Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 15 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 101 to 120 of 281

Thread: iPhone 6S & iPhone 6S Plus

  1. #101 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sunt mici diferente intre chip-urile TSMC si Samsung, dar sunt... Ce-o fi fost in mintea celor de la Apple, nu stiu: Samsung vs. TSMC: Comparing the battery life of two Apple A9s | Ars Technica.
    Attached Images Attached Images samsung-vs-tsmc-iphone-6s.001.png

  2. #102 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Ce probleme existentiale aveti si voi. Battery drain. Suntem in 2015. Smartphone-urile se pun seara de seara la incarcat.

  3. #103 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu din fericire, daca nu ma joc... il pun la 2-3 zile la incarcat (6-ul). Dar vorba lui Mo, daca in 2016 (aka iPhone 7) n-o sa vad in sfarsit baterie mai mare (sau in fine, autonomie mai mare)... ma supar maxim. Trec pe Nokia banana!

  4. #104 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    E o problema foarte mare, Mo, cel putin pentru mine. Daca un device de 4 ani ma duce la fel ca unu aparut de 1 luna, e clar o problema.

    Am fost chiar acum la un iStyle (aveam in drum) si mi-a recomandat sa-l duc la garantie. Ar trebui sa am minim 8h de usage, iar eu nu am trecut de 5 pana acum.

  5. #105 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    A patra incarcare pare ca se tine ok, sunt multumit de baterie overall chiar si cu chip Samsung

    imageuploadedbytapatalk1444994999.249392.jpg

  6. #106 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    E o problema foarte mare, Mo, cel putin pentru mine. Daca un device de 4 ani ma duce la fel ca unu aparut de 1 luna, e clar o problema.
    Stai man, ca nu e chiar asa simpla comparatia. Device-ul de acum 4 ani era de cate ori mai slow? 20-50x slower (ma refer la CPU/GPU)? Mai mult, 4S-ul avea 3.5" in rezolutie 640 x 960. 6S-ul e de 4.7" si 750 x 1334 (deci consumator mai mare). Nu mai vorbim de coprocesor, 512MB RAM vs 2GB RAM, WiFi AC, 4G si alte extra functii (mancatoare de baterie). Toate cele au evoluat serios, mai putin bateria (1432 mAh vs 1715 mAh). Prin urmare, eu zic ca e al naibii de bine ca un device atat de rapid cu atatea chestii extra se tine la fel ca device-ul tau de acum 4 ani.

    Eu fac de multe ori comparatii intre al meu (i6-ul) si al femeii (i5) si al surorii (i4)... si nu-mi vine sa cred cat de repede termina operatiunile un i6 fata de i5. i4 nu mai vorbesc... De exp. ieri am facut update-uri la vreo 30-40 de chestii din Cydia. i6-ul a terminat in vreo 30 de secunde, i5-ul in peste 5 minute (la un moment dat chiar am crezut ca de fapt s-a blocat i5-ul). Al tau 6S ar trebui sa zboare, nu alta!

    Anyway, cred ca singurul lucru pe care mai trebuia sa-l faca Apple la 6S, ar fi fost o baterie mai mare (cu designul urat pe spate deja m-am impacat). Nu zic de 2750mAh (cum e la 6S Plus), dar macar un 2000-2200mAh. S-ar fi simtit ENORM!
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Am fost chiar acum la un iStyle (aveam in drum) si mi-a recomandat sa-l duc la garantie. Ar trebui sa am minim 8h de usage, iar eu nu am trecut de 5 pana acum.
    Si eu zic la fel... daca dupa atatea zile nu ai reusit, nu te mai chinui. La schimbat cu el. Pacat ca nu e de la eMag, nici nu-l mai duceai la garantie... il dadeai inapoi fara motiv si luai altul. Nu stiu daca iStyle va proceda la fel...

  7. #107 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Interesant ar fi sa vedem un test real cu bateria, ai incercat sa faci cu batteryscore?

  8. #108 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, sincer, nu vad rostul unei astfel de comparatii. Da, avea o configuratie mai slaba, dar sa fim seriosi, asa ceva avem acum in Apple Watch, deci totul a super evoluat. Teoretic, consumul noului procesor e cel putin la fel, daca nu mai mic.

    Si oricum, 4S-u ma tinea initial undeva la 7h de usage. Durata ce a scazut odata cu noile iOS-uri si incarcarea zilnica timp de 4 ani.

    Treaba e clara chiar si pentru cei din magazine. Bateria unui iPhone 6S ar trebui sa tina cel putin la fel cu cea a unui iPhone 6. Iar cand eu scot cel mult jumatate din aceasta valoare, sigur are un defect.
    Si ma super oftic. Deja o sa-mi fie greu sa revin la 4S pentru cateva zile dpdv al vitezei si a functiilor...

    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Interesant ar fi sa vedem un test real cu bateria, ai incercat sa faci cu batteryscore?
    Nu. Ce e asta ? Trebuie jailbreak pentru ea ? Ca-n appstore nu gasesc. Sigur asta e numele ?

  9. #109 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Si ma super oftic. Deja o sa-mi fie greu sa revin la 4S pentru cateva zile dpdv al vitezei si a functiilor...
    Tu macar nu l-ai vandut, tot pe iPhone o sa ramai. Sa vezi cum am stat eu anul trecut vreo 3 saptamani intre 5S (pe care il vandusem) si 6 cu un telefon de acum 100 de ani. Si sa trimit un SMS era o corvoada. Ne-au tampit smartphone-urile, sa mor daca nu. Acum vreo 6 ani, scriam mesaje pe un dumbphone cu viteza luminii.

  10. #110 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    MonkY, sincer, nu vad rostul unei astfel de comparatii. Da, avea o configuratie mai slaba, dar sa fim seriosi, asa ceva avem acum in Apple Watch, deci totul a super evoluat. Teoretic, consumul noului procesor e cel putin la fel, daca nu mai mic.
    Indeed, nu ai cum sa compari o testoasa cu un ghepard. Problema e ca ghepardul daca vrea sa alerge cu 60KM/h, are nevoie sa manance mult mai mult... Incerc sa fac o analogie haioasa, ca prea esti trist - nu stiu de ce, avand in vedere ca la Apple chiar stii 100% ca ti-l schimba, fata de altii. Eu chiar m-as duce peste ei sa mi-l schimbe pe loc, ca nu pot sa stau fara telefonul pe care am dat o caruta de bani.

    Anyway, uite ce spun cei de la GSMArena... nu trebuie sa te iei dupa mine legat de autonomie. Eu unul sunt impresionat si mi-as dori sa vad asa si la laptopuri (adica noua generatie sa fie 2x - 4x faster, 2x - 4x more RAM, 2x - 4x more pixels, dar sa tina bateria ca generatia anterioara).

    Later edit: hai sa adaug si 6-ul si 6S Plus-ul in lista:
    Attached Images Attached Images gsmarena_4s.jpg gsmarena_6s.jpg gsmarena_6s_plus.jpg gsmarena_i6.jpg

  11. #111 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eh, nu sunt trist. Sunt mai mult dezamagit ca nu ma pot bucura de el asa cum voiam. Am ajuns sa-mi fie aiurea sa deschid un joc in metrou, ca sa nu se consume bateria sau ca sa nu-mi stric "testele" de baterie.

    O sa vad saptamana viitoare. O sa merg direct la ei la service, ca sa nu pierd timp cu livrari samd.

  12. #112 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai in service nu cred ca exista sansa sa ti-l schimbe pe loc. Mai repede asta se intampla la magazin... mai ales daca faci un pic de scandal. Sau poate au vreo politica gen "in 10-14 zile se schimba pe loc in caz ca nu esti multumit"... Ia si citeste la ei pe site: Returnarea produselor - iSTYLE - Apple Premium Reseller - Magazin, Service, Training. Vad ca au optiune de renuntare la produs. Renunti la el, iti da banii pe loc, iei altul. Hope it works for you! Bafta!

  13. #113 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Se pare ca apple a scos batteryscore de pe store - mai ales ca am testat acum si aplicatia crashuieste pe iOS 9.0.2 - insa mergea perfect inainte.

    batteryscore

  14. #114 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Foarte misto articolul: iPhone 6s Camera Review: Switzerland — Austin Mann. De citit! Pardon... mai mult de vazut!

  15. #115 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ai rezolvat razvanrazy problema? Daca da... cum? Happy now?

  16. #116 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    iPhone 6S & iPhone 6S Plus

    Ah, da. Am si uitat sa postez. Am semi-rezolvat, ca sa zic asa. I-am dat Set as new iPhone si l-am lasat peste noapte fara sa instalez nimic si am observat ca nu mi-a scazut nici macar un procent, asa ca l-am lasat asa si l-am customizat usor. Acum ma tine cam 6h de usage, sa zicem (din care si ceva gaming) si am ajuns chiar si la 50+h de standby.

    Basically, ma duce app 2 zile. Si asta cu tot cu jailbreak.

    Uite un exemplu de acum. L-am incarcat ieri (scos pe la 12 de la incarcat) si aseara am stat cateva ore sa instalez niste aplicatii (bine, am stat cateva ore sa instalez o aplicatie care a refuzat sa se instaleze chiar si peste noapte - mai exact Afterpulse din pura curiozitate a graficii) si acum trebuie sa-l bag din nou la incarcat.

    Acum sunt ceva mai linistit. O sa fiu si mai linistit cand imi va veni comanda de leather skin din US. E pe drum momentan

    LE: ce urat a urcat poza asta cu tapatalk...

    LE2: acum am vazut cat de mult mi-a mancat Brothers. L-am pus azi dimineata si am stat in el app 2 min. Wow...
    Attached Images Attached Images 717fb3c4d199e955296ec7f665e3c0ce.jpg

  17. #117 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Va dau un sfat: stergeti aplicatia Facebook si Messenger si faceti un restart telefonului. Incarcati telefonul pana la 100% si folositi-l normal, fara facebook, pana moare bateria. Pariu cu voi ca va duce bateria cu cel putin +1h de SOT.
    In plus, daca te joci zilnic pe telefon nu mai poti sa scoti o utilizare reala a bateriei pt ca sunt ft ft mari consumatoare de energie si in general ft prost optimizate, chiar si pe iPhone.

    LE. Va mai dau un exemplu: jucati Clash of Clans pe iPhone, o sa observati cum va scade bateria vazand cu ochii. E cel mai prost optimizat joc de pe iPhone.

  18. #118 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mark: cei de la Facebook au scos un update pt. iOS care rezolva fix asta... consumul bateriei in timp ce sta in background. Eu nu am probleme cu Facebook si Messenger pt. ca eu nu le dau voie sa mearga in background (pe OFF, totul e mai SAFE)

    P.S. Faptul ca nu merg in Background nu inseamna ca nu primesc notificarile instant!

  19. #119 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Vezi ca tocmai asta e problema la Facebook, opresti aplicatia sa mai mearga in background dar nu se conformeaza. Intradevar problema a fost adresata de cei de la Facebook acum de curand insa tot nu s-a rezolvat problema cu totul. Aplicatia mai ramane inca agatata in memorie, desi daca a fost oprita sa mai ruleze in fundal ar trebui sa nu o mai faca.

  20. #120 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cum vezi/testezi tu lucru asta ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 15 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. Vand iPhone 7 plus black 32Gb By Alex_P in forum GSM & GPS
    Replies: 0 Last Post: 22-11-2017, 22:33
  3. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  4. iPhone 6 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 98 Last Post: 08-04-2015, 12:29
  5. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts