia mea. Pe gold mi s-a parut ca arata chiar bine, mai bine decat i6 Gold. Dar asta e chestie de gusturi. Ecranul in schimb e altfel, diferenta de aer pe care ei spun ca au eliminat-o chiar se vede. E o experienta usor ciudata, probabil nu toti o vor observa, dar mie mi-a placut.

    Ce am remarcat insa a fost viteza. Daca umbli prin meniuri si safari sau vreun joc, nu vei vedea diferente. Modelul cu care m-am jucat avea insa o sumedenie de chestii inutile, inclusiv o galerie plina de video-uri menite pentru iMovie. Acolo s-a vazut diferenta de putere. Nu stiu cat ati folosit voi iMovie, dar la mine pe Air e extrem de folosit. Uneori cand aveam timeline-ul foarte aglomerat, avea un mic stutter, inclusiv la playback sarea peste niste frames. Acum insa cu filmarile de pe tableta (banuiesc ca sunt 1080p) s-a descurcat extrem de bine. Nu consider ca e neaparat un motiv de upgrade, dar daca esti freak dupa chestiile astea, plus ce au promis cu alte programe de editare foto/video, pare a fi un deal bun.

    Ce am remarcat negativ a fost touch ID. Functioneaza ca pe telefoane, nu e problema, dar e extrem de galagios prin comparatie si are un joc extrem de neplacut. E foarte "clickity". Cred ca am inventat un cuvant nou.

    Bateria ziceau baietii ca nu e grozava, dar eu mai mult de 40min nu m-am jucat pe ea si nici nu am urmarit nivelul bateriei.

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca fara jailbreak e aproape imposibil sa-ti dai seama de viteza prin meniuri, homescreen, lockscreen si alte d-astea. Asta pentru ca Apple se incapataneaza sa foloseasca aceleasi tranzitii intre ecrane, aplicatii, etc... Cu alte cuvinte, nu conteaza ca ai iPad 2 sau Air 2, tranzitiile dureaza tot atatea ms. O fi o chestie tipica Apple, dar personal nu sunt prea incantat de ea. De-abia dupa ce ai pus jailbreak-ul se simte in orice meniu diferenta... sau dupa ce ai facut sa-ti apara cate 80 de icons per screen in loc de 30 sau cate Dzeu sunt default.

    Cat despre grosime, ma bucur de ce spui... ca e insesizabila diferenta... pentru ca ma enervam daca era mult prea subtire si incepe distractia cu #bendgate2.

    Ecranul, daca ai vazut un iPhone 6... presupun ca este cam la fel, nu? In sensul ca fara acele extra straturi, pare ca e totul mult mai in fata.

    Legat de performanta, nu stiu pe ce site citisem ieri ca in testele unuia daduse cam la fel cu un MacBook Air 2013 sau echivalentul unui iMac 2011. Ceea ce, pentru un device portabil... e mare chestie. Oricum, e foarte funny treaba asta... nu se putea sa nu faca Apple ceva mai cu motz: procesor cu 3 core-uri

    Iar despre TouchID, e posibil sa fi devenit galagios si sa inceapa sa joace din cauza taranilor care mai maltrateaza iDevice-urile prin Apple Stores. Am vazut si eu treaba asta la 5S-urile expuse la iStyle... si cum la noi sunt multi tarani... Spun ca ar trebui sa fie la fel pentru ca iFixit i-a facut teardown si unitatea TouchID este identica cu cea din i6.

    Apropos de asta: https://www.ifixit.com/Teardown/iPad...Teardown/30592



    Iar bateria... da, e mai mica... si se bazeaza pe consumul redus al lui A8X. Insa garantat, in aplicatii care folosesc 100% CPU/GPU... se va duce mai repede bateria. Cred ca seamana foarte mult situatia cu A7 vs A8 (de la iPhone 5S si iPhone 6), unde in idle consumul e mai redus la 6... dar in full load, bateria tine mai putin la 6. Deh, nu le poti avea pe toate... adica sa si vrei sa subtiezi in draci, sa ai si performante gen 2.5x faster... si toate astea cu baterie mai mica. O fi tare Apple, dar e cam greu sa bati fizica la toate capitolele

  7. #47 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, ecranul iti da aceasi senzatie precum la i6. E ceva ce nu mai vezi in alte parti, dar unii pot sa nu observe.

    Din ce am vazut pe net in teste, scoate vreo 4400 in Geekbench 3. Nu stiu daca benchmark-ul e acelasi ca si pentru PC-uri, dar vechiul meu Macbook Air cu i7 si 8GB RAM din 2012 scotea vreo 5200. Repet, probabil nu e acelasi test pentru mobile ca si pentru desktop. Habar n-am.

    Cat despre Touch ID, nu prea exista scuza. Ori avea bucata mea ceva, ori asa sunt toate. Nu avea cine sa il strice, tableta fusese scoasa din cutie cu 10 minute inainte. Nu a stat nimeni sa dea 100 de clickuri pe minut ca sa il strice cumva. Habar n-am.

  8. #48 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Din ce am vazut pe net in teste, scoate vreo 4400 in Geekbench 3. Nu stiu daca benchmark-ul e acelasi ca si pentru PC-uri, dar vechiul meu Macbook Air cu i7 si 8GB RAM din 2012 scotea vreo 5200. Repet, probabil nu e acelasi test pentru mobile ca si pentru desktop. Habar n-am.
    Nici eu nu stiu exact cum e (ca nu prea am acces la un MacBook des), insa cred ca tipul compara cu base model-ul cu i5. Ceea ce oricum e impresionant. Oricum, devine din ce in ce mai obvious faptul ca in curand iOS + MacOS se vor unifica one way or another, si ca un iPad Pro nu e departe.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Cat despre Touch ID, nu prea exista scuza. Ori avea bucata mea ceva, ori asa sunt toate. Nu avea cine sa il strice, tableta fusese scoasa din cutie cu 10 minute inainte. Nu a stat nimeni sa dea 100 de clickuri pe minut ca sa il strice cumva. Habar n-am.
    Cred ca ai dreptate... nu e o scuza. Well, ramane de vazut. Eu sper totusi sa nu fie clicky - de exp. i6 mi se pare ca are un buton chiar mai putin clicky decat iPad Air-ul anterior.

  9. #49 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by iry View Post
    BendGate incoming, iar face Lou sau cum dracu il cheama, 200k $ per video )
    Here we go...lol
    Worse Than #Bendgate: Watch the iPad Air 2 Snap in Half


  10. #50 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Wow, cam prea usor se rupe. Eu vreau comparativ Air 1 cu Air 2. Daca si Air 1 face la fel, sunt linistit. Al meu a fost destul de abuzat si neingrijit. Nu a stiut ce e aia o husa.

  11. #51 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu as vrea o comparatie cu toate modelele de pana acum. Pun pariu ca toate se fac asa.

  12. #52 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    stiti cumva daca pe air 2 mai exista lag la rotatia ecranului in app store sau youtube? deoarece mi se pare foarte enervant pe air 1
    eventual daca are lag cand apare tastatura in safari - motion si transparenta activata ...

  13. #53 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce inseamna "lag la rotatie"? Ai un clip care sa arate treaba asta? Pt. ca eu n-am vazut asa ceva la iPad Air. Da, are un mic waiting time (pana-i spune giroscopul ca gata, am intors jucaria)... dar asta e un lucru bun (fara ar fi dezastru, s-ar roti aiurea ecranul si la o mica "inclinare"...

    Cat despre cum a rupt ala iPad Air 2-ul... no comment. De fapt, pana si el si-a dezactivat comment-urile pe canalul respectiv

  14. #54 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum pe bune, daca asa a fost si Air 1 eu nu imi fac griji, de asta cred ca ar fi buna o comparatie. Se ofera careva?

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu ma ofer... sorry

    Mie imi plac comentariile pe unde a aparut clipul... si sincer ma bucur ca nu i-a explodat aluia bateria in fata sau mai stiu eu ce:
    You cant close the ipad like a book. It doesnt fold. Dumass
    Give me 1100$ and i will bend any tablet on the market! $1000 for my trouble and $100 for insurance.
    thats not the way to use an iPad ... some people should be educated
    Asta saracul n-a reusit (btw, ignore the "fish eye" lense effect)


  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bwahahahaha, cat de tare poate fi asta
    Attached Images Attached Images ipad-poche-jean.jpg

  17. #57 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Lool )

  18. #58 SP
    Member maniac360's Avatar
    Chestia cu indoitul e o prostie, insa ceea ce ma ingrijoreaza e threadul acesta [iPad] Air 2 Screen distoring when holding. - MacRumors Forums

  19. #59 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda...cam aiurea. Patesc si eu la iPad 2-ul meu, daca apas din spate mai tare sau daca apas pe ecran mai tare, dar la o utilizare normala, e cam dubios. Asta se intampla cand vrei sa subtiezi totu si lipesti tot ce poti, cum poti...

  20. #60 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ce inseamna "lag la rotatie"? Ai un clip care sa arate treaba asta? Pt. ca eu n-am vazut asa ceva la iPad Air. Da, are un mic waiting time (pana-i spune giroscopul ca gata, am intors jucaria)... dar asta e un lucru bun (fara ar fi dezastru, s-ar roti aiurea ecranul si la o mica "inclinare"...

    Cat despre cum a rupt ala iPad Air 2-ul... no comment. De fapt, pana si el si-a dezactivat comment-urile pe canalul respectiv
    Ma refer la faptul ca atunci cand schimb din landscape in portret sau invers sacadeaza in app store si youtube nu ca ar fi timp de asteptare mai mult

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. iPad 5 - iPad Air By MonkY in forum Apple
    Replies: 255 Last Post: 25-07-2014, 21:22
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts