Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 173

Thread: Clubul Apple Watch & watchOS

  1. #41 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda...mie mi se pare ca cer prea mult pentru ce ofera.
    Ca design, mi se pare super butucanos si mult prea patratos pentru gusturile mele.

    Ca functii, sa zicem ca e oarecum ok iOS-u ala, dar sa te lauzi in conferinta ca poti face apeluri telefonice cu ceasul, lucru ce se poate face cu un banal ceas cu telefon (la 200 ron) de cativa ani buni, deja mi se pare penibil.

    Iar sa tii o prezentare intreaga despre ceas, in care sa vorbesti DOAR aceleasi lucruri pe care le-ai vorbit in urma cu cateva luni...

    Nu stiu...in mod clar Steve se intoarce in mormant cu toate mizeriile astea.

    Iar pretul...wow. Intre 600-1100$ pentru modelul mai normal, in functie de curea, mi se pare exagerat. Ar trebui sa aibe pachete complete, dar sa ofere si posibilitatea de a cumpara body-ul ceasului standalone si curea standalone, dar sa se invarta toate in jurul sumei de 600-700$ orice ai alege.

    De cel gold nu mai zic nimic, ca pana si ei au evitat sa arate video-ul de prezentare (am pus link mai jos) ca nu as da intre 11-18k$ nici sa fiu miliardar in euro.

  2. #42 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Un pic cam mare pretul pentru cel de 18K, intr-adevar. Sa ne intelegem, daca ar fi sa cheltui intre 400 si 600$ pe un ceas, mi-as lua Apple Watch. E frumusel, se sincronizeaza cu iPhone-ul, are tot felu' de functii. Dar daca ar fi sa dau 10.000$, Apple ar fi ultimul loc in care m-as uita. Nu de alta, dar mi-e teama ca si ceasul asta face parte din categoria aia pe care ei o numesc "consumer product". Peste 8 ani, va fi exact ce e prima generatie de iPhone acum - un produs vechi, disfunctional, numai bun de pus in muzeu. Un Rolex (zic un brand generic, fiindca nu stiu nimic despre ceasuri) isi conserva valoarea si are si avantajul unei mai bune rezistente in timp.

    Sau cine stie, astept recenzia lui Trefla si mi-l iau si eu.

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am citit azi pe 9to5mac ca Apple Watch va avea 8GB spatiu de stocare, din care 2GB sunt pentru muzica, 75MB pentru poze, iar restul pentru aplicatii, OS si cache. Toate cele 3 modele vor avea acelasi storage.

  4. #44 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, am citit si eu. Destul de penibil. Sa zice ca inteleg aia 2GB pentru muzica (desi tot e putin, ca poate vreau sa-l tin doar pentru alergat), dar 75MB pentru poze ? Serios ? Suntem in 2002 si nu stiu eu ?

    Nici daca avea 2GB toata memoria nu cred ca limitau la 75MB pentru poze. Tot lasau 100MB. Si daca nu vreau sa-mi pun multe aplicatii ? Tin spatiul neutilizat ?

    Incepe sa fie din ce in ce mai nasol ceasu asta...

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cine stie, poate limita aceea de 75MB ar fi doar pentru wallpapers or something - am inteles ca ar fi vorba de 100 de poze. Pentru ca in rest nu stiu cine ar sta sa se uite la poze pe ceas. Insa limita de 2GB pt. muzica mi se pare cam mica...

    Oricum, probabil o sa se supere unii si altii pe mine, dar eu vreau ca Apple Watch sa nu se vanda. Sau sa se vanda atat de prost incat sa primeasca si Apple o palma si sa se trezeasca. Sa taie pretul, sa scoata versiune noua, sa inceapa sa-si intrebe userii ce vor cel mai mult schimbat la produsele lor. La naiba, o duc prea bine si asta se vede. Ive e mai cocky than ever... a ajuns sa vina sa ne explice ca nu ne-ar place o baterie mai mare. Frack that! Nu vreau sa-mi spuna nimeni ce imi place mie si ce nu.

  6. #46 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    sa nu se vanda pun pariu ca va fi cel mai vandut smartwatch. atata timp cat pui logoul apple se va vinde ca paine calda, din acei clientii un procent foarte mic se uita si la ce functii si inovati aduce noul produs.

  7. #47 SP
    Member dtancu's Avatar
    Ce va deranjează la spațiul de stocare, oameni buni?
    2 GB pt muzica? Pai in primul rând acea muzica nu e utila decât pt fitness, ca altfel ai iPhone-ul. Iar pt fitness ce descarci pe ceas? Niște playlisturi. Câte ore de fitness faci pe zi continuu? 1h? 2 h? OK, înseamnă 50 de trackuri medii? La un 256 kbps ( ca nu știu ce casti bluetooth sperați voi sa folosiți la watch, dar va asigur ca vor fi suficient de crap ca sa nu conteze nimic peste 256 kbps) înseamnă vreo 200-300 MB.Hai sa zicem ca rotești 3-4 playlisturi de-astea, tot e rezonabil. Din experiența mea de alergat 6 km/zi 5 zile/sapt, nu folosesc mai mult de 3 playlisturi de câte 60 min.

    Cat despre poze, la fel, hai sa nu fim ipocriți. In afara de Jean de la Craiova, cine se uita la poze pe ceas? Chiar si asa,probabil un jpeg la dimensiunea ecranului ăla, downsized, nu va avea mai mult de 20 kB.

  8. #48 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu conteaza ce faci cu el, important e sa-l poti folosi asa cum vrei tu. Poate eu vreau sa-mi pun 6GB de muzica, ca asa vreau eu. E absurd ca in 2015, pe un device de cel putin 350$, sa decida compania cum sa-mi impart spatiul disponibil si nu eu, ca utilizator si platitor de ce vand ei.

  9. #49 SP
    Member dtancu's Avatar
    Nu e absurd, e modul cum văzut Apple acel device. Mai departe, principiul cererii si ofertei. Nu-ti place, nu-l cumperi.

  10. #50 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, cam asta e ideea. D-aia nu-l cumpar

    Partea buna e ca asta e doar o limitare software si in mod clar se va ridica. O sa fie cum a fost cu Xbox One la E3 si cum s-a lanst

  11. #51 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Razvanrazy, macar te consolezi cu ideea ca atat moto 360 cat si samsung gear s au doar 4GB in total, din care mai scazi spatiul pt. os si apps...

  12. #52 SP
    Member Hansel31's Avatar
    samsung gear 2 costa 300 euro la noi.. si e o basica de ceas scuze smartwatch.. nu stiu de ce va plangeti atat de pretul impus de apple, din moment ce nu va plangeti cand dati 1000 euro pe un iphone6 ... cele 3 categorii de ceasuri sunt facute pentru 3 categorii de oameni, cum au fost si sunt ceasuri normale de-a lungul anilor, ceasuri de zeci de mii de euro .. care arata doar timpul si nimic mai mult. Eu zic ca e un inceput si la cat de bine sunt finisate si ce ofera ele practic isi merita banii. ce nu mi se pare normal este pretul exagerat al curelelor, care costa cat jumatate din ceas sau mai mult (alea zici ca sunt din aur facute )

  13. #53 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Nu va mai plangeti, s-a gasit utilitatea ceasului Apple )

    http://www.timesnewroman.ro/it-stiin...ms-cu-saracule

  14. #54 SP
    Member dtancu's Avatar
    Nu cred ca e o limitare software, razvane. Spațiul ăla blocat e pt sistemul de operare si aplicații, ma îndoiesc ca Apple l-a blocat degeaba sau ca are de unde sa elibereze din el fara sa afecteze ulterior performanța la instalarea de apps.
    Pe mine altceva ma supăra referitor la redarea de muzica, faptul ca e doar bluetooth. Poate in timp căștile bluetooth o sa ajungă mai de doamne-ajuta dar in prezent calitatea sunetului e crap.

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am facut aici o lista cu mai toate smartwatch-urile actuale (si care se anunta in curand). Dupa cum se vede, cam toate au maxim 4GB de storage, singura exceptie facand Apple Watch cu 8GB storage. So... hai sa nu ne plangem de spatiu totusi.

  16. #56 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    After hiring a team of adept sales and marketing experts from notable luxury companies such as Yves St. Laurent, Louis Vuitton, and Burberry, Cupertino tech giant Apple has managed to roll out a $10,000 Apple Watch, a wearable which possesses 18-karat of gold. A consumer who has intended on purchasing the exorbitantly priced smartwatch is not going to be treated like any ordinary customer looking to purchase a $349, $549 or even a $1,099 Apple Watch. As you might have guessed, they will be given preferential treatment, which might upset the remainder of the consumers, but when you are shelling out $10,000 on a wearable, the staff will tend to give you more importance compared to the remainder of the flock.

  17. #57 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Watch and BJ! Best Apple Customer Care ever!

  18. #58 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Au aparut si review-urile.


  19. #59 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Parca e mai urat decat pana acum. Pare mult mai gros iar OS-ul pare greu de manevrat, extrem de complicat si cu mult prea multe optiuni si setari care fac manevrarea prea dificila.

    As a side note, asa am o sila de astia de la The Verge cand prezinta un produs Apple, nu degeaba se ia lumea de ei pe Youtube si le zice iVerge. Auzi la ei, "the Apple watch is infinitely more stylish than any other smartwatch" Lol, wut?

    Astept ceva reviews mai serioase nu hipstereala asta. Sunt curios cum e cu bateria pana la urma.

  20. #60 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mie review-ul celor de la The Verge (vorbesc de full review-ul de aici: Apple Watch: the definitive review) mi s-a parut foarte bine scris si foarte la obiect. Ba chiar cred ca e unul din putinele review-uri in care oamenii au expus ceasul la toate situatiile cu care s-au intalnit zi de zi, s-au plans de ce nu le place, ce nu merge bine... La urma urmei, nu vad cum ai putea sa-i spui iVerge cuiva care totusi i-a dat nota 7/10. Cat despre baterie, eu cred ca a scris suficient de bine in review: a whole day... depinzand de modul in care il folosesti, desigur.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple Mac & macOS By BogdanN1 in forum Apple
    Replies: 1148 Last Post: 17-03-2024, 16:11
  2. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 23 Last Post: 28-06-2015, 23:07
  5. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts